Politiek Overzicht. FEUILLETQM. TWEE DM 0!' DE JICHT. Eene Javaansche geschiedenis. 't Wordt met nadruk tegengesproken, dat Duilschland op nieuw eene nota aan Belgie zou hebben toegezonden. De laatste Belgi sche nota wordt door de Berlijnsche Post een niets zeggend document genoemd, meer berekend op den bijval der Belgische bevol king dan lot vereffening van internationale geschillen. Het is, volgens de Post, thans voor Duitsehland, onmogelijk de zaak te laten rusten. Te Luik hebben, bij gelegenheid eener procersie, opnieuw vijandige demonstraties en ongeregeldheden plaats gehad, die zelfs een oogenblik een dreigend karakter aannamen. D: politie lieelt verscheidene personen gear- r jssteerd. Gisteren heelt de Pruisische Landdag het ontwerp kloosterwet voor de eerste maal gelezen, om terstond daarna tol de tweede beraadslaging over te gaan, lieden, Zater dag, zal het debat worden voortgezet. Beichensperger heeft liet ontwerp in eene lange redevoering bestreden. Do kloosters, beweerde hij, oefenden volstrekt geen nadee- ligen invloed, ende wet, zooals ze daar lag, zou nooit het bedoelde effect hebben. Wan neer het om effect te doen was, antwoordde de minister van Eeredienst, dan had Reï- chensperger die met zijne redevoering' al zeer weinig bereikt. De ernst van den tegen- woordigen toestand had de regeering ge dwongen, haar vroeger standpunt te verla ten. Zeer lang had men over de wet nage dacht, maar liet gezag van den Staat zou en moest gehandhaafd worden. De geestelijke orden waren niet anders dan werktuigen der machten, die het op den val van den Staat toelegden. Stelselmatig had men het land met kloosters en dergelijke inrichtingen over stroomd, die vooral op de opvoeding der vrouwen een nadeeligen invloed uitoefenden. De Afgevaardigde Jung liet zich uit in den- zelfden geest. Hij wees er o. a. op, dat in 18(39 door het statitisch congres in den Haag- een resolutie was aangenomen, waarin de invloed der kloosters werd gekarakteriseerd als verderfelijk voor de zeden. Jung keurde het af, dat de Regeering een uitzondering had gemaakt met de orden, welke zich met het onderwijs bezig houden. Want juist deze waren de gevaarlijksten en stonden in slech ten naam. 't Was ook, zijns inziens, vol strekt niet noodig, ^dat de ziekenverpleging uist moest uitgaan van de geestelijken. Schorlemer-Alst beweerde, dat de wet al- tVij moesten een weg van meer dan twee uren terug afleggen, maar ik lette in liet minst niet op delengte van den weg zoozeer was ilc vervuld van dc raadselachtige gebeurtenissen, waarvan mij zoo toevallig tie verklaring was gegeven. De aanwij zingen in den brief van dokter James omtrent de nieuwe gestalte van Yiiiets reismakker, liet zoo stel lig getuigen van David, de naam op liet foedraal tan liet geweer, -dies werkte tneê om mij ceu on- leeu behoorde toegepast ie worden op de orde der Vrijmetselaars. Want die alleen was gevaarlijk. De orden, die zich met het verplegen der zieken bezighielden, zeide hij, werden door de wet alleen geduld in 't be lang van het leger. De leden der geestelijke orden weg te jagen was niet anders, dan de beste inwoners uit het land verwijderen, en de aanneming der wet zou een algemeene smartkreet, ja een kreet van wraak uitlokken. De Engelsche bisschoppen hebben opnieuw een herderlijk schrijven uitgevaardigd, waar in o. a. gesproken wordt van de moedwilli ge en arglistige aanvallen der Iluitsche Be geering op het Katholiek geloof." Het Aardrijkskundig Genootschap te St. Pe tersburg zal eene expeditie uitzenden tot op meting van Siberie. 't Heet, dat al de Duitsche Kolonisten in Zuid-Rusland willen ernigreeren, ook al we gens de wet betreffende den algemeenen dienst plicht. Ze wrnsehen in deze minstens met evenveel égards te worden behandeld als de Mennonieten en Tataren. Buitenland. BELGIE. De inschrijving om deel te nemen aan het mu ziekfeest dat te Maldegem zal plaats hebben op 27 Juni, ingericht voor harmonie-fanfaren en zangmaat- sehappijen, is open tot 15 Mei aanstaande. De ver gulde massief zilveren eerepenningen, die aan alle deelnemende vereeuigingen uit erkentenis zullen ge schonken worden, zullen liet aandenken aan Mal- deghenvs muziekfeest waardig in eere houden. Binnenland. Z. M. de koning van Zweden en doorwegen heeft de zilveren meddille en f 200 geschonken aan den gezagvoerder D. Spanjersberg en de equipage van het loggerschip IIoop op zegen, te-Maassluis te huis behoorende, wegens het bij stormweder met levens gevaar redden van de bemanning van het Noordsclie brikschip Eidern, op 19 December jl. De geruchtmakende zaak van den onderwijzer J. H. Schuebbelie van Sas-van-Gent, die na ontslagen te zijn zich in de school had verschanst en dat ge bouw in staat van beleg verklarende, zich eeuigen tijd in die positie heeft gehandhaafd, schijnt thans met de totale nederlaag van den man geëindigd te zijn. Hij is door de