FEUILLETON. Politiek Overzicht, IftfüS B uitenland, met jenever en bier. Zoo sprak M. van 1 Humbeek op de vergadering der Liberale Associatie Mijnheeren, wanneer de menigte, «meesttijds onverschillig in politieke twisten, «dezelve aan kleeft en ertusschenkomt, verraadt een kreet, die gij kent, zijne gevoelens op open- bare plaatsen. lk stel u dien kreet niet vroor tot leuze van vereeniging." (In de welsprekendheid dient soms eene ontkenning voor bevestiging.) sMaar hij drukt nogtans met te veel ruwheid en op te brutale wijze Deen waar gevoelen uit en dat ons immer d moet voor oogen blijven." (Hebt ge de be vestiging van de ontkenning beet'?) Ja, wij moeten altijd waken dat de 'geestelijkheid het politiek korps niet overlieersche, dat de priester niet de meester der natie zij (Pieter van Humbeek weet waar de koei ge-* bonden is.) Uit beider onderwijs is dus de redeneering gebannen en komt er ongelukkig de redeneering ingeslopen, dan valt noodzakelijk het gansch stelsel in duigen. Is de redeneering niet de oorzaak der onmacht van 't liberalismus en zijner verdeeldheid thans, en is de rede- neeringloosheid niet de macht der ultramon- tanen gelijk zij eens de macht was der dok- trinairs Die vlek mogen wij, Vlamingen, op ons ge weten niet hebben. Iledeneeringloos bleven wij gebukt onder liet onrecht; met de rede- neering kregen wij het besef der onrechtvaar digheid ten onzen opzichte gepleegd en den moed om die te doen herstellenmet de redeneering moeten wij nog de macht beko men om verder te gaan, het begonnen werk door te drijven en ons leger te vergrooten. Wij hebben 't zondag weer gezien dat le ger op de voordracht der «Veldbloem." De zaal was proppende vol en 't is noodzakelijk naaf eene grooterc uit te zien, de grootste moet nog te klein worden door de kracht der redeneering. WlLKAN. De behandeling van het proces tegen Graaf Von Arnim wordt door de Derlijnvche recht bank geregeld en met spoed voortgezet, lie den reeds zal, naar men verwacht, het oor deel kunnen gesproken worden. De beschuldigde heeft verklaard, dat hij reeds vroeger heeft aangewezen waar de ont brekende stukken zich bevonden, slechts op enkele uitzonderingen na. Hij kon echter geen opheldering geven omtrent de plaats waar zich de ontbrekende rapporten bevin- Uil hel Franseh. XXXII. „Hoor, daar is hij" stamelde Maria in haar ka mer vluchtende.O mijn God schenk mij kracht en moed „Ik ga uwe bevelen volbrengen Mevrouw, zeide de dokter levendig, wees gerust ik heb alles be grepen." Een oogenblik later, zat Maria in bare draag koets met haar zoontje op den schoot. Zij was j vergezeld van al dc lieden van haar huis en hare j den. Verder gaf hij te kennen dat aan het personeel der Duitsche ambassade te Parijs in geenen deele achteloosheid kon ten laste gelegd worden en dat hij persoonlijk alle verantwoordelijkheid op zich wenschte te nemen. Daarna is het getuigenverhoor voortgezet. Getuige Von Scheven, atlaché aan de am bassade te Parijs, heeft verklaard, dat hij voor het eerst kennis kreeg van het ontbreken van stukken toen de Secretaris van legatie, Von Holstein, hem daarop opmerkzaam maakte. Op last van Vorst Ilohenlohe had deze naar stukken gezocht, die evenwel niet te vinden waren. Door een der verdedigers werd hierbij opgemerkt, dal deze Heer Von Hol stein reeds i.i December 1873 aan Graaf Arnim had bekend, dat hij uit Berlijn last had ontvangen 's Graven doen en laten te contröleeren en daarvan rapport te maken te Berlijn. Op voorstel van het Openbaar Ministerie werd nu besloten den Heer Von Holtstein per telegraaf uit Parijs te dagvaar den om zich aangaande deze zaak te recht vaardigen. Door den beschuldigde is voorts in deze zitting erkend, dat het artikel in l'Eeho dn Parlement (waarin's Graven ontslag werd aan gekondigd) op zijn last is geplaatst door den Journalist Bcekmann. Later heeft hij, om den indruk van dit artikel weg te nemen, een ander als schrijver daarvan genoemd. De Graaf erkent voorts het artikel in de Kölni- sche Zeitung (over het aecupatie-leger) te hebben geschreven en in 't algemeen zich bij de dagbladpers invloed te hebben willen ver zekeren. Hij heeft ook den bekenden brief aan Döllinger doen publiceeren. Over de onthul lingen in de Weener Presse echter weigert de Graaf nadere ophelderingen te geven, om derde personen niet bloot to stellen. Door getuige Landsberg uit Parijs werd nopens de onthullingen verklaard, dat hij ze aan de Weener Presse had doen toekomen. Hij weigerde echter te zeggen oi von Arnim aan de openbaarmaking deel had gehad. In den Duitschen Bijksdag werd gisteren in tweede