Politiek Overzicht. B i n a e n 1 a n d. zwarte tül het beste doel aan. Nu is de beurt aan de Gansdan ik vrees dat haar geschreeuw mijne slapende familie zal verontrustenbest is hel dus, haar ook in dezen stond met rust te laten, en haar te volgen. M. Luteijn Mazure. Wordt vervolgd.) Dat in Frankrijk opnieuw een Bonapartist en wel rnet groote meerderheid van stem men, tot lid der Nationale Vergadering is ge kozen (de heer Cazeaux in llautes-Pyrénées) geeft aan de Parijsehe bladen natuurlijk veel ergernis. Aan de Regeering zal dit resultaat ook zeker stol tot nadenken geven. En wat het buitenland betreft, ongetwijfeld zal na het gebeurde het aantal hunner vermeer deren, die van gevoelen zijn dat de jeugdige artillerist van Woolwich zeer spoedig gele genheid zal hebben bet voorbeeld van zijn commilito van Sandhurst, thans Alphonsus XII, te volgen. De doorgaans goed ingelichte Parijsehe cor respondent der Kölnische Zeitung bericht ern stige dingen. Volgens hem zou tusschen d'Audiffret-Pasquier en Cnsirnir Périer m. a. w. tusschen het Rechter- en 't Linker-centrum eene overeenkomst zijn gesloten, ten minste zoo goed als gesloten, want slechts op één punt waren ze bet. nog oneens. Dit punt nu was niet de definitieve proclameering der Republiek. Op dit punt toch zou het Lin ker-centrum hebben toegegeven. Alzoo eene Republiek voor zeven jaren 't Schijnt nog niet definitief te zijn vastge steld dat de Markies van Hartington den heer Gladstone als leader der Engelsche liberale partij zal opvolgen. In de pers wordt het geval nog altijd druk besproken. 11. M. de Koningin heelt, op voordracht van den heer Disraeli, een pensioen van 50 pond sterling verleend aan de weduwe van Falcierie, den onlangs overleden, trouwen die naar van Lord Byron. De Pruisische Rcgccring handhaaft nog steeds zeer krachtig de Staatkundig-kerkelijke wetten, liet priesterseminarie te Fulda is op haar bevel gesloten en het domkapittel te Paderborn gesommeerd een nieuwen bisschop te kiezen. De algezette bisschop zal, ter meerdere veiligheid, te Wezel worden geïn terneerd. Den 1sten April a. s. zal voor geheel Ruitschland het nieuwe spoorwegreglement in werking treden. Daarin zijn een aantal maatregelen voorgeschreven tot meerdere vei ligheid en gemak der passagiers. De berichten uit Madrid gewagen uitvoerig van de luisterrijke ovatiën, welke op de open bare straat en 'in de schouwburgen aan den jongen koning worden gebracht. Z. M. schijnt aan zijne nieuwe onderdanen uitstekend te bevallen. De Madridsche kooplieden hebben hem een prachtigen gouden kroon aangebo den. Reeds werd gemeld, dat de Koning decre ten heeft onderteekend betreffende eene schik king ten aanzien der vervallen coupons, en voorts het budget voor de geestelijkheid aan merkelijk heelt verhoogd. Z. 11. heeft bij die gelegenheid verklaard, dat hij achting gevoelde voor de katholieke geestelijkheid en haar dan ook zou ondersteunen; maar tegelijkertijd had hij het vaste voornemen, de vrijheid van gods dienst in Spanje te handhaven, gelijk zulks geschiedde in de meest beschaafde landen. De Koning heeft voorts den wensc.h te ken nen gegeven, dat de Generaals zich voortaan niet zouden bemoeien met politiek, een wensch dien zeker ieder verstandig mensch zal deelen. De koning evenwel moet niet vergeten, dut hij aan deze bemoeiingen alleen zijn troon te danken heeft. In den volgenden Ministerraad zal de civiele lijst des Konings worden vastgesteld. Z. 11. schijnt in zijne eischen zeer bescheiden te wezen. Aangaande de bezetting dergezant- schapsposten is nog niets bepaald. Naar het Yaticaan zal waarschijnlijk Benavides worden gezonden, die aldaar een persona grata is. Yele invloedrijke leden der radicale en andere partijen hebben zich bij de nieuwe Regeering aangesloten. De in de eerste plaats te ondernemen mili tair.: operaties zullen strekken om het in 't nauw gezette Pampeluna te ontzetten Don Carlos bevond zich den 7den te Duran- go. De Carlislen hebben het spoorweg station te Mores verbrand en den chef ge vankelijk weggevoerd. Een en ander is ge- s-chi d op lust van Lizzaragay. 't Heet nog a'tijd, dat de Koning eerstdaags naar het Noorderleger zal vertrekken. Ilij zal in persoon het opperbevelhebberschap over de troepen aanvaarden. Blijkens de jongste telegrafische berichten uit Berlijn en Madrid zal dequaeslie betref fende het schip de Gustav naar alle waar schijnlijkheid in der minne en zonder dat Duitschland zal behoeven te intervenieeren, geschikt worden. De Spaansche Regeering zelve zal op zich nemen de Carlisten voor dit feit te tuchtigen. Buitenland. BELGIF. Met genoegen vernemen wij, dat er een schie lijke verbetering gekomen is in den toestand van den veestapel, in het arrondissemeut Eecloo. Te Eecloo, Adegem Leinbeke en elders, waar zich ge vallen van veeziekte hadden vertoond, is alle spoor daarvan verdwenen. Te Eecloo heeft hetklauwzeer bij de schapen, geheel