TWfJ IWiM 01'IIEMIIT. FEUILLETON. B i n n e n 1 a n cl, Eene Javaansche geschiedenis, MAlUvTlilililCHTIvN. Ingezonden Stukken. elkander om te gaan; omdat zij mesnen dat verdraagzaamheid het eenige middel is om den vrede tusschen de burgers van een zelfden staat te handhaven; omdat zij overtuigd zijn, dat als de kinderen elkander van jongs af leeren {[verdoemen, de maatschappij weldra verdeeld zal zijn in zoovele verschillende vijan delijke legerplaatsen, als er manieren uitge dacht zijn om zalig te worden. En daarin hebben de liberalen volkomen gelijk, want elk kerkgenootschap leert, dat zijne wijze van doen de eenige weg is tor zalig heid; dat zij, die zich niet bij hen aanslui ten, zoo niet voor eeuwig, dan toch voor een langen tijd verloren zijn; de kinderen, wien dat van jongs af wordt geleerd, moeten dus andersdenkenden leeren bekijken met een soort van minachting, die al heel gemakke lijk in haat verandert, zoodra men onder vindt, dut die verachte voorwerpen hier of daar den boventoon voeren. De liberalen bemoeien zich alleen met het tijdelijk heil der staatsburgers, om hun zoo doende volkomen vrijheid te laten om voor hun eigen zieleheil te zorgen. Zij trachten hen op te voeden tot denkers, opdat zij in staat zouden zijn, eene eigene meening te vormen en niet langer aan den leiband be hoeven te loopen, van hen, die hun invloed vestigen op de domheid hunner medebur gers. G. A. VoRSTERMAN VAN OlJEN. (Wordt vervolr/d.) SLUIS, S April. Er heersehto aan cle haven alhier in de laatste dagen eene •buitengewone be drijvigheid. Drie zoogenaamde baquets, (vaartui gen van 200 a 250 ton,) geladen met bouwstof fen, kantsteenen (borduren) en grind, benevens twee koolschepen lagen in lossingeen baquet kwam om een lading vlas en drie gewone binnen schepen werden met graan geladen. BIERVLIET, De gemeenteraad alhier heeft in zijne vergadering van den 5 dezer maand be noemd tok hoofdonderwijzer aan de openbare school te Driewegen de heer P. Verhage. Door Z. M. is o. a. tot Ridder van de Mili taire Willemsorde benoemd C. E. Vorsterman van Oijen sergeant der infanterie in Atsji. Te Gouda moeten wederom drie fabriekanten te rechtstaan, wegens overtreding der wet-van Houten op den kinderarbeid. Men mag thans als zeker aannemen dat hot Ne» derlandsch schip Santa Rosa, kapitein de Waard, 12 November 1874 uit Texel naar Curasao ver- XX. Om u te doen begrijpen, waarom ik op dat oogenblik bijna in zwijm viel van ontroering moet ik heel wat jaren teruggaan, en u voor de eerste maal spreken over een geheim uit uw eigen leven, waarvan ik bij toeval deelgenoot ben geworden en waarover ik n nooit heb durven ondervragen. Omstreeks zes jaren geleden had ik juist de brave gravin van R de leidsvrouw mijner jeugd naar hare laatste rustplaats vergezeld. Met bloe- trokken, op die reis met man en muis veivngolu K is. Het was een brikschip, gebouwd in 1S5G groot 104 lasten, varende onder de reederij van den heer A. L. Klinkhamer, te Amsterdam, en bemand met acht koppen. Als passagiers bevonden zicli aan boord de heer Melink, zijn echtge-noote en drie kinderen. (N. M.Ct. Te 's-Gravenhage is na een kortstondige onge steldheid overleden de kapitein ter zee de Ereme- ry, als inspecteur der artillerie werkzaam aan het departement van marine. Hij was te Megen geboren en den 11 October 1834 als adelborst te Medemblik geplaatst. 