TWIIDM OP DE JICHT. FEUILLETOfil. Politiek Overzicht. Eer.e Javaar.sckc geschiedenis. Buitenland, Binnenla n cl meente op eon half uur afstands nadert, da:i lien ik al heel blij en zal mij verbeelden,dat wij ook aan den spoorweg liggen. Niet het algemeen belang wordt door U beoogd slechts plaatselijk gemak. Bovendien is uw schrijven niet in't belang, maar in 't nadeel uwer gemeente. Zoodra de spoorweg vlak langs Sluis loopt, zullen er een aantal van uwe 39 paarden en 97 voer lui gepensionneerd worden; een aantal koop lieden, die nu hunne commissionnairs. te Sluis hebben, zullen met den spoorweg uit Brug ge komen cn hunne commissionnairs kunnen missen; uw bargedienst, die nu een kwijnend leven voortsleeptzal geheel le niet gaan. 't Spijt mij, dat de spoorwegkwestie tot dit schrijven aanleiding beeft gegeven, maar de loon in 't stuk van den heer Leijsennaar on zijne minder nobele wijze van bewijsvoe ring, hebben mij genoopt, de pen op te no men cn nogmaals herhaal ik: niet elke ge meente moet verlangen aan den spoorweg te liggen, maar alle gemeenten moeten zoo danige lijn voorstaan, die op een niet te gróolen afstand de volkrijkste gemeenten nadert. G. A. VORSTERMAN VAN OlJEN'. Aardenburg, 19 Maart 1873. In 't Engelsch lloogerliuis is Donderdag II. nogmaals de aandacht der Hcgcering gevestigd op den onvoldoenden staat der huwelijkswet ten in 't vereenigd koninkrijk. De Regeering' gaf geen bepaald antwoord. 't Lagerhuis hield zich bezig met do wet betreffende de arbeiderswoningen, en beeft do Regimental Exchanges Bill in derde lezing aangenomen. De Afgevaardigde Lewis heelt aangekondigd, dat bij eerlang onder do aandacht der Rè- geering zal brengen de quaestie van 't zoo genoemd contempt of court. De Engelsclie wet geeft deii rechter de bevoegdheid op eigen hand en zonder dat appèl geoorloofd is lieden te beboeten oi gevangen te doen zetten, die een oordeel vellen in hangende zaken of wel de rechtbank beleedigen, een bevoegdheid waarvan dikwijls misbruik wordt gemaakt. Dc Pall Mall Gazette begroet deze aankondiging met blijdschap. De Pruisische Landdag beeft de tweede lezing van liet Regeerings-ontwerp tot intrekking der StaaÉstoelagen aan de Katholieke geeste lijken voortgezet en do overige artikelen on veranderd aangenomen. Het debat was, al thans vergeleken met dat der vorige dagen, kort en weinig belangrijk. "VII. Oiulenveg hierheen heb ik mij natuurlijk nog moeite gegeven om inlichtingen te bekomen om trent dien Italinanschen goochelaar, die zijn mak ker zoo hardvochtig in diens laatsten doodstrijd heeft verlaten. liet schijnt eene dwaling geweest te zijn, dat signor Carabosso via Singapore naar Australië zou gegaan zijn, want noch te Penang noch te Singapore heb ik het minste spoor van hein kunnen ontdekken. Aan bel ontwerp is, met goedkeuring' der Regeering, een additioneel artikel toegevoegd, volgens 't welk bij de Opper-Presidentcn der provinciën tegen de kerkelijke overheid toe gepast op geestelijken aan wie de toelage, nadat ze zich aan den Staat onderworpen hebben, weêr wordt uitgekeerd, in lioo- ger beroep kan worden gekomen. Dit arti kel was niet nadruk door den ultramonlaan Lieber bestreden. In do vorige zitting heelt, na Windlhorst, de heer Gneist liet woord gevoerd, en wel ten gunste van het ontwerp. Zijn redevoe ring duurde ongeveer een uur en maakte bijzonder veel indruk. Hij ontwikkelde daarin de stelling, dat de Slaat zijne rechten, welke door do Roomsche hierarchic worden be dreigd, moet beschermen en nog veel stren ger maatregelen had kunnen en mogen nemen dan vervat zijn in de onderhavige wet. BELG IE. In //de Landman" eenBrugsch weekblad van 21 Maart lezen wij //Men schrijft uit Aardenburg: In verband met liet bericht uit IJzendijke in nr 50(1 en 2 Maart) der Gazette van Gent, deelen wij mede dat hier een adres van aanbeveling onder de ingezetenen ter ond erteekeniug rondgaat om bet wetsvoorstel van de heeren Kappeyne c. s. te ondersteunen, betrek kelijk deu aanleg van staatsspoorwegen in verschil lende- gewesten, met name ook in Zeeuwsch-Ylaan- deren en wel van Breslcens naar Gent en Brugge. Wij kunnen er bijvoegen dat een aanvrage, sterk gesteund door bet Belgisch gouvernement, nog in overweging is, namelijk in de concessievraag van de heeren Yerkuyl Quakkëlaar te Ylissingen en Lansen-Croiu te Sluis. Deze lijn zou gaan van Brugge over St.-Kruis, vervolgens langs de Brug- sche vaartnaar Damme, Oostkerke cn Houcke, om vervolge,na nabij St.-Anna de grens over te gaan tot Sluis en vervolgens 'tussehen Zuidzande en Oost burg, dan naar Schoondijkéen Groede en zoo tot de haven van Breskens. 