NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD YAH WESTELIJK ZEEUWSCH-YLAANOEBEN. N0. 8. Zestiende Jaarg&ug. A0. 1873. D'nstlaa: 25 Januari. De algemeene politie-verordening Politiek Overzicht. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per dïiie MAANDEü^voor het voormalig 4de district Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Piijks, franco per post f 1.30. Aftfonr^rbjke Nummers f 0.05. Prijs Advertentiënvan 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,121/2.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Voor den Werkenden stand en Weldadigheid 0 Ct. per regel. Ingezonden Stukken en Brieven, de liedaètie betreit'enüebenevens Advertentiën en gewcrre Bc: lek; te bezorgen bij der. Uitgever dezer, alles FllANCO. vLCv.eeiingÊii van Corr respondenten, TE S TJ 1 S. Met lang geleden besprak ik in dit Week blad de wenschelijkheid om in de gemeen telijke policie-verordeningen bepalingen op ie nemen, die totdoel hadden de bescherming der dieren in liet algemeen en hetstralfcn van degenen, die zich aan liet mishandelen van dieren, aan het verstoren van nuttige vogels schuldig maken. Toen ik dat schreef, was het mij nog on bekend, dat in de gemeente Sluis alreeds een begin gemaakt is om zoodanige bepalin gen in de polieie verordening op te nemen. Ik acht het van belang, dat ook andere ge meenten daarmede bekendgemaakt worden, opdat zij niet langer teruggehouden worden door het schijnbaar vreemde van de zaak, terwijl ik nog bovendien hoop, dat lief spreek woord bewaardiieid moge wordenUw ringen tAken, maar voorbeelden trekken. Zoo lezen wij Art 18. Het is verboden: Zangvogels te vangen of huime nes ten te rooven of te verstoren. Kraaien, eksters, spreeuwen, musschen en trekvogels (behalve ooievaars) zijn hieronder niet begrepen. m) Op straten, wegen, gemeente-gron den, in tapperijen en voor liet publiek toe gankelijk gestelde plaatsen eenig spel te spelen of te laten spelen, waarbij eenig dier mis handeld, gekweld of smart aangedaan wordt. n) In het openbaar en in voor liet pu bliek toegankelijke plaatsen hanen-gevechten te houden. o) Spelen of bedrijven bij letter m) en n) bedoeld, door den omroeper of door aan plakking te laten bekend maken. Op de overtreding van ue eerste bepaling staat een. oi die van ieder der drie overige bepalingen drie gulden boete. Dat ik, en met mij alle weidenkenden, de bepalingen m.) n) en o) onvoorwaarde lijk toejuich behoeft hier haast niet. opzette lijk vermeld te worden; jammer is het, dot in 1) de kraaien, spreeuwen en musschen nog' onder de paria's der vogelen gerekend wor den, en dat men, door die ontegenzeggelijk nuttige vogelsoorten niet te beschermen, aan den moedwil der kinderen den vrijen teugel laat om hen uit te roeien. Is er verder schijnbaar ai iets verkregen door het vangen en verstoren van eenige onzer liefste vogeltjes te verbieden, dat woord je trekvogel doet weer veel kwaad. Er zijn zoo weinig vogels, die geene trekvogels zijn. Maar laat ons ook hiervan verder het beste hopen, liet opnemen der bepaling is eene eerste, eene groote schrede vooruit. In art. 25 komen ook een paar flinke be palingen voor. De eerste is zeer aan te prijzen uit een oogpunt van zedelijkheid e) liet is verboden op ot binnen 50 meters'van den openbaren weg vee te doen dekken,' tenzij op behoorlijk aigesloten erf. De tweede bepaling, die navolging vep- dient, luidt g) Het is verboden, rundvee buiten volstrekte noodzakelijkheid, anders dan door de achterstraten te drijven. Verder heelt men nog: Art. 34, liet is verboden in een honden wagen te rijden. De voerman is verplicht naast de honden te gaan en bij tijds voor aankomende rijtuigen uit te halen. Art. 37. liet is verboden aan eik, die zich in kennelijk beschonken toestand bevindt, om een rij- of voertuig, van welken aard, en hoe ook bespannen te besturen. Aan zoodanige personen ontneemt de po- licie het bestuur en zorgt voor de paarden en het voertuig ten koste van den over treder. Art. 100. Des nachts mogen geene hon den op de openbare straten en wegen los- loopen, zonder opzicht of geleide. Een paa.' artikelen over het muilbanden van honden gaan wij voorbij, maar maken en passant de opmerking, dat de meeste muil banden onvoorwaar delijk al te keuren zijn, omdat daardoor de meeste hondsdolheid eer bevorderd dan tegengewerkt wordt. Laat ons hopen dat de muilband, die als mode! dient, werkelijk aanprijzing verdient. Vooral do bepaling van art. 37 meen ik aan alle gemeentebesturen te mogen aanbe velen. Welke beestachtigheden bedreven worden door dronken voerlui, is bijna onge looflijk. Een dier doodrandselen is nog hel minste van de gewelddadigheden, die ik bij tientallen zou kunnen opsommen. Ook meen ik in overweging te mogen ge ven, of 't niet goed zou zijn, niet alleen het besturen van een rij- of voertuig, maar zelfs 't geleiden van paarden, runderen en andere dieren aan zoo'n jenever-apostel te ontzeg- Stel u bijv. voor een schichtig paard, een hengst, een stier toevertrouwd «aan een of aan een paar slingerende lieeren der sehepping Liefst op een oogenblik, dat de school uit gaat 't Spreekt van zelf, dat tegen de overtre ding der aangehaalde artikels boeien zijn be paald; die doen hier niels tot de zaak en ik laat ze dus achterwege, maar ik meen er nogmaals op te mogen wijzen, dat de Ge meenteraad van Sluis getoond heeft, zijne .roeping te beprijpen door bepalingen op te nemen ter verdediging van het weerloos vee tegen zijn vaak zoo redeloozen beuldat het bestuur daarom den dunk verdient van allen, die hunne krachten wijden aan volksbe schaving. Tegelijker tijd kan ik niet nalaten hier den wensch uit te spreken, dal dit goede voor beeld (de verordening dagteekent van '74) veel navolging vinde. G. A. VoltSTEMUS VAN OlJEN. Het debat over de constitutioneèie ontwer pen, en wel in de eerste plaats over liet ont werp betreffende de overdracht van liet uit voerend Gezag, is gisteren in de Fransehe Kamer voortgezet. Dit ontwerp bepaalt, dat Mac-Mahon, onder den titel van President der Republiek, gedurende zeven jaren het uitvoerend Gezag zal uitoefenen; dat zijne Ministers verantwoordelijk zuilen wezen, maai bij zelf slechts in geval van hoogverraad dat twee Kamers hem ter zijde zuilen slaan; dat hij het recht zal hebben de Kamers van vertegenwoordiging te ontbindendat, ra afloop nan het Septennium of wanneer de President der Republiek tusschentijds komt te overlijden, beide kamers zich in congres zullen vereenigen om de noodige maatrege len te nemen. Na een vrij langdurig debat, heeit men met 557 tegen 146 stemmen beslolen tot eene tweede beraadslaging over gaan, Za terdag geen zitting te houden en Maandag- een aam-ang te maken met de eerste beraad slaging over het ontwerp betreffende den Senaat. Naar de voorloopigc berichten te oordeelen kenmerkt het debat, waardoor naar alle waar schijnlijkheid de loekonjst des Lands zal wor den beslist, zich geenszins door bizondere waardigheid. In de zitting van eergisteren b. v. hebben heilige tooneelsn plaats gehad

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 1