Nu. 10. Zestiende Jaargang. A*. 1875. Dit WeekblS^ verschijnt icderen Dinsdag en Ybijdao. Prijs per DitiE maanden voorliet voormalig 4de district Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franro per post f 1.30. Afzonderlijke Nnninys f O.OJh..,» Prijs Advertenticu daarboven f 0.13]/2. - regels die zij beslaan. Voor den Werkenden stand en Weldadigheid 6 CL per re1 van 1 5 regels 0,75 elke regel Groote létters naar liet getal gewone Ingezonden Stukken en Bricyen, de Redactie betreffende, beneieus Adverteuliën en gewone Bericbten of Medctleelingeu van CorrcspondeLte: te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Wat smokkelen is; waarom het zooveel gedaan wordt en of men hel doen mag. Daar zijn vele lilels in de wereld; maar de schoonste, verkieslijksle en nieestverceren- de van alle is dis van eerlijk man. Als men van iemand in vollen nadruk zeggen kan: Dat is een eerlijk man," dan zegt men veel, en wie gevoelt geen last om dien eeretilel inaclilig le worden'? Welnu, mcnkaiuiil; maar geen koning; luie vermogend ook, kan ons dien geven, men moet dien titel zeil verwerven. Daartoe behoort evenwel meer dan som migen wellicht in den eersten oogopslag zul len denken. liet is niet genoeg, dat men zich van rechlstreeksche dieverijen orillioudc; dat men niet opzettelijk de aan ons toever- Irouwde penningen verdonkerc; dat men geeno weduwen en weezen in hunne bezit tingen en rechten benadeele; het is niet ge noeg, dat men zich niets toeeigent, wat aan èen onzer stad of landgenoolen, als zijn bij zonder eigendom, locbohoort; dat men aan een ieder, in specie, maat of gewicht, geve wat hem toekomtal déze plichten behooron voorzeker tot de eerlijkheid. Doch er beslaat ook een plicht dor eer lijkheid, die wij aan liet vaderland, aan al onze stad enlandgenooten gezamenlijk cnaan de instandhouding onzer maatschappelijke samenleving verschuldigd zijn en waarvan de overtreding hoogst berispelijk en strafbaar is. Er zijn namelijk menschen, die beweren, dat men het zoo nauw niet behoeft le ne men met datgene, wat aan het land toebe hoort, en die er, uit dien hoofde, geeno ge wetenszaak van maken, om aan hetzelve, op none heimelijke en bedriegelijke wijze, pen ningen te onthouden, die, onder den naam van Belastingen, ln- en Uitgaande hechten en Accijnsen van de ingezetenen mogen cu moeten gevorderd worden. Menschen, die het geoorloofde hiervan lot eene vaste stel ling maken, en er zich op toeleggen om zich langs dien weg te verrijken, noemt men SLülKERS, of SMOKKELAARS (misschien verwant aan SMEUKELAARS) en den han del, dien zij drijven smokkelarij ol sluik handel. Ik beschouw den smokkelhandel als onbe staanbaar met strikte eerlijkheid, nadeelig voor den bedrijver en voor maatschappelijken 's lands rechten ontduikèfi>rtuHen.'wy" wat men in 't algemeen en in 'L&ffzou- welvaart, en daar zeer velen, op deze ol gene wijze,, ook buiten den handel de betaling van zien, der door sluiken ol' smokkelen te verstaan hoeft. In elke wel ingerichte maatschappij bestaan zekere wetten en regelen, die de rechten, maar ook levens de plichten der ingezetenen bepalen; en onder deze bepalingen zijn de wetten op de belastingen van liet hoogste belang. Tol bestrijding namelijk, van de algeuieene beboetten van den staat is elk bur ger, elk inwoner verplicht het zijne bij ie dragen. Hij nu, die aan land of gemeente op eene bedriegelijke wijze onthoudt, wat hij volgens die wetten verschuldigd is le betalen, is, hetzij in het groot hetzij in het klein een shaker ol smokkelaar. Dat smokkelen evenwel kan op zeer ver schillende wijze geschieden.. In den meer be perkten, dochjgewonen zin wordt gesmokkeld, door Zeehandelaars, Kooplieden, Fabrikanten, inkcliers en diegenen die lot de nering in onmiddellijke betrekking