i Buiten! a n cl FEUILLETON. ixeifi BELGIE. De firma Du Jardiu heeft den volgenden brief aan de bohnldfeHCurs gezonde;: Brugge, 20 October 1874. Mijnheer, //Ten gevolge der omstandigheden, li ebben wij ons in de noodzakelijkheid bevonden uitstel van betaling te vragen, onze balans tegenwoordig on derworpen aan het onderzoek door de wet voor geschreven, een merkelijk overschot van het te goed op do schuld bic-dende. z/Wij verzoeken u, in liet belang der sehuklei- f chers zelve.i, eene gunstke stem te wille n geven aan de vraag van uitstel, ter algemeene vergade ring der scluildeischers, bijeengeroepen op Maan dag 9 November, te 10 uren 's morgens (zaal der Kalle.) z/In geval gij gezegde vergadering niet zoudt bijwonen, stellen wij u voor, van nu af eene vol macht te geven, om u te doen vertegenwoordigen hetzij door eenen persoon door u aangesteld, het zij door eenen gemachtigde dien wij er mede, zon der onkosten voor u, zullen belasten. //Hiernevens zult gij een voorschrift van vol macht viudeii dat wij u verzoeken te willen teeke nen ou ons zoohaast mogelijk terug tï zenden. Aanvaard, Mijnheer, onze aehtingsvolle groete- ïdïse.i. J. en E. Dujaudin. Ziehier de balans die liet bankhuis Dujardiu op deu 15 October, op de rechtbank van koophandel heeft nedergelcgd te g-oeclr In kas francs 41,394,60 Onroerende goederen buiten de stad ,t 5,967,620,00 Onroerende goederen in de stad 7S2,000,00 Fabriek te Duinkerke 600,000,00 Fabriek te Brugge 400,000,00 Opeiie rekeningen buiten de stad 7,510,685,00 Opeue rekeningen in stad u 11,040,680,00 Onver-vullen wissels 2-79,974,00 Vervallen wissels u 372,695,50 Borgen 812,954,20 Te goed op hypotheken 185,988,45 .Schuldbrieven in vereffening 150,000,00 Meubels, wijn, juweelen 200,000,00 Koopwaren der fabriek u 316,889,83 Vervallen bons 106,913,61 Vcrschillentc zaken u 23,467,89 Totaal francs 28,790,366.72 schuld (ield in leuning ontvangen francs 19,S89,292,77 Ipenstaande rekening buiten de stad// 2,791,039,88 Openstaande rekening in de stad M 1,269,489,72 Te betalen wissels 23,972,15 Schulden der fabriek 110,460,00 Werklieden 4,000,00 Verschillende zaken 21,460,00 Totaal francs 24,109,893,43 lïakiliNs Te goed Iraucs 28,790,386,73 Schuld m, 109,893,43 Overschot francs 4,680,473,29 In het belang der schuldeischers ware het wen- schelijk dat er een uitstel van betaling' werd toe gestaan, want de verklaring in bankbreuk kan niet anders dan zeer noodlottig voor hen zijn. Men weet wel dat er in zulke gevallen altijd personen rond loopen om de schuldeischers tot stemming voor de bankbreuk op te wekken, maar deze hebben meer hun eigen dan het algemeen belang op liet oog- Het algemeen gevoelen verklaart zich dan ook reeds tot stemming voor uitstel van betaling, eti zij, die niet verlangen zich aan waarschijnlijk groote verliezen bloot te stellen, zullen goed doeii zich den 9 dezer naar Brugge te begeven oui liet gevraagde uitstel toe te stemmen of ten-min ste iemand volmacht te verleenen om in hun naam te handelen, want volgens artikel 599 van het koophandels wetboek, kan slechts uitstel verleend worden dan, wanneer er in toegestemd is door de meerderheid der schuldeischers niet drie vier den van de verschuldigde sommen. Binnenland. Stillis*;, 2 Nov. Bij den lieer j. Lansen Croin alhier staat een niet betrekkelijk groote perenboom, die zoo zwaar beladen is met vruchten, dat reeds verscheidene takken gebroken zijn, ter wijl men de overige, om het verder breken tegen te gaan, geheel heeft moeten onderstutten. I)it zal wel niemand verwonderen wanneer wij meedeelen dat een der peren, nog niet de grootste een ge wicht heeft van zeven hectogrammen (Ned. onsen) terwijl de vruchten aan bijna alle takken als gerist zijn. 't- Is wezenlijk de moeite waard dezen boom te zien. £»Sln.iSi. Het aanroeren en laden van suiker- beeten is hier weder in vollen gang. Van den vroegen morgen tot den laten avond hoort men tegenwoordig op de kaai weer niets anders dan liet eentoonig bom melen der beetwortels in de groote houten bakken, die van de wagens tot aan de schepen reiken. Het weder werkt zeer gunstig mede om de verzending te bespoedigen, jammer maar voor de werklieden dat de voorraad dit jaar zoo gering is. Er zal geen vierde deel der kwan titeit van verleden jaar zijn. Aarclenbur^» Zondag avond kwam de zoon van de Wed. Willems uit Eede bij den brigadier der Marechaussee aangeven, dat men hun paard gestolen had en wei uit den stal. Het kan half elf geweest zijn, toen die aangifte gedaan wérd. Dc brigadier en de Marechaussee de Bree gaan met den klager naar Eede en dewijl 't lichte maan is, is men staat liet spoor van het paard te volgendit brengt den brigadier naav Eecloo, waar hij de gtnsd'aruies uit het bed klopt en- hun do zaak mededeelt. Aanstonds wordt de telegraaf in werking gebracht om den diefstal in Gent bij de policie bekend te maken. Intusschen gaat de brigadier