'Wij wijzen er op dat er dan slechts eene kleine aansluiting noodig is van Oostburg over Aardenburg en Eede, naar Malde- gera, maar de lijn Gent-Brugge (over Eec-loo) langsheen tot aan Aardenburg (oude Eedevaarts- tragel) heeft bijna geene waarde; dit mogen moge lijke concessionnarrissen wel in 't oog houden. Uit Atsjin schrijft een ooggetuige, dd. 5 Jan. aan de N. Gor. C. z/Bij de inneming van Longbattah werd dezelf de majoor ïtomswinckel (zoo als ik u reeds gezegd heb, den veclitinajoor bijgenaamd) gewond aan het Na deze uitweiding kom ik weer op Batavia terug en op de Cliineesche wijk welke ik verschei dene malen heb doorgewandeld om al het merk waardige, dat deze oplevert, op te nemen. De nijvere en talrijke Chineesche bevolkiug te Batavia heeft getrouw de zeden en kleederdra ebt van het moederland bewaard. Als men op de groote markt is, kan men zich gemakkelijk ver beelden midden in het Hemelsche rijk verplaatst te zijnmannen met lange vlechten, palankijns, opiumkroegen, beweegbare restauraties, die de blik ken en den eetlust der voorbijgangers vergasten op de keurigste chineesche gerechten die zij uit stallen, haaievinnen, ratten in papieren ge kruld, gelei van allerlei kleuren, zonder nog tc gewagen van verleidelijke fricassees, waarvoor waarschijnlijk menige hond is opgeofferd. Op het midden van de markt staat een theater, waarop de tooneelspelers bij den klank van eene heer lijke chineesche muziek, een zeer boeiende pantomine spelen, te oordeelcn uaar de aandacht en de uit been. Hij liet zich verbinden en steeg weder te paard. Met donderende stem riep hij nu zijn batailjon toe: //Jongens, ik beu gewond, Atsjinezen bloed alleen kan men genezen," daar is de benting van de Atsjinezen, ik ga wat halen; wie gaat er mee?" En hij nam vijf bentings, liet ijzeren varken! //Kolonel Pel moet een oogenblik zijne bedaard heid verloren hebben bij het gevecht van 31 Dec. '7-1 (Longbattah). Hij leidde zelf liet gevecht en stond onder een vrecsselijken kogelregen. z/IIij haalde een sigaar uit den zak en wilde die aansteken; maar de lucifer wilde niet branden en toen is hij nijdig geworden en vloekte... te<)-cn de lucifer. //Eindelijk gelukte liet; zijn sigaar is aan en hij laat storm blazen en hij neemt Longbattah. Yerleden week stond terecht de zestienjarige M. Ij., beschuldigd van moedwillige brandstichting, waarbij geen gevaar van mensclienlevens te voor zien was. De beschuldigde zou, zooals uit het getuigenverhoor bleek, om zijn baas een kool te stoven, daar deze hem eenig geld, zooals de be schuldigde opgaf, zou achtergehouden hebben, door het ontsteken van een hos stroo den brand in de schuur gestoken hebben. Het O. M. requireerde een tuchthuisstraf gedurende den tijd van 5 20 achtereenvolgende jaren. De verdediger, mr. van Diggelen, concludeerde, uithoofde van de verwaar loosde opvoeding en den jeugdigen leeftijd van den beschuldigde tot ontslag van rechtsvervolging. Het Hof veroordeelde den beschuldigde tot een correctioneele gevangenisstraf van 4 jaren en in do kosten der pocedure. De arron dissera ei® rechtbank te s' Gravenhagc heeft een nalatigen belastingschuldige, bij wicn een garnisaire was ingelegerd, vrijgesproken van de te gen hem ingestelde aanklacht, dat hij dien mili tair geene behoorlijke huisvesting had verleend, op grond, datgéblekcn was, dat de bewoner den jager niet anders kon verschaffen dan hij zelf met zijn gezin gebruikte of te zijner beschikking had, te weten: des ochtends twee sneden brood, des mid dags gekookte aardappelen en des nachts eene legerstede op den met kleed en bedekten vloer in dc keuken. In de maand Mei a. s. zal bij de Directie der Marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen plaats hebben van jongelingen, die als //machinist- leerling 2e klasse" weuschen te worden aan genomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelin gen zal zich tot twintig bepalen. Alleen zoodanige jongelingen worden tot het examen toegelaten, die geboren zijn in dc jaren 1S56 LS57, 1S5S, 1859 of 1860, en bij het voor af te ondergaan geneeskundig onderzoek voor den zeedienst zijn goedgekeurd De verdere voorwaarden zijn vermeld in dc St. Ct. gerekte halzen der toeschouwers Eindelijk onder strooien hangars werkelijke speelhuizen; want het Ilollandsche gouvernement, dat in alle deelen van het bestuur der kolonie eene bijzondere bekwaam heid aan den dag legt, heeft ook begrepen, dat liet niet bij machte zou zijn 0111 paal en perk te stellen aan de hartstocht voor het spel, die bij de Chineezcn zoo sterk ontwikkeld is, en heeft daarom besloten speelhuizen in de open lucht te dulden, waarop het ten minste voortdurend toe zicht kan houden. Al staan deze holen niet op denzelfden trap als Homburg en Baden, is er toch veel eigenaardigs in op te merken. De bankier zit als een kleermaker op eene lange tafel, met een aanzienlijken stapel dukaten en bankbilletten voor zich. Ylalc bij hem zit dc croupier, die op lettend de inzetten der spelers in het oog houdt. Op houten bunken om de tafel geplaatst zitten een twintigtal Chineezen met lange staarten, allen met wit hemd en blauw lakenscbe broekzij vol gen in angstige spanning den loop der dobbel-

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2