Eene Javaansche geschiedenis. B ii i t e n 1 a n d. Lezersbeziet nog eens aandachtig bet ei, en ik vraag als gij nooit gehoord, nooit gezien hadt, dat de -broeiwarmte daaruit het kicken als oproept, zoudt ge dan hot ei als een levensvatbaar wezen beschouwen, waarin het leven als sluimert? Hieruit kunnen wij ook opmaken hoe voed zaam het ei moet zijn, immers het ei bevat do voorwaarden ook op stoffelijk gebied voor een roodbloedig, levend dier; al spoedig toch immers reeds den derden dag der broeding wordt men een kloppend punt gewaar alwaar reeds bloed vloeit, reeds is de dojor in bloed omgezet, zonder eenige bijstot, zelve is zij dus als bloed, de levende voedingsbron van mensch en dier. Onze hoendereieren nu hebben meest een gewicht van zes decagrammen, die van jonge hoenders of pouillen halen er maar vijl waar van de schaal moet afgetrokken worden, die zes grammen weegt. De eieren worden meest bij het zes en twintig verhandeld dus bij den tel en niet bij het gewicht, intusschen levert dit oen groot verschil in voedingswaarde op, daar er eieren van een ons gewicht zijn; en nu zoo lang de eieren niet bij het gewicht verhandeld worden is het voor onze boerin nen zaak, om maar kleine eieren te winnen immers die leggen de hoenders het meeste en ook het gemakkelijkste. Hoenders toch die groole eieren leggen, geven de minste eieren en bovendien moet het menig hoen mot den dood, of met een voornaam gebrek boeten, dat al zijne waarde wegneemt, als zijnde dan te mager voor den pol; bovendien is oen groot ei niet fatsoenlijk; zij zijn te zwaar ookvoor de maag geworden, zoo een paar kleintjes met een cn een kwart boterhammetje haart geene indigestie; zoodat wij in dozen maar geene verandering haken, daar ik herzeg' het, liet belang der boerinnen medebrengt veel zes en twintigers aan de markt te brengen. Sints eenige jaren hebben onze hoender eieren geene gelijke kleur, men vindt er na melijk gele on witte de witte kleur is die van ons oud inlandseh hoen, en de gele zijn herkomstig van echte of gecroisccrde met Engelsche kraaikoppen of Cochin china soor ten. Opmerkelijk is het dat uit zulke kleine ciljes als die der Cochin China hoenders zulke groote kiekens komen, en let daarbij eens op hoe naakt die cochin china kiekens zijn, in tegenstelling van de onze, die daarentegen al zeer klein zijn uigevallen. Uit de eieren nu komen de kiekens voort dit lekkere gebraad dat overal en bij allo standen in eere wordt gehouden, en do vette III. liet zuiver fransche accent waarmee hij mij dit alles vertelde, bewees voldoende dat ik een land genoot voor mij hadde onbekende behoefde dus zijne vraag niet te herhalen. Weldra had de rei ziger in het rijtuig plaats genomen, en het paard ging weer in galop. Ik had toen gelegen heid mijn nieuwen makker wat meer op mijn ge mak op te nemen, ik zag dat hij een man was van omstreeks dertig jaar, met eene flinke ge- ganzen, die bij onze voorouders zoo vereerd werden bijna geheel van de tafel hebben ver dreven. M. Luteijn Mazure. Wordt vervolgd.) OOSTENDE, 2 maart. Hartroerende bijzonder heden worden afgekondigd over het vergaan van de engelsche stoomboot Havre. Het stootte den 1G februari tegen de rotsen iu 't zicht van 't eiland Jersey. De schok was zoo geweldig, dat het schip lek kreeg en zonk. Men verbeelde zich den schrik van 28 schepelingen te midden eener onstuimige zee! Toch vond men tijd om allen door middel der drie schuitjes van den Havre naar eene naburige rots over te brengen. Daar werden zij gered door de engelsche stoomboot Honfleur. Binnenland, BRESKENS. Het mannenkoor „Raoye Da vids". van Schoondijke, gaf jl. Dinsdag alhier ten voordeel© der armen, het aangekondigde concert. Niettegenstaande de lage entreeprijs, bleef de zaal voor het meerendeel bezet doorstoe len Eu ofschoon voor een half lecge zaal moest gezongen worden, toch werd den zangers de moed niet beuomen. Plechtig en opgewekt klonken de toonen waarme de 't bekende ,/s Avonds" van Kreutzer aanvangt door de zaal, en 't scheen of de zangers 't elkander toeriepen: //laat n door dien kleinen tegenspoed niet neerslaan Het zou slechts vermoeien de verdiensten van ieder zangnummer op te sommen. Alleen wensch ik nog melding te maken van de glanspunten van den avond: uMjM Nederland, U heb ik lief" vanen Daar zat een jonge zanger van M. Boon. Toen deze nummers ten gelioore ware gebracht, gaf een daverend applaus den indruk weer, dien de Zangers op liet gehoor gemaakt hadden. De uitvoering daarvan getuigde van goede studie. Het is te hopen dat deze vereeni- ging algemeen ondersteund worde, opdat de leden daardoor worden aangemoedigd met kracht en ijver hunner studiën voörttezetten; dan gaat „Harpe Da vids" een schoone toekomst te gemoet. Donderdagavond te 10 uren is brand ontstaan op de bovenverdieping van een lompenpakkuis in de Uilenburgerstraat te Amsterdam. De uit het dak slaande vlam deed voor een ernstigen brand vreezen, vooral