FEUILLETON Binnenlan d. Ingezonden Stukken. goede legerorganisatie, belastingen die niet drukken, Onafhankelijke gemeenten, scheiding' van Kerk en Staat, vrijheid van drukpers, recht van vereeniging enz. enz. De Prins eindigt met de bewering, dat geen persoon lijke eerzucht hem drijft. Thiers is op zijn terugreis te Nice aange komen, waar hij zeer hartelijk werd ontvan gen. Zoo groot was 't gedrang toen hij aan kwam, dat Mevrouw Thiers en Mejuffrouw Dosne een tijd lang van haar man en zwa ger werden geseheiden. Men was van plan aan Thiers eene serenade te brengen. Wanneer men de mededeeüngen van the Times gelooven mag, zou voor eenigen tijd Engelands diplomatieke vertegenwoordiger bij den Paus van zijn post zijn teruggeroepen om niet meer daarheen terug te keeren. Deze mededeeling moet in Engeland door het publiek vrij gunstig zijn ontvangen. Vrij algemeen houdt men het ervoor, dat de Re geering, die anders gewoon is voldongen lei ten vrij spoedig te erkennen, ditmaal slechts uit beleefdheid zoolang heelt gewacht. Maar thans is dan aan het anachronisme een einde gemaakt. Misschien is de maatregel ook een gevolg van 't steeds driestor optreden der Engelsche ultramontanen. The Times is ove rigens van meening, dat het houden van een Gezant bij het Vaticaan geheel doelloos is, ja, dat. het misschien nadeelig zou kunnen werken. Eigenlijk dus besluit het blad had deze vertegenwoordiger van Engeland niets anders te doen dan de klachten van den II. Vader over Victor Emmanuel en Von Bis marck aan te hooren, en daarvoor kon men gemakkelijker en goedkooper terecht. &$lu.is9 29 Octb