NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-I ÏEEZEKVERPIIMG. 93. iiflicfulc ;nn A- IS74. Vrijdag 4 Decern!). Politiek Overzicht. r>" l)it Weekblad verschijnt iederen .1ins dagg^NA r j iag Prijs per dinr maanden voorliet vogi^alf»-idc^striet Zeeland 1,15: voor de overige plaatsen des Rijks, f'ratuo per post f 1,30. - Afzonderlijke Nummers f 0.05. Prijs Advertentiënvan 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,12b o.Groote letters naar bet getal gewone regels die zij beslaan. Voor den Werkenden stand en Weldadigheid C Ct. per regel. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Medêdeeliiigen van Correspondentni, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. 't Is al geruimen tijd geleden, dat ik eens in eene gemeente was. waar men eene pu blieke aanbesteding hield. De voorwerpen van die aanbesteding waren eenige ouder- looze kinderen die eenvoudig bij opklimming gemijnd werden. "Wie neemt er aan dit kind gedurende een jaar te voeden en verder te behandelen als zijn eigen kind voor de som van tien gulden? Algemeene stilte. De omroeper verhoogt het bod. Vijftien galden Deen stem laat zich liooren. Twintig galden:' Eindelijk stijgt de som tot veertig galden en eene vrouw rijst op en roept ikke. Voor de somma van veertig gulden neemt zij aan het achtjarig meisje te voeden, te verzorgen als haar eigen kind; voor nog geen elf centen daags. Op gelijke wijze werden de andere kinderen gemijnd. Ik weet niet oi men er op lette, of de mijner de geschikte persoon was, om kinderen op te voeden; ik weet niet of' er bepalingen werden gemaakt aangaande het bezoeken der school, ik herinner mij alleen, dat een kind uitbesteed werd voor elf centen daags. Men kan er geen hond voor uitbe steden, indien de aanbesteder niet van plan is het dier van honger dood te laten gaan. Als ik zulke dingen zie, dan denk ik zoo wel eens aan de vruchten van het christen dom, nl. van dat christendom, dat van aller lei geloofsbepalingen aardsche rust en hemel- sclie gelukzaligheid verwacht. Geloolzoo roept de een en gij zult zalig worden; ge loof dat, roept een ander, geloof dat niet, want anders zult gij verdoemd zijn en ze spreken alle menschcn, die de sleutels va.i hemel en hel op zak hebben. Ik herinner mij dan wel eens de woorden van iemand, dien men zegt te eeren en lief te hebben boven alles: Wat gij den minsten mijner broederen gedaan hebt, dat hebt gij mij ge daan Verzorgd voor elf centen daags Wanneer ik veel van iemand houd, dan doe ik gaarne iels voor hem; ik tracht zijne te vredenheid te verwerven; ik neem hem tot voorbeeld, vooral wanneer mijne liefde een uitvloeisel is van de achting, voor zijne goede hoedanigheden. Weten dan velen, die zich naar Christus noemen, niet dat hij gezegd heeft slaat de l kinderen tot mij komen 7" Waarom niet, wafrjy^ minder gevochten om liet geloof en het geloof wat meer geloond door daden Maar niet overal wordt het kind van den arme gemijnd aan den minst eiscliende; er zijn gemeenten, Goddank er komen er meer en meer, waar men onderzoek doet naar ge schikte personen oin kinderen op te voeden in den stand, uit welken zij zijn voortgeko men, cn die men dan voor de kosten, moei ten en zorgen, volgens hunnen stand, vol doende beloont. Om zoodanige christelijke handelwijze in practijk te brengen moet de gemeente niet rijk zijn, er is slechts noodig, dat de regen ten een ontwaakt christelijk geweien liebben; een geweten dat hun zegt, dat de eerste zorg moet gedragen worden vooi hem, die een beelddrager Gods is, en daarna voor de stof felijke belangen. Of beter nog, eigenlijk moest de weezen- verpleging in die genieenten, waar geene godshuizen zijn om weezen op te nemen niet aan de burgerlijke, gemeente worden opgedragen, maar geeischt worden door de kerkelijke; zij die zich bij uitnemendheid tiaar Christus noemt, mocht zijne lessen wel een beetje beter in eere houden Helaas, boa zelden vinden wij dat de kerk zich de kinderen aantrekt van hare leeken anders dan oin hun het hoofd vol te proppen met dogma's, met ijskoude dogma's Wat zou de wereld veranderen als de woor den eens in toepassing kwamen: Gij hebt het om niet ontvangen, geeft het om niet In ons district zijn een paar gemeenten met weeshuizen; in andere gemeenten komt de weezenverpleging grootendeels voor het gemeentebestuur. In eene dier eerste gemeenten verzorgt men de weezen niet tot aan hunne meerderjarig heid, maar slechts tot aan hun achttiende jaar. Zulks is 111. i. ai te keuren. Er kunnen zich nl. gevallen voordoen, dat kinderen op hun veerliende oi vijftiende jaar op het weeshuis komen. De regenten, vol ijver om te zorgen, dat de weezen aan hunne zorgen toevertrouwd, iets nicer worden dan boerenarbeider, doen den jongen bij een tim merman in de leer, dan zal hij ten minste door een ambacht zijn brood kunnen ver dienen Maar heeft men wel bedacht, dat zo ',i jongen, drie jaren lang leerjongen, kr .ieii- 'ongen, duvelstoejager is en eigenl niets leert Nu is de jongeling achttien ja;..' géwor dén; verdienen doet hij nog niets, want hij heeft nog niets van zijn ambacht geleerd; intussclien is de fatale termijn aangebroken dat liet weeshuis zich zijner niet meer aan trekt; hij had gehoopt een ambacht te loe ren, drie jaren zich daarmede gevleido, ware hij op zijn veertiende oi vijftiende jaar maar koewachter, geworden, dan hadde hij deze teleurstelling nooit bcleeld is liet voor jongens en meisjes van acht tien jaar wenschelijk aan hun lol overgela ten te worden Deze vragen rezen bij mij op, toen mij de bepaling, die ik zoo even aangehaald heb, bekend werd. Misschien heeft zich een geval als het door mij veronderstelde nog' nooit voorgedaan, maar het kan zich voordoen. Mocht het zich ooit voordoen, dat men dan niet te veel scherme met recht en plicht, maar dat men zie op zijne eigene kinderen; niet veel spreke van geloof en hoop en recht zinnigheid en liberaliteit, maar dat men be denke, dat onze groote.meester ons een erf deel gelaten heeft, nl. de armen en onder die armen in cle EERSTE plaats de kin deren De erfgenamen van Guizot hebben beslo ten liet proces tegen de ex-Keizerin niet voort te zetten. Gelijk men zich herinneren zal, luid de hooghartige grijsaard indertijd de ianiilie van den ex-Keizer willen dwingen een som van ongeveer 50.000 francs terug te nemen, vroeger, buiten Guizots weten, door Napoleon aan zijn zoon verstrekt. De beroemde liberale bisschop van Natal, Colenso, bevindt zich tegenwoordig in Enge land, Hij ondervindt van zekere zijde nog altijd evenveel tegenwerking als vroeger. Toen hij dezer dagen zijn voornemen to kennen had gegeven in een der kerken van Oxford te preeken, werd fluks een meeting van recht- zinnigen belegd waar men besloot er bij den bisschop van Oxford op aan te dringen dat deze aan Colenso den kansel zou verbieden, aangezien deze mensch een groot deel van liet Oude Testament loochent." -De bis schop gat toé, maar d predikant, voor wien

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1