Politiek Overzicht. Binnenland. 't Schijnt thans vast te staan, dat in Frank rijk geen nieuw Ministerie zal optreden vóór en aleer ten opzichte der constitutioneele ontwerpen door de Nationale Vergadering- een besluit zal zijn genomen. Ook zal de Regeering niet, gelijk eerst het plan moet geweest zijn, een nieuw Senaatsonlwerp bij de Vergadering indienen. Mac-Mahon wil bedaard den loop, dien de zaken nemen zul len, afwachten en, naar 't schijnt, vooreerst niets meer doen om dien loop eenigszins te regelen. In het Engelsche Lagerhuis heelt de Re geering gisteren te kennen gegeven, dat ze voornemens is eerlang de nieuwe Spaansche Regeering te erkennen. De lieer Gladstone, van wien het thans zeker is dat hij, althans vooreerst nog, lid van het Parlement zal blijven, zou, behalve liet reeds aangekondigde werk over het hu welijk nog een ander boek onder handen hebben, eenc polemiek legen het laatste werk van Stranss. In 't Glazen Paleis te Londen wordt tegen woordig met uitnemend sucoès eene tentoon stelling van kanaries en andere kooi-vogels gehouden, In zijn jongste zitting hoeft de Duilsché Bondsraad zich vereenigd met het voorstel van den Rijkskanselier, om voor de stukken van 10 Mark voortaan de benaming Krone" en die van 20 de benaming s Doppelkrone" in te voeren. Mogelijk dat men ook nóg in overweging neemt het verzoekschrift, waarbij een burger van het Rijk den wensch te ken nen geelt het stuk van twee Mark voortaan j Bismarck te noemen. De Pruisische Regeering heeft de begroo ting van dit jaar voor het Vorstendom Wal deck 20.000 thaler meer uitgetrokken dan verleden jaar. Deze gelden strekken voorna- lijk tot verbetering van het onderwijs en de trui-tementen der onderwijzers. De nuttig heid van een cn ander wordt door de bud get-commissie gaarne erkend, maar zij is toch van oordcel, dat hot niet op Pruisens weg ligt aan het kleine landje zulke aanzienlijke toelagen te verstrekken. Naar men ver zekert, heeft de Regeering reeds het plan opgevat hel verdrag met Waldeck op te zeg gen. Voor eenigen tijd is le [labonville, op Frunsch grondgebied, het aldaar voor eenigen lijd i'jigtnrh!.' gedenkteeken ter eere van de daar gesneuvelde Duitschers, door schennige handen beschadigd, Volgens de Nordd.ut- sclie AUgenieiue Zeitung heeft de Frunsche Regeering de schuldigen niet in handen kun nen krijgen, maar thans beloofd op eigen kosten het grafteeken te doen herstellen. Zondag II. werd te Rome door de ver schillende arbeidersvereenigingen eene indruk wekkende demonstratie gehouden ter eere van Garibaldi. De grijze generaal hield bij deze gelegenheid een toespraak, waarin hij o. a. de werklieden aanspoorde hunne kin deren belang in le boezemen voor staatkun dige vraagstukken, den godsdienst van het bijgeloof te laten varen voor den godsdienst der rede, en zonder geweld ol revolutie te streven naar het algemeen stemrecht. Gari baldi - wees daarbij op liet voorbeeld der En- gelschen, die wat energie betrelt zeker het eerste volk der wereld mogen genoemd worden. Blijkens een Zaterdag bij liet departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië beeft de militai re en civile bevelhebber in Atsjin, kolonel Pel, den 8 dezer het navolgende aan de Indische regee- riug geseind 4 Februari: vijf versterkingen en Lampret be oosten Langkroek genomen en bezet. Twee licht gewonden. Gezondheid niet verbeterd. Cholera meest met doodelijken afloop. Volgens bericht is Iraan Pager Ajer gesneuveld. Bij bevelschrift der arrondissement rechtbank te Goes is naar den procureur generaal bij het pro vinciaal gerechtshof in Zeeland verwezen; J. Vaer- wijk, stroodekker wonende te Koewacht^ thans voort vlulhtigj terzake: dat hij op 6 Juli 1S74 des namiddags 12 en 1 ure te Koewacht, moedwillig en na vooraf gezegd te hebben dat hij hem zou neer schieten, een met hagelkorrels geladen geweer heeft gerigt op Adriaan Geers, oud 39 jaren, landbouwer te Koewacht, en daarop afgeschoten, waardoor deze terstond dood is neergevallen. Men meldt uit; 's Ilertogenbosch van 12 Febr.Gisteren namiddag had in tie nabijheid van het fort Crévecoeur het volgende ongeluk plaats Een 23tal kanonniers, aldaar werkzaam, zouden naar hier terugkeeren en namen tot dat einde met den oT'eier plaats in een schuitje. Aan de sluis gekomen sloeg het schuitje om, zoodat allen te water geraakten. Met moeite werden zij gered, doch alhier aangekomen, waren hun de kleederen aan liet lijf gevroren. Niettegenstaande onmiddel lijk maatregelen werden genomen om verdere na- deelige gevolgen te voorkomen, zijn reeds eetiige manschappen naar het hospitaal moeten worden vervoerd. Maandag jl. is aan de loskade te Middelburg gearriveerd het fregatschip Philips van Marnix, in- hebbende koffi. thee, huiden, suiker gomdammer en rotting. Ook zijn met deze ge[egenheid medege bracht 3 tijgers, waarvan