weduwe: lioar varken is aan de varkens ziekte gestorven; zij is niet bij machte om een ander te koopen. Neen God geve bet U. Neen die ruwe boer, inaar die nog een warm hart naar Gods beeld onder zijne pij heeft, is daarvoor aangewezen; van de Mestput daar van die loopers kunt gij er een uitzoeken. En vraagt eens aan den kool koopman te Aardenburg', hoeveel kolen er gratis te Sluis afgehaald zijn. Dus ik blijf bij mijne stelling, de land bouwers zijn even gelijk alle andere men- schen, die stand heeft in dezen als van ouds lier zijne goede zijde, en mijns bedunkens schuilt er achter de Nieuwjaarsgift heel wat anders. Eindelijk stelt de heer van üijen ter neder. 't Zwarte s'pook van de verhooging der pachten is geen zwarte mail indien alle eige- naars hun belang alleen behartigden, en «evenveel medegevoel voor hunne pachters «gevoelden, als deze voor hunne arbeiders «dan zouden zij onder borgtocht publiek ver- pachtten en verdienen." Wij daarentegen zeggen De pacht maakt niet de pachter, maar de pachter den pacht De goede landbouwers en die zijn er meer dm men denkt, houden toch niet luin land en vee in stand, maar verbeteren zulks, en geven alle waarborgen aan den eigenaar voor solic.de en goede pachten. Waarlijk men moet niet alleen door de glazen naar de aschkarren zien, maar op het veld door goede oogen; liet vee, de oogsten van zulke pachters zijn beter dan derde horgen, die niets bezitten, cn nimmer tot de meerdere vruelitbaarmaking enz. bijdragen. Een slecht landbouwerJa de meeste pu blieke verpachtingen leveren roofbouwers. Zie eens rondals zij zelf niets meer kun nen voortbrengen, rooven zij den grond uit; dit stelsel algemeen toegepast leidt tot'ver arming van den bodem, tot vermindering van de' voortbrenging, en tot verarming der burgerklasse, die Gode zij dank in Oostburg vrij welvarend is. Ten slotte mijne hulde, voor de humane wijze, waarop mijne tegenpartij de heer van Oijen, mijwaards de pen heeft gevoerd; lezers gelooft, liet is ons beiden, hoe ver schillend ook in richting, om het nuttige te doen, immers de Groote schepping biedt ons bij al de verscheidenheid als ten toonbeeld oen Harmonisch geheel. M. Lutein Mazure. FEUILLETON. S ARIA Uil het Franseh. XXX. Dit bevel geleek veel op eene willekeurige wreedheid ik onderwierp mij evenwel, want ik hoopte weldra weder te keeren en ik dacht dat mijne verlossing nabij waa, liet scheen mij toe dat mijne rampen weldra zouden eindigenik harl hoop, moed en geduld. Baillardet kwam een uur na mij te Prêeheur. IT ij w te paard en gevolgd door eenige zwarten. De opkomend:© vloed begon eenige caao's vlot te maken die op het stranp Binnenland. S3 lli.s, 2<f N ov. Heden vierde de Heer T. J. Jansen alhier zijn 55jarig postmeesterschap. Zeker wel een voorrecht dat aan niet velen te - beurt valt. Aardenburg". Dinsdag 11. gaf de Bederijkerskamer alhier eene openbare vergadering Het programma bestond uit twee blijspelen, waar van vooral het eerste- algemeen voldeed zoowel door de verdienstelijke wijze waarop de meeste rollen vervuld werden, als door den staat van geestige zetten en vroolijke coupletten die het bevat. Zooals gewoonlijk was ook nu weer de zaal te klein om het' aantal toehoorders te be vatten. Naar wij vernemen is Ds. Bogge van Betran- chement beroepen tot predikant te Nieuwvliet. Benoemd tot ingenieur van den waterstaat 2de klasse, de ingenieur 3de klasse A. A. Bekaar. Te Ylissingen zal de hoofdelijke omslag die voor dit jaar 1' 13,000 bedroeg, voor 't aanstaande jaar f 35,000 zijn. En dat terwijl Ylissingens bloei j nog komen-moet; wat zal 't zijn als die bloei er eens is (Z. Z. Ct.) Darwin heeft weder een zeer opmerkelijke ont dekking gedaan. Er zijn vleeschetende planten Wie kent niet het kruidje-roer-mij-niet, dat bij de minste aanraking, onmiddellijk zijn blaad jes samenvouwt Er zijn minder algemeen be kende en grootere planten, die hetzelfde doen: daaronder een Amerikaansche/,dc vliegenval" (Dionaea muscipola). Aan het eind van ieder blad dezer plant bevindt zich een harig aanhangsel. Zoodra op dit uitsteeksel een vlieg komt, vouwt liet zich samen en de vlieg is gevangen. Wat doet echter de plant met deze aldus gevangen vliegen Zij eet ze. Darwin heeft de zaak nauwkeurig nagegaan en zijn bevindingen openbaargemaakt. Hem is ge bleken, dat de haartjes op het uitsteeksel hol zijn en gevuld met een sap, dat geheel, de hoofdeigen schappen heeft van het maagsap. Dierlijke zelf standigheden (stukjes vleeseh of eiwit) worden door sap opgelost, met een ander woordverteerd. Wanneer de Dionaea weder haar blad opent en de gevangene vlieg laat vallen, dan valt slechts het geraamte. Al liet overige is opgeslorpt en verteerd. Geeft men de Dionaea een steentje, dan vouwt haar blad zich ook samen, maar het opent zich spoedig en laat den on verteerbaren kost val len. Z. Z. Ct. Yoor ?t eerst sedert langen tijd zal onze marine, door een eskader vertegenwoordigd, weder eens de Nederlandsche vlag gaan vertoonen in de Ameri kaansche wateren. Het eskader dat daartoe naar getrokken waren, de meester sprong in de zijne I en oeval mij hem te volgen. De zwarten zagen elkander verschrikt aan en waren bevreesd om in de sloep te gaan; Baillardet beval hun de riemen j te nemen. Hij wilde ondanks de holle zee, naar Fort-Boyal,/want" schreeuwde hij met een ver- i sclirikkelijken vloek, /,wij moeten zee kiezen met de bark, -of het overige van de koopwaren zal i verbeurd verklaard worden Toen begreep ik dat, de goede kans waarmede ik mij zoolang gevleid had mij zou ontsnappen. Alles was verloren indien ik St. Martinique ver liet, ik besloot liever te sterven dan mij weer in te schepen. //Vooruit!" riep Baillardet mij toe, //aan het roeien In plaats van te gehoorzamen sprong ik in 't water en bereikte het strand. De meester werd woedend en vuurde zijne beide pistolen op mij af vervolgens sprong hij ook uit de boot om I mii te vervolgen. Daar ik weinig op hem voor- j uit had bereikte hij mij toen begon eene worste- est—Iudii' vertrekt, beslaat uil do .Leeuwarden'' kom mand ant Jhr. van Capellen die tevens bevel hebber van liet eskader is, de Prinses Marie, de Cornells Diks, het Loo, en de Kijkduin. Men zegt, dat. ook een politieke zending naar Yene- zuela beoogd wordt en dat liet eskader ook eenige havens der Yereenigde Staten zal bezoeken om eindelijk tegen 1 Mei 1875 weder binnengaats te komen. Yoor cenigen tijd werd in de garnizoens infir merie te Den Helder een soldaat van liet- (laar- liggende bataillon infanterie opgenomen, die blij ken scheen te geven van zwakke geestvermogens.. Op. zekeren nacht was hij verdwenen, en had, zeker in een helder oogenblik, de spaarpenningen van een der ziekenoppassers, benevens diens i burgerklec-deren meegenomen, en déze laatste aan getrokken. Weken lang bleef het, in weerwil wil van de ijverigste nasporingen, onbekend waar hij zich ophield, doch eindelijk is hij te Amster dam ontdekt. Van het meegenomen geld en de kleederen was niets meer te vinden. Men zal nu in de eerste plaats een onderzoek instellen naai den staat zijner geestvermogens. (X. en A. v. V.) Een hevige brand lieeft van Zondag morgen half zes tot eergisteren namiddag te Botterdam gewoed in een perceel aan de Korte wijnstraat na bij tic Luthersohe kerk. Het gebouw, toebehoo- rende aan den heer van der Hoop, strekte tot berg plaats voor verfwarenop de zolders waren kolo niale waren, tabak enz. geborgen en daarboven antiquiteiten, terwijl in het benedengedeelte een timmermanswerkplaats was. Een twintigtal spui ten hebben tot. blussching medegewerkt. De oor zaak schijnt te moeten worden gezocht in zelfont branding van verfstof. Het verlies door het uitbranden van het. perceel cn door de schade aan de aangrenzende gebouwen veroorzaakt wordt op 2-'/o ton gouds geschat. Het model van het geschenk, door de leerlin gen der openbare scholen aan Z. M. den Koning aan te bieden, is eindelijk voor het afgieten in zilver gereed gemaakt en zal nu aan de beoordee ling van he* publiek onderworpen worden. Het oorspronkelijke model heeft, ofschoon in zijn ge heel behouden,- in enkele onderdcelen belangrijke wijzigiiige.il oiidergaan. De sigaar is oorspronkelijk eene uitvinding der ronde Indianen, die in Cuba inhcemsch waren; de inlaudscke benaming voor eene sigaar, te weten //tabaco,/, is ook nog in (lie beteekenis op Cuba in zwang gebleven, maar zij is later verkeerdelijk op de plant zelve overgebracht, die in de land taal ,/Cohiba,, heette. Het merk „Fabrica de ta- bac..-s„ op de sigarenkistjes, beteekent dus niet ta baksfabriek, maar sigarenfabriek. Een groot ge deelte der bevolking van Havana is bij het siga- ling van man tegen man Baillardet wilde mij vermoorden, ik was er van overtuigd; ik verdedig de mijn leven, meer dan mijn leven, mijne vrij heid; ik trof hem zeker ernstig want hij liet mij los en ik was weder vrij." Do pistoolschoten 1 hadden alarm verwekt; men snelde op het geluid I toe en weldra werd ik door de werklieden van i eene andere plantage vervolgd. Ik bekreunde er j mij weinigom dat ik gevangen genomen werd j want ik wilde mij h ierzei f overleveren. Maar de hoop die ik voedde om voor u te verschijnen Mevrouw verdween weldra: toen ik in de gevan genis van het fort kwam hoorde ik dat gij den zelfden morgen vertrokken waart. Ik verzocht voor uw' luitenant-generaal gebracht te worden om hem met mijn stand bekend te maken en mij te rechtvaardigen. Al mijn hoop was op deze laatste kans gevestigd. Dien tusschentijdbracht ik iu een ellendig hok uoor waar ik geen onder- i scheid tusschen dag of nacht kon bemerken want j er drong geen enkel lichtstraaltje in door. Einde-

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2