NIEUWS- El ADVEBTERTIEDUO MS WESTELIJK ZEEUtSCH-VLAABDEREI. N° 32. A0. 1875. Vrijdag 23 April. Onze, Staatkundige Partijen. v MKBMD Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Yeijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des -Rijks, franco per post 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Prijs Advertenticnvan 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven f 0,121/3.Groote letters naai' het getal gewone .jogelfi^die zij beslaan. Voor den Werkenden stand en Weldadigheid 6 CL per regel. Ingezonden Stukken en Brieven, de Reductie betreffendebenevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles PR AN CO, In eenige vorige hoofdartikelen van dit Weekblad heb ik getracht u eenigzins bekend te maken met de drie of wilt gij de cle- ricalen verdeeld houden in ullramontanen en anli-revoluLionnairen met de vier partijen, die zich in Nederland op staatkundig gebied bewegen. Drie daarvan zijn lliaus saamverbonden door den band van bet restitutie-stelsel, om den strijd te aanvaarden tegen het libera- lismus. liet conservatieve lid uit deze staatkundige drie-eenheid beeft dat bondgenootschap noo- dig om aan bet roer van den staat te blijven; de clericale vriendjes hebben zich daarbij aan gesloten, omdat, goede christenen als ze zijn, daarbij ter eere Gods en tot bevestiging en uitbreiding hunner eigene macht, iets te ver dienen valt. Weldra zullen een groot aantal kiezers op geroepen worden om leden voor de 2e kamer te kiezen of te herkiezen, want dit jaar treedt de helft onzer kamerleden af. Do uitslag van die verkiezing zal van veel gewicht zijn voor ons vaderland. Worden toch de drie vereenigde minder heden eene meerderheid, dan zal men weldra maatregelen zien nemen en wetsvoorstellen voor den dag komen, waaraan men nu nog nauwelijks durft denken. En zulks mag ons dan geenc verwonde ring baren. Het conservatieve element regeert, maar regeert alleen door den steun van beide clericale bestanddeelen. Krijgt bet de eene clericale partij tegen, dan komt bet in de minderheid. Daadwerkelijk is dus bij eene regeering, zooals de tegenwoordige, bet be stuur in handen van de clericale partij. Voorloopig echter zwijgt men om de men- scben voor de verkiezing niet al te wakker schudden; men is aan 't remmen; na de verkiezing zal er wel barder gestookt worden. Maar al zwijgt dan ook tegenpartij, onze plicht is het wakker te zijn en, ons toe te rusten tot den strijd, die in Juni gestreden zal worden, en dien strijd te strijden met open vizier. Om des lieven vredes wille is er al lang, veel te lang in vele gemeenten van ons di strict eene verdraagzaamheid gepredikt, die geene verdraagzaamheid is, maar die slechts lauwheid, onverschilligheid, lamlendigheid in het leven roepteene verdraagzaamheid, die di&s-ongelukkigen Jan Salie-geest in de wereld" heeft "gebracht, die do menschen tevreden doet zijn als zij maar veel geld verdienen en lekkertjes kunnen leven. Maar is dat dan niet genoeg 1 hoor ik stem men onder mijne lezers. s Maar zijt gij dan dieren of menschen 1" is mijne wedervraag; s wanneer geu om niets bekommert dan om uw stoffelijke welvaart, wat onderscheidt u dan van het dier, anders dan wat meer behendigheid om u van 't begeerde meester te maken, terwijl een dier het zich thuis laat brengen of recht op zijn doel aigaat, als het iets nemen wil." Gelukkig hij die de middelen bezit om zonder veel moeite in zijne behoeften te voorzien, indien hijdei} meerderen tijd, dien hij daardoor vrij heeft, besteedt aan de ontwik keling van zich zeiven en zijne medeburgers; die zijn tijd niet doorbrengt in laffe rust; die voor den strijd niet terugdeinst, wanneer de belangen van vaderland en menschheid