slaan. Zoo voeren zeehandelaars verboden waren in ol ontduiken het betalen der inkomende rechten, waarmede andeie waren zijn belast; men laat na die aan te geven, of geeft eene mindere hoeveelheid op, dun er werkelijk is, ol' schat die op eene mindere waarde dan zij bedragen. Uok voert men in stille waren uit het land (lompen), die met uitgaande rechten zijn bezwaard; met weet de waak zaamheid der daartoe gestelde ambtenaren le verschalken, ol men bestempelt de goederen met namen van voorwerpen, die aan geene belasting onderhevig zijn. De fabrikant, die, naar evenredigheid van het fabrikaat cn deszelts deugdelijkheid wordt aangeslagen, weet middelen uit te vinden, om meer te fabrieeeren cn liet meerder onge merkt van den vloer te krijgen. Inzonder heid wordt do smokkelarij aan de landzijde langs de grenzen aanhoudend gedreven. In eene ruimere beieekenis van het woord is er voor een ieder dagelijks gele genheid lot smokkelen cn maken zich men schen uit alle standen, daaraan schuldig- schippers, voerlieden, kruiers, ja menig ingezeten, zonder onderscheid van rang ol stand, hetzij door anderen, willens cn wetens, behulpzaam te zijn in hunne ondernemingen en shiikerijeu, hetzij door ieder voor zich, do betaling van verschuldigde rechten te ont duiken. De een geelt zijne broodwinning in eene te lage klasse op, ten einde minder patentrecht te betalen dan hij behoorde; de ander smokkelt op de huurwaarde van zijn huis, op paarden, dienstboden of haardste- dengeld; een ander weder op do overgangs rechten bij onderhandschen koop en verkoop door het verzwijgen van ceti gedeelte van den koopprijs; terwijl er cok (hoewel naar ik vertrouw niet in groöten getale) gevonden worden, die zich niet ontzien, bij versiert en vererving, de zoogenaamde successierechten ten deele te ontduiken. En daar da heler niet beter is dan de steler, mag men voor smokkelaars ook houden al de zoodanigsn, die, door getuigenissen, verklaringen 'cn op gaven, anderen behulpzaam zi jn in het slui ken, zoo in liet groot ais ia liet klein, als mede hen, die gesmokkelde goederen, we tende, dat ze gesmokkeld zijn, bij voorkeur koopen en ulzoo dezen handel begunstigen, ook door liet verzwijgen van dergelijke lei- ten. Natuurlijk rijst mi de vraag op: Welke zijn de oorzaken, dat zoo velen van smokkelarij bun werk maken liet smokkelen, of liever de meening, dat zulks geoorloofd, zij, is zoo algemeen, zelfs bij particulieren, die (ot den handel in geen betrekking staan, dat liet onredelijk zoude zijn te veronderstellen, dat al die menschen zonder onderscheid in dezen le kwader trouw dachten le handelen. Ik zoek dan ook eene eerste reden, dat men in dezen wat ruim van geweten is, in de indrukken die men daarvan in zijne jeugd ontvangt en zijn leven door behoudt. Waarvan nu hoort het kind reeds ia zijne jeugd spreken en wel met alkeer en hate lijkheid? Immers van belastingen Een last brengt iets drukkends cn onaangenaams met zich, waarvan men zich gaarne ontdoet cn tegen komuiiezen hoeft men veelal vooroor deel. Droeg, b. v., de belasting' den naam van veiligheidspenning cn de ambte naar, dien van bedrogontdekker (of mis schien nog eigenaardiger en Deleren naam), men zoude in zijne jeugd, naar ik gis, te dezen aanzien, aiiaere dèrikbeeldén van zaken en personen leeren vormen. Voegt hier nu bij de wenken cn het voorbeeld der oudei's; ol wordt bet den kinderen niet, bij velen op allerlei wijze geleerd, dat zij, iets met Land of Gemeente te maken heb bende, er zoo goedkoop mogelijk moeten zien af te komen 7 Worden de belastin gen hun niet voorgesteld als willekeurige harde en Onrechtvaardige vorderingen cu de- ambtenaren ufgcteekeud u's plauggeos'en van de goede ingezetenen Gaan ce kinderen

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 1