TWEE MGffl OP DE JACHT. FEUILLETOH. Eene Javaansdie geschiedenis. de stellingdat de afstand van Eedo naar Maldegem korter is, dan die van Uzen- dljke naar Eecloo of van Sluis naar Brugge, bepaald zeker is het, dat de lijn Brugge- Eecloo via Maldegem, zooals door den Heer van Oijen te recht wordt opgemerkt, in een aller ongunstigsten toestand verkeert, die zeker ten gevolge van het faillissement der firma Dujardin te Brugge niet zal verbeteren. Wij geloven dan ook, dat geen enkele degelijke maatschappij het ooit inliet hoofd zal krijgen om concessie aan te vragen tot aansluiting aan een spoorweg, die zoo slecht rendeert en zijn bestaan voor de aandeelhouders zoo nadeelig voortsleept. Aan de tegenwoordige concessie Brugge-Eecloo ontbreekt alzoo mede de noodige kracht om aan te sluiten, ol zich uit te breiden, hoezeer zij ook op de noodzakelijkheid gewezen wordt te trachten meer volle aan hare lijn te krijgen. Waar toch zal langs den kant van Aardenburg en Eede dat meerder volk vandaan komen, als er. zooals we boven reeds zeiden en 't geen op de rijkskantoren van in-en uitvoer kan worden uitgemaakt, geen vertier, geen handelsbeweging is Wat do aansluiting IJzendijke-Eecloo aangaat, we zijn te weinig met de plaatselijke omstandig heden aldaar bekend om hieromtrent een juist oordeel te kunnen uitspreken, ofschoon we weten, dat daar leven hcerscht; doch wat Sluis-Brugge betreft, het is van algemeone bekendheid dat voor deze lijn reeds sedert eenigen tijd concessie is aangevraagd door do Ileercn Verkuijl-Quakkelaar en Lansen- Croïn en dat deze aanvrage bij do Belgische regeering en de bevolking van W.-Vlaand. zeer gunstigis ontvangen. Naaralle waarschijnlijkheid zal door het Belgisch domein den kanaaldijk tot aanleg van een spoorweg Brugge-Neder- landscho grenzen aan de concessionarissen worden afgestaan, waardoor deze lijn met betrekkelijk geringe kosten kan worden daargesteid. En nu de résumé. Neen 1 we laten het opmaken van een résumé aan onze lezers over en we eindigen met to zoggen (zooals de heer van Oijen terecht zegt, dat we niet moeten doen, ofschoon hij H wel doet) dat, wanneer de verschillende gemeentebesturen en da inwoners van de verschillende gemeenten alle kleingeestig heden op zij schuiven en niet elk om 't hardste gaal schreeuwende fspoor moet door mijn dorp, door mijne gemeente, dan is er hoop, dat we voor al het geld, dat dit landje al heeft opgebracht ook eens een /linken spoorweg krijgen. De kleingeestig- VI. Heb ik niet reeds genoeg: geleden, en zal ik nieuwe beproevingen moeten doorstaan Ik word bijna boos op mij zelve om mijne opgewon denheid en ik zal maar aannemen dat dit heele geval slechts door mijne verbeelding in zulke eene romantisch waas wordt gehuld. Als gij bij mij waart, zoudt gij mij moed in spreken; ik zal u ook niet langer ophouden met heid alleen, kan er kwaad aan doenja zij zou misschien een middel kunnen zijn om in 't geheel niets te krijgan, J. P. Leijsenaar. Sluis, 17 Maart 4875. Binnenland. A AKDENBURG 16 Maart. Heden avond hield de Kamer vanRhetorica hare 76e algemeene ver gadering. Een talrijk en aanzienlijk publiek woon de de eerste der vergaderingen, die voortaan in 't raadhuis worden gehouden, bij en toonde her haaldelijk zijne tevredenheid over de opvoering van twee blijspelenDirk Nergensthuis en Focken- broch. Ook de voordrachten vielen algemeen in den smaak. In de vergadering heersekte dan ook eene vroolijke opgewektheid, die lang eene aangename herinnering zal achterlaten. RETRANCHEMENT. Tn deze gemeente is vóór eenige dagen een postduif aangekomen met het volgende stempel op den linker vleugel: Cools- camp. J. NoUet. Op den rechter vleugel heeft zij eenige onlees bare stempels. De duif bevindt zich bij den heer Burgemeester dezer gemeente, bij wien de eigenaaar er van zich kan aanmelden. RETRANCHEMENT. De Heer S. O. Geert,- sema Becheringh predikant te Ivleverskerke heeft voor de toezegging van beroep naar deze gemeei.