hem daarvoor oproepen Beklagenswaardige nul, zoo'n vette geldzak, die uit vrees van hier of daar wat minder te ver dienen, liefst maar niet voor zijnegrondstellingen uitkomstbij een gesprek over godsdienst of staatkunde al aanstonds begint met zijn eeuwig: »laat ons daarover liefst maar zwijgen," om dat hij bang is zijne meening uit te spreken, bijna zou ik zeggen: «omdat hij bang is eene meening te hebben." Verachtelijke ellendoling, die zoovele mee ningen heelt als klanten, wier oortjes lang zamerhand in zijn zak moeten overgaan; die slechts wat tijd te laat gekomen is om als een andere Judas, zijne beginselen, zijn zalig maker te verkoopen om een handvol golds. Bij den aanstaanden strijd moet er niet geschroomd worden uit te komen voor zijne beginselen. Wil men zich werpen in de armen van de clericalenwil men de volksschool, dat sie raad van Nederland, dat uitvloeisel van den Nederlandschen volksaard, zien kwijnen en te niet gaan; willen de Nederlanders, die zich ten allen tijde onderscheiden hebben door hunnen gezonden zin; die ten allen tijde cle ricalen invloed geweerd hebben, thans, de inzet worden van twee spelers, die om zijn bezit hunne grootste krachten inspannen Daarom wordt wakker, gij die siaapt en tracht het gewicht te begrijpen van den strijd, die ophanden is. Gijdie de gave des woords hebt, speektgij, op wier daden veler oogen gevestigd zijn om te welen, wat zij moeten doen, handelt, opdat ook anderen aangespoord worden te handelen; gij die tot. nog toe uit vrees voor broodvallen NIETS geweest zijt, wordt IETS Aarzelt tocli niet langer 1 Zult gij zoolang NIETS blijven tot gij u een juk hebt op den hals gehaald, dat gij bijna niet zult kunnen torschenmoet gij eerst al de gevolgen van uw ellendig niets zijn ondervinden, eer in u de begeelre ontwaakt iets teworden De tegenpartij slaapt niet, gelooft mij, al is zij stil. Zij houdt van stilte; zij vreest de openbaarheid, maar woest overtuigd, dat zij werkt; dat zij alle staatkundige en gods dienstige hartstochten weet op te wekken om haar doel te bereiken, Weest voor haar op uwe hoede, want zij heeft cone macht, die aan de liberale partij ont breekt zij heeft den grooten hefboom tot hare beschikking die een groot deel der maat schappij in beweging brengtde eeuwige zaligheid Men heelt, zooals ik in het begin van dit opstel gezegd heb, in ons land, gelijk over de gansche aarde verschillende wijzen om zalig te worden. Elk houdt de wijze van zaligwording, die men hem in zijne jeugd heeft ingepren t voor de beste zoo niet voor de eenige. Daarmede kan ik vrede hebben: of men mij zalig spreekt dan ter verdoemenisse wijdt aan deze zijde des grafs is mij tamelijk onverschillig, dewijl aan gene zijde die ver kondigers van Gods oordeelen hier, wel even min een stem In de jury zullen hebben als ik. Dat de verschillende kerkgenootschappen leeraren benoemen, die het volk voorgaan hoe zij moeten handelen; die het volk op wekken tot deugdsbetrachting; die het volk wijzen op het voorbeeld van den grooten Meester, die voor zijne vijanden bad en leerde te zegenen hen, die ons vervloeken, ik juich iiet toe; ik erken het als noodig, als onmis baar in den legenwoordigcn toestand der maat schappij. Maar dat diezelfde voorgangers feu hemel de uitspraak van hunnen meesier ver geten, dat zijn rijk niet van deze aarde is; dat die zelfde voorgangers geheel en al af wijkende van het voorbeeld, dat hun gege ven is door Hem, dien zij prediken, het volk door middel van den godsdienst opzetten tegen de inrichtingen van den slaat, tegen de we tenschap, tegen den vooruitgang, tegen el kander, om onder een voortdurend wijzen,

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 1