teren heeft gehóuden, leverde weinig belang rijks op. liet bureau werd eindelijk volledig samengesteld en verder werden eenige com- missiën benoemd. Voor men echter overging tot de orde van den dag wijdde de president eenige woorden aan de nagedachtenis dei- overleden afgevaardigden Mallinekrodt en Baudri. Men wil dat de Fortschritts-partij ook dit jaar wederom het voorstel zal doen aan de leden van den Rijksdag vergoeding van reis- en verblijfkosten toe te kennen. Men weet dat dit voorstel reeds meermalen is aangenomen, maar dat de Bondsraad telkeareize geweigerd heeft zich daarmede te vereenigen. In do telegrammen hierachter zal men zien, dat bij de Duitsche legatie te Washington niets bekend is aangaande de arrestatie te St. Louis van een der secretarissen van VonArnim, die thans, met de bewuste stukken, op weg zou zijn naar Europa. Volgens den Osservatore Romano is het bericht van Duily-News, als zou in den laat- sten tijd eonc nieuwe briefwisseling zijn ge voerd tusschen den Paus en den Keizer van Duitschland, onjuist. Do gemeenteraad van Napels heelt beslo ten aan den doorluchten burger-generaal Garibaldi een jaargeld te schenken van 3000 francs. Naar thans door de liberale Ilaliaanscho bladen wordt zerzekerd, zal de Premier, de heer Minghetti, niet antwoorden op liet be kende schrijven van Bisschop Dnpanloup. De Minister, dus beet bet, wil wel tegenover bet Parlement rekenschap afleggen van zijne handelingen, maar niet tegenover eiken Bis schop, die 't noodig acht hem over zijne staatkunde te interpelleeren. 't Wordt tegengesproken dat de broeder van Don Carlos, Don Aiphouso, zich met zijne gemalin op Fransch grondgebied zou hebben in veiligheid gebracht. Alphonso zou zich nog altijd in Spanje bevinden, maar of hij al dan niet de zaak zijns broeders verlaten heelt, blijkt nog niet duidelijk. De bekende cabecilia Saballs, van wien men in den laatsten tijd weinig had gehoord, heelt wederom eens een ouderwetsche order uit gevaardigd. Wijl do steden Gerona en Figue- ras geweigerd hebben, ondanks hare formeele beloften, te betalen aan Z. M. den Koning, mag te Gerona dit jaar geen kermis worden gehouden. Wie poogt naar Gerona te gaan, gedurende den tijd voor do kermis bestemd, zal met den dood worden gestraft. Allo goederen die na den 29en October uit een Uil het Fransch. XXIV. Mevrouw Enambuc zat in de gehoorzaal, zij was bleek en ontdaan en wachtte met koortsac! - tig ongeduld de oplossing van dit vreemde raad sel, dat hare gedachten zoo zeer bezig hield, dat zij de tegenwoordigheid van den graaf vergat, die somber de zaal op en neer wandelde. Na een uur wachtens kwamen de engages bin nen begeleid door Tlicio, die in 't voorbijgaan een snellen blik met zijn meester wisselde en even der beide steden worden vervoord, zullen verbeurd verklaard worden. La Junquera en la Cazale zijn de 28en October li. door dc Carlisten bezet. Den ISden October 11. is op het gral van president Lincoln te Springfield in Illinois een bronzen standbeeld van den betreurden man geplaatst. De plechtigheid werd bijge woond door ongeveer 25,000 personen. Bis schop Wayman, van do kerk der negers- Methodisten, opende do rij der toespraken. Daarna volgendevicc-president Wilson, de ge wezen vice-president Colfox en generaal Sher man. Ook president Grant hield eenë, in verge lijking met de anderen zeer korte toespraak. Men beweert evenwel dat dit de langste redevoering is geweest, welke de, gelijk be kend is, niet zeer woordenrijke generaal ooit heeft gehouden. Binnenland, £sTu.is. Wij vernemen met genoegen, dat de lieer Vorsterman van O ijen uit Aardenburg liet voornemen heeft, hier biuneu kort cene voordracht te komen houdeu. Zij, die zich herinneren met hoeveel succes hij vroeger dergelijke lezingen hield, zullen niet nalaten van deze gelegenheid gebruik te maken om den, ook buiten ons distriet, ge- vierden spreker te hooren. Maandag avond 11 hield de heer de Beuckere uit Antwerpen alhier eene voordracht over verschillende onderwerpen betreffende land- en tuinbouw. Boeiend en leerrijk tevens mag men ten volle toepassen op hetgeen hij het wel niet talrijk, maar toch uitgelezen publiek te hooren gaf. Be heer de Beuckere toonde den takt te bezitten 0111 droge, doch interessante onderwerpen met onover trefbare duidelijkheid en geestigheid zoodanig voor te dragen, dat zoowel de geleerde als de geheel oningewijde met genoegen zijne woorden volgen. Schoorvoetend vertrok meii dan ook, toen de tijd verstreken wasvelen hadden nog vragen in overbed op de lippen, die zij den spreken wil den voorleggen. "VVij hopen, dat wij weldra in de gelegenheid zullen zijn de kennis met den heer de Beuckere te hernieuwen. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen wetsontwer pen tot belegging van kasgeld, voor rentebesparingen en tot verhooging der Indische begrooting voor den aanleg van spoorwegen op Java, alsmede een wetsontwerp tot nadere regeling van de voorwaarden tot uitoefening der tandheelkunde. Voorts is in gekomen eene kennisgeving dat het aanhangige wetsontwerp betreffende de dysenterie, door den Minister is ingetrokken. met het hoofd knikte, waarop de graaf grimlachte en het bloed weder naar zijne wangen terug vloeide. Be engages waren verbaasd' en verlegen aan de deur blijven staan. Beze arme lieden zagen er ontdaan uitverbrand door dc zon en nauwelijks gekleed, boden zij nog akeliger schouwspel aan dan eene troep slaven. Men las op hun gelaat meer de teekenen van liet geestelijke lijden. Mevrouw Enambuc wierp een snellen en onder zoekenden blik op heil; al deze gezichten waren haar onbekend. Plotseling verdween de hoop zoo even door dien naam weder opgewekt en zij sprak in zich zelve. //Hoe kon ik toch zoo dwaas zijn z/Nader allen" zeide de Graaf op een gestren- gen toon. Angstig en bevend kwamen de engages nader. Hunue blikken wendden zich met een smeekende uitdrukking naar mevrouw Enambuc. Zij hadden wel reden om bevreesd te- zijn, daar zij niet wisten van welken misslag zij beschuldigd Be Indische bcgrooting is tegen vrijdag aan de orde gesteld. Be verkiezing van een lid voor de Eerste Ka mer, in de plaats van den heer J. B. Fransen van de Putte, die verklaard heeft het mandaat voor de Tweede Kamer aan te nemen, is bepaald op 10 November. Er zijn mailberichten uit Batavia, loopende tot 2G September. Omtrent den staat van zaken in Atsji lezen wij ouder anderen het volgende in het algemeen overzicht van de Indiër „Uit particuliere brieven vernemen wij, dat de vijand in den laatsten tijd weder overmoediger scheen te worden en tus schen onze verstrerkingen poogt te dringen, terwijl in het jongste rapport van kolonel Pel gezegd wordt dat, waar wij een of ander punt vermeesteren, de Atsjinezen terstond in de weer zijn om dat door bentengs of wachthuizen te omgeven. Baar de mahomedaansche vasten-maand nadert, kon men verwachten, dat er binnenkort nog wel op nieuw gestreden zou worden, om dan een tijd van rust te zien aanbreken. Be gezondheidstoestand verbetert gelukkig onder onze troepen. Van tijd tot tijd worden van Java nieuwe detachementen uitgezonden ter aflossing van de zieken. Van on derwerping is blijkens de rapporten van kolonel Pel geen sprake. Hij legt nu en dan werken aan en laat het terrein rondom onze vestiging meer en meer openkappen, daar de vijand nog dagelijks bewijzen van toenadering geeft om 011s dan op zijn gemak te kunnen beschieten. „Be Sultan van Patti, een niets betcekenend staatje aan de westkust, is naar Batavia overge komen en vertoont zich overal. „Men schrijft ons dat Analaboe, hetwelk zich nog kort te voren vijandig had betoond, zoodat de stuurman van een der schepen van de N. I. Stoomvaartmaatschappij met een brief van den gouverneur van Sumatra's Westkust er bizonder slecht bejegend was, onze vlag heeft geheschen. Onze berichtgever voegt daarbij het volgende, dat wij onder reserve mededeelen: Onder den drang van het geschut van een onzer oorlogsbodems verklaarde de bevolking zich bereid onze vlag te hijschen, maar gaf te kennen, dat zij vreesde in groote moeielijkheden te geraken, wanneer latei- een oorlogschip die plaats aandeed, daar zij geen kruid had 0111 de vlag te salueeren. Ten einde hierin te gemoet te komen, zou de kommandant van het schip de beleefdheid hebben gehad, niet minder dan 500 pond kruid aan die lieden te schenken. Beze curieuse mededeeling zou bij ons geen geloof vinden, wanneer wij het bericht niet van vertrouwbare zijde hadden ontvangen." Te Utrecht woont een bakker, wiens brood, blijkens een scheikundig onderzoek looddeelen be vat. Be. gezondheidscommissie is met dit feit in kennis gesteld. T11 de provincie Groningen trekken kooplieden rond met thee, welke een zeer groote hoeveelheid houtskool en andere onzuivere bestanddeelen bevat. werden en reeds ondervonden hadden, hoe gestreng men de minste fout van hen strafte. Het eerste woord van de kleine koningin stelde hen echter gerust. //Mijne vrienden", zeide zij met eene zachte stem, //een van u heeft tegen God gezondigd, daar hij zijn naam in Zijnen tempel geschreven heeft. Ik heb u hier doen komen, opdat gij mij zeggen zoudt, wie de schuldige is. Ik beloof hem vooruit vergevingHij zal geene andere straf ondergaan, dan die, welke hem door zijn Eer waarde, vader du Tertre zal opgelegd woider^ Welnu, dat de schuldige zich zelf aanmelde, dit zal het eerste teekeu van berouw zijn." Be engages zagen elkander verwonderd aan, maar niemand durfde antwoorden. //Kom," hernam mevrouw Enambuc, //gij zwijgt? Ik heb evenwel beloofd, dat ik niemand straffen zou, laat de schuldige bekennen." Allen verontschuldigden zich door ontkennende bewegingen met het hoofd en de handen. Ein-

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2