rechtbank te- Goes tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld en den 30 April gearresteerd en naar Goes overgebracht. Bij zijn gevangenneming is een geladen zesslag-revolver bij hem gevonden. z. z. ct. weerlegbaar bewijs te geven van de identiteit tus- sehen mijn al te hoffelijken Ettore en II sir/nor Carabosso. Toen dit eenmaal vaststond, kon ik heel gemakkelijk de moorddadige plannen van Hendrik en de angst van Madeleine verklaren. Daar de schelinineester was van het geheim der jeugdige I vrouw had hij ongetwijfeld de een of andere schan- j (lelijke speculatie niet bangmakerij beproefd, en daarop had mijn vriend hem den dood gezworen. Een reeks van gelukkige ontdekkingen had mij nu alles in de handen gespeeld wat noodig was om dien laaghartigen gelukzoeker bij den neus te ne men; en daar ik er bijzonder mee ingenomen was dat ik het recht en de vrienschap tegelijk kon die nen, haastte ik mij met mijn toilet onder het vor men van allerlei plannetjes, toen er heel bescheiden aan mijne deur werd getikt. Toen David op mijn bevel de knop van de deur had omgedraaid stond hij vlak voor generaal Trufiano. Stom van schrik en overtuigd dat zijn laatste uur gekomen was, Leek dc onnoozele als eerst naar een schuil- Von Brsmarck kan volgens de Berliner Ciirger- zeitung, niet meer in 't park van 't rijkskanselarij- gebouw gaan wandelen zonder door tal van nieuws gierigen op vrij onbescheiden wijze bespied te wor den. Op de bovenstaande etages der naburige ge bouwen, van waar men in het park ziet, heeft men nl. de uren nagegaan waarin de vorst daar ontspan ning- zoekt. Gedurende deze uren worden nu tot het bovenvermelde doel de vensters der hoogere étages voor vrij hooge prijzen aan kijklustige vreemdelin gen, vooral Eugelschen, verhuurd, en met binocles en verrekijkers wordt von Bismarck op zijn wan deling zoo nauwkeurig mogelijk bekeken. Een sckarkpartij, in 1858 door een liefhebber in Pforzheim, Baden, met een vriend in Hew-York begonnen, is na zestienjarigen strijd door den New- Yorker gewonnen. De zetten werden per brief medegedeeld. Geen der beide spelers schijnt het ge duld verloren te hebben. Te Bergen-op-Zoom is in de vorige week eene vergadering gehouden der Kamer van Koop handel aldaar, waarin o. a. is ter sprake ge bracht de aanstaande expiratie der internationale suikerconventie. Met nadruk werd gewezen op het feit, dat, aangezien de aanslag in Beïgïe belangrijk minder is dan in ons Kijk, de Bel gische fabrikanten, bi| liet huren van bouwgrond in Nederland of bij inkoop van beetwortelen aldaar, overwicht op de Nederlandsche fabri kanten kunnen doen gelden en het dientenge volge raadzaam is, dat bij vernieuwing eener conventie in het belang van de Nederlandsche industrie met dat feit rekening worde gehouden. In de vorige week is te Helmond door de justitie een onderzoek ingesteld naar een kindermoord waaraan naar men vermoedt, zekere O. De W. oud 19 jaren, die voor on geveer acht dagen bevallen is, zich zou hebben schuldig gemaakt. Zij zou het kind hebben geworgd. De opschudding in de gemeente is zoo groot, dat tijdens het onderzoek marechaus sees te paard moesten gerequireerd worden, om de volksmenigte uit elkander te jagen. Het huis der verdachte wordt door de politie streng bewaakt. Het standbeeld van rar. Thorbeclced it Zaterdag met goed gevolg in de fabriek r.iu de firma J. L. Enthoven Co. te 's-Hage is gegoten, is echter nog niet gereed. De mantel, die het beeld zal sieren, moet nog gevormd worden en zal waarschijnlijk eerst binnen een paar maanden gegoten kunnen worden. Zondagavond is, door het verkeerd stellen vau een wissel, bij Maastricht de laatste trein naar Aken op den trein uit Venlo gestooten. De machinist van den Akeusehe trein heeft nog gestopt. Slechts enkele personen zijn licht gewond, terwijl een wagen is ge derailleerd. De trein naar Aken kon echter een uur yater weer vertrekken. plaats ouder mijn bed en toen deze hem niet vei lig genoeg toescheen vloog hij met een grooten sprong den kamer uit. De mijnheer die mij met zijn onverwacht bezoek vereerde keek erg strak, zijn knevel was opgezet, zijne rechterhand was op de borstverborgen tusschen de knoopen van zijn jas, die op militaire wijze was dichtgemaakt. //Mijnheer", zeide hij nietheesche stem tot mij, z/ik had gehoopt, dat gij tot mij zoudt gekomen zijn om uw excuus te maken over de verregaande onhandigheid van uwen bediende tegenover mij^ Het doet mij werkelijk leed dat ik zelf daartoe den eersten stap moet doen, en dat ik u moet waar schuwen, dat al kan ik de beide voorvallen die he den gebeurd zijn, nog door de vingers zien, ik bij een derde eene schitterende ^voldoening van u zal elschen. De p!echt:gheid van deze openingsrede en de uit dagende houding van] dezen tooneelheld werkten verbazend op mijne lachspieren, maar ik bedwong

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2