Politiek Overzicht. vele lislen, bedriegerijen oneerlijkheid heeft hen met reden wantrouwig gemaakt, en brengt dezen of genen, willens of onwillens, tot de treurige, de menschheid vernederende stelling: om alle menschen voor slecht te houden, zoolang het tegendeel niet bewezen ■is. Maar, gelijk er in alle standen menschen zijn, die hunnen post oneer aandoen, zoo trelfen wij onder deze beambten er ook aan, die bezield zijn door eenen ijver zonder ver stand. Er zijn er, vooral onder de meest ondergeschikten, die, inzonderheid hij een voudige lieden en bij do lagere klasse, eenen toon en een houding aannemen, alsof zij do hoogste ambten in den staat bekleedener zijn er, voor welke men schrikt als men ze ziet komen, omdat men verzekerd is, dat zij iets zullen vinden, omdat zij iets willen vinden, die zich kenbaar maken aan nietsbe- duidendo kleingeestige vitterijen. Er zijn er, die den kooplieden groolen overlast aandoen zonder noodzaak, die van inschikkelijkheid niet weten, en, bij verzuim van eere niels- beteekenende formaliteit, waarbij het Land geen penning nadeel lijdt, een misbaar maken, alsof er eene belangrijke misdaad gepleegd ware, ambtenaren, die den geest der wet niet verstaan en de leiter in alle hare gestreng heid willen toegepast hebben. Kan het wel anders, of zulk eene han delwijze moet den belastingschuldige ongun stig stemmen, hem wrevelig' maken en min achting voor wet en wetgever inboezemen, omdat de toepassing zoo hatelijk is'? En dik wijls zou de belastingschuldige, om een ge ring verzuim, uit onkunde of onachtzaam heid gepleegd, soms groot nadeel lijden, in dien tegen dergelijke handelingen door lioo- gcr geplaatste ambtenaren niet werd gewaakt. En nu heb ik nog niet gesproken van de ontrouw sommiger beambten aan eed eji plicht van hen, die met de sluikers ééue lijn trekken en den smokkelhandel aanmoedigen en gemakkelijk maken, want het is eene stel lige waarheid dat indien alle beambten, in vollen nadruk onomkoopbaar waren, zoo als naar wij vertrouwen in den tegenwoordigen tijd, de meesten zijn; er op verre na nog zoovéél niet zoude gesmokkeld worden. R Wordt vervolgd.) De Nationale Vergadering van Frankrijk heeft werkelijk een aanvang gemaakt met de beraadslagingen over het voorstel-Walton, en 't is daarmede gegaan zooals te voorzien en voorspeld was. Men is begonnen een tee- ken van de goede gezindheid der meerder heid het voorstel urgent te verklaren. Daarop hebben twee legilimisten, de Heeren De Lorgeril en Depeyre nog een uiterste po ging gewaagd om het onvermijdelijke uit te stellen, door te verlangen dat men nog een paar dagen met de discussie zou wachten. De voorstellen der beide heeren werden ver worpen. Nadat een voorstel tot verdaging van het debat met eene uiterst kleine meerderheid heid 3 stemmen) was verworpen, heeft de Nationale Vergadering met groote meerder heid van stemmen (Md tegen 261het eerste artikel van hel ontwerp-VValian goedgekeurd, Men berekent dat hetzelfde getal van ruim 400 stemmen zich ook verklaren zal voor het geheele ontwerp, tenzij, 't geen in Frankrijk altijd nog mogelijk is. eene onver wachte gebem tenis wederom plotseling aan alle verstandige berekening een einde mocht maken. De samenstelling van een nieuw Ministe rie evenwel is eene taak, die gemakkelijker gezegd dan gedaan is. Nu de partij van De Broglie zich ter elfder ure bij de nieuwe meerderheid heeft aangesloten, zal de Maar schalk zijn collega den Hertog nog veel min der willen missen dan vroeger, en niemand is er bijzonder op gesteld met do Broglie in één Kabinet te zitten. Barthéleiny St. llilaire, da vertrouwde vriend van Thiers, heelt zich aangesloten bij de oud- Kalholieken. Een officieel rapport der llegcéring doet zien, dat de reenden, die zich in den lual- sten tijd voor het Engelsche leger hebben aangemeld, uilerst klein, jong en zwak zijn. Voorts blijkt dat het aantal deserties eenigs- zins is verminderd. De Regeering stelt voor, ter voorkoming van dit euvel, de soldaten op een bijzondere wijze en plaats ie doen vaccineeren. De Katholieke universiteit in de Londen- sche wijk Kensington neemt weinig op. Dit schijnt voornamelijk ie wijten te zijn aan het kinderachtig reglement, waarbij o. a. op straffe van consilium, hot rooken wordt ver boden. Buitenland, BELGIE. Den 27 Juni aanstaande zal er in de gemeente Maldegem een luisterrijk festival voor Fanfaren- Harmonie Zangmaatschappij en plaats hebben. De uitno jdigingsbrievea zullen later aan de socië teiten toegezonden worden. Men schrijft uit Miers'ehamps: De aarde nog altijd met sneeuw bedekt zijn de nemen onze jagers de gelegenheid waar om jacht te maken op everzwijnen, die in deze streken zeer talrijk zijn en onzen landbouwers levendige onrust inboezemen, door de schade die zij aanrichten op het land. Dezer dagen werd een groot zwijn, dat weldra