Binnenland. =>iAKiyrm-:mcjfnv\. Graanmarkten enz. OOSTEN 111.1 K Te Wèencii hebben drie zonen van gefortuneer de vaders een verbond opgericht. Er zullen geene dan vermogende leden worden aangenomen, die zich bij hunne toetreding moeten verbinden arme meis jes te zullen huwen, die volstrekt geen erfenis te wachten hebben. Wie deze voorwaarde niet naleeft zal eene boete te betalen hebben van f 12,000, welke som aan een arm paar zal geschonken worden. Sluis •7 Dec. Op 14 Mei jl. werd in liet schoollokaal alhier door de toenmaals gecombineerde vereenigingen van Rhetorica cn Aurora eene pu blieke voorstelling gegeven. Aan de deur was enkel eene bus geplaatst waarin vrijwillige bijdra gen konden gestort worden, welke ten behoeve der algemeene armen zouden worden besteed. De ge- lieele opbrengst bedroeg, met inbegrip van een particuliere gift groot tien gulden, de som van f 27.74. Toen nu de leden der feestcommissie, bestaande uit personen- der beide vereenigingen, die overigens geheel op zich zich-zelve werken, nogmaals met alle werkende leden samenkwamen om verslag te geven van den staat der uitgaven en inkomsten gedurende, vóór en na de feestelijk heden en dit een en ander in orde was bevonden, werd de vraag in het midden gebracht: „Wat zal er gedaan worden met liet geld, dat voor de armen is ingezameld Waarop door een der le den werd voorgesteld-, dit geld in de spaarbank te deponeeren tot 5 December en er alsdan de arme kinderen mede te onthalen op St. Nicolaas. Dit voorstel vond bijval ën daarom zou de feestcom missie haar mandaat behoude tot na aÜoop van dat kinderfeest. De commissie echter bég'reép, dat er met f 27,74 niet bizonder veel kan gedaan worden, waarom zij den E.A. Heer Burgemeester verzocht eene inteekeninglijst te mogen presenteeren aan de ingezetenen der gemeente, ten einde nog eenige gelden iu te zamelen, welke tot hetzelfde doel zouden worden aangewend'. Telen, wij moeten zeggen, bijna allen vonden het aardig dat" zoo iets zou gedaan worden, hetgeen ten gevolge had, dat er eene som van ruim f 90.-werd bijeenge bracht. Daarop gingen de leden der commissie rond in de woningen der' arïnën en miugegoeden om dezen te vragen of zij lust hadden hunne kin deren van 4 tot 10 jaar eén mandje in de school te laten brengen, dat dam op Zondag den 6en De cember des middags om half L2 door dé' kleinen zou kunnen 'worden afgehaald. Honderd zestig mandjes waren Zaterdag avond in de school geplaatst in afwachting wat St. Nicolaas er in brengen zou. Zondag middag nog vóór den bepaalden tijd wa ren reeds allen aan de school present om hun mandje te komen afhalen en het was waarlijk een genot de blijde gezichten te aanschouwen dier arme kleinen, voorwien de goede Sint toch ook dit jaar eens mild was geweest. Ieder mandje bevatte vijf ons zoogenaamd suikergoed, (speculatie) drie. stuks ventjes ol' iets dergelijks, ruim 2 ou< peperbollen en een prent waarop de naam van den gelukkigen was goschreven. Dat -er een heel publiek voor de school bijeen verzameld was om met ons de vreugde te smaken ook eens rijke, arme kinderen te zien, zal wel niemand verwonderen. Wat er nu buitenaf ook verkeerds van de wijze van bedeeling enz. moge gezegd worden door sommigen, voor wien het toch eigenlijk ook gemakkelijker zal zijn te bedil len dan tc bededen, daar zal de commissie zich boven verheven achten. Zij heeft getracht rechtvaardig te zijn en acht zich voor de gege ven moeite, met dé betoonde vreugde der kinde ren en de teviedenlieid van verreweg de meeste ouders, ruimschoots' beloond. Zij brengt open lijk haren dank aan allen, die lfaar door bijdra gen in dc gelegenheid hebben gesteld om dit werk te kunnen doen en in de' hoop van een goed. werk gedaan te hebben legt thans dé com missie der gecombineerde vereenigingen haar man daat neder en beschouwt zieh van dit oo'g'eublik af voor ontbonden.- Voorwaar, wel een gélukkig uiteinde De opvoering van De Zion van dén Watergeus, historisch-dramatische schets door H. H. Hartman, laastleden dinsdag door de Itederij kerskamer de llozeknop te Iloogcarspel gegeven, heeft aan de talrijke toeschouwers bewezen, dat het een wezen lijk prachtstuk is, dat ter bestudering niet alle ruim te kan worden aanbevolen. Het bevat prachtige tooneeleii en zal niet nalaten zoowel toeschouwers als executanten de meeste voldoening te geveii. De Heer II. H. Hartman, de auteur van dit stuk, ontving dezer dagen eén zeef vleijeud schrij ven van II. M. onze Koningin. E. C. Er wordt weieens beweerd dat wij geene oor logsmatrozen kunnen dreigen om naar Indië, meer bepaald naar Atsjin, te gaan. Dit beweereir werd voor enkele dagen duidelijk gelogenstraft. Op het wachtschip te Nieuwediep werd gevraagd wie lust had om naar Indië te gaan, en nu toonden meest allen, tot de scheepsjongens toe, zich daartoe be reid, zelfs meldden zicli véle" schepelingen aan, die nog kort geleden van daar waren teruggekeerd. Te Kampen zijn 53 kinderen- beueden den leef tijd van 10 jaar op de fabrieken werkzaam gévoi- den. Ingevolge de wettelijke bepalingen zijn zij daarvan verwijderd en allen ingeschreven ter beko ming van onderwijs op de openbare scholen. Ook zal worden gezorgd voor een 90-tal kinderen tusschen de 10 en 12 jaar, die. thans nog op de fabrieken werkzaam zijn. Den 17n November is de stoomboot Empire, welke geregelde dienst deed tusschen Nieuw-Or- leans en Pkiladclpkie, als naar gewoonte 's nachts te half een van1 eerstgenoemde stad aangekomen, op de reedc gezonken, Verschillende passagiers waren aan wal gegaan, ongelukkig waren veertien hunner, benevens de bemanning en de officieren, te zamen drie en dertig personen, nog aan boord. Bijna allen zijn omgekomen. De kapitein alleen verloor vier kinderen, waaronder een me rij e van zeventien jaar. Zijne vrouw, zich met een der kin deren zwemmende trachtende te redden, werd op het oogenblik, dat zij in een ander stoomschip zon worden opgenomen, door het scheprad getrof fen en genoodzaakt haren kostbaren last los te laten. -Een der geredden, een passagier, beweert dat het vaartuig overladen was. De kapitein' ont kent dit, VEltKOO V 1' R IJ S l'Elt ÏÏECTO ITER. BRUGGE, 5 Dec. 28 Nov Jarige' Tarwe fr. 16,5 Oii 20,50 1 7,00 a 21,00 llogge 14,00 „15,00 13.50 15,00 Boekweit 12— „13,50 j Haver 10,00 „12,50 9,00 11,75 Gerst 11,50 „15,50 13,25 15,50 Paardeboohèh 19,00 „20,00 19,50 22,00 Aardapp. per 100 kilo it 500*„ 7,00 5,00 6,75 Boter per kilo st. 35,/ 40 35 40 Eieren' per 26 26 33 30 Ylas p. 21/2 kilo 5 8 61 55 70 Ter markt van Z'.itefdag 5' Dèc'. waren aan- gébracht 2S magere Yarke'nswelke zijtf verkocht ii 30 tot 50 ff. en 494 kooi-Zwijns (Biggens,)' welke' zijn verkocht a 12 tot 23' fiv GENT 27 Nov. 3 Dec. Tarwe fr. 25—a 27 25— a 27 Rogge. 20n 20,— Gerst n 24,— „24,50 24,— 24,50' Haver OO OJ -5II 22— 21,— Boekweit n 24— „24,50' 24— 24,50 Paardebbonén tr' 27— „27,50' 27,— .27,50' Aardapp. per 100 kilo. - --. Boter per 3,35'3,50 3,35 3;50' Eieren de 26 3,00 3,20 3,00 3,20' ÉECLOO Witte Tarv/e ff.' Iloode .Rogge Boekweit Haver Gerst n Paardebbonén Aardapp. per 100 kilo.- Boter per Eieren de 25 26' Nov. 20,31' 14,77 Ï6,Ó2 1%70: 14,25 3,10 3,10 mts' 4 Deb. 20,00 15,— 15.22 10,70' 14.23 6,0 G 3,00 2,85 „Maubry moet gered worder, zeide zij en daar is maar ócn middel voorMorgen ver strekt de St. Halo." „Gij wilt vertrekken Mevrouw Gij wilt terug- keeren naar Frankrijk" viel de monnik haar in de rede. „Neen, neen, ik niet mijn vader, maar Maubry antwoordde zij, Ik zal hem mijnen zoon toever trouwen en gij zelf zult hem vergezellen met eene zending naar den koning. Ik zal hier blijven, alleen zolder te vreezen noch voor den graaf, noch voor een van mijne vijandenmijne hoop is slechts dat de koning dezen toestand zal veranderen." „Ik begrijp u niet Mevrouw," zeide de monnik met verwondering. „De zending, die ik u op zal dragen zal u alles duidelijk makeri mijn vader, antwoordde zij kalm. Keer nu teriig naar de kérk op de kust, ik zal u biunen een uur volgen." Toen de monnik vertrokken was, wendde Maria zich tot den dokter. „Dokter, zeide ze, ik zal Maubry geen vaarwel zeggen'." Terwijl zij deze woorden sprak stortte zij heete tranen. „'Néén, antwoordde zij, neen, ik zal geen afscheid van hem nemen, ik zou liet niet kunnen. Overigens ik kan hem niet bedriegen, hij zou de waarheid raden en blijven Neen, heen hij moet vertrekken, zijn leven is er mede gemoeid Blinde die ik was, hoe heb ik kunnen denken* dat Loinvilliers rich niet zoii wreken Acli, zeker hij' zou Henry dooden Als ik hier alleen' bén vrees ik hem niet meer. Heb ik niet reeds geworsteld tegen zijn invloed, tegen zijn eerzucht, tegen zijn- liefdeEindelijk zal de dag mijner1 bevrijding komen Maar nu moet' ik Maubry beschermen. Ga hem opzoe ken dokter: zeg hem, dat hij zich zonder uitstel aan boord van de. st. Mulo. begeeft en er wacht j tot hij een brief van mij ontvangt. Zeg hem, dat j ik van zijne liefde liet gaaotste offer vraag; zeg hein dat mijn leven1, dat ons geluk; er van afhangt Ja hij zal mij gelooven, hij zal vertrekken. Ik" ga mijne bevelen aan den kapiteingeven Dokter verlaat Maubry niet en verhinder hem weder terug te keeren, ik verlaat mij op u." Op dit oogenblik hoorde men stemmen in dé Voorzaal. Het gevolg van Mevrouw Enambuc' verzamelde zich om tér kerke te gaan'. (JFordt vervolgd.)

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 3