TWMGllöPDEJICIIÏ. FEUILLE TOB. Eene Javaansclie geschiedenis. Politiek Oversiclit. Buitenland, De vergadering, ofschoon er aangekondigd was, dat zij len 5 nrc zon aanvangen, en bovendien eene openbare was, werd een half iinr later begonnen met gesloten deu ren ol liever met gesloten herberg zoodat personen die nieuwsgierig waren om te we ten, Wat daar behandeld zon worden, liet lange wachten op den weg, vóór het huis, moede werden en weg gingen. In die gesloten herberg werd nn de brief van 't bestuur van Aardenburg voorgelezen. Uit geheime vergaderingen mag niet gesproken worden, maar eene andere vraag is 't, of zulke zaken van algemeen be lang wel met gesloten deuren behoeven be handeld te Morden, vooral wanneer men in aanmerking neemt dat in art. 44, K. van de Gemeentewei gelezen wordt In eene besloten vergadering kan niet beraadslaagd noch een besluit genomen worden over bet aanleggen en opheffen van inrichtingen van openbaar nut. Tot zoodanige inrichtingen behoorea toch ook dc scholen, zoodat alles iv.it dienaangaan de beha' deld wordt, publiek domein is. Aangaande bet boniven der school zijn goe de en slechte berichten. Door 't bestuur is aangekocht bet buis, thans bewoond door Hamers voor onder wijzerswoning tegen eene som van f 1500; bij dit huis is ceno erve van plusminus 15 aren, zoodat er voor 't bouwen van de school en voor een tuin van den onderwijzer alle ruimte aanwezig is. Te betreuren blijft echter die aankoop, omdat liet huis door en door slecht gebouwd is, zoodat bij eene herstelling, die om bet voor een onderwijzerswoning geschikt te ma- keil, onmisbaar is, men veel gevaar loopt, dat van 't geheele gebouw niets behouden kan blijven. Met minder kosten hadde men enne nieuwe woning en school kunnen stichten op de vroeger door ons aangewezen plaats; maar T bestuur moet liet weten. Verder dient hierbij nog gevoegd to wor den dat aan den beer Cuvelier te Oostburg is opgedragen om een plan voor de nieuwe school te maken. Deze keuze is zeer gelukkig. Do voor treffelijke wijze toch, waarop deze bouwkun dige de school tc Oostburg veranderd heelt, is een waarborg, dat bij ook bier iets nets en doelmatigs zal leveren. Zoodra de eerste steen voor do school ge legd is, komen wij nogmaals terug op de geschiedenis barer wording. 0. A. VonSTERSUN VAN OlJEN. XiX. De maclrr/sscedie door de nabijheid van den ge neraal in ecu zeiimvachtigeii toestand verkeerde, ben-oog mijn geladen geweer iu de richting van diens paviljoen alsof hij met een stok speelde. Voor een oogenblik wist ik kern door een stand je t t kalmte te brengen; maar ondanks al wat ik zeide, keek hij altijd schuw naar het linkerpavil- joen, alsof hij met elk oogenblik ver wacht, te er te midden van Bengaalschvuur en zwaveldampen, den Volgens don officieusen Franschen Moni- teur is de Minister Lóón Say thans gereed met zijn verslag aangaande den toestand der Fi nancien. Dit verslag draagt in zooverre een staatkundig karakter als daarin gezegd wordt dat eerst eene volgende Kanier in staat zai wezen de middelen te bewilligen, waardoor ontvangsten en uitgaven met elkander in even wicht kunnen gebracht worden. Ten over vloede zou zelfs nog met zooveel woorden worden verklaard, dat de ontbinding dor te genwoordige Kamer noodzakelijk en dan ook zeer spoedig aanstaande is. Duffel beeft de voorlezingen van Camille Flammarion over de Zenilli-expcclitie verder verboden. Redenen worden niet opgege ven. Flammarion moet in zijn eerste lezing dingen gezegd hebben, die niet in den smaak der geestelijkheid vielen. bi den Pruisisc'hen Landdag is in tweede lezing beraadslaagd over bet wetsontwerp van den lieer Tctri, strekkende tot wettelijke re geling van den toestand der oud-Katholieken en vooral van hunne rechten op de kerkelij ke goederen. Schorlenier-Alst beweerde, dat dc wet, die niet vrij was van sociaal-demo cratische elementen, onmogelijk lang zou kun nen duren, evenmin als bet geheele oud-Ka- tholicisme. Zoodra Yon Bismarck zijn be schermende hand terugtrok zou alles gedaan wezen. De oud-Katholieken waren geen Kat holieken, en 't ging daarom niet aan, deze secte te vergunnen in Katholieke kerken godsdienstoefening te houden, 't Was voorts onwaar, dat de oud-Katholieken gedurende de laatste jaren in .aantal waren toegenomen' Petri bestreed deze opmerkingen. Hij hield vol dat de oud-Katholieken nog wel degelijk leden waren van de Katholieke kerk en recht hadden op het gebruik der kerken. Duizen den dus ging Petri voort zullen, wan neer door de aanneming dezer wet hun moed is toegenomen zich bij de oud-Katholieken aansluiten. Immers, op den duur liet zich liet Katholieke volk niet 0111 den tuin leiden. Daarna sprak Reichenspergor tegen het voorstel, dat hij in de hoogste mate onbillijk noemde. Verder loopt het kort verslag der zitting niet.. lieden zal de eerste lezing plaats hebben van de kloosterwet. Het centrum zal pogen het ontwerp te doen stollen hl handen eencr commissie, maar do meerderheid wenscht be handeling in do volle vergadering. 