siiischSwmiub NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N", 90. Vijftiende Jaargang. A0. 1874. Eere wien eere toekomt! Politiek Overzicht Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vkijdag. Prijs Advertentiën, van 1 5 regels f 0,75 elke regel Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district T)jn<-rl« cr 17 TVnvPlllll daarboven 0,127,,.Groote letters naar het getal gewone Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des -Rijksfranco i-) clllU. regels die zij beslaan. per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Voor den Werkenden stand en Weldadigheid 6 per regel. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles PRANCO. Oostburg, den 10 Novemb. 1874. Aan de Redactie van het Sluisch Weekblad. Mijne Ileeren. Met de plaatsing van het onderstaande in Üw geacht blad zult gij verplichten UEds. Dienstw. Dienaar M. Luteijn Mazure. Op den derden November hield de heer de lleucker zijne tweede voorlezing, daartoe bij vernieuwing uitgenoodigd door het Depar tement Groede der Maatschappij tot nut van 'tAlgemeen. Talrijk was de opkomst; van heinde en ver waren Landbouwers; tuiniers, en belangstellenden opgekomen, om toch den man eens te hooren, over wien aller mond vol was geweest, na zijne gehoudene eerste voordracht den 28 Januari jl. Zag men eens aandachtig de zaal rond, wat eene groote tegenstelling toch bood zij aan, bij het pu bliek, dat op de eerste tegenwoordig was. Toenmaals weinig landbouwers, weinig tui niers enkele belangstellenden, en voorts eenige nieuwsgierigen om mogelijk eens te weten, wat die Landbouwkundigen toch al voor hooi verkochten; aan het hoofd echter een dapper bestuur, bewust van zijn doel, bewust van de gevolgen, nu daarentegen een groot getal landbouwers als van Kadzand, Zuidzando Oostburg, Schoondijke, Breskens en Groede, uit meerdere plaatsen tuiniers en belangstel lenden, en de nieuwsgierigen waren weder niet achtergebleven, want nu haddon zij ken nis gemaakt met die edelste aller wetenschap pen, die goed toegepast, steeds de dankbaar ste is. Voor hot bestuur was deze opkomst eene edele zelfvoldoening. Mot innig leed, om het goede, dat voor velen is verloren gegaan, betreur ik het dat bij de gehoudene voor dracht door den heer de Beucker te Aarden- burg, zoo weinig landbouwers tegenwoordig waren, dan aan de andere zijde heeft de ondervinding mij geleerd, dat; nieuwe zaken niet spoedig in het volksleven doordringen en vooral niet bij onze landbouwers. Hun bekend thema toch is, welke resultaten heb ben de beoefenaars van den nieuwen land bouw gehad zie eens rond 1 Dan wij zullen geene namen noemen, cn alleen vermelden, dat die mannen hoe nullig ook geweest zijnde, omdat zij anderen de oogen opendeq, en de opmerkzaamheid op den landbouw verleven digden; gebrekkige wetenschap naast veel liefhebberij bezaten, en dus allerhande mis slagen begingen, waarvoor hunne beurs def tig geboet heeft. Dan sedert de laatste twin tig jaren, is de wetenschappelijke landbouw met reuzenschreden vooruit gegaan; mannen van kennis en ware ervaring hebben ons geleerd, waarom die oude liefhebbers faalden, en overtuigen ons, van de deugden en ge breken van ons eigen handelen, en dit zoo eenvoudig dat een gezond verstand zich zulks kan eigen maken. Dus u niet teleurgesteld gevoeld, heeren van Aardenburg, door te geringe opkomst van waarlijk belanghebbenden; daarover zelfs niet hot minste zuur gezicht gezet, ook niet de zwarte man te veel vertoond (steeds stij gende pachten), dat is waarlijk de weg niet om cr te komen. Onze Leus is, om van den bodem cn liet vee, de hoogst en best mogelijke vruchten te trekken wie of de opbrengst