B u i t e n 1 a n d. B i n n e n I a n d. De publieke pachter is vrij man. Hij houdt op slaaf te zijn; de vrijheidis de moeder dei- ontwikkeling Over het algemeen zijn de eigenaars beter ontwikkeld dan hunne pachters; ik zeg over 't algemeen, want ik ken heelo domme eige naars en zeer ontwikkelde pachters. Maar heelt hij nu van die meerdere ontwikkeling gebruik gemaakt om den pachter in staat te stellen, zijne hotstede te verbeteren? De grond eischt mest. De kracht van den niest zit in do aal ol gier, dut weet elke boei en elke eigenaar ook. Maar hebben nu de eigenaars al getoond te begrijpen, dat het ook in 't belang van hunne eigendom is om den boer een waterdichten overdekten beerput te geven? Heeft de eigenaar al eens gevraagd of de pachter geneigd zou zijn hoogere pacht te betalen, indien hij een beerput liet met selen Ik spreek hier in 't algemeen, niet van de uitzonderingen. Ik ken eigenaars, die zelf mensch zijnde, hunne nalmn-genooten als mensch behandelen; maar ik ken er ook, he laas. veeldie alles van den landbouwer ver langen en zelfs niets willen doen. Het vee heeft lucht noodig en licht;maar de stallen zijn niet van den pachterwil hij ze verbeterd hebben, dan kon hij misschien verlof krijgen om 't voor zijn eigen geld te laten doen; maar zou zulks niet de plicht van den eigenaar zijn Wanneer het vee goed zal groeien en veel bate afwerpen, dan moet liet goed voedsel hebben, in de eerste plaats goed gras. Is het gras aan te bevelen, 't welk men op de meeste hofsteden vindt, dat gedurende den geheelen zomer overschaduwd wordt door hoog opgaande olmen? Vraagt eens een boer uit Zuid-Ilolland of Friesland naar zijne meening over zoodanig gras, dat men op sommige hofsteden wel boschgras zou kunnen noemen! Dient de eigenaar bij de berekening zijner pacht de voordeelcn der boomverkoopingen niet in 't oog Ie houden, die zooveie nadec- lige servituten voor den pachter waren Nog meer vragen. Hebben de meer ontwikkelde eigenaars er hunne pachters wel eens op gewezen, dat zij lmnnen kinderen geene voldoende oplei ding geven, of hebben zij er ook soms be lang bij gevoeld, dat ze niet al te wijs moes ten worden; niet zoo zeeromdatzij hen bepaald dom wilden hebben, dan wel omdat er toch altijd zoo'n soort afstand moet zijn tusschen een eigenaar en een pachter? Heeft de eigenaar bij verkiezingen zijn pachter vrij gelaten, of beeft hij inbreuk gemaakt op zijne rechten, door hem Lot eene bepaalde keuze te dwingen Genoeg intusschen. Waar zou het einde zijn als ik alle vragen wilde neerschrij ven, die zich hier aan mijn geest opdoen Mijne Lezerser moet in de verhouding van eigenaar en pachter nog veel verbeteren; pachters en eigenaars zullen grooten veran dering moet brengen in lumne wijze van handelen. Alleen dan is het mogelijk tot een Konden toestand te gezuken. Zal dit mijn schrijven >00 vel als het vorige daaraan het zijne toebrengen; zal het mij hel pen zoo menigen sullor te hebben wakker ge schud, zal het mij niet meer verbitteren dan verbeteren Verbitteren zal liet de domooren, die mijne bedoeling niet kunnen begrijpen, en de drij vers, die er belang bij hebben, om de zaken te houden, zooals ze zijn ten proüjlc van eigen beurs. Verbeteren zal het hen, die daardoor tot de overtuiging kwamen, dat veel gebreken aanwezig zijn die noodzakelijk moeten ver beterd worden. Maar om die gebreken te zien, moet men verstand hebber. Tot de verslandigen heb ik gesproken. De onverstandigen raad ik gedurende den winter de avondscholen te bezoeken, opdat zij meer ontwikkeling deelachtig worden. Mag ik U ten slotte nog cene kleine ge schiedenis vertellen Voor ruim achttien eeuwen leefde er een mensch, die rle waarheid was en het leven. Men heeft die waarheid aan het kruishout geslagen, omdat zijne uitspraken verbitteren. Maar de voaarheid is daardoor NIET uit geroeid, in tegendeel hare macht is uitge breid. Mijne Lezers, dat is de troost van hen, die voor do waarheid strijden G. A. VORSTERMAN VAN OlJEN. BELGIE. Naar men meldt zal den 10 December eene strafzaak aanhangig worden gemaakt voor de Cours d' Assisses te Gent, die vooral door de de daar bij betrokken personen zeer de aandacht trekt. Ongeveer drie jaren geleden werd op een dorp op eenigen afstand van Gent, een geacht ingezeten gruwelijk vermoord gevonden. Alle nasporingen der justitie bleven geruimen tijd vruchteloos. Reeds waren die nasporingen gestaakt, toen eene vrouw op haar sterfbed verklaarde dat haar broeder, een bekend wildsteooper, de moordenaar was, maar dat hij daartoe was, aangezet door den bur gemeester en een der schepenen zijner gemeente. De burgemeester, die een grooten haat koesterde jegen het het ongelukkig slachtoffer, had den wild- strooper, die om vorige