iieüws- ei kwmimnmim m wmmm zmmmimmm. N°. 99. VijfticmJi.' Jaargang. A". 1874. Vrijdag 18 Decemb. Politiek Overzicht. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor liet voormalig 4de district Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Prijs Advertentiënvan 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,1 S1/^.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Voor clen Werkenden stand en Weldadigheid G Ci. per regel. Ingezonden Stukken en Brieven, 'de Rednctie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Belichten of Medcdeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Maandag 11, heeft liet Openbaar Ministerie te Berlijn, na een pleidooi dat twee en een half uur duurde, tegen den. Graaf von Arnim eene gevangenisstraf geéischt van twee en een half jaar. Van den eisch dat den be klaagde zijne burgerlijke rechten zouden wor den ontnomen, heeft het Openbaar Ministerie afgezien, daar niet gebleken was dat de be klaagde bij hetgeen hij deed het doel had zich te verrijken. Door het Openbaar Ministerie is vooral op de verzwarende omstandigheden gewezen, welke gelegen zijn in bet door den aange klaagde bekleede ambt en liet groote aantal benevens het gewicht der verduisterde stuk ken. Hierna heeft een der verdedigers van Von Arnim, de Hoogleeraar Aoltzondorff, liet woord genomen en de zaak van hare wetenschappe lijke zijde toegelicht. Graaf Arnim behoorde zijns inziens op zuiver juridische gronden te worden vrijgesproken, zelfs indien de aanklacht volkomen werd toegegeven. Dinsdag, zijn de beide andere verdedigers aan liet woord gekomeu. Naar de Berlijnsche Post verneemt, heeft Z. M. de Keizer, na afloop der Rijksdags-zit- ting van 11. Vrijdag, aan Vorst Bismarck een eigenhandig schrijven doen toekomen, waarin hij hem zijn dauk betuigt voor den ijver, wcarmede ke Vorst eenige posten der begroo ting voor oorlog heelt verdedigd. Nauwelijks is de Fransche Kamer bijeen of ze besluit zich weêr te verdagen, waar schijnlijk 0111 zich op voldoende wijze te kun nen voorbereiden voor liet aantal feestdagen dat voor de deur staat, 't Schijnt dat zij de beraadslaging over de ontwerpen, waarmede ze bezig was, niet eens ten einde heeft ge bracht en tot na Nieuwjaar uitgesteld. De Parijsche kooplioden zullen zonder twijfel over dit besluit recht verheugd zijn. Evenmin als de onderhandelingen tussclien de beide centra, schijnen die tussclien het Rechter-centrum en de uiterste Rechterzijde tot eenig resultaat te hebben geleid. In eene vergadering der uiterste Linkerzijde heeft de heer Brisson het voorzitterschap aanvaard met. eene toespraak, waarin hij zijne vreugde betuigde over de nauwere aaneensluiting dei- verschillende Linkerfracties. Na de verwerping vgn het voorstel Périer. meende hij, was er niets anders te doen dan aan te dringen op de ontbinding der Vergadering De Moniteur Universe! brengt het niet zeer waarschijnlijk bericht, dat de Regeering alle supplementaire verkiezingen zal uitschrijven tegen J Februari a. s. De oflieieelc Londenscho Gazette behelst een koninklijke proclamatie, waarin, gelijk zulks de gewoonte is, de bijeenkomst van het Parlement wordt uitgesteld tot Februari a. s. Colenso, de bekende bisschop van Natal, zou terleden Zondeg in een der kerken van Londen hebben gepredikt, maar aan het zeer talrijk opgekomen gehoor werd mede gedeeld, dat de bisschop van Londen ge meend had aan zijn collega den kansel le moeten verbieden. De bisschop van Salford beeft een nieuw antwoord gegeven op Gladstones bekende brochure. Rome, dus zegt hij o. a., veroor deelt wel is waar het verspreiden van ket terij in zuiver Katholieke landen, maar liet verzet zich b. v. niet