1 Oc tober 1838 adelborst le klasse geworden, maakte hij in iu dien rang de expeditie tegen Tanette op Celehes mede en verwierf er de de militaire Wil lemsorde 4e kl. Spoedig daarop werd hij luitenant ter zee 2e klasse en op 1 Januari 1859 luitenant ter zee le kl. In IS70 werd hij kapitein ter zee. Inmiddels was hij sints 1852 in speciale be trekkingen en sints 26 April 1S53 als tijdelijk en in Januari 1857 als definitief inspecteur over de artillerie der zeemacht werkzaam. Hij was tevens een der oudste leden van de commissie voor het fonds voor dek-en onderofficieren en tot examinee- ren van zee-officieren en adelborsten. De om zijn veel omvattende kennis algemeen geachte overlede ne droeg behalve de m. Willemsorde het ridder kruis van de Nederlandsche Leeuw, was officier der Belgische Leopoldsorde en bezat het herinne- rings-kruis van Bali, bij welke expeditie eene eer volle vermelding zijn deel werd. Het stoomschip Egeron, Maandagmorgen in het Nieuwediep teruggekeerd, is, met de vuren van Egmond in het gezicht door hooge zeeën beloo- pen, die het schip hevig deden slingeren; een der voorste patrijspoorten sloeg in, waardoor het schip zeer veel water in kreeg, zoodat men genoodzaakt was terug te keeren. De provisie moet belangrijk beschadigd ziju. Men wil weten dat de stuwage niet behoorlijk was geschied, anderen meen en ook wel, dat het stoomschip te klein is om gioote zeeën te bevaren. (A. H. GKAANMAKKT TE AAED EN BUIIG. VERKOOPPRIJS PER HECTOLITER DINSDAG, DINSDAG 30 Maart. 1875. 6 April 1S75. f 8.00 a9.10 8.00 a/ S.75 Kogge u a II -■ 6.50 a,// 6.65 Wintergerst u a n 6.75 a/, 7.05 Zomergerst a// 6.40 a,, 6.65 4.70 a 5.25 4.70a// 5.25 Paardenboonen -.a -. 0.00 a,, 0.00 Erwten a 7/ 0.00 a,, 0.00 Koolzaad a a Schokkers 1/a u 11a Aanlap. p. 100k. u a a dend hart, ten prooi aan een verdriet, dat ik niet wist te doen bedaren, dacht ik over al de vrien den, die ik reeds naar die sombre schuilplaats van Père-Lacliaise had gebracht, en onder de dier baarsten daarvan, ook aan uw goeden oom Anatole den goèdigen mentor van onze jongensjaren. Werk tuigelijk. ging ik, toen de lijkstoet uiteen ging, naar de plaats waar hij rust, de vriendelijkste oprechtste mensch, de volmaaktste edelman, dien ik ooit ontmoette. Ik was juist in het gezicht gekomen van zijn gedenksteen, toen zich een onverwacht schouwspel aan mijn oog' vertoonde, en in alle stilte verborg ik mij zoo spoedig mogelijk achter een grafnaald. Gij stondt daar rechtop, met ontbloot hoofd, en de rechterhand aan het hekwerk, dat het graf om ringt,. Naast u zag ik een jong meisje, geknield op het steenen voetstuk, liet gelaat in de beide han den verborgen, in eene houding, die de diepste smart teekende. In stomme verbazing be- OOSTBÜRG, 7 April 1375. De markt was heden goed voorzien, vooral, van Tarwe en er bestond goede vraag voor dit Arti kel tot iets verminderde prijzen en voor Gerst tot 10 a 20 cents boven vorigen cours. Ook Paardenboonen en Haver waren beter te ver- koopen, doch Erwten en Rogge waren weinig ge vraagd en kon bezwaarlijk vorigen prijs opbrengen. Er is besteed voor Tarwe zeer enkel f9,voorts f 8,75, fS,50 a f 8,Rogge f6,75, f G,50 a f 6,25. Win- tergerst f7,10, f7,f 