één gedurende de reis is gestorven; van de beide overigen is de grootste bestemd voor de diergaarde te Rotterdam. Vrijdagnamiddag, omstreeks 4 uur, is aan de diamantslijperij, buiten de raambarrière te Amster dam, een ernstig ongeluk gebeurd. Een I4jarige knaap is aan een der spillen van de machine ge raakt, met het treurig gevolg, dat zijne beide beeuen tut aan de knieën zijn verbrijzeld en zijn linkerarm waarmede hij tusschen een ander rad kwam, is af gedraaid, zoodat hij onmiddellijk een lijk was. Men schrijft uitFrederiksoord De edelaardige onbekende weldoener der Maat schappij van Weldadigheid heeft wederwom een bewijs gegeven van buitengewoon weldadige belang stelling in de stichting van generaal Van den Bosch. Schonk hij voor ongeveer 10 jaren eene som van f 25,000 om'daarmee tegemoet té komen in de kosten der lichting van zes groote boerderij en, na dien tijd ontving het Bestuur in de jaren 1S67, 1S70 en 1871 van dien zelfden weldoener onderscheidene giften tot een gezamenlijk bedrag van f 20,000, zonder aangewezen bestemming. In 1873 volgde een geschenk van f 8000, met aanwij zing dat daaruit zou voldaan worden de annuïteit, jaarlijks verschuldigd aan de Rötterdamsche Hy potheekbank. Thans is wederom de toezegging ontvangen van een gift f S000, met bepaling, dat deze som behoort aangewend te worden voor het zelfde doel als in 1S73. Goescke CL Men meldt uit Deventer, 12 Febr.: Sedert he den nacht woedt hier een verschrikkelijke sneeuw storm, die lieden namiddag te 4 uren nog aan houdt. Op sommige plaatsen in de stad ligt de de sneeuw eenige ellen hoog. De aankomst en het vertrek van sommige posten en van de meeste middelen van vervoer is hierdoor eenige uren ver traagd. De bekende Amsterdamsche voetreiziger, Dudok De Wit, is thans te Parijs. Hij heeft plan om in Maart of April, met Orteigg, den bekenden gids van de Pyreneeën, een voetreis te maken naar de voornaamste steden van Rusland. De reis zal ongeveer drie maanden duren. Dezer dagen overleed te Zutphen een man, die wekelijks f 1,50 en 40 turven van de diaconie trok terwijl hij met zijn vier kinderen een zeer armoe dig leven leidde. Toch vond men, onder allerlei lompen en oude papieren, voor een waarde f 4500 aan geld, obligatie», munt- en bankbiljetten, "gou den en zilveren voorwerpen, bedde- en linnengoed in oude toegespijkerde koffers. De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat den 19n April e. k. en volgende dagen te 's-Gravenhage een onderzoek zal plaats lu bben van candidaten naar de betrekking van landmeter 3e kl. bij het kadaster. De candidaten belmoren zich voor den 20n Maart e. k. bij een op zegel geschreven request tot den Minister te wenden. Na dien tijd inkomende ver zoeken worden buiten aanmerking gelaten. H. K. II. prinses Marianne heeft een gift van f 100 doen toekomen ten behoeve vaii het weeshuis te Neerbosch. Blijkens een bij het Departement van Binnen— landsche Zaken opgemaakten staat hebben 199 manschappen der lichting van 1874 niet. aan do oproeping ter aflevering voor de nationale mili tie voldaan. Het detachement huzaren, dat te Almelo tijdens de werkstaking was ingekwartierd, is Vrijdag we der naar het garnizoen vertrokken. Het Ilbl. bevat het volgende verhaal: „Op de Oude Turfmarkt is de lichtplaats van een stoomboot naar Rotterdam. Aan die licht plaats voor en op die stoomboot ging het Zater dagavond omstreeks 6 ure tamelijk roezemoezig toe. Een jufvrouw, met haar echtvriend niet erg harmonieerende, was op de boot, om met al de liave en al het goed van de huishouding naar Rotterdam te stevenen. De gelukkige man be merkte, toen hij tehuis kwam, dat zijn liefheb bende gade alles had meegenomen, en waarschijn lijk wel wetende waarheen de sympathien van mejufvrouw haar zouden voeren, kwam hij op de boot aanhollen, om zijn goed, misschien ook zijn vrouw, terug te halen. Vandaar een standje en tusschenkomst der politie. Hoe de zaak is afge— loopen, is ons niet met juistheid bekend, maar naar het schijnt is de kostelijke gade met den buit vertrokken." Een reiziger door Drenthe, die in deze week de voornaamste veenstreken bezocht, deelt ons van daar mede, dat tengevolge van de vorst en sneeuw, onder de arbeiders en neringdoenden weinig ani mo bestondde turfmakers, die aan 't Oranje kanaal, Nieuw Dordrecht, Nieuw Amsterdam, Nieuweroord enz, hun verblijf houden, nemen al hunne winkelwaren reeds bij voorbaat te borg, op de nog te verdienen voorjaarsloouen. Massa's arbeiders kruisen alom langs velden en wegen om met heide, plukken nog wat te verdienende ge vallen sneeuw belemmert iutusschen dit werk in niet geringe mate, dat anders om dezen tijd van 'tjaar een hooggewaardeerd equivalent voor ont beerde verdiensten oplevert en in den regel ruim wordt betaald. D.)

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2