daarvan nu in zijn zak steekt, de landbouwer of de eigenaar is ter zake onver schillig; er gaat niets verloren bij bet voort- brengings proces" dat is bet doel en in wiens zak het geld nu bet beste is ten nutte van het algemeen, wil ik wat mijn persoon be treft wel rondborstig verklaren Ik wil den beoefenaar van den landbouw, eene schoone plaats in de Maatschappij doen innemen, daardoor krijgt hij bij meerdere voortbrenging, ook meerdere behoeften, en in liet 4e district van Zeeland valt er nog het meest van hem van do karre. En nu ten slotte, heb ik mij vermeten om de eerste voordracht van den heer de Beucker te Groede gehouden, zooveel moge lijk weder te geven, en heb ik aldus een gebrekkig en verminkt kalf in de wereld ge schopt! het publiek vergeve het mij. Ik zal het nooit weer doen, en Gij landbou wers, doet even als ik Gij keert ook de kaart, die gij moet bekennen slecht gespeeld te hebben. Do bestraffing was niet geheel onverdiend: doet dus voortaan te Aarden burg even als te Groede en de zaak is uit, Gij. wij! Ja de geheele Maatschappij zal er u eenmaal dankbaar voor zijn, en gij zeiven daarvan de vruchten plukken. Eere! wien cére toekomt!! M. Luteijn Mazure. De redactie ontving bet bovenstaande stuk tot plaatsing en heeft het zonder eene enkele aanmerking ter kennisse barer lezers gebracht. Zij wil, zelfs den, wanneer zij in opinie van de inzenders verschilt, geen gebruik maken van de gelegenheid om in betzelfde nummer te antwoorden. In het volgende nummer verwachte het publiek eene bespreking van sommige punlcn, waarin naar 't inzien der Bedactie, de ge achte inzender van den weg der feiten ver dwaald is geraakt op het zijpaadje der fictie. In Engeland is men minder spoedig over een gewichtig feit of een belangrijk boek uitgepraat, dan b. v. in Frankrijk, en zoo is nog altijd de jongste brochure van Gladstone over de Vaticaansche decreten in 't Britsche Rijk het onderwerp der gesprekken. Trou wens de antwoorden der tegenpartij en de geruchten omtrent de gevolgen, welke de stoute stap van Gladstone zou kunnen heb ben, houden de zaak levendig. Het piqueert het publiek in hooge mate, dat Gladstone, juist, in dezen tijd, bij Lord Acton is gaan logeeren, en reeds heet bet dat beiden geza menlijk tot de oud-Katholieke kerk zullen overgaan, De Katholieke Iersche pers is over Gladstone bijna nog beter te spreken dan over Lord Acton, den Katholieken edel man, wiens anti-ultramontaanseh schrijven in the Times men zich zal herinneren, cn 't heet dan ook dat Acton eerstdaags zal worden geëxcommuniceerd. Volgens de to Dublin verschijnende Evening Post, het orgaan van kardinaal Cullen heelt Gladstone het materieel voor zijn brochure te Mtlnchen verzameld, 't geen met andere woorden hetzelfde is wat Manning heeft be weerd, namelijk dat do ex-Premier argumen teert met bewijzen van Döllinger. De Londensche correspondent der Kölni- sche Zeitung, melding makende van de ge ruchten dat Gladstone tot de oud-Katholieke Kerk zou overgaan, acht het waarschijnlijker dat de gewezen Minister krachtige pogingen zal aanwenden om eene vereeniging der An- glicaanschc. Kerk met de anli Vaticaansch- gozinde Katholieke Kerk te bewerkstelligen. Blijkt dat Graaf Arnim werkelijk op nieuw is gearresteerd. Op het advies der geneeskun digen evenwel is hij niet naar de gevangenis overgebracht, maar geïnterneerd in zijn pa leis, 't welk nu door een sterke politie-wacht wordt bewaakt. Volgens een der bladen heeft tot dezen maatregel aanleiding gegeven 't feit, dat de Graaf, na zijn invrijheidstel ling gewichtige documenten aan derden heeft medegedeeld.

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1