6,75 a f 6,Zomer- gerst f 6,75, f 6,50 a f 6,25. Ilaver f 5,50, f 5,25, f 5,— a f 4,25. Paardenboonen f 8,60, f 8,40 a f 8,25. Erwten f 10a f 9, Velen onzer lezers zullen dezer dagen met mij het ongunstig verslag van de Afdeelingen der Tweede Kamer, omtrent den aanleg van staatswege der spoorweglij uen BresJcens— Gent en Breskens- Brvggemet leedwezen hebben vernomen. Zeker zullen veler illusiën, nog eenmaal een spoorweg in onze streken te zien, aanmerkelijk verminderd zijn. Dit althans was de indruk, die het verslag op mij maakte en ik wil het niet ontveinzen, dat onwil keurig bij mij de gedachte opkwam: Wie weet heeft de door de Aardenburgsche ITeeren uitgelokte strijd om lokalen voorrang, alsmede mijne zwakke poging ter hunner wederlegging, maar bovenal de door den Heer van Oijen luide gedane verklaring: Alle cijfers uit liet geheele district lij elkaar kun nen, en dat is mijne overtuiging, niet duidelijk ma ken, dat het district een spoorweg kan doen rendeeren, niet veel tot dit ongunstig oordeel bijgedragen. Het is te bejammeren, dat men zich hier niet al leen bepaald heeft tot eenvoudige adressen ter ad- haesie van het spoorweg ontwerp, dan toch zou er ten minste geene schade ziju aangebracht en geene lokale veeten zouden opnieuw in het leven geroepen zijn. Terwijl ik mij hierin verdiepte, kreeg ik het hoofdartikel der Middelb. Court, van Zondag 1.1. in handen en de lezing daarvan gaf mij eendgen groud om nog niet geheel en al te moeten wanhopen aan de vervulling der begeerte van zoo- velen, dat we to ch ook nog eens eenmaal een spoorweg zullen krijgen die in eene algemeene behoefte zal voor zien. Met de gedachte, moed verloren al verloren nam ik maar weder de pen ter hand om den Heer van Oijen nog emig antwoord te geven op zijn laatste schrijven, waarop hij zeker vast rekent, of mij ten minste het recht toe geeft. Ik moet beginnen te zeggen, dat ik met een ze kere huivering het hoofdartikel van 2 April 1.1. be gon te lezen, meenende daarin nu eens een deugde lijk, zaakrijk en overtuigend antwoord te zullen vin den, op mijne aangehaalde bewijsgronden maar integendeel. In het SI. Weekbl. van 26 Maart toch heb ik gezegddoor den heer van Oijen zijn onwaarheden gedebiteerd, waarop in het nommer schouwde ik dit tooneel van rouw, toen uwe ge zellin het hoofd oprichtte en op u een blik sloeg waarvan ik de uitdrukking, zoo vol vrome ge hechtheid en onschuldige dankbaarheid, nooit ver geten zalHet was een schoon en edel meisje van achttien jaren ongeveer, met een schul deloos gelaat, en kuische bevalligheid. Ik kon mijne tranen niet weerhouden toen ik haar uwe hand zag vatten, ze aan hare lippen drukken, ze toen tegen haar hart drukken met zulk een on schuldig vertrouwen alsof zij deze hulde bewezen liad aan een beschermengel, die uit den hemel was neergedaald om over haar lot te waken. Gij waart beiden reeds vertrokken, toen ik nog altijd onbewegelijk op dezelfde plek stond, als verloren in herinneringen aan het verled ene. Onvoorzichtig uitgelaten woorden, die ik als kind had opgevangen, kwamen mij weder in de gedachte de uitdrukking van het gelaat, en be tuigingen van genegenheid van het meisje bewezen teil duidelijkste, dat* tusschen u beiden alleen een.

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2