NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. OZUOHEID. N°. 89. Vijftiende Jaargang. A0. 1874 Vrijdag 13rNovemb. Politiek Overzicht. Dit "Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Xtijksfranco per post 1,30. Afzonderlijke Nummers 0,05. Prijs Advertentiën, van 1 5 regels 0,75 elke regel daarboven 0,1 S1^.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Voor den Werkenden stand eu Weldadigheid 6 CL per regel. Ingezonden Stukken en Brieven, de lledactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. liet is met de gezondheid, zooals het met meer andere zaken gaat: zoolang de mensch in haar bezit is neemt hij er geene notitie van; hij begint haar eerst te waardeeren, zoodra hij haar mist, zoodra hij door de eene of andere ongesteldheid aan het ziekbed wordt gekluisterd. Nauwelijks is het zoo ver met hem geko men, of de stoutste wereldberoerder wordt mak als een lammetje; de geneesheeren met wie hij in zijne gezonde dagen den spot meent te kunnen drijven, krijgen eene vol strekte overmacht over hem; hij is bereid om de leelijkstc dingen over zijn tong te [la gen glijden: drankjes, pillen, poeders, likke potten En als hij dan eindelijk, na van zijn cor pus eene wandelende apotheek gemaakt te hebben, weder beter wordt, minder ten ge volge van al het geslikte, dan van zijne na tuur, dan vangt het oude leven weêr aan: men denkt noch om ziekte, noch om ge zondheid. Nog eensmen moet ziek zijn om gezond heid op prijs te stellen, eveneens als men slecht water moet drinken, om te weten, hoe het goede smaakt. Ik zeide zoo even, dat de zieke mensch alles doet, wat hem gezegd wordt om maar weer gezond te worden; beter ware het, dat de gezonde liet alles, wat bekwame genees heeren hem verboden hebben om niet ziek te worden. De levenswijze van de meeste menschen is geheel afgeweken van de natuurlijke, even zeer als de levenswijze van alles, wat onder zijne handen komt, afwijkt van het natuur lijke en daarom meer en meer blootgesteld wordt, .aanleg krijgt voor allerlei ziekten. De natuurlijke levenswijze eischt vroeg op staan, geregelde voeding, voedzame spijze, luchtige kleeding vooral ruim genoeg om zich met gemak te kunnen bewegen; veel ver toeven in de buitenlucht, niet te laat opblij ven, slapen op eene matig zachte ligging enz, enz. Laat ons aan die gegevens, die nog ge makkelijk met een tal van anderen kunnen vermeerderd worden in de eerste plaats de levenswijze eens toetsen van een meisje of zoo gij wilt een dametje uit den fat soenlijken stand. 't Is 'smorgens acht uur, misschien wordt het wel half negen, negen uur, eer zij be sluit haar donzen bed te verlaten. Geen wonder, 't was den vorigen avond of liever denzelfden morgen ook reeds éen uur eer zij naar bed kon gaan. De verkwikkende slaap van de uren voor middernacht is haar onbe kend. Zij staat op en kleedt zich. NVij willen niet al te onbescheiden zijn, Lezers, maar we blijven toch om een hoekje staan, als het rijglijk (de fatsoenlijke lui, die fransch kennen, zeggen corsjiêt, al moet het corset zijn) wordt dicht gesnoerd, Dat rijglijf geeft het schoone aan het meisje; ter hoogte van de maag wordt het al stevig geregen, dat vermindert de eetlust en maakt interessant, terzelfder tijd worden de korte ribben wat nauwer toegehaald, de borstkas verengd, de borsten gespannen en wordt die fraaie omgekeerde peervorm of wijnroemer vorm verkregen, die door onze dametjes zoo op prijs wordt gesteld. Misschien dat zij gedurende den morgen (wij beginnen al van den voormiddag te spre ken) in hare pantoffeltjes blijft; anders komen de rijglaarsjes voor den dag. God gaf den mensch een tamelijk breeden voet, die met het voor en achter gedeelte den grond raakt; daarop staat hij stevig en vol komen in evenwicht. Die breede voet verdriet onzen dametjes. Yan jongs af zijn ze er aan gewend om te nauwe schoonen te dragen en krimpende van pijn aan de eksteroogen, spotten ze met de Chineesche schoenen, die even dom be handel worden als zij zich zeiven behandelen. Maar ze zijn nog bang bovendien, geloof ik, om vast te staan. Daarom laten ze onder hare schoenen vcrhoogsels maken, die ze hakken noemen, waardoor de achtervoet, steunende op een smal puntje minstens drie centimeters uit het waterpas geraakt, de dracht van het lichaam op den voorvoet komt en het geheele lichaam eene houding aanneemt, als de scheve toren van Pisa. Ze loopen dan ook allerliefst, die geregen, hooghakkigo dametjes; vooral als de openingen tusschen de straatsteenen wat uitgeregend zijnn. En toch hoorde ik nooit klagen over die ellen dige, lichaam-mismakende, gezond- en schoon heid bedervende schoenen, maar altijd over den slechten weg. En dan nog die papieren zooltjes Maar genoeg van dat kleedingstukwe wil len thans van een ander spreken nl. van het haar. Het haar ook een kleedinhstuk Waarachtig zoover is het gekomen. Onze dames verbeelden zich nu eenmaal dat ze geen haar genoeg hebben en koopen er liefst nog een vlecht of wat bij, soms een heele pruik, om een aanhangsel achter in den hals, of een toren boven op het hoold te bouwen. En boven op die verhooging komt een hoedje-je-je als de vergulde knop boven op een vlaggestok. Behalve dat die haarmassa het hoofd broedt en dus bepaald nadeelig moet zijn, loopt men nog gevaar, daardoor in de beest jes te komen. Men heelt namelijk een heel snoeperig, lief diertje, een gaegarinetje, aller prachtigst om door een microscoop te bezichtigen, dat beestje leelt bij preferentie in die sien- jons, zoo heeten die haarachtige hoofduit- breidingen. Nu weest er tevreden meè', wij beginnen aan wat anders. Bijvoorbeeld, een enkel woordje over een sleepjapon. Maar daarover een volgend maal, alvorens echter te eindigen, dien ik hier nog als mijn gevoelen mede te deelen, dat eene dame zonder rijtuig met een sleep japon en een keukenmeid met een omvang rijke crinoline tusschen een kookkachel en een fornuis even bespottelijk zijn. De jongste berichten uit Parijs bevestigen dat de Republikeinen bij de jongste supple mentaire verkiezingen twee overwinningen hebben behaald en één nederlaag geleden. In Oise namelijk werden hunne beide can- didaten met groote meerderheid door den Bonapartist De Monchy geslagen, in Dröme en Nord daarentegen zegevierden hunne can- didaten, de heeren Madier-Montjau en Parcy. Wederom maakt 1'Indépendance Beige mol ding van een gerucht als zou een deel van 't Rechter-Centrum, wijs geworden en een ontbinding willende vermijden, zich willen bekeeren tot het voorstel Périer, m. a. w. tot de Republiek. Gisteren hield de Duitsche Rijksdag we derom eene langdurige zitting. Nadat de Rijkskanselier het spreekwoord dat een arend geen vliegen vangt had gelogenstraft, door van den Rijksdag te verlangen dat de kleêr- makersgezel Suhr, wegens beleediging van den Rijksdag gerechtelijk zou worden ver volgd, werd een aanvang gemaakt met de eerste lezing der Rijks begrooting voor 1875; liet debat werd ingeleid door don heer Del-

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1