begeleid door Belgische gensd'ur ines de verschillende localiteiten opiiemëiif waar paarden gestald of geslacht kunnen zijn dewijl de verlorene zich daar nergens bevond, gaat men de verschillende uitgangen uit Eecloo onderzoeken en meent op den weg naar Thielt het spoor terug gevonden hebben. Men werd echter door dc duis ternis, de maau was bedekt met wolken, misleid. Toen de wolken voorbij de maan gedreven waren, circa H/o uur van Eecloo ontdekt men, dat men een verkeerd spoor gevolgd heeft. Er schoot niets anders over dan naar Eecloo terug te keereu. Onderhand was het dag gewórden en men ontdekt het reehtespoor op den weg naar Waarschoot. Al daar aangekomen ontmoetten de marecehausscc en gensd'armes een man, die paard en dief onge veer 12 uren vroeger, 't was nu maandag middag 11 uur geworden, had zien doortrekken, naar Geut toe. De vervolgers vertrekken met den spoortrein naar Gent, geven kennis aan dc policie aldaar, doorkruisen nog eeriigen tijd de stad in de hoop van iets te vinden; maar, alle pogingen waren vruchteloos. Maandag avond keereu de mare chaussee naar huis. Intusschen hebben zij de voldoening gesmaakt, dat liunne pogingen niet vruchteloos zij 11 gebleven. Dinsdag zijn dief en paard aangehouden te Deinse. De dief is de ons bekende Lonke, voormalig pau selijk zouaaf; in Nederland weerspannig verklaard aan de wet als zijnde voortvluchtig wegens 't ste len van eene koe in Belgie veroordeeld tot 13 maan den tuchthuisstraf, in Frankrijk pas uit de ge vangenis ontslagen. Men hoopt hem, na in België effen rekening gemaakt te hebben, te zién repatrieeren .A.ai'cleiibxii'g', 30 Oef. Alhier had het examen plaats van de volkszangschool. De voorzitter de heer ten Bengevoort opende de ver gadering met eene zeer toepasselijke aanspraak, waarin hij deu donateurs dank zeide voor hunne ondersteuning, den onderwijzer M. Dieho, voor zijne goede leiding en de leerlingen aanspoorde om van de hun aangeboden gelegenheid ruim ge bruik te maken. Het programma werd heel goed uitgevoerd. Zoowel de laagste als de middelste en de hoogste klasse toonde, dat het ouderwijs in 't afgeloopen jaar goede vruchten heeft gedragen. Vooral dc duo, gezongen door Cornelia Yermcre en Georgiue Yorsterman van Oijen beviel alge meen en toonde teil duidelijkste wat eene goede zangschool vermag, daar de laatste toch nimmer eenig onderwijs in liet zingen dan op de zang school ontvangen had. Aan 47 leerlingen werden prijzen en getuig schriften uitgereikt, omdat zij bij goed gedrag en vlijt niet meer dan eenmaal de school in 't afge loopen jaar verzuimd hadden. rit hel F ranse h. XXIII. De kapel van St Pierre was met. bewonderens- wanrdigen eenvoud versierd, geheel volgens deu geest van liet eerste Christendom. Men zag er noch schilderijen noch verguldsel, noch kostbaar beeldhouwwerkmaar eiken dag- werd zij met versche bloemen versierd, takken van oranje- en olijf bloomen sierden bet altaar: aan de rechterzijde daarvan bevond zich het bid bankje van Mevrouw. Het smalle venster was met eene ruime gor dijn van mousseline, behangen, die slechts een zacht licht liet doorschemeren. Deze nederige kerk was uitmuntend geschikt voor gebed en godsdienstige overpeinzingen. Door een groot plein van de andere gebouwen geschei den, verhief zij zich geheel alleen op den hoogen wal, van waar men de zee kou overzien, wier ge- druisch ouder hare gewelven weerklonk. Mevrouw Enambuc knielde, on legde liet irïattfe hoofd op de leuning van haar zetel. De Graaf achter haar staande, beschouwde haar met boos aardige vreugde. Zij verborg haar gelaat in haar gebedenboek; en hij zag slechts haar blanken lials en haar lange lokken, die in breede vlech ten uit een zijden netje ontsnapten. Maar hij raadde dat zij schreide, eii. schepte er een wreed ver maak in, waut hij begreep daaruit, dat zij zich onderworpen had en daarom weende. Zijn zelfzuchtige liefde, zijn onverzoenlijke ja- ljerscheid triomfeerden en liij dacht zonder wroe ging aan den dwang, die hij op de arme vrouw uitoefende, wier hart misschien een ander toebe hoorde. Mevrouw E'nambue had zich onderworpen, want dc geheime hoop, die zij nog altijd gekoesterd had en die haar zoo lang had staande gehouden was bezweken. Gisteren nog- schemerde een laat ste hoopvolle gedachte, maar liet gezegde van den pater en de overtuiging, waarmede hij sprak had de laatste straal der hoop uitgebluscht; alles was geëindigd. Met siddering luisterde zij naar het bruischèn der zee, wier diepe kolken liem zonder twijfel verzwolgen hadden. Pater du Tertre was op bet altaar, allen volg den eerbiedig de mis; dokter Jansou zelf bad nut aandacht. Maria bleef gedurende geheel de mis geknieldbij den laatsten dienst stond zij op en met die beweging wendde zij werktuige ijk den blik naar den muur. Plotseling bemerkt) zij daarop ccnige niet houtskool geschreven let-

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2