indien men weet dat drie dergelijke pak huizen naast elkander gelegen zijn en de zolders met elkander in verbinding staan. De brandweer was evenwel spoedig aangerukt en menwas de brand na verloop van een half uur meester. Hare taak was het water doortwee nauwe gangen en daarna tot cenhoógte van ongeveer 17 meter te voeren eer zij de brandende lompen bereikte. stalten blonde, dunne Karen en wiens regelmatig gevormd gelaat zeker innemend zou genoemd zijn, als zijue- groote blauwe oogen niet zulk eene vreemde uitdrukking gehad" hadden. Al spoedig werd mij de oorzaak daarvan dui delijk. Even hoffelijk als de vreemdeling zijn verzoek gedaan had, even hartstochtelijk bedankte hij mij ook voor de welwillendheid waarmee ik hem eene plaats had ingeruimdhij voegde er met een be kommerd gelaat bij dat hij over twee dagen te Parijs moest zijn om zijn debut te maken aan de Opera in de rol van Robert in Robert le Diable, en mocht hij er op dien tijd niet zijn dan ver viel hij in eene boete van 30000 francs ten bate van den beroemden directeur der opera. Als om deze bewering kracht bij te zetten zette mijn buur man met een vrij zuivere tenorstem het bekende z/Oui, lo'r est une chimèrein. Er was niet aan te twijfelen; ik luid met een krankzinnige te doenwant de zanger staakte zijn gezang slechts Nauwelijks zullen,de spuiten geborgen sew eest zijn, of hare hulp werd weder ingeroepen op de Lau riergracht, voor perceel EE no. 190, waar een hevige binnenbrand was ontstaan. Ook daar was zij bin nen een uur overwinnaar van het vernielend element. De helmen, bij de brandweer alhier in gebruik, blijken zoo doelmatig, dat men het voornemen heeft opgevat ook de politie-dieuaren alhier van derge lijk hoofddeksel te voorzien. Vlaardingsché reeders en handelaars hebben aan de Tweede Kamer een adres gericht verzoekende de aanneming van den voorgestelden spoorweg aanleg van Rotterdam naar den Hoek van Holland. De Kamer van Koophandel te 's Hertogenbosch heeft bij adres aan de Kamer hare ingenomenheid betuigd met de voorgelde lijn ZwaluweLangstraat 's Bosch, en de verbinding van liet. staatsspoor te Zwaluwe met de Zeeuwsche lijn en met Brouwers haven. Bijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Neerlandsch Indië, d.d. 27 Eebruari, had de generaal-majoor Pel, militair en civiel bevelhebber in Atchin, den 23sten Februari aan de Indische Regeering het navolgende geseind, Den 15den Februari zijn drie versterkingen ge nomen in Laraara, bezuiden Mandarsa Poeti. Aan onze zijde gesneuveld 1, gewond 17, waaronder de 2de luitenant Popelier. De vijand leed een gevoe lig verlies. Den 17den Februari is, zonder tegen stand, eene versterking gevestigd in Tibang. Ge zondheidstoestand treurig." Eenbij de Regeering ontvangen telegram uit Indië van den 25 Februari bevat een bericht van ge neraal-majoor Pel, dat de cholera te Atchin vc— minderde. De commissie in Zeeland voor het afnemen der voorjaars examens aan candidaten voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs, is samengesteld als volgtG. N. van Visvliet, inspecteur voorzitter, mr. G J. Pické, mr. J.W.A Schneiders van Greyffens- werth, jhr. mr. G. L. Schorer en H.Q, Jansen, school opziener in het le, 2e, 3e en 5e distriet, leden mr J H de Laat de Kanter en II. A. A. baron Collot d' Escury, schoolopziener in fle cu Ge district, plaats vervangers. Naar de Gron. Ct. meldt is door den commis saris van politie te Groningen proces-verbaal op gemaakt tegen eene herbergiersterwonende onder die gemeente, die sedert lang werd verdacht gehou den de onzedelijkheid van zeer jeugdige meisjes te bevorderen; naar men zegt, moeten de handelingen dier vrouw van dien aard zijndat zij de diepe verachting ten volle waard, zijn van de ouders, die in het belang hunner dochters door de politie werden gewaarschuwd. Menschonteerende praktijken om aan-geld te komen moeten ten laste dier vrouw zijn aan het licht gebracht. om mij te verhalen van het succes dat Iiij on langs behaald had op het tooneel van Covent- Garden ondanks alle kuiperijen van Rubini, van Maria en van Mevrouw PastaIk zal u niet vermoeien met het verhaal van al den onzin, dien de arme dwaas gedurende het laatste uur van den tocht uitkraamde. Bij mijne aankomst aan de dawk bungalow van het station te Euttehgur, wist ik niet beter te doen dan mijn onverwacht.en reis makker aan de hoede van de knechts toe te ver trouwen, en zelf, in weerwil van de brandende hitte der zon, den geneesheer van het station te gaan opzoeken. Gelukkig vond ik in dokter James een van die mannen die de wetenschap tot sieraad verstrekken, en die behalve hunne erkende talenten, een schat van zelfopoffering aan den dienst der menschheid wijden. Zonder dralen gingen wij op weg naar de bungalow. Toen wij de kamer van den zieke binnentraden, bemerkte ik dadelijk, dat zijn toe stand in dien tusschenlijd heel anders was ge-

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2