Politiek Overaickt. Buitenla n d, De troonrede waarmee het Engelsch Par lement geopend is komt in uittreksel onge veer hierop neer. De betrekkingen met de gezamenlijke Mo gend laten niets te wensehen over. De vrede van Europa bleef ongestoord en zal het naar alle waarschijnlijkheid ook blijven, 't Zal steeds het streven der Koningin wezen dien vrede te behouden en te verstarken. Aan de zaak der Drusselsche conferentie meende 11. M. voor 't vervolg niet meer te moeten medewerken. De quaestie om gemeen schappelijk met de overige Mogendheden, de gerestaureerde Spaansche monarchie te erken nen, wordt door de Regeering onderzocht, en spoedig zal in deze eene beslissing wor den genomen. Ik hoop zegt de Konin gin dat voor dit gi'oot, maar ongelukkige volk de binnenlandsche vrede spoedig zal worden hersteld. Daarna wordt melding gemaakt van Enge- land's bemoeiingen tot herstel van den vrede lussohen China en Japan en tot onderdruk king van den slavenhandel in Afrika; voorts van de annexatie der Fidsrhi-eilanden, de beteugeling van de Indischen hongersnood en den goeden toestand der Koloniën. De linan- cieelen toestand is bevredigend, liet Parle ment zal moeten beoordeelen of de exepti- oncolc maatregelen ten opzichte van Ierland al dan niet bchooren afgestraft te worden. In de troonrede worden ten slotte web ontwerpen aangekondigd tot hervorming van het rechtswezen, verbetering der arbeiders woningen, verbetering' der openbare gezond heid, lot betere bescherming van het leven van zeevarenden, enz.enz. Ook de jacht wet zul worden veranderd. Door een telegram van Renter's agent, die van de geheele troonrede met geen woord melding heeft gemaakt, zijn we heden te weten gekomen, dat de beide Huizen van liet Parlement, na een korte discussie, het adres van antwoord op de troonrede hebben goedgekeurd. De Markies van Partington beeft zich zijne benoeming tot leider der liberale partij laten welgevallen. In een schrijven aan de kiezers te Green wich betuigt Gladstone lumen aan alle staat kundige vrienden zijn dank voor de wijze waarop zij de door hem bewezen diensten hebben gewaardeerd. Op verlangen der Russische Regeering zul len do Engelsche vrijwilligers geen gevolg geven aan hun plan om dezen zomer en corps een bezoek te brengen aan St. Peters burg. De Bondsraad van het Duitsche Rijk heeft in zijn jongste zitting de onderscheidene be sluiten van den Rijksdag deels goedgekeurd deels gesteld in handen van verschillende commission. Do wet betreffende het burger lijk huwelijk werd met groole meerderheid goedgekeurd. Bij den Pruisischen Landdag is een om werp ingekomen strekkende tot regeling van den toestand der oud-Katholieken. Daarin is voornamelijk acht geslagen op hunne finan- cieele positie. De oud-Katholieken zullen een deel verkrijgen van bet kerkelijk vermogen. De leden van den Rijksdag zijn vrij alge- j meen met bel ontwerp ingenomen en de i Regeering wensebt daarin slechts geringe wij- zigingen te zien gebracht. In Saksen is mén niet weinig ontslicht over het feit dat de broeder des Konings zijn zoon, den vermoedelijken troonsopvolger, lot leer meester en wel in de geschiedenis hoeft ge geven zekeren Dr. Frietzen, een priester die wegens weerspannigheid legen de wetten van het Pruisisch grondgebied is verbannen. Uit Berlijn wordt aan the Times gemeld, dat Oostenrijk van clericale zijde gepolst is of liet eene eventueele benoeming van kardi naal Rauscher tot Paus zou goedkeuren. Oos tenrijk zou hierop een weigerend antwoord hebben gegeven, vreezende te worden ver antwoordelijk gesteld voor de toekomstige politiek van dezen Paus tegenover Duitsch- land. B ELG IE. Donderdagmorgen had, in 's konings paleis te Brussel, het huwelijk plaats van prinses Louize met den prins van Saksen. De zaal was vol. Al de g'roote siaatsoverheden en ook de vreemde gezanten waren daarbij tegenwoordig. Om I0]/2 uur gingen de deuren open van //de blauwe zaal", alzoo genoemd omdat zij in 't blauw behangen is op wier blauwen grond de vier groote portretten uitkomen van koning Leopold 1, koningin Louize-Marie, koningin Victoria en ha ren gemaal prins Albert. In 't midden der zaal is een ronde tafel, bedekt met een rijk verguld blauw kleed. Op die tafel een afdruk van het burgerwetboek, in rood flu weel en met. de wapens der stad Brussel. Toen al de geuoodigden hadden plaats geno men, ging de deur in 't verdiep der zaal open en deed de koninklijke familie hare intrede. Deze doorluchtige personen schaarden zich in een half rond. Prinses Louisa stond op de eereplaats, met den koning aan hare rechter- en de koningin aan hare linkerzijde. Als de hooge "personen zich hadden neergezet vroeg de burgemeester van Brussel, voor de ta fel rechtstaande, of zij toestemden in het huwelijk; n na het bevestigend teeken, gaf de heer Lacom- blë, gemeentesecretaris van Brussel, lezing van de huwelijksakte. Na het uitspreken van ne woorden: //In