ongehouden. FRANKRIJK. In het begin dezer maand ontvingen de Heeren R. C. en Co. seheepsreeders te Havre, van een Pa^- rijzer bankier, hun correspondent, een brief van den volgenden inhoud z/De zoon van onze voornaamsten kassier, heeft Parijs verlaten in het bezit van 150,000 fr. van wissels, op uw handelshuis getrokken. Betaal niet deze wissels zijn ons door dien jongeling ontstolen. Agezien echter onze kassier een oud bediende is wiens rechtschapenheid én eerlijkheid ons hekend zijn, en dat de aanhouding van zijn zoon hem mis schien den doodsteek zou toebrengen: hebben wij besloten aan deze zaak geen gevolg te geven. z/Tracht het dus derwijze te schikken, dat de' jongeling er in toestemme, te vertrekken bij voorbeeld naar Amerika. Geef hem twee of drie honderd gouden Louis tot reisgeld mee, en dat hij ginder de galg ga verdienen, of zich betere". /Gelief de waarden, waarvan hij drager if, op ons krediet aan te teekenen en het bedrag met zoo veel te vermindereu". z/Den volgenden dag ontving het huis T. C. het aangekondigd bezoek. De jongeling, hoorende dat zijn diefstal ontdekt w.as, barste in tranen uit, gaf de waarden terug en liet zich, voorzien van 250 Louis, naar New-York inschepen. Gisteren ont- vingde bankier van Parijs de rekening van zijn corresp. vanHa>re, een bericht van de inscheping eir van de ter handstelling van het reisgeld aan den zoon van den kassier, drager van de aangekondigde wissels Groot was de verwondering. De kassier van den bankier heeft nooit een zoon gehad; er zijn geen wissels gestolen; die welke men te Havre had ontvangen waren valsch. Het huis R. C. van Havre, is het slachtoffer geweest van een be- hendigen gauwdief. Men heeft naarNew-York ge telegrafeerd ten einde den zoogenaamden zoon van den kaesier, bij zijn ontscheping een waardige ont vangst te üereiden. Sluis, 20 Jan. Gisteren avond heerschte hier een algemeene verslagenheid. Zekere II. D., ko perslager van beroep, heeft zich in zijn werkplaats door middel van een strop van het leven be roofd. Om zeven uren bevond hij zich nog in de herberg en slechts een uur later had hij reeds opgehouden te leven. Huiselijke oneenigheden schijnen de oorzaak te zijn van deze zelfmoord. Sluis, 22 Jan. Gisteren avond werd alhier iu de gr ote zaal van het stadhuis de tweede Alg. vergadering gehouden van den in Westelijk- Zeeuvvsch-Vlaanderen bestaanden rederijkersbond. Van de vijf kamers (verleden jaar waren er zes; thans door het onlangs ontbinden van de Kamer te Waterland-Kerkje slechts vijf) waren er slechts drie vertegenwoordigd, n. 1. die v. n Aardenburg, Groe.de en SluisSchoondijke en Biervliet waren niet vertegenwoordigd, de eerste met, de laatste zonder kennisgeving. Van Bier vliet, dat verleden jaar zoo trouw door alle ka mers van den bond is bezocht geworden, vinden wij bet onvergeeflijk, dat het zoo maar zonder zeggen of zingen zijn poes heeft gestuurd. Zeker zal de schuld geworpen worden op het slechte, doch gisteren namiddag toch niet zoo erg slechte weder. Maar verleden jaar dan, toen. ons de sneeuwvlokken om de ooren waaiden, was het dan toen wel zoo aanlokkelijk? En toch is niemand achtergebleven. Enfindat de kamer van Bier vliet dit wegblijven voor zich zelve trachte te ver antwoorden. De vergadering werd door een vrij talrijk pu bliek bijgewoond, dat door zijn stille aandacht bewees, de verschillende voordrachten met genoe gen aan te hooien. Eén voordracht werd luide geapplaudisseerd en verdiende dit ook, n. 1. die van den heer van de Lijke vau Groede. Het stuk Pierre Pitois was treffend, de voordracht boeiend. Na afloop der spreekbeurten bleven nog verscheidene Dames en Heeren in de zaai bijeen, en sleten daar, in echt huiselijk en gezellig samen zijn, nog een paar vroolijke uren. Sluis. Naar wij vernemen zal op Donder dag 28 Januari bij den heer Joh. Ie Roij alhier een concert gegeven wordendoor den gunstig beken den musicus J. Vermast en het voortreffelijk fanfaren muziekgezelschap van IJzendijke. 't Zal ons ge noegen doen daar een talrijk publiek vertegen woordigd te zien, want wij houden ons bij voor raad overtuigd, dat daar wat goeds ten gehoore gebracht en een genotvolle avond gesleten zal worden. Oostblli'fj 19 Jan. Eene ware ver rassing werd heden avond bereid aan eeu echt paar, dat het zeldzaam voorrecht had zijn 50jarige echtvereeniging te vieren namelijk A. van Over- beeke, sedert ruim 40 jaren arbeider bij den land bouwer J. v. d. Weele, en zijne vrouw C. Bliek. De muziekanten brachten hun eene serenade en gaven, (daartoe in staat gesteld door de bijdragen van eenige ingezetenen) als een blijvend aanden ken aan dien dag twee flinke leunstoelen en eene mooie porseleinen lamp, terwijl de rest, f 10 in geld overhandigd werd. 't Was waarlijk een treffend gezicht, die twee oudjes daar in die gemakkelijke stoelen te zieu nederzitten, terwijl de lamp haar

Sluisch Weekblad | 1875 | | pagina 2