kjc u lie» 11 j'Jfj NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD *41 WESTELIJS ZEEUWSCH-VL4410ENE3. FEUILLETON. M A Pt IA V,. 101. A-. 1814. Dinsdag 20 Dccemb. KRUISJES. Politiek Oversicht. /jflK iide Jaargaiit Dit Weekblad verschijnt icderen Dinsdag en Arimjdag. Prijs per dhie maanden wwliet voormalig 4de district Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, f'ranio per post f 1.30. vAfzonderlijke Nummers f 0,05. Prijs Atlveftentiönvan I5 regels f 0,75 elke regel daarboven f 0,1 rD/LGroole letters naar liet getal gewone regels die zij beslaan. Voor den Werkenden stand en Weldadigheid Ot. per regel. Ingezonden Stukken en Brieven, de lledaetie betreffende, benevens Advertontiëii en gewone Berichten of Medcdeelingen vau Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Vele mijne lezers zullen zich die lange lijs ten in de Staats- en andere couranten nog herinneren, die den lden Mei verkondigden aan den volke. en aan de gelukkigen in liet bizonder, dat zij voortaan gerechtigd werden om in 't bovenste knoopsgat van de linker zijde van jas ol' rok een lintje le dragfcn met o! zonder sterretje daaraan. Tot aan dien datum waren vele verdienste lijke mannen vergeten; op dien dag is veel onrecht hersteld; nooit heelt een liberaal mi nisterie, liberaalder met de kruisjes omge sprongen. liet aan,tal gelukkigen in den lande was legio en bij zoo'u colossale regenbui, wer den de buien, die t genot van den dag be dierven, geheel vergeten. Gelukkig voor vele gedecoreerden dat de beleefdheid medebrengt, dat men hun niet vraagt, waarmede zij zoo'n sieraad verdiend hebben, want waarlijk we zouden dan menig gekruisd ridder een kruis op de schouderen leggen, waaronder hij gevaar zou loopen te bezwijken. Maar wat komt liet er ook op aan, waar mede hij een kruis verdiend heeft, als hij het maat heeft. Jongens liet staat toch zoo gekleed zoo'n lintje in het knoopsgat. Sommigen zijn tot driemaal gedecoreerd met één orde. Een lintje in het knoopsgat van de jas, een ander lintje in zijn dimisai- son, een derde in zijn overjas. En dat alles over elkander, hé! We willen nu eens eeiie heel aardige ge schiedenis vertellen, die in lielgié is voorge vallen cu. middeltje aan de hand geelt voor lieiï: dkf gaarne een lintje dragen, oin aan zoo'n ornamentje te komen, 't Is maar een quacstie van geld,, zooals men vroeger een doctorsbul kon koopeti. Ia een der Belgische ministeries was er een bediende, die buiten zijn maandeiijksche toelage, en ieder weet hoe gemakkelijk die hoeren dit verdienen, nog' een middeltje had uitgevonden om geld te slaan. Die liefhebber kocht kruisjes en iintj :s van den een of anderen vorst, die om oort jes verlegen was, en verkocht ze dan aan een en ander die gaarne zoo'n soort regenboogje iu zijn knoopsgat wou hebben. Een koopman, die goede zaken gedaan had, kon maar niet slapen voor dat hij ook met zoo'n sieraad op de borst- prijken kon. liet kostste hem wel is waar 15000 franken, maar wat beteekende dat 'I Hij werd gedecoreerd 1 ledereen wist, dat dit heerschap met voel geluk zijne handels zaken had gedreven, dat de fortuin hem in alles begunstigd had, maar de diensten dooi' hem aan den een of anderen vorst, aan 't vaderland, aan 't volk bewezen waren en ble ven onbekend. Daarop volgde een onderzoek eii weldra werd de geheele zaak bekend. Wel kreeg do koopman iu kruisjes zijn ontslag, wel werd de gedecoreerde op vele wijzen geplaagd, maar hij hlijlt gedecoreerd. Inaien men nu de zaak eens op den keper beschouwt, is er dan wel zoo vee! verschil tussclien een decoratie die men koopt en cene die men krijgt men weet niet waarom Bij de voortgezette beraadslaging over liet ontwerp betreffende de vrijheid van het Hooger