straffen te ontgaan naar Frankrijk gevlucht was, doen terugkomen, alleen met het doel om hem den sluipmoord op te dragen eu leende hem daartoe zijn eigen geweer. Naar men zegt zijn alle drie de beschuldigden tot beken tenis gekomen. Eene telegram woensdag morgen uit Gent naar Brugge overgeseind meldt men zegt dat de vraag om uitstel van betaling door het bankhuis Du. Jardin gedaan, door het Hof van Beroep is vaü de hand gewezen. Men telegrafeert uit Yerviers, 6 dec. z/Een verschrikkelijke ontploffing heeft dezen mor gen, ten 11 ure, in de gasfabriek van Genard- Gkamps plaats gehad. z/Een huis ingestort. /.Een jongeling is gedood. z/Men doet opzoekingen in de. pninen om de andere slachtoffers tc ontdekken. z/De ganschë bevolking van Yerviers heeft zich naar de plaats des onheils begeven, welke een droevig schouwspel aanbiedt." //Omtrent deze ramp zijti nog de volgende bizonderheden ontvangen z/llond den middag, en juist Gp bet oogenblik dat de trein van Duitschland het station van Yer viers verliet, had een vreesclijke ontploffing plaats in een fabriek in de nabijheid van het station. z/Meii zag duidelijk vier slachtoffers, welke hope- lóoze pogingen aanwendden om uit de puinen te komen. z/Het getal der verpletterde -werklieden moet nog al aanzienlijk zijn. •//Er is een brand tengevolge dezer ontploffing ontstaan. ENGELAND. In den avond van Zondag 29 Nov. heeft op de Engelsche kust een hevige storm gewoed. In het gezicht van Ipswich is de schoener Compass ver gaan, en daarbij zijn de kapitein en twee matrozen verdronken. Voor Shields is een jongen van de Lucy Campion overboord geslagen en verdronken, en is het schip St. Jldans op eene rots geloopen en gezonken, waarbij de vrouw van den kapitein en de stuurman in de golven omgekomen zijn. Te Aberdeen is de Veteran vergaan en zijn elf der opvarenden verongelukt. De kapitein van een Zon dagavond in de Tyne aangekomen schip verklaart, dat hij in den storm een zwaar geladen schoener nabij South Shields met man en muis heeft zien vergaan. Iti het gezicht van Fowly is een boot, met een man en twee. jongens omgeslagen en de op varenden zijn verdronken. fisliris 9 11 Dec. Naar wij vernemen beeft er gisteren avond brand gewoed op de hofstede be woond door den landbouwer M. Brakman tusschen ICadzand en Nieuwvliet. De schuur waarin tien ge meten tarwe en acht gemeten gerst geborgen was is afgebrandook zijn twee koeien en een schaap in de vlammen omgekomen. De oorzaak van den brand is tot nog toe onbekend. Slxiis 9 1 Dec. Ds. Rogge van Retranche- ment heeft naar wij vernemen voor het op hem uitgebracht beroep naar Nieuwvliet bedankt. -A_ai*d.enl>iTi»g- 9 8 Dec. Heden avond had alhier in de stadhuiszaal de aangekondigde tooneelvoorstelling plaats, die gegeven werd door eenige Brugsche kunstbroeders met medewerking van Mevrouw Battaille uit Brussel. -Er werden drie stukjes opgevoerd De dochter van den kleermaker van S. C.. A. Willeins; Twee broeders van M. Rosseels; Schampevie of de drie sleutels van van de Zande. In elk stukje komt dc rol voor van een jong meisje, welke rol door Mevr. Bataille uitnemend werd vervuld. Een daverend applaus was dan ook na den afloop van bet derde- stukje hare belooning. De zaal was vrij goed bezet, zoowel op den eersten als op. den tweeden rang en over het alge meen was de indruk, die het spel van de Brug sche kunstbroeders maakte gunstig. Jammer is het dat voor Nederlandsche ooren zooveel verloren gaat door het Ylaamsch accent. z/Het nederl.-Indische leger kwijnt niet alleen, maar gaat sterk achteruit. z/In Nederland worden personen aangenomen, om in Indië als militair te dienen, die totaal onge schikt zijn om eenige vermoeienis te doorstaau. z/Het verschijnsel doet zich voor, dat meer mili tairen naar Nederland vertrekken dan in Indië uit Nederland aankomen. z/Het leger te Atsjin is vermoeid en heeft vele zieken. De aflossing kan niet geschieden zooals het behoort, daar hier geen troepen beschikbaar zijn. z/Het schijnt dat te Atsjin zich gevallen van kinderpokken hebben voorgedaan. Het ontbrak er nog sleeht-s aandat zulk eene zeer besmettelijke ziekte de troepen daar kwam teisteren." Eene scheveningseke bom schuit is op 3 Dec. bij den noorderlijken dam van den Hoek van Holland vergaan. Met be trekking tot deze ramp vernemen wij eenige tref fende bizonderheden Bedoeld vaartuig, toebehooreiule aan den reeder M. M. Teeuwisse. was Dinsdag 11. na het vallen van de duisternis, met een. kleine vangst op de hoogte val pcheveningen gekomeu, en de stuurman A. Meeuwenoord was voornemens te landen, toen de bemanning hem voorstelde liever door te varen naar Ylaardingeu, waar men de averij aan de net-

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2