NIEUWS- EN AOVERTESTIEBLftD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-YLAAWSREN. Ooft- en Tuinbouw. N°. 37. Zestiende Janrgarig. A°. 1875. Dit "Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1.30. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Prijs Advertenticn, van 1 5 regels f 0,75' elke regel daarboven f 0,1 V-/z.- Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Voor den Werkenden stand en Weldadigheid 0 Ot.. per. regel. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertenticn en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Wij willen ons thans een oogcnblik bezighouden met den appelboom. Gelijk men weet zijn er twee soorten van appels de zure en de zoe te en onder beide soorten treft men uitmun tende vruchten aan. Even als de pereboam moet ook de appe laar geënt worden; voor entstam kiest men den wildeling, die door zaaiing wordt verkre- lien, den zoeten appelboom en den paradijs appel. Die welke op don wildeling geënt zijn, groeien malseh op en leveren vaak goede kroonboomendie op den zoeten appelaar zijn gezond, bereiken eene middelmatige hoog te en zijn uitmunde dragers; die op paradijs dragen reeds het jaar na de enting over vloedige en lekkere vruchten, doch zijn spoe diger uitgeput. De pereboom kan in alle vormen worden aangekweekt, de appelboom niet. Vele soor ten zijn totaal ongeschikt om den palmet-, kandelaber en piramidevorm aan te nemen. In den beginne gaat alles goed, maar nauwe lijks is de boom eenige jaren oud, ol men ziet, dat zijne moeiten vergeelsch zijn ge weest. De beste vormen voor den appelboom zijn de waai- of kroonboom, de komboom en bet snoer. Onder de goede soorten die als waaiboom kunnen aangekweekt worden noemen wij: De bellelleur rijp in November. De dubbele bellelleur Calville Gravensteiner Court pendu(korpenduun)» Cusset Fenouillet (in 3 soorten)» Dubbele paradijsappel Wijker pippeling Grauwe reinette Ileinette a longue queue Cox's Orange pippin Onder de soorten, die wij meer geschikt achten voor komboomen ot snoeren dienen aangegeven te worden de Jan.Maart, Oct.Dec. KebrMei. Maart. Februari. Maart. Dec. Jan, Febr. Mei. Maart. Juni. Nov. Januari. rrincesse noble Reinette Bauman's Cox's potnona Peperappel Witte Calville Zomer Calville Early Harvest i'JP in Nov. Dec. October. Sept. en Oct. Jan. M tart. Dcc. April. Augustus. Juli. Buitengewoon groote vruchten worden ver kregen van de volgende soorten: Gloria nnindi. King Ward. 18-oncen appel, waarom ik ieder, die deze, overigens niet fijne soorten, aankweekt, moet aanraden, ze als leiboomen te snoeien. Naast de opgenoemde soorten, die voor een groot gedeelte hier geheel onbekend zijn, dienen de inlandsche, de zoele holaars en de ijzerling te blijven br staan, omdat zij even als de inlandsche pondspeer, aan dit land eigen zijn en uitmuntende boomen en vruch ten leveren. De cusset verdient ingevoerd te worden, omdat hij de laatste bloeier is. Niet zelden toch gebeurt liet, dat de fruitoogst mislukt tengevolge van vriezende nachten, in den bloeitijdde cusset flpent zijne bloemen eerst als alle andere soorten uitgebloeid zijn en is dus aan bevriezen minder blootgesteld. Behalve bij de boomen uit den boomgaard die ik in de vorige gedeelten besproken heb, willen wij thans nog een oogenblik stilstaan bij een nieuwen vorm, die aan de berede neerde snoeiwijze zijn ontstaan te danken beeft, namelijk bij de schuine platte en rechte. liet doel van deze snoeiwijze is om op een klein terrein een groot aantal vruchtdragende boompjes te vereenigen, of om de vrucht- boomen te gebruiken als hagen, als scheidin gen tusschen aanpalende eigenaars. Zoo een vorm den kundigen snoeier ver- eischt, dan is bet deze; en indien de eige naar zeil niet snoeien kan, of over iemand beschikken, die daarin theoretisch en prac- tisch onderwijs ontvangen beeft, indien bij genoodzaakt is de zorg over te laten aan zoo'n man, die alles achter zijn eigen ge leerd heelt, dan kan ik hem eene aanplan ting van snoeren niet aanbevelen, want dan wordt zij een bron van teleurstelling. Wil intussclied bij, die de snoeren levert, zich belasten twee of drie maal per jaar do aanplanting na te zien; wil hij bovendien aan den eigenaar of aan zijn tuinman onder dat nazien de noodige ophelderingen geven, waar om hij hier een tak lang, ginder een tak kort snoeit; zijn die eigenaar ol die tuinman niet te bekrompen ot niet te eigenwijs om te leeren, maar willen zij zich beijveren om zich de behandeling der snoeren eigen te maken, dan is ook dit geen heksenwerk en bij twee jnar snoeiens zeer goed na te volgen. Laten wij eens eene kleine berekening ma ken naar kosten van den aanleg en de op brengst van een perkje rechte snoeren, waar voor wij peren en appels willen nemen. Veronderstellen wij een rechthoekig perk, lang 5,(5 M en broed 4,8, dan beslaat dit eene oppervlakte van ongeveer 27 vierkante meter, of nog geene twee Brugschc roedon. Op dat perk planten wij 21 pere- en 21 appelboompjes, die reeds liet jaar na de plan ting zullen bloeien en dragen en daarmede geregeld vijftien tot twintig jaren zullen voort gaan. 21 perestammen op kwee f 10,50 21 appelaars op zoet en paradijs 12,60 f 23,10 Berekent men dit geld tegen 5°/0 interest en tegen 4% daarboven, wegens kapitaal ver nietiging na 15 jaar, dan heeft men de vol gende berekening van uitgaven, f 23.10 a 9% f 2,08 pacht van de grond a 30 Cts. per roede 0.00 Snoeien per jaar 3 maat 3, Bemesting, spitten enz. memorie Opbrengst van groenten enz. tusschen de boompjss memorie f 5,08 In bet onvoordeeligste geval, nl. in dat geval, dat de eigenaar te weinig kennis of te weinig liefhebberij heeft om zelf zijne boompjes in orde te houden, is eene opbrengst van i 0,00 voldoende om alle onkosten te bestrijden, liet besteede kapitaal to. doen rendceren en een reserve fonds aan te leggen. Neemt men dus de fijnste soorten van appels en peren en brengt ieder boompje slechts zes vruchten voort, die wij tegen 21/» cent per stuk berekenen willen, ofschoon deze prijs verre beneden de waarde is, dan levert de plantage jaarlijks f 0,30 op. Ik ben over deze wijze van aanplanting eenigszins uitvoerig geweest, omdat ik haar zoo gaarne algemeen zag. Wil men dien aangaande nadere inlichtingen hebben, steeds ben ik bereid die te geventerwij voor ieder belangstellende bij mij do gelegenheid be staat om zich met eigen oogen te overtuigen, welke kleine vormen mogelijk en hoe vrucht baar die kleine vormen zijn. G. A. Yorsterman van Oijen. Onderwijzer in de Wis- Natuur-en Landbouwkunde.

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 1