onderwijs; heeft in de Fransclie Nationale vergadering de lieer .lean Unmet (tempel bouw) eene zeer lange redevoering gehou den, Ier aanbeveling van het volgend amen dement: «Verboden is elke instelling voor Hooger Onderwijs, welke niet uitgaat van het lioogcr beginsel van God, dan Schepper en Bestuurder van hel Heelal." Wanneer dal geloof in God eenmaal oih- cieel is geprocinineerJ zeiüo Jasn Brunei -- dan zal eerst liet IJooger Onderwijs vrij zijn. Brunei nam het der commissie zeer kwalijk, dat zij met geen woord in haar ontwerp van dit hooger beginsel inde schepping had ge rept en liij verweet haar, dat ze te zeer ver slaafd was aan het burgerlijk wetboek. Gelijk doorgaans geschiedt met Bruncts redevoeringen, werd ook deze niet beant woord, en gelijk doorgaans geschiedt met de amendementen van denzeliden Heer, werd, ook dit verworpen met tilgemeene stemmen op een na, die van den lieer Jean Brunei. Meer attentie wijdde de Vergadering aan ecu amendement van den lieer Kournier op ar tikel 2 van liet ontwerp, 't welkin hoofdzaak bepaalt, dal ieder meerderjarig Franscliir.an, elke vereeniging, elk departement en elke ge meente vrije cursussen en instellingen voor Ilooger onderwijs mogen openen. Founder wenschte betere waarborgen voor den welen- schappelijken zin der lloogleersren, en de. Minister van onderwijs was 't in zooverre tnet hem eens, dat hij in da bepaling omtrent de meerderjarigheid geen voldoenden waar. il het Franseh. XXXV. liet schip de Atriplu!rite was bestemd naar St. Domingo en het zou nog eënigen tijd duren eer het weder naar Frankrijk vertrok. Maria wilde niet wachten; zij besloot met een koopvaardijschip te vertrekken, dat op Guadeloupe zijne lacling had inge- Het was te vergeefs "dat ïuen haar poogde te overtuigen van het gevaarlijke eener dergelijke reis V-' zulk een schip; den volgenden dag moest, het schip St. Martinique aandoen en zou Maria opne men. **s Namiddags van den anderen dag naderde de St.-Nicolas het eilaud, het was een groot, log vaartuig. De inscheping van .Maria had met veel plech tigheid plaats; van alle kanten kwamen de bewoners van liet eiland om afscheid van de kleine koningin te nemen, alleen LoinviUiers verscheen niet; van achter een der verschansingen sloeg hij alles gade. Toen het schip de ankers gelicht had en Maria van het. dek verdween spoedde hij zich naar zijne woning, met de woorden „Ila ik vertrek ook, alles is gereed! komaan Juan de Malta, verschrikkelijk zeeschuimer, van u verwacht ik 1111 mijne liefde! In haast pakte hij cenige kleeclingstukken bij elkaar eii begaf zich naaf du Reoheur waar ïticio hem. met eene kleine boot wachtte. Fr zijn in den Oceaan die de twee wereld dee- Jen scheidt als 't ware onzichtbare wegen, die de koopvaarder kent on weet te volgen, waarvan bij niet afwijkt. Juan de Malta, kapitein van do Santiago''"wist •/.oer good op welke breedte hij de St.-Nioulas'kon aantreffen, en omstreeks ten' maand na Ivet ver trek van Sr.. Domingo kruiste de Santiago op do hoogte der Bermuda Eilanden. De Santiago was een lichte schoener met kanonnen gewapend en met matrozen bemand uit dc vier hoeken der wereldde Spanjaarden hadden echter de meer derheid. Gedurende een kruistocht van vijftien dagen waren er reeds twee of drie schepen in 't zicht geweest. Kapitein Juan de Malta had ze gaarne aangevallen, maar Lóinvilliers noodzaakte hem te wachten, liet was stil v. elcr; de zachte windjes deden liet water nauwelijks rimpelen en de schoener dreef als een zwaan op deze ciïeue vlakte. Lóinvilliers verliet liet dek bijna niet; tegen het gangboord geleund zag hij slechts met somber verlangen naar den oninetelijken horizon

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1