vijf jongen ter wereld zon brengen in het bcsch van Vecmont afgemaakt. ENGELAND. De oudste officier van !t engelsch leger is de va der van den fraïischen gezant te Londen, den graaf Jarnac. Het is de vicomte de Chabot, die 95 fa- ren oud is. In 1799 diende hij reeds In Holland later onder sir Sehn Moore in Spanje, maakte daarop de expeditie naar Walcheren ineë vocht in Portugal en Spanje tot 1810 en vertoefde ten laat ste als stafofficier inCauada. Binnenland. SLUIS, 25 Febr. Van zeer geachte zijde werd ons inzage verleend van het voorstel van wet van de heeren Kappeijne, Tak van Poortvliet, de Roo en Mackay betreffende den aanleg van spoorwegen voor rekening van den .staat. Zooals reeds iu ons vorig nomraer gemeld werd komt in art. 1 van dit voorstel onder letter k. voor: «een spoorweg van Breskens naar de Belgische grenzen in de richting van Gent en van Brugge terwijl in art 2. deze lijn genoemd wordt onder die waarmede zoo spoedig mogelijk en zooveel mogelijk een aanvang gemaakt wordt. In de begeleidende memorie van toelichting wordt daarvan gezegd: Het afgelegen deel des Rijks ten zuiden vau de Westerscheide vordert even dringend als andere streken tot behoorlijke ontwikkeling zijner wel vaart den spoorweg aanleg. In het oostelijk deel riep het belang van den "Belgischen handel de lij nen op Neuzen in het leven. Datzelfde behing is voor liet westelijk deel van Zeenwsch-Vlaande ren niet aanwezig. De Belgische spoorwegen ein digen daar op veschillende punten nabij de Neder- landsche grens, Eene lijn van Breskens uitgaande en zich in de richting naar Gent en Brugge split sende, kan in de behoefte aan ontwikkeling van verkeer in deze streek te gemoet komen, en tevens dat verkeer, hetwelk nu steeds naar België gedron gen wordt, weder over de haven van Breskens naar Nedcrlandsclie markten en uitvoerplaatsen richten. Tot zoover de memorie. Distrietgenootennu is de taak aan ons om de handen aan 't werk te slaan adressen van sym patic. zoowel van de gemeentebesturen als van particulieren moeten worden ingediend ten einde zooveel mogelijk mede te werken tot verwezenlij king van den voor velen zoo vurig gewenschten aanleg van eene spoorwegiijn door onze streken. Dan alleen, wanneer van alle zijden bewijzen van belangstelling inkomen, zal het mogelijk zijn tol de uitvoering te geraken; dan alleen zal onze afgevaardigde, wiens ijverige bemoeiingen indezen niet te miskennen zijn, voldoening van zijn werk hebben. Reeds in de volgende week zal een aanvang worden gemaakt met het onderzoek van het wets voorstel in de afdeelinget) der kamer. AARDENBURG. De Heer Yorsterraan van Oijen alhier heeft een vleiend schrijven van II. M. de Koningin ontvangen, waarin zij hem dank zegt voor de toezending van het levensbericht van den Heer de Smit van den Broecke, onlangs in dit weekblad opgenomen. Naar men ons bericht heeft het aan Z. K. If. Prins Frederik behaagd voor twee exemplaren te teekenen op het eerlang te verschijnen werk over de behandeling der Fruitboomen door G. A. Vorster- man van Oijen, Onderwijzer in den Landbouw, enz. liEILLE, Vrijdag den 19 dezer had alhier eene zitting plaats van den gemeenteraad. Iu de eerste plaats werd medegedeeld, dat men met Sluis eene overeenkomst gesloten had om gedurende dit jaar de kinderen van Nieuw-IIeille aldaar de openbare school te laten bezoeken, maar dat deze overeen komst met Aardenburg niet was getroffen, daar deze gemeente f 200,eischte (evenveel als aan Sluis werd toegestaan), 't geen het bestuur te hoog voorkwam. Als nu werd bepaald met de laatste gemeente eene overeenkomst aan te gaan om per kind te betalen. Vervolgens kwam een schrijven ter tafel van IIIT. Gedeputeerde Staten, waarin mededeeling gedaan werd, dat zij, ondanks latere vertoogen, bleven persisteeren bij hun besluit, dat de nieuwe school in de buurtschap Oud-IIeille moet opge richt worden. De voorzitter, die zich daarmede maar niet, schijnt te kunnen vereenigen, wilde nog eenige pogingen aanwenden, om die school tus sen en Gojmens en van Densche op ongeveer 15 minuten afstand van de kom van genoemde buurt schap op te richten. Wij wi leti in tusschen hopen dat die ongeschikte plaatsing door Gedeputeerd, Staten belet zal worden. Toen door den Voorzitter in rondvraag gebracht werd, of iemand eene goede plaats in de buurt schap Oud-ITeille wist, en het lid lievens, onder verwijzing naar een nummer van dit weekblad, het terrein bij van Houten aanwees, werd er op gewezen m. i. terecht hoe men zich niet door den schrijver in een weekblad moet laten regeereu 'maar men vergat er bij te voegen, dat het weekblad bier de publeke opinie vertegen woordigde en die soms wel eens den raad beheerscht. Wij zullen intusschen op de hoogte blijven van alles, wat in deze zaak gebeurt en de besluiten

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2