TWEE IlilGEN 01» Dli JACHT. FEUILLETON Politiek Overzicht. Eene Javaansche geschiedenis. I)e Czar van Rusland is te Herlijn aange komen en aldaar op de gewone hartelijke wijze door de Keizerlijke familie en de be volking ontvangen; Z. M. wordt door Vorst Gorlscbakull vergezeld. In den Pruisischen Landdag werd de wet tot opheffing der kloosters en geestelijke or den in derde lezing met 243 trgen 80 stem men onveranderd aangenomen, nadat alvorens eveneens in derde lezing cn onveranderd, bet ontwerp betredende de voogdijschap was goedgekeurd. Aan het debat over de kloosterwet werd o. a. deelgenomen door Graaf Prasclima. Hij noemde de wet een smaad voor de orden cn een bewijs dat het Vaderland diep was ge zonken, wegens welke laatste uitdrukking hij door den President tot de orde werd ge roepen. Von Sybel sprak ten gunste der voor dracht, welke, naar zijne meening, door de opgedane ervari' gen gebleken was noodzake lijk te zijn. De kloosters en de orden waren de sterkste bondgenoolen der vijanden van den Staat en moeten daarom onschadelijk gemaakt worden. De Algevaardigde ïhissen hield eene philippic» tegen de orde der Vrijmetselaars, die, als veel nadeeliger voor den Staat, veel eerder behoorde te worden verdelgd dan de eerbiedwaardige geestelijke orden, Eene rede voering van Windhorst uit Bielefeld, den li- heralen neef van den ultramonlaanschen Alge- vaardigde van dien naam, sloot de algemeene beraadslaging. Windhorst achtte de opbef- ling der kloosters wenschelijk, omdat gebleken is dat de ze uit een sociaal en staathuishoud kundig oogpunt schadelijk zijn. Wederom wordt verzekerd, dat niet alleen Fulck's maar ook Von Bismarck's leven gevaar loopt. De Post, hetzelfde orgaan dat onlangs door zijn oorlogsartikel zooveel ont steltenis teweegbracht, meent te weten, dat men zoowel den aanstoker, een Poolsnb gees telijke, als drie van diens werktuigen, op het spoor is. In aiie Katholieke kerken kapellen van En geland is Zondag' 11. het reeds door ons me degedeeld herderlijk schrijven van het Kngelsrh episcopaat voorgelezen, benevens het jongste protest der Pruisische bisschoppen en de jongste Pauselijke cneyclica. Te Dublin heelt Zondag 1.1., bij gelegen heid der begrafenis van den Kenian Mullens, eene groote demonstratie plaats gehad tereerc van liet Feniauisme. Toen de stoel, die uit 4000 personen en GO rijtuigen bestond, de begraai- XXI. fluisterend en mijne woorden zoo dramatisch mogelijk afpassend vervolgde ik: /Eerst dacht ik nog, dat het schot dezen mor gen misschien bij toeval naar den kant, waar gij stondt, was afgegaan; maar helaas! a!le twijfel daaromtrent is bij mij verdwenen! Toen ik van avond van de jacht thuiskwam overviel ik David juist, toen hij, op de plaats waar gij nu staat, bezig was van een zilveren geldstuk een plaats had bereikt werd door een der aanwe zigen een redevoering gehouden, waarin liet streven naar Ierland's onafhankelijkheid, gelijk de Fenians zich dit voorstellen, werd ver heerlijkt. Buitenland. DU ITSCHLANI). De rechtbank van Metz heeft 150 jongelingen, welke zich aan den pruisischen krijgsdienst onttrok ken hebben, door naar frankrijk of Zwitserland uit te wijken, veroordeeld tot booten welke ver schillen van 1 tot 15 mark. Dewijl de schuldi gen natuurlijk afwezig' zijn, blijven de ouders en bloedverwanten aansprekelijk voor de betaling dier straffen. AMERIKA. De Noord-Amerkaansche staat Tennessee, beeft de belasting op de ongeliuwden aangenomen. Zie hier de drie artikels van de wet welke daartoe uitgevaardigd is: Art. 1. De wetgevende vergadering van den staat Tennessee beschouwt het jongmansleven als een voorrecht. Dientengevolge zal elk persoon die, in dezen staat, zijn derstigste jaar zal bereikt heb ben en gezond is naar geest en lichaam, eene jaarlijksche belasting van 10 dollars 25 gulden betalen indien hij niet getrouwd is, te rekenen van 1 Mei 1870, Art. 2 De agenten worden belast met het op maken van nauwkeurige lijsten, waarin zij benevens den naam van eiken jongman, zijn ouderdom, zijn uiterlijk opzicht, zijne, lengte en de kleur van zijn haar en oogen zullen aanteekeneu. Art. 3. De sommen voortkomende van de be lasting door de tegenwoordige wet opgelegd, zul len gedeeltelijk gebruikt worden, tot het onder houd der openbare scholen, in de districten waar die belastingen geheven zijn. Deze wet raakt, zooals men ziet, de ongeliuw den van het mannelijk geslacht. Wat de vrouwen betreft, zij krijgen door die nieuwe wet een kans- te meer om aan een man te raken. Binnenland. Wegens de toenemende stoomvaart worden thans aan de losplaats van den spoorweg te Neuzen, tijdens het kanaal is afgelaten eenige noodzakelij ke werken verricht, hoofdzakelijk ter verlenging der aanlegplaats. Tevens verneemt men dat eene maatschappij te