lezing beraadslaagd over het mili taire budget. Een voorstel om het tractement van den Saksischen Minister van Oorlog te verhoogen werd verworpen. Met eene meer derheid van slechts twee stemmen werd, ondanks het protest van den Rijkskanselier, een voorstel aangenomen om het budget van de Pruisische en Saksische legerkorpsen samen te smelten. Uit Koningsbergen wordt gemeld dat aldaar lijfwacht opende den stoet. Deze groote deftigheid was slechts gebruikelijk bij de groote feestdagen, en met verwondering bemerkte men de plechtige wijze waarop zij zich ditmaal naar de kerk begaf. De kerk was bijna gevuld; nauwelijks kon zij de bevoorrechten, de lieden van zuiver blank ras bevatten; de negers en de slaven bleven buiten en woonden van verre den dienst bij, evenals eer tijds in Europa de geëxcommuniceerden. Maria emerkte terwijl zij binnen kwam deu graaf de Loinvilliers te midden eener talrijke groep. Ilij zag er nog ziekelijk en zwak uit; maar zijn don kere blik had nog altijd de uitdrukking van leven dige geestkracht behouden. Op het oogenblik toen Maria verscheen, wendden alle blikken zich tot haar en eene diepe stilte heerschte in de kerk Loinvil liers cocht met angstigen blik Maubry. „Wat", siste hij tusschen de tanden, „hij 13 er niethij komt niet Maria ging met laugzamen tred de kerk door en begaf zich naar hare plaats, Vader du gevestigde sociaal-democratische vereeniging als gevaarlijk voor Staat en maatschappij is gesloten. In Posen zijn weer eenige dekens in ver zekerde bewaring genomen, wijl ze den naam van den Pauselijken delegaat niet wilden noe men die de vacante diocese administreert. Door den Ilaliaanschen Minister van open bare werken, den heer Spaventa, is een ont werp ingediend tot aankoop. De lijnen zouden in 't vervolg door den Staat worden geëx ploiteerd. 'tSchijnt niet gelukt te zijn het geschil tusschen de leden der commissie tot het on derzoek der geloofsbrieven bij te leggen. De minderheid blijft bij haar verzoek om ontslag en de meerderheid vergadert thans alleen. Z. II. de Paus moet van Aartsbisschop Man ning een programma ter inzage hebben ont vangen, waarin wordt vastgesteld wat de Katholieke Kerk in Engeland behoort te doen wanneer ze eventueel in strijd mocht komen met de Regeering. Maarschalk Serrano is in het Xoordei' leger met geestdrift ontvangen. De operatien heet het zullen eerstdaags een aanvang nemen. Serrano bracht op zijn tocht nog even een bezoek te Logrono, waar do grijze Espartero verblijf houdt. Generaal Lorna heeft onderscheidene be langrijke posten bij llernani en Oyarzun be zet en eenige dorpen, die weigerden belasting te betalen, doen verwoesten. Men verwacht dat hij naar Tolosa zal oprukken. BELGIE. Zondag avond keerde zekere Jamotte, uit Amey met den trein van S uren huiswaarts. Aan liet station zijner gemeente gekomen, haastte hij zicli aan den tegenoverges telden kant uit den wagen te springen, maar hij kwam er ongelukkig af. Een koopwarentrein rolde juist het station binnen en sneed den ongelukkige letterlijk in tweëen. Weder een voorbeeld om tock voorzichtig te zijn bij het uit- en instappen van waggons. Binnenland. ÉSlniss. Vrijdag 11. werd alhier de rei der wintervermakelijkheden geopend door de vereeni ging Aurora. De beide tooneelstukjes, de drie Hoeden en de Erfgenamen van Oom Nikkel wer den vlug en flink afgespeeld. Over 't algemeen maakte de avond op 't klein, maar uitgelezen publiek een prettigen indruk en we twijfelen niet of de vereeniging gaat in haar nieuw lokaal eene goede toekomst te gemoet. Tertre ging naar den voet van het altaar en zich tot de vergadering wendende, zeide hij op luiden toon Mijne broeders, volgt met uwe ge dachten den heiligen dienst en bidt God, dat Hij zijne zegeniugen doe nederdalen op dit jonge kind en op zijne moeder. Volgens den uitdrukkelijken wil van zijn geëerbiedigden vader moet dit kind in Frankrijk worden opgevoed en heden zal mevrouw afseheid moeten nemen van haar dierbaar kind." Op daze woorden hoorde men een zacht gemom pel door de kerk en aller oogen wendden zich met verwondering naar Maria zij was opgestaan. z/Ja," zeide zij, mijn zoon roept u zijn vaar wel toe; hij zal hier niet terug komen, dan na vele jaren, wanneer hij een man zal geworden zijn Nu vertrouw ik hem toe aan zekere handen zijn eerwaarde, de vader du Tertre en de markies du Tertre en de markies de Maubry zullen hem naar Frankrijk vergezellen." Op deze onverwachte verklaring, had er eene beweging plaats in de- groep die Loinvilliers omringde; al deze sombere

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2