naam der wet verklaar ik u door het huwelijk vereenigd" bracht de burgemeester aan het jonge paar zijne geluk wensehen over. Diep aangedaan stond de koning en de konin gin op om den heer Anspach te bedanken. De huwelijksakte werd geteekend en daarmede was de burgerlijke plechtigheid voltrokken. Binnenland, Eebr. Heden avond hield de Heer Vorsterman van Oijen van Aardenburg in de sociëteit alhier eene voordracht die vooreerst het doel had zijne mededeeliugen over het behandelen van Perenbooineii bij eene vroegere gelegenheid door hem besproken, voor te zetten en te vervol gen met eene zelfde bespreking over Perzikboomen. Ook nu weer namen enkele hoorders de gelegen- i heidwaar des sprekers oordeel te vragen over enkele moeilijkheden, die hun in den land- of tuinbouw waren voorgekomen. Tot slot las de Heer Vorsterman van Oijen eene bijdrage getiteld /,de keniris," eene volksvoordracht, die door de ingrijpende, overwar© aanmerkingen en behartigenswaardige wenken, in een bebagelij- ken, comischen;vorm de algemeene aandacht boeide. Wij eindigen dit bericht met den wensch den geachten spreker den volgenden winter weder in ons midden te mogen zien. fêHïlisï. Benoemd te Cortgene tot kantonrech ter jhr. mi'. J. Schuurbeque Boeijs, griffier bij het kantongerecht alhier. Aai'deiiburo-, y februari 1875. De brigadier der Marechaussee, Machielsen is benoemd tot Inspecteur van policic te Sliedrecht en heeft die betrekking aangenomen. Wij verliezen iu hem een kundig en ijverig ambtenaar. Grroede 3 Februari. Gisteren avond gaf liet Strijk muziekgezelschap „Ons genoegen" van Nieuw vliet alhier een concert ten voordeel© der ar men dezer gemeente. Met bijzonder genoegen Ooustateeren wij de nette uitvoering der verschillen de nommers van het programma; was het ensemble zeer goéd, ook de solopartijen werden met smaak afgespeeld, en het geheel droeg blijken eener goede organisatie. Tot afwisseling droegen de Hoeren A. Lu te'jen, van de Lijke en Hammaoher enkele dichtstukken voor. Het geheel schonk den bezoekers een genotvollen avond. Wij wensehen der jeugdige Vereeniging een lang- leven en toenemendeu bloei, en hopen dat zij een' j volgenden winter onze gemeente nogmaals met en bezoek zal vereeren. Voor den dienst van den waterstaat en de bur gerlijke en openbare werken in Nederl. ïndie zijn benoodigd negenden-twintig practisch ervaren op zichters 3e klasse, die den leeftijd van dertig jaren niet zullen hebben overschreden. De voorwaarden zijn vermeld in de St. Ct. Blijkens een bij het Departement van Koloniën ont vangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indië, dd. 3 L Januari, heeft de militaire en civile bevelhebber in Atsjin, kolonel Pel, den 20sten Januari het navolgende aan de Indische Regering geseind: Pangliama Tjoet uit de XXII Moekim is bij het gevecht van 31 December gesneuveld. Imam Longbattah licht ziek in de bovenlanden. Toekoe Kajoct uit XXVI Moekim ijvert sterk voor den oorlog, maar het volk verlangt naar vrede. Den 22. Januari zijn Moeki en Laboeau Hadjie (op de westkust) getuchtigd; te Poele Kajoe werd de Nederlansehe vlag geheschen. Den 23sten werd te Poengei Blang Tjoet een nieuwe post geves tigd, zonder dateene ontmoeting met den vijand plaats vond; De gezondheidstoestand was minder gunstig: van 15 tot 26 Januari deden zich der tien choleragevallen voor. In een correspondentie uit Nederland aan de Koln. Zeitung wordt het betoog gevonden dat Neerland's onafhankelijkheid slechts gevaar kan loopen door zijn zwakheid, 't Handbl. moge in zijne bijzondere voorliefde, voor al wat Duitsch is of met Duitschland iu betrekking staat, steeds zich in eeue onbegrijpelijke gerustheid verlustigen en 't N. v. d. D. dat verderfelijk spoor volgen, zij die niet aan germauomanie lijden, zien maar al te zeer gevaar, en worden in hun gerechte vrees eiken dag versterkt. Ook nu weer. Een van de dui zenden Duitschers, hier te lande verspreid, schrijft althans//Zoo Nederland in een oorlog van Duitschland met Frankrijk zijn neutraliteit niet werkdadig kan verdedigen, zoodat Duitschland aan de Hollandsche grenzen niet behooiljk gedekt ware, dan zou Duitschland in de noodzakelijkheid I kunnen komen, in 't belang zijner eigen veiligheid, de Nederlanden te bezetten en de Hollanders zou den van dat ongeval dan zeiven de schuld dragen. Van een werkdadige verdediging der neutraliteit is echter bij den slechten toestand des legers tot dusver geen sprake en daarom is de toestand der Nederlanders, in weerwil van Duitschlands goede bedoelingen, niet zonder gevaar." (N. M. CL) Men schrijft uit 's Hage aan het N. v. d. D //Wederom schijnt het voornemen bij de directie der staatsloterij te bestaan, althans als mijne in lichtingen juist zijn, om den minister van finan- tiën te bewegen een nieuwe uitbreiding aan die inrichting te geven en nog een duizendtal te voe-

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2