Antwerpen aldaar gronden heeft aangekocht gren zende aan het stationsplein, ten einde aldaar eene stoomhoutzagerij op te richten. Tegen 1 September a. s. is voor een civiel in genieur of voor een ingenieur van den waterstaat de gelegenheid opengesteld om aan tie koninklijke militaire academie te Breda als lceraar in water kogel te makenEn ik twijfel er geen oogenblik aan of die is voor u bestemd. Ja, maar dat is een vreeselijk schandaal, een moorddadig opzet! Ik ga terstond dien razende aan de polieie bekend maken en mij onder de bescherming der wetten stellen,]" zoo viel Ettore hierop in, die bij mijne openbaring al zijne bedaardheid verloren had. Zonder gewetensbezwaar maakte ik gebruik van bet behaalde voordeel en zeide: //Ik weet evenmin raad als gij ik heb al ver geefs op middelen gezonnen om uw leven tegen de moordzuchtige bedoelingen van mijn bediende in bescherming te nemen." z/Gij zijt wel goed," hernam de zoogenaamde krijgsheld geheel verteederd. //David wegzenden zou éven goed zijn als een hongerigen wolf of een verslindenden tijger" tegen u aanzetten! Hem bij het gerecht aanklagen? Ja, maar waar zijn de bewijzen, dat hij ecu aanslag op uw leven beraamt? Als ik u in deze gewichtige bouwkundig teekenen op le treden, tegen een jaarlijksch tractement von f1600 a f2000. De minister van marine [brengt ter kenis van belanghebbenden: dat tot ultimo December dezes jaars de gelegenheid blijft opengesteld voor zes. artsen, mits zij niet ouder zijn dan 30 jaren, om als officier van gezondheid der 2e klasse bij de zeemacht in dienst te treden. De verbintenis ge schiedt voor slechts 4 jaren: de premie bedraagt f 6000. Zie St. Ct. van 6 Mei. De vangst van ansjovis is dit jaar zoowel bij de visschers van Tholeu als van Bergen op Zoom en Nieuwediep buitengewoon groot, zoodat men ver wachten mag dat de prijs dit jaar gering zal zijn. De haringvangst is middelmatig. De vrees van vele schippers wordt gelukkig niet bewaar heid toen zij meenden, dat door het leggen van een dam tusschen Z. beveland en N. Brabant de ansjovis en de haring-visscherij zou verloopen Integendeel, op de Iiondt vangt men nu bijna niets meer, zóodat men mag vooronderstellen dat deze visch den loop gewijzigd zal hebben. E uiige dagen geleden is te Woerden proces verbaal opgemaakt tegen een steenfabriekant, we gens overtreding van de wet op den fabriek-arbeid van kinderen. l)e twijfel van sommigen, of het vervaardigen van steen in de openlucht is arbeid in fabrieken, zal dus opgelost worden. ITet Prov. blad van Zeelaud no 40 bevat een besluit regelende liet onderzoek van de ver lofgangers der nationale militie te land in dit jaar. Het onderzoek betreft hen, die behooren tot de lichtingen van 1S71 1872 1873 en 1874 voor, zoover zij vóór den In April jl. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld. Het zal plaats hebben te Hulst op maandag 21 Juni, te Axel op dinsdag 22 Juni. te IJzendijke op donderdag 24 Juni, en te Sluis op zaterdag 26 Juni, in ieder dier plaatsen voor de gewoonlijk daarbij be trokken gemeenten. Te Goes werd onlangs door de gezond - heidscomniissie het Water onderzocht van eer. putgrenzende aan de begraafplaats der gemeente waar men mag aannemen dat gedurende 30 jaren vijf a zes duizend lijken ter aarde besteld zijn# Het. water bleek echter geen schadelijke bestand deelcn te bevatten. De .aflevering van puik soort koeien, voornam"» lijk weide-en kalfkocien, is thans op de verschillende stations van den Erieschen en Groninger spoor weg in vollen gang. Pruissische en Belgische kooplieden loopcn de markten en stallen der vee houders af, tot het doen van aanknopen in deze soort rundvee; ook op kalven staande koeien en vaarzen brengen weer betrekkelijk hooge prijzen op. De handel in paarden, vooral puik soort werk en koets-paarden, is wegens den aanhoudeden aftrek zaak een welgemeeuden raad mocht geven, zou ik u raden onverwijld het land te verlaten en naar uw machtigen gebieder^terug te keeren. Ik behoef er niet bij te voegen, dat ik op mijn woord van eer beloof, alles in het werk te zullen stellen om David met mij naar Europa te nemen waarbeen ik weldra voor gewichtige zaken moet terugkee- ren." z/IIet is een uitmuntend idee van u, en ik zou het onmiddelijk ten uitvoer brengen, als de zaak uitvoerbaar was!.... Na eene korte pauze voegde de af/.ettcr wiens geest altijd niet schelmerij vervuld was, er bij: Ik verwacht elk oogenblik een wissel uit Indië, en ik moet u in alle nederigheid bekennen, dat mijn geldvoorraad geheel uitgeput is. Op deze woorden, viel mij eene plotselinge ge*, (lachte in, ik begreep iustinktmatig welk belaag mijne vrienden er bij hadden zulk een tegenstander aan handen en voeten gebonden tc hebben, en

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2