't lleet, dut ook tegen deze wet door de bisschoppen boezemvriend van dokter Faust uit te zien opstij gt- Dc drijfjacht breidde zieli uit en daar ik iveldrn at mijn gedachten daarop, vestigde, nam ik slechts weinig notitie van wat David deed. De vlakte was zoo ver liet oog reikte doorsneden met zwermen ruiters; voor hen snelden groote kud den herten in volle galop heen om een wissen dood 11 ontkomen. Men kon in de verte do woeste kreten der drij vers, het gehinnik der paarden en het geschreeuw der met den dood worstelende liertcn onderschei den. Dc punthoeden der ruiters, de krissen schitte rende iu de zon, het ruisohen van het hooge gras, dat naar alle richtingen bewogen als eene zee golf de, aan den gezichteinder dc lange rij buffels met hun grauwe huid, dit alles vormde een even onver gelijkelijk als dichterlijk schouwspel, waarvan ik de oogeu niet kon afhouden. Plotseling kwam ecu prachtig hert welks gewei j zul worden 'geprotesteerd, en wel direct hij den Keizer. Uit liet zwarte Munster is aan den Landdag een adres niet 700 liandtcekeningen toegezon den, waarin de kerkalijke staatkunde der Re- geering ten voile wordt goedgekeurd. In den strijd van liet ultrsniontanisme tegen den Staat dus eindigt het adres zullen wij steeds trouw standhouden aan do zijde van Keizer en Rijk, van Koning en Vaderland. BELGIE. liet jongste weekoverzicht uit Antwerpen be helst het volgende omtrentden graanhandel: //De laatste marktberichten uit Engeland gaven afslag op, en de scheepvaart voor het noorden van Europa is weder geopend Beide omstandigheden hebben den handel in granen doen vertragen. Tar we is terugwijkend. Kogge wordt begeerd, doch minder aangeboden. Gerst vindt een goeden af trek tegen den vollen prijs der vorige week. Ha ver blijft stil. z/Er werd hier verkocht: tarwe 19,000, rogge 15,000, gerst 15,000 en haver 18,000 hectoliters. Invoer: tarwe 23,000 en gerst 8,000 hec'olitèrs. //Oliezaden ruim prijshoudend. In vlas is de verkoop sterk hernomen, bij meer kooplust was er verleden week minder aanbod. De prijs is over 't algemeen 12 centi- men per kilo opgeslagen. De schade door de naehvorst aan de jonge vlasakkers toegebracht, is veel grooter dan men eerst had verondersteld. Wij vernemen dat het festival te Maldeghem, dat den 27 juni plaats grijpt, zeer luisterijk zal zijn Er zijn talrijke maatschappijen ingeschreven, onder anderen uit Gent, Brugge en Holland. Binnenland. De verkiezing voor leden der Tweede Kamer zal plaats hebben op Dinsdag den 8 Juni a. s.; aan de beurt van aftreding, voor het kiesdistrict Middelburg, is de heer mr. J. P. 11. Tak van Poortvliet. Zaterdag nacht is te Yllssingen met zware lek kage in de haven gesleept het Engelsch driemast schip King of Aleria, kapt. Smith, van Philadelp hia, met eene ladingpetroleum in vaten, bestemd voor Antwerpen. Genoemd schip geraakte Yrijdag middag aan den grond op de hoogte van Blankenberghe, waar de sleepboot City of Brussels het heeft afgesleept tot in dc Wielings, alwaar assistentie werd ver leend van nog twee sleepbooten, daar het schip op dat oogenblik reeds 15 voet water inhad, niettegenstaande het aanhoudend werken met een stoompomp. Gisteren avond te negen ure op dc reede gekomen zijnde, werd het schip in den boven het hooge gras uitstak in galop naar mij heen. Met loerend oog, kloppend hart en het ge weer stevig in de beide handen geklemd, bespied de ik het oogenblik waarop het arme beest onder mijn bereik zou zijn, toen er op eens vlak naast mij een schot afging toen ik mij omkeerde was David in een wolk van rook gehuld. Ik dacht eerst, dat hij zich van kant gemaakt had om aan den invloed van den booze te ontkomen; maar een uit roep die terzelfde tijd aan mijn linkerkant opging vertelde mij in welke richting liet schot was afgegaan. ,z Corpo di Bacco wil men mij hier vermoorden? riep de generaal met eene slem heesch van schrik. Gij kunt nagaan hoe verheugd ik was, toen ik bemerkte dat door de onhandigheid van mijn be diende alleen ëenige splinters van dc naaste hut waren weggeslagen en dat generaal Trufiano slechts een terugs too tend e kogel ontvangen had. Ik behoef er niet bij te voegen, dat bet schot

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2