NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N° 38. Zestiende Jaargang. A°. 1873. Vrijdag 14 Mei. Wegens het invallende Pink- sterfeest zal het nummer van Dinsdag niet verschijnen. U O Dit Weekblad verschijnt iedereii Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig'éde district Zeeland f 1,13voor de overige plaatsen des .Rijks, franco per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Prijs Advertentiënvan 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven f Ojl^/s-Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Voor den Werkenden stand en Weldadigheid 6 Ct. per regel. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverteuticn en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles PRAN^CC O Zie lezers, daar hebben we weer een van die vreemde woorden, waarvoor we zeer goed een Nederlandsch in de plaats kunnen schrijven en dat toch veel meer in gebruik is dan het even duidelijke en korte plaatsvervanger; 't is wel mogelijk dat do oorzaak daarvan ge- gezocht moet worden daarin, dat de plaats vervanging eene zuiver Fransehe uitvinding is een geschenk van den in Nederland zoo al gemeen beminden Napoleon I. Ik zal er niet lang bij behoeven stil te staan om u te beschrijven wat een remplacant is. Jan, Piot of Klaas trekt bij de loting een dienstplichtig lol; maar hij heeft geld en een afkeer van den dienst: hij koopt dus een ander om voor hem te dienen, om hem als landsverdediger te vervangen. Zoo'n handel heeft dus wel iets van een handel in menschenvleesch en het eergevoel van iemand, die zich zeiven verkoopt, moet al heel weinig ontwikkeld zijn, maar daarover hebben we thans in geene beschouwingen te treden. Wij noemden den afkeer van den dienst als oorzaak van het uitzien naar plaatsvervan gers en waarlijk die afkeer moet ons geene verwondering baren. Door dat ellendige stelsel van plaatsvervan ging vindt de jongeling uit den fatsoenlijken stand onder dienst niet veel meer dan jon gelingen uit den minderen en uit den minsten stand, met wie hij in 't dagelijksch leven vol strekt niet gewend is om te gaan; hij moet zich bezig houden met allerlei aardigheden, die hij thuis aan meid of knecht overliet, hij wordt gelogeerd in een groot huis, dat men kaserne noemt en waarvan de getuigenissen door bevoegde personen afgelegd, ver van gunstig luiden. Kan men het iemand, die de middelen heeft om zich vrij te koopen, kwalijk nemen, dat hij zijne verplichting overdraagt aan een an der? Maar niet altijd kan men iemand vinden, die geneigd is om zich met dat baanlje te belasten. Om hot den zoekenden gemakke lijk te maken is er een stand in de maat schappij ontstaan, wier leden zich den weidschen naam toeeigenen van Makelaars in plaatsvervangers voor den landdienst maar die door 't volk eenvoudig weg ziel- verkoopers genoemd worden. Zoo'n man is voor het publiek van een groot gemak en een groot gerief. Gewoonlijk behoeft men hen niet ver te zoeken, want bij de loting zijn zij meestal tegenwoordig om u, wanneer uw zoon een dienstplichtig nummer trekt, hunne diensten aan te bieden. Dat is, zulks valt niet te ontkennen, bijzon der hoffelijk, maar indien gij gedwongen zijt om met mannen van zaken zaken te doen, kan ik u niet genoeg aanraden bij tijds te komen en zeer voorzichtig te zijn. Er hebben zich wel eens gevallen voorge daan, waarvoor ik zonder namen te noemen het publiek dien te waarschuwen, opdat men daarvan te gelegener tijd voordeel trekke. Zoo ziet men wel eens, dat aan personen, die rijk bemiddeld zijn, door zoo'n ma kelaar in plaatsvervangers bij den land dienst bericht wordt, dat hij hem onmoge lijk een plaatsvervanger kan bezorgen, dat hij niets meer heeft dan een nummerverwis- selaar. Bij gebrek aan wat anders moet men zich daarmede te vrede stellen. Een paar jaar later trekt de tweede zoou een laag num mer; weder komt onze makelaar zijne dien sten aanbieden. Veronderstel, dat iemand drie zoons heeft, dan kon hij met één plaatsvervanger volstaan; maar een makelaar verdient meer op drie nummcrverwisselaars. "Wie zal 't hem kwalijk nemen? 't Is daarom altijd geraden vóór de loting eene overeenkomst te treffen, waarbij de ma kelaar aanneemt tegen eene bepaalde som een plaatsvervanger te leveren, indien de zoon, waarvan sprake is, een dienstplichtig nummer trekt. Vooral is het aan te bevelen zoo'n voorloopige overeenkomst door een ervaren notaris op te laten maken, 't Kost wel iets meer, maar heusch lezers! bij den handel in menschenvleesch kan men nooit te voorzich tig zijn! Een ander punt, waarover wol eens nage dacht mag worden is 't volgende. Wanneer men een plaatsvervanger voor een zijner zoons heeft, dan behoeft men daarvoor slechts één jaar aansprakelijk te zijn; loopt onze maat na dien tijd weg, of wordt hij uit de gelederen weggejaagd, dan heeft hij, die vervangen wordt, zich daarover niet te bekommeren; maar iets anders is 't voor hem diej tengevolge van brocderdienst vrij zou zijn. Wanneer de remplacant binnen de drie jaren ten gevolge van eene uitspraak van den militieraad of van gedeputeerde staten uit den dienst is ontslagen, dan heeft er geene vrijstelling plaats wegens brocderdienst. Een soortgelijk geval heeft zich in eene gemeente van ons district voorgedaan. Eene weduwe had twee zoons. Do eerste trok een dienstplichtig nummer en men kocht hem een plaatsvervangerdeze verdween om eene of andere minder fraaie reden vóór de drie jaren om waren. (Wet van 19 Aug.' 01: 53 6") De tweede zoon rekende op vrijstel ling wegens brocderdienst. Misgerekend! Daarom lezers, die zaken doet met zoo'n makelaar in plaatsvervangers bij den land dienst, die van hem zoo'n remplacant koopt, vergeet niet in uwe voorwaarden te bepalen, dat hij, makelaar, er voor in staat, dat do plaatsvervanger zijne drie jaar uitdoet of dat hij anders op zich de verplichting neemt ook voor den tweeden zoon een plaatsver vanger te leveren en wel gratis franco zou mijn vriend zeggen. Men kan met die II II. Makelaars in menschenvleesch waarlijk niet te voorzichtig zijn. Wij hebben ons nu lang genoeg met een en ander opgehouden, doch alvorens te ein digen moeten we hier nog aanstippen, dat de plaatsvervanging een ramp voorj! ons land is. liet is een van de eerste plichten van een Nederlander om de wapenen te dragen tot handhaving der onafhankelijkheid van den staat, daarom moet de plaatsvervanging afgeschaft worden. liet geld moet niet bij machte zijn om een plicht af te koopen. Door de plaatsvervanging wordt het aan tal vrijwilligers jaar op jaar minder, zoodat er nu reeds een bepaald gebrek aan kaders bij ons leger bestaat. Wordt de plaatsvervanging afgeschaft, dan zal menig een, die zich nu voor hooger som aan een makelaar verkoopt, vrijwillig dienst nemen. Het gehalte der troepen zal aanmerkelijk verbeteren en hot leger zal worden, wat het behoort te zijn maar nog nooit geweest is, een hand die alle zonen van 't zelfde vader land samenbindt.

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 1