- te bedankt. De bevolking in de onderscheidene gemeenten van Westelijk Zeeuwsch "Vlaanderen was op 31 Dec. IS7-1 als volgt: Aardenburg1738 Biervliet 1997 Breskens1511 Cadzand 1284 Eede1224 G roede2665 Heille586 Hoofdpaat1559 Nieuwvliet655 Oostburg1837 Retranchement 848 Schoondijke1742 St. Anna ter Muiden262 St. Kruis679 Sluis1508 Waterlandkerkje626 IJzendijke2742 Zuidzande1171 geheele bevolking 24634 Z. M. de Koning heeft het beschermheerschap aanvaard over de Nederlandsche maatschappij voor tuinbouw- eu plantenkunde, mijne denkbeeldige gevaren en neem afscheid van ti, mij aanbevelende in uw vriendelijk aandenken. Vaarwel. Rogier Belpeyre aan Claudius de Marne. Buitenzorg 9 September 1854. Waarmee zal ik dezen langen brief beginnen, waarde Claudius Ik heb zooveel te zeggen, dat ik niet weet hoe ik liet moet aanleggen, en dat ik om klaar te komen heel leuk zal moeten be- gen met het begin om dan volgens den datum verder te gaan, van af den eersten dag waarop ik den bodem van het rijke Java voor het eerst betreden heb. Op onze reis hierheen werden wij ruim een maand te Singapore opgehouden door een gebrek aan de machine. Den 21 sten Augustus bij het opgaan der zon trad kapitein Hendrik mijne kajuit binnen om mij te melden, dat wij weldra het anker zouden werpen op de reede van Batavia, Naar men verneemt wordt bij het wapen der ge nie een groote partij mutatie verwacht; o. a. zullen 7 officieren van het bataillon mineurs en saj5eurs bij den staf en een gelijk getal van den staf we der bij.genoemd bataillon geplaatst worden. Volgens een te Ommelanderwijk (Groningen) ont vangen bericht, is het schip de Ommerianderwijk, kapt. De Jonge met man en muis vergaan. 'tSchip was van Landscrona naar Stockton vertrokken. Naar wij vernemen hebben zich voor de vacante onderwijzers-betrekking te Driewegen, (gem. Bier vliet) op een traktement van f 600 niet minder dan zeventien sollicitanten aangemeld. Hiertoe heeft zeker veel bijgedragen de gunstige bepaling van 't gemeentebestuur, dat aan sollicitanten binnen 't distriet f 10 en aan die buiten de provincie f 15 vergoeding voor reiskosten zullen gegeven worden. De Commissie voor de Kweekschool te Leiden zal op 30 Maart a.s. een keuring doeu plaats heb ben van knapen die bij 's Rijks zeemacht in dienst wenschen te treden. Zaterdag middag omstreeks 4 uren, bemerkten de buren van den heer C. d. W. H., in de langekerk- straatte Goes dat er een hevige rook uit de openstaan de ramen van de slaapkamer naar buiten drong en maakten daarop de dienstbode opmerkzaam. Deze begaf zich terstond naar boven en ontwaar de dat het behangsel van het ledikant in brand stond; met behulp van eenige toegesnelden had zij het geluk dit, benevens een gedeelte van het bed— degoed uit het raam te werpen, waardoor de brand in zijn loop werd gestuit. De oorzaak is vooralsnog onbekend daar er den ganschen dag geen vuur in het vertrek was ge weest. De bewoners, die juist op dat oogénblik af wezig waren, kwamen na afloop van den brand te huis. Uit de statistieken aangaande de uitkomsten der volkstellingen in ons land van 16 Nov. 1829, den lsten December 1869 eu de registers van den Burgerlijken stand 1 Jan. 1874 blijkt het volgende: In 1829 bedroeg het aantal Roomsch-Katholieken, in ons tegenwoordig Rijk 1,019,100 zielen en dat der overige bevolking 1,594,378 zielen. De ver houding van de R. K. tot de overige bevolking was dus ongeveer als 2: 3. Den lsten Dec. 1S69, nu ruim o jaren geleden, was het aantal R. K. 1,307,765 zielen, en dat der overige bevolking 2,271,764 zielen en dus ongeveer in verhouding- als 35. Het aantal R. K. is van 1829 tot 1869 ver meerderd met 288,665 zielen, en dat der overige bevolking met 677,386 zielen. De Roomsch- Katholieke bevolking vermeerderde dus in 40 jaar 17/go ^ee^> die der overige bevolking in 40 jaar bijna 43/6o deel. Nader blijkt dit uit de opgaven en denzelfden dag tegen 12 uren was ik reeds heel op mijn gemak gehuisvest in een dpr pavil joenen van het uitmuntende Ilotel-sinister dam. Ik maakte mij gereed om de plicht welke op iederen reiziger rust, die de wereld niet als een postwagen door snelt, zoo nauwgezet mogelijk te gaan vervullen. Gelukkig zijn de gedenkteekenen en merkwaar digheden te Batavia schaarsch en binnen enkele uren is men er met deze soort van publieke ge bouwen klaar. Ik moet echter eene melding- maken van eene verzameling schilderijen, die de portretten bevat van alle gouverneurs-generaal van het eiland, van af de inbezitneming daarvan door de Hollanders zij versiert de vergaderzaal van den raad in het paleis van het gouverne ment, Gij zoudt ti geenc reeks kunnen voorstel len van nog barscher aangezichten dan deze. waar onder deze eerwaarde personages zijn geplaatst sommigen in 't harnas, anderen in een gewaad als de burgemeesters bij Rubens. Als een verdwaald

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2