tegen do leervrijlieid in Engeland en het zou zijne staatkunde van verdraagzaamheid in deze niet laten varen zelfs wanneer de Katholieke kerk in Enge land de overhand verkreeg. Dezer dagen is, na eene reis van vier jaren, in een der Engelsche havens teruggekomen het oorlogschip Basilisk. Het schip was uit gezonden op eene geographischc ontdekkings reis. De resultaten der reis moeten zeer be vredigend zijn en de koene zeevaarders zou den een aantal bevaarbare stroomen, goede havens, een honderdtal eilanden en een kor- teren weg tussclien China en Australië ont dekt hebben. Uit Bern komt het bericht, dat de Natio nale raad met 79 tegen 37 stemmen liet ontwerp betreffende het verplicht burgerlijk huwelijk heelt aangenomen. Door de min derheid was het ontwerp met nadruk bestre den. De Republiek meende ze, mocht zich niet het recht aanmatigen ten aanzien van het huwelijk dergelijke verplichtingen vast te stellen of wettelijke regelen in te voeren aangaande de voorwaarden waarop huwelij ken kunnen worden voltrokken of ontbon den. Bij de behandeling dezer wet is ook de quaestie van het toezicht over de kerkhoven ter sprake gekomen. De commissie had voor gesteld aan de burgerlijke autoriteit op te dragen, er voor le zorgen dat de begrafenis sen zouden kunnen plaats hebben zonder dat acht werd geslagen op de geloofsbelijdenis van den overledene ol wel op de oorzaken van diens dood, en vooris dat elke teraar debestelling zou geschieden op behoorlijke en plechtige wijze. Dit voorstel evenwel velen te radicaal en verwierf dan ook genoegzame meerderheid. Op voorstel van den lieer Dubs werd nu besloten de zaken te laten zooals zij zijn en alleen aan den Bondsraad op te dragen, de aandacht der cantonale Regeeringen te vesti gen op de bepalingen welke op dit stuk dooi de grondwet in artikel 53 worden voorge schreven. Eerst, in geval van nood zal de Bondsraad afzonderlijke bepalingen len dezen aanzien kunnen voorstellen. Eindelijk heeft de rechtbank te Ravenna uitspraak gedaan in het proces der zooge naamde messenstekers. Elf der beschuldig den zijn veroordeeld tot levenslangen dwang arbeid en vier tot dwangarbeid van 7 tot 15 jaren. Vier personen zijn vrijgesproken. Te Bayonne is eene depeche ontvangen van den Spaanschen Generaal Lorna, waarin ge handeld wordt over do gevechten, die in de vorige week tüsschen hem en de Carlisten zijn geleverd. Lorna had zijn korps gespitst in twee colonnes. Zelf was hij, aan 't hoofd van 5000 man, naar Oyarzun getrokken, ter wijl het tweede korps opereerde op den weg van Bilbao. Laatstgenoemde colonne even wel ontmoette een heftigen tegenstand cn zag zich genoodzaakt met een verlies van 27 man terug te keeren. Lama zelf bracht het den 7den tot Urvieta, maar geraakte, tegen zijn wensch, met dan vijand vrij ernstig slaags. Da tegenstand, dien hij ontmoette en een buitengewoon hevig onweder nood zaakten hem den Oden het half verbrande Oyarzun te verlaten cn naar San Sebastian terug te keeren, terwijl de Carlisten bern steeds op de hielen zaten en hem een ver lies een toebrachten van 200 man. Hot bleef aldus besluit Lorna zijn depêche nog al tijd even slecht weer. In CarlisSische- depêches wordt beweerd, dat Lorna is gesneuveld en Generaal Blanco ernstig gekw tst. De aftocht der Republi keinen moet zoo overijld zijn geweest, dat ze niet de minste aandacht konden wijden aan hunne talrijke gekwetsten. Die gekwet sten dus luidt het verder in het Carlis- tisch bericht -worden sedert vier dagen op uitstekends wijze in onze ambulances te 'i'olosu verpleegd. Ook in dit bericht wardt geconstateerd, dat het weder zeer slecht is.

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1