TWEE DAGEN OP DE JACHT, FEUILLETOI. Eene Javaansche geschiedenis. kclijkheid, waarmede men zich het benoodigde in Gent en Brugge kan aanschaffen, menigeen die thans thuis blijft aangespoord zal worden om daar zijne inkoopen te doen. Op Sluis zal dit, meer nog dan op eene andere ge meente, zijn invloed doen gelden, wegens zijne nabijheid met Brugge. Een aantal rei zigers, die nu reeds een gevoelig nadeel aan den kleinhandel toebrengen, maar door hun langer of korter verblijf in de gemeenten eene kleine vergoeding geven voor 't nadeel aan vele kleinhandelaars berokkend, zullen in plaats van te Sluis te overnachten, met den laatsten of voorlaatsten trein naar Brugge vertrekken orn den volgenden dag terug te keeren; de kooplieden in granen, die nu hunne commissionnaïrs gebruiken, zullen zeiven ko men om limine inkoopen te doen en dan des middags weèr vertrekken. Dit alles is meer dan waarschijnlijk, 't is zelfs bijna zeker maar pleit volstrekt niet tegen den aanleg van spoorwegen in 't algemeen 't publiek toch wordt daardoor gebaat; liet nadeel van sommigen is tot voordeel van velen. Zoodra er een spoorweg komt langs Oost- burg, zal deze gemeente, nu al belangrijk om bare jaar- en weekmarkten het middel punt worden, waar de handel van een groot gedeelte vail 't district zich zal concentreeren; de oorzaak hiervan is hare geographischc ligging; de ligging van Sluis in een uithoek zal altijd een beletsel zijn voor het verplaat sen van don handel derwaarts, terwijl er nog bovendien veel kans bestaat, dat de bron van de weinige daar nog bestaande welvaart ge heel opdroogt. Een duidelijk bewijs voor de waarheid mijner stelling vindt men im mers al daarin dat de weekmarkt te Sluis, ondanks alle aangewende pogingen, ondanks de verbinding te water met Brugge, te niet is gegaan en verzameld is bij de Aarden- burgsche jaarmarkten; dat de barge, ofschoon Sluis den cenigen waterweg naar België heelt, en met allo gemeenten van dit district door gocdo wegen verbonden is, slechts een kwij nend leven leidt. 't fs wel onaangenaam voor de inwoners eener gemeente te moeten constateeren, dat bare ligging ongeschikt is voor dezo en gene verbinding, dat zij iederen dag achteruitgaat, maar als 't nu eenmaal zoo is, ik houd niet van struisvogelenpolitick, noch van zelfverblinding dan is 't dunkt mij beter liet feit te erkennen, dan naar drogredenen te zoeken om te gewagen van een bloei, dien men wel gaarne zou zien, maar die niet be staat. IX. Aan de linkerzijde van het paleis ziet men in kooien of tusschen hckiverk eenige apen en bisons, een prachtigen zwartrn panther en een lieel tarn- men rhinoceros met welken laatsten ik al heel spoedig op vriendschappelijken voet verkeerde door dat ik hem dagelijks een paar bananen gaf. Om de tuinen te beschrijven zou men een Lin- neus moeten zijn; in dit Eden vertoont zich de plantengroei der tropische gewesten op liet weligst, Ik zie niet de minste kans om de be- toogen, dat liet gelieele district, laat staan één gemeente, waard is, dat men voor haar een spoorweg aanlegt. Alle handel uit dit district bij elkaar genomen mag den naam van handel niet dragen. De uitvoer bestaat in graan, de invoer bestaat in 't geen door 24000 menschen gebruikt wordt. Welke waarde wil men dan hechten aan Sluis, dat slechts 7i0 deel van de even vermelde bevol king bevat En nu ten sloffe. Ik heb meermalen ver klaard, dat ik alleen gedreven word door dc zucht om het belang van dit district te bevorderen. Eene lijn, die door liet mid den loopt, en zoodoende Breskens, Schoon- dijke, GroedeOostburg, Zuidzande, Sluis, Aardenburg, IleiileEedeSt -Kruis verbindt met Brugge en Gent is te verkiezen boven eene lijn, die veel minder gemeenten over een uithoek alleen met Brugge zal verbinden, indien er nl. nog eene lijn gelegd wordt van Sluis naar Brugge. Ik Iaat bet oordeel aan ieder onpartijdige. Maar. ik twijfel of de heer Leijsennaar wel ooit iemand voor onparlijdig zal aanzien, die hem geen gelijk geeft. De onpartijdig heid der Middelburgsche courant wordt door hem ook al in twijfel gelrokken even als vroeger onze waarheidszin bij 't spreken over deskundigen en toch heeft menaan de redactie dier courant het stuk van den heer Leijsennaar foegezonden met verzoek het te bespreken; ik heb die bespreking van mijne verdediging niet gevraagd, maar mij toch verheugd, dat eene onpartijdige, zooals de Middelburgsche courant in dezen is, aan het door don heer van den Broecke en mij geopperde plan, hare adhaesie schenkt. En hiermede sluit ik het debat. Wil de heer Leijsennaar op den ingeslagen weg voortgaan, ik laat hem het woord verder alleen. Ik weet niets meer te voegen bij 't geen ik reeds gezegd hebdat het publiek tusschen ons beslisse G. A. VORSTERMAN VAX OlJEN. Aardenburg 31 Maart '1875. Binnenland. SLUIS. Benoemd tot griffier bij het kantonge recht alhier S. G. van Welderen baron Rengers te Ylissingen. AARDENBURG. De opbrengst der door den Bur gemeester alhier opengestelde inschrijving voor het Atsji-monument heeft zuiver opgebracht f 40,05. Alleen het penseel aan een meester zou in staat zijn een voldoende voorstelling te geven van den schilderachtige!! stroom, die het park aan de eene zijde besproeit, eri van het heerlijke bad waarheen Hendrik mij al dadelijk na mijne aankomst wilde brengen. Verbeeld u een ontzaglijk groote, wit marmeren kom gevuld met kristalhelder water en omzoomd met groene, bladerrijke reuzen stam men, zoo dicht met loof bezet, dat hier de kui- sehe Suzanna veilig zou verborgen zijn voor de onbescheiden blikken der twee grijsaards. Wel is waar, slingeren zich somtijds slangen uit die hoo rnen om de baders, zegt men; maar ik geloof niet, doit ik als Cleopatra door den beet van een vergiftig cTier moet omkomen, en nadat ik zonder schroom al het genot van een frisch bad gesmaakt had, strekte ik mij met een heerlijken c/ieeroot in den mond en zoo opgewekt als of ik wel twintig jaar jonger was, op een mat uit om mij aan de schoonste droomen over te geven. Hen drik is niet half zoo opgeruimd; ten minste zijn Dewijl het hier een vaderlandsch doel en dus niet zoo zeer de grootte van de som als de algemeene deelneming betreft, kan die in deze gemeente zeer gunstig genoemd worden, daar de deelneming bijna algemeen was; slechts een viertal (notabele) ingezetenen hebben geweigerd daaraan deel te ne men. AARDENBURG 30 Haart. De verkooping van landerijen onder Spitsbroek (St. Kruis) is niet doorgegaan maar S dagen uitgesteld. Voor ruim 85 gemeten is slechts f37500 geboden. Dalende prijzen of is de grond zoo slecht?? Het huis laatstelijk bewoond door Mej. de Wed. de Ligny is verkocht voor f2150. Kooper is de heer Ch. van Ackere alhier. Bij het ingediende ontwerp tot wijzing der wet voor de nationale militie wordt voorgesteld de sterkte te bepalen op 67500 man; jaarlijksche lich ting van 13500 man. De zee-militie bedraagt niet meer dan 1000 man. Het ontwerp bevat eenige verbeteringen in de bestaande wetten, waarvan de ondervinding het wenschelijke of noodzakelijke heeft aangetoond. De strekking der voornaamste bepa lingen is vermeerdering van het maximum of sterk te der militie, verkregen door beperking van liet thans overdreven getal vrijgestelde en tevens het hekomen van meer elementen van onmisbare mili tie kaders. Onder anderen wordt bij een oneven getal broeders het grootste getal dienstplichtig, even als de eenige zoons, geen eenig kind zijnde. Het hof van Limburg heeft een spoorweg-con ducteur en een remmer veroordeeld, de eerste tot achttien, de tweede tot negen maanden cellulair omdat zij uit een geplombeerde waggon der Grand Central Beige 13 flesschenChampague hadden ont vreemd. Te Amsterdam is een proef genomen met een slachtmasker, dat zeer goed heeft voldaan. Een zware os werd, zonder dat het dier gebonden was, het masker op den kop gezet en dit achter de horens vastgegespt. Toen de holle pen in het gat van het masker was geplaatst even boven de oogen in het midden van den kop, was een betrekkelijk niet zware slag met een houten hamer op die pen voldoende om het sterke dier, als door den bliksem getroffen, ter aarde te doen storten. Men acht het zeer wensche- lijk, dat alle slachters zich van het toestel, dat f22, kost, bedienen. In de afgeloopen week is in liet meubelraagazijn van den heer L. Faank te Hilversum een brutaléi diefstal gepleegd. Op een uur dat nog een aantal menschen op straat waren, hébben de daders of heeft de dader een pendule en eenige spiegels weg gehaald, en die, zonder vermoeden te wekken, naar eene veilige plaats gebracht. gelaat teekent niets dan zorg en kommer. ,/Weet ge, dat ge hier midden in de pret valt, en dat er van avond bal is in het paleis?" zeide Hendrik tot mij. „Of ik, en ik vind het wat pleizierig," ant woordde ik in alle oprechtheid, „want gij weet, al ben ik al een heel eind in de dertig, ik schrik nog maar in 't geheel niet van het vooruit zicht van een bal." De zeeman hernam op een stroeven toon, die zijn gemoedsbeweging verried „Ik kan het u niet nazeggen ik gevoel net zooveel lust om van avond te gaan dansen als om gehangen te worden. Sedert ik aan wal ben is het oL de duivel speelt met alle plannetjes die ik had uitgedacht om u te amuseeren. Zoo gij weet is mijn broeder vóór een maand in alle haast naar Sumatra moeten vertrekken en in een brief dien ik gisteren avond van hem ontving, meldt hij, dat hij den dag van zijne terugkomst nog niet kan bepalen. Nu zal ik u toch wel behoorlijk in

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2