FEUILLETON. M ft R t ft Colenso de beurt zou vervuld hebben, las nu eenvoudig Colenso's predikatie-aan zijne ge meente voor. Er is nog geen opperbevelhebber voor do Noordponl-expeditie benoemd. Gisteren heeft de Duitsche Rijksdag het debat over de begrooting voor Eizass-Lollia- ringen voortgezet, en ten slotte het besluit genomen deze begrooting in handen te stellen van eene commissie van 21 leden. Aan het debat is deelgenomen door een zestal Elzas- ser Afgevaardigden, o. a. door den Heer "Win terer, die trachtte te betoogen, dat het bud get vee! te hoog was en met name te veel was uitgetrokken voor de Straatsburger lloo- geschool. Met die lloogeschool, zeidc Win terer, heeft men geen ander doel dan het land te gormanisceren. Ook de scholen, meende spreker, waren door de Regeering voor de echte Elzassers ontoegankelijk ge- gemaakt, daar ze onder controle van den Slaat waren gesteld, 't Ging niet aan, dus meende Winterer ten slotte, voor Elzass- Lothai'ingen eene begrooting vast te stellen, zonder het land eerst naar zijn gevoelen le hebben gevraagd. Vorst Yon llismarck heelt de Elzasser Af gevaardigden beantwoord op eene wijze, die zeker aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. Er is hier geen sprake zeide hij van de belangen vanEIzass-Lotharingen, maar van de belangen van het Rijk. l)e Universiteit van Straatsburg moet dienstbaar gemaakt worden aan de .Rijksbelangen. Wij hebben in een rechtvaardigen verdedigings oorlog deze landen voor het Rijk veroverd. Voor Elzass-Eotharingen hebben onze solda ten geenszins hun bloed vergoten. Wij plaatsen ons hier op het standpunt van Rijks belang en Rijkspolitiek. Ook kunnen we onmogelijk samen gaan met de heeren die het oog richten naar Parijs of naar Rome; wij denken slechts aan het Rijk. Daarom hebben we dan ook vertegenwoordigers van Elzass-Lotharingen naar den Rijksdag geroe pen. Vroeger dus vervolgde de Rijkskanse lier had ik groote verwachtingen van een Elzasser Parlement. Maar sedert zijn in deze mijne gedachten wijzigingen gekomen. Dit is vooral geschied sedert ik de Elzasser en Eolharingsche Afgevaardigden en hun toon van spreken heb leeren kennen. Zoodanig Parlement zou niets anders te weeg bren gen dan eene voortdurende agitatie en mis schien gevaar voor den vrede opleveren. En als men eenmaal zoodanig Parlement wettig Uit liet F ranselt. XXXII. Weïk ongeluk nu nog," zeide mevrouw Enam'- buo op angstigen toon, door een onbestemd voor gevoel getroffen. „"Wat doen al die lieden daar buiten," zeide vader du Tertre door bet venster ziende. „Ach ziet gij het niet mijn vader, riep mevrouw Enambuc, zich het gelaat, met de handen bedek kende, een gewonde, misschien een lijk, men draagt hierheen." heelt ingesteld, valt het moeilijk liet weder naar huis te zenden. Gelijk we reeds vroeger meldden, bestaat het plan een alzonderlijke provincie Berlijn in het leven le roepen. Kladderadatsch gaf den niet onaardigen raad deze provincie dan met den naam Steuermark" te doopen. Naar men thans verneemt, zal de provincie bestaan uit de krats Charlottenburg met omliggende plaatsen, de landkreits Berlijn en de stadskreits Berlijn. De Rechtbank tc Mvmchen heelt de heer Sigi, redacteur van het Ultrarnontaansche Vaterland, nij verstek tot 10 maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij den bekenden Kis singer aanslag op Von Bismarck comediespel en afgesproken werk had genoemd. Uit Madrid wordt gemeld dat Maarschalk Serrano nog deze week naar het Noorden zal vertrekken om het opperbevelhebberschap op zich te nemen. Dan zou eindelijk eerst ernstig een aanvang gemaakt worden met de operaties, liet leger der 11 Bering zou thans 200.000 man sterk zijn, Van het bijeen roepen der Cortes schijnt vooreerst geen sprake te zullen wezen. Binnenland, ^cliooïiïiy ke. Onder de zinspreuk „Harpe Davids" is dezer dagen alhier een Man- ïienzangvereeniging opgericht. Zij telt reeds 20 Werkendé, en evenzoo veel Honoraire-Leden. 't Is te hopen dat déze jeugdige verceniging dooi de gemeentenaren krachtdadig worde gesteund opdat deze nuttige zaak, zich spoedig op hechte grondslagen moge gevestigd zien. De commissie van vijf' heeren, die te Groningen eene proef heeft genomen met het slachten van twee runderen, ten eipde uit te maken of daar werkelijk het vleesch te duur wordt betaald, heeft het rap port van hare bevindingen uitvoerig medegedeeld. Daaruit blijkt, dat de prijzen daar wel iets te hoog zijn en dat voor den tegemvoordigen prijs, gemid deld 85 cent per kilo, wel iets betere kwaliteit kon worden geleverd. Het plan bestaat nu, om eene gemeenschappelijke slachterij op aandeelen van niet te gering bedrag iu het leven te roepen. Een half jaar geleden werd te Gorinohem een man met vrouw en drie kinderen wegens want be taling uit zijn huis gezet. Voortdurend leven zij thans nog op straat, terwijl zij zich voor de kou de bergen in een privaat aan den wal, waarin zij in zittende houding den nacht doorbrengen. (V. Gor. C'f.) Te Smilde doet zich het zeldzame geval voor, dat de schoenmaker R. reeds sedert Zondagavond (22 Op dit oogenblik kwam Eicio geheel ontsteld binnenstuiven. „Mijn vaderzeide hij, haast u, de graaf is gewond, op het oogenblik kan hij sterven, bewijs hem den laatsten dienst." „Wat is er, wat is er," riep Mevrouw Enam buc, buiten zich zelvcn van schrik en ontzetting. „Is de graaf vermoord, wie is de moordenaar?" „Die engage, die van daag moest gehangen worden!" Schreeuwde Eicio woest. Een oogen blik later kwam de dokter binnen, hij vond me vrouw Euarnbuc geknield voor een madonnabeeld. „Loinvillièrs is dood riep zij met angstig vra gende stem. „Nog niet Mevrouw," antwoordde de dokter, hij heeft een degenstoot in de borst gekregen, en somtijds zijn die wonden niet doodelijk." En wezenlijk, de dokter had zich niet in zijne voorspelling bedrogen: de graaf herstelde langza merhand van zijne wond die in 'teerste oogen blik doodelijk scheen. Men had hein dadelijk Nov. in een diepen slaap is verzonken, zonder dat het iemand mogelijk is, hem te d jen ontwaken. De geneesheer acht den toestand van den patient zeer gevaarlijk. (U. D.) Nadat een boerenknecht te Avereest de koeien met knollen had gevoederd, wierp hij de vork weer in den knulleiiliopp. Terstond hoorde hij eenige smartelijke kreten en bemerkte, dat hij het zeven jarig zoontje van zijn baas, dat inden knollenhoop weggekropen was, met de vork in het hoofd had getroffen. Het kind is aan de gevolgen over leden, de ongelukkige knecht radeloos. Wegens liet sterk uitstroomen van water dooi de zeesluizen te Harliugen, lagen voor de groote sluis aldaar Vrijdag vele schepen, die niet tegen den stroom konden opvaren. Twee geraakten los, en dreven met groot geweld tegen de sluisbrug. Het eerste was een tjalk, met lijnzaad geladeu; zij verloor den mast en ging ouder de brug door. Daarna geraakte een kofschip los, sloeg met kracht tegen de brug, kreeg veel averij aan het want, en verooraak te zooveel schade aan de brug, dat deze veiligheidshalve voor de passage moest afge sloten worden, (V. d. I).) Tc Maastricht is eene dienstbode in heehtcnis genomen onder vermoeden van vergiftiging. Om trent .deze zaak wordt aan het U. D. uit Maastricht het volgende geschreven: „Alhier werd dezer dagen de dienstbode van den Luthersehen preditant L. door de politie gearresteerd en naar het huis van verzekering gebracht, onder vermoeden van poging tot vergiftiging. Bij her haling had men het middageten wegens den zeer onaangenamen smaak op zijde moeten zetten. Door de vroeg-ingevallen schemering zag men bij het* openen der schaal en het omroeren met den lepel een aantal blauwe vlammetjes iu liet eten, hetgeen natuurlijk tot een nader onderzoek aanleiding gaf. De scheikundige, aan wien de spijs, appelmoes, werd ter hand gesteld, gaf onmiddellijk kennis van het gebeurde aan de justitie. Hij vermoedde eene fos- forusvergiftiging, terwijl in het huis van den pre dikant niet anders dan Zweedsche lucifers waren te vinden, ook al ten gevolge van een begin van brand, waardoor ongeveer 3 weken geleden een gedeelte van het bed der meid was verbrand. Bovendien is een veertien dagen geleden het jongste kind van genoemden predikant gestorven, liet is natuur lijk, flat men deze heide gebeurtenissen thans gaat beschouwen iu verband met liet laatst gebeur de. (Ar. v. d. DJ) De stooM-kanonueerboot Rv&r, die te Nijmegen wegens' den lagen waterstand op het drooge was ge raakt, is den 27 November, na een verblijf van drie maanden, weder vlot geraakt. na zijn duel met de Maubry, naar zijne eigene woning gevoerd op gevaar af van hem onderweg te zien bewijken, daar hij bet uitdrukkelijk bevo len had. Den volgenden dag, vroeg hij zijn out-. slag, dat hem door Mevrouw Enambuc toegestaan werd. Deze gebeurtenis verwekte veel opzien in de kolonie, zelfs diegenen, welke Loinvillièrs vroe ger haatten om zijne trotschheid en hardheid, keurden het gedrag van Mevrouw af; de kolonis ten herinnerden zich, hoe hij altijd hunne rechten tegenóver de engages gehandhaafd had, terwijl Mevrouw een engage, die zijn meester gedood had, genade schonk en tot zich ophief. Maria was evenwel gerust; wat scheelden haar nu de wraak van'den graaf en de dreigementen van het volk; was Maubry niet daar om haar te beschermen Wanneer zij de kalme, fiere uitdruk king van zijn gelaat aanschouwde, gevoelde zij weer een zweem van de zalige gerustheid van vroeger dagen, toen zij veilig onder het geëerbiedigde ge zag van den generaal cdfeekommerd voortleefde.

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2