TWEE DAGEN OP JACHT. FEÜ1LLET0Ü. Eene Javaansclie geschiedenis. Politiek Overaicht. op gewezen, dat de verbinding van deze ha ven met die van Breskens, door middel van een spoorweg niet anders dan in het alge mem belang kan zijn. Eindelijk zegt de lieer van Oijen nog, dat mijn schrijven niet in 't belang, maar in 't nadeel mijner gemeente is. Ilier toch slaat hij m. i. den bal deerlijk mis. Is het niet opmerkelijk dat, hoemeer spoorwegen er worden aangelegd, hoe duurder de paarden worden En dit is nogtans zeer natuurlijk. Er worden, wanneer er een spoorweg ligt, meer goederen en personen aangevoerd, er moeten derhalve ook meer goederen door middel van paarden en wagens naar hier en elders vertransporteerd worden en gevolge- lijk zullen er ook meer paaiden en voerlui henoodigd zijn. Evenzöo is het met de barge, tGent, Oostende, en Nieuwpoort zijn met Brugge verhonden door spoorwegen, nogtans varen er geregeld, twee barges van Brugge op Gent, twee van Brugge op Oos tende en eene van brugge op Nieuwpoort, die, juist sedert den aanleg der spoorwegen eerst goed rendeeren, niettegenstaande zij hun personenvervoer verloren hebben. Dit komt daarvandaan, dat er sedert den aanleg der sporen meer handel wordt gedreven en het vervoer te lande in den regel niet kan concurreer® tegen het vervoer te water. Ik geloof dus niet dat, wanneer er ooit een spoorweg vlak langs Sluis mocht loopen, er paarden of voerlui zouden behoeven te wor den gcpensionneerd, ol de hargedienst zou te niet gaanintegendeel ik houd het daarvoor, dat het voor een en ander beter zou wor den. En nu liet spijl ook mij, dat de spoor wegkwestie tot ons schrijven aanleiding heeft gegeven, dewijl de aanleiding daartoe niets anders is geweest dan een gevolg van een esprit de clocherwent ik vraag dit op be scheiden toon: Wie toch heelt dit schrijven uitgelokt Is het niet de lieer v. d. broeckc in zijne beide artikelen in de Midd. Ct. en de hoer van Oijen in een hoofdartikel van het SI. Weekbl.waarin overal Aardenburg op den voorgrond en Sluis kennelijk en on gemotiveerd op den achtgrgrodd word! ge plaatst. Zij mogen al beweeren wij spreken niet van Aardenburg, wij verlangen de lijn Draoibrug-Eede. Maar nu weet toch.de dood eenvoudigste, dat men van de Draaibrug niet te Eede komt zonder Aardenburg aan te doen Alleen verzoek ik nog de onbevoor oordeelde lezers onze stukken naast elkander te leggen en te vergelijken, en in het ver- YIII. Het wordt tijd liet voorbeeld, van cbzen ge.duch- ten vijand der Engelschen te volgen en de hoofd stad van Java te verlaten om eenige dagen te Buitenzorg bij den gouverneur-generaal te gaan doorbrengen; door de vriendelijke tusschenkomst van Hendrik ben ik daar getioodigd. Ik vertrek dus, en, bet spijt mij erg, dat ik mijn getrouwen madrassee David in bet ziekenhuis moet achterla ten maar ik moet mij daarin schikken trouwen dat zij, ccn meer onpcuiijdlfj oor deel zullen uitspreken dan de Mide. Ctleg ikj thans de pen neder. Sluis, 25 Maart 1875. J. P. Leijsennaar. liet Journal des Debats en andere libe rale Fransche bladen juichen het zeer toe, dat de de Regeering niet aangedrongen heeft op uitstel der supplementaire verkiezingen, een maatregel die volstrekt niet noodzakelijk was. liet aangehaald orgaan is voorts van meening, dat de Regeering wel zou doen wanneer ze thans op eenmaal de aanstaande supplementaire verkiezingen uitschreef en op die wijze de vertegenwoordiging eens voor goed voltallig maakte. De Regeering is, ge lijk men weet, gedurende het recès door de wet slechts tot het uitschrijven van eene enkele verkiezing verplicht. Dit decreet zal den JOen Mei uiterlijk moeten worden uit gevaardigd. Labouiaye, de nieuwbenoemde President van 't Linkercentrum, heelt zijn voorzitter schap aanvaard met eene redevoering, die op alle liberale fracties een uitstekenden indruk heeft gemaakt. Vooral heeft men opgemerkt de passage waarin Labouiaye verklaart, dat zijn partij zich niet wil scheiden van de overige Linkerlracties, die zoo belangeloos hebben medegewerkt aan het tot stand bren gen van den nieuwen staat van zaken. We wa ren één in den strijd zegt Labouiaye we zullen ook een blijven na de overwin ning. De nieuwe President komt [vervolgens op tegen de zinsnede der verklaring van Buffet, waarin sprake is 'van het gevaar, waarmede het land door meer geavanceerde Republi keinen wordt bedreigd. Als programma van 't Rechtercentrum stelt bijafschaffing van de expeditie-wetten en 't vormen eener oprecht Republikeinsche administratie. Z. M. de Keizer van Duitschland vierde gisteren zijn 78stcn verjaardag en ontving bij die gelegenheid talrijke bewijzen van sym pathie. Eene groole volksmenigte had zich 's morgens voor het Paleis verzameld en bracht den Keizer, toen hij voor'l venster verscheen, een hartelijk® groet, 's Avonds was de stad geïllumineerd. Ook elders werd de gebeur tenis feestelijk herdacht. Uit Fulda wordt gemeld, dat de verban nen, maar heimelijk teruggekeerde pastoor Ilelfrich, op zijn oude standplaats te Dippe- of ik wil of niet. Den dag 11a mijne aankomst op Java vond ik David hij liet verlaten van mijne kamer bewusteloos op den grond liggen dwars voor mijne deur, waar hij volgens zijne gewoonte zijn nachtleger had opgeslagen. In 't eerste oogenblik hield ik het er voor, dat mijn bediende te veel feest gevierd had bij zijn terugkeer op den vasten wal, en liet hem flink met koud water sprenkelen; maar al bracht dit hem weer bij kennis, zijne hersenen bleven van streek. Al wat ik uit hem kon krijgen omtrent de oorzaak van zijne bezwij ming, was een onsamenhangende geschiedenis van gebroken eieren en van noldmolarswaarin de dui vel een rol speelde, want den naam van den boo ze had hij elk oogenblik in den mond. Hoewel ik den geneesheer, die dadelijk geroepen was niet onduidelijk te kennen gaf dat Davids matigheid de vuurproef niet kon doorstaan, wilde hij toch deze hevige aandoening alleen toeschrijven aan een schrik; dit kon ik des te minder verklaren daar generaal Trufiauo en ik alleen den nacht in het ritz betrapt is, terwijl hij de mis bediende. Hij is onmiddellijk gearresteerd. De Zuid-Duitsche ultramontanen zouden voornemens zijn eene onlhoudings-staatkunde te gaan volgen en o. a. geen Afgevaardigden meer naar don Rijksdag te zenden. Ze be weeren, dat men zoodoende een romp-Rijks dag zou verkrijgen, waaruit alzoo blijkt, dat ze hunne fracties als hoofd beschou wen. Binnenland. BIERVLIET, 23 Maart. Heden had alhier het vergelijkend examen plaats ter vervulling dei- vacature van Hoofdonderwijzer te Driewegen. Van de 18 sollicitanten, die zich hadden aange geven waren 9 opgekomen, van welke negen per sonen op het zestal zijn geplaatst de Ileeren de Beste te Ingen, Verhagen te Cortgene, Koole te Kloetinge, Schenk te Tiel, v. d. Waij te Dordrecht en An toni te Amsterdam. Tusschen de Ileeren de Beste en Verhagen heeft het lot moeten beslissen, wie no. 1 op liet zestal zou zijn. Als nu de kunst gewaardeerd wordt, zal zeker de beste door den gemeenteraad worden gekozen De Ilangsclie corresp. van de Zutplieusche Cour. meent te weten, dat de kiestabel en hei; spoorwegont- werp-Kappeyue na liet Paaseli-recès in de. Kamer zullen worden behandeld. Het laatstgenoemde ont werp moet krachtig verdedigd, maar ook lievig aan gevallen zijn, zelfs door Afgevaardigden komende uit districten, die door de voorgestelde lijnen zeer Zouden gebaat zijn. Het wetsontwerp op het hooger ouderwijs zal wel menu blijven voor het volgende jaar. Het eindverslag zal deze maand nog niet gereed komen. In de eerste algemeene vergadering van afge vaardigden van liet nieuwe waterschap voor de uitwatering der polders te Biervliet, zijn benoemd: Tot voorzitter: de lieer J E. Carpreau, ontvan ger griffier van verschillende polders te IJzen- dijke; tot leden van het dagelijksch bestuur: de heer Js. Cornelis,dijkgraaf van den Groot en Klein Zoutepnlder en de heer E B. de Costerdijkgraaf van den Hieuwen Passegeulepolder, beide te Bier vliet; tot ontvanger griffier J. LJ. de Bats, ont vanger griffier van verschillende polders te Bier vliet. Als een bijdrage tot het schromelijk verbruik van sterken drank kan dienen, dat in het afgeloo- pen jaar in de gemeente Breda ruim 144000 liters jenever werden veraccijnsd, zijnde ongeveer 7000 liters meer dan in het jaar 1873. Ongewijfeld moet dit ontzettend cijfer voor een gedeelte aan het talrijke garnizoen worden geweten. De schatkist vaarde er echter wel bij en streek hiervoor ruim f76,000 op. rechterpaviljoen van het hotel hadden doorgebracht. Hoewel de geneesheer mij verzekerde, dat de toe stand van den zieke volstrekt niet gevaarlijk was, verklaarde hij dat deze kalmte en rust noodig had en volstrekt niet in staat was om de vermoeienis sen van eene reis te doorstaan. Een paar Ragen later ontving ik de uitnoodigiiig van den gouver neur-generaal en mij schoot dus niets over dan een noodhulp in de plaats van David te zoeken en toen deze gevonden was den weg naar Buiten zorg in te slaan. Den vierden, bij het opgaan der zon, verliet ik per postwagen het Hotel d'Am sterdam vergezeld van een zoo afschuwelijk leelij- ken Maleier, dat ik hem stellig als een type van zijne soort aan den zoölogisehen tuin zal aanbieden, ais ik hem mede naar Parijs neem. De post! In dezen tijd van den stoom is het in Europa geen genot meer, als de post aankomt; en toch het had zulk eene eigenaardige aantrek kelijkheid Herinnert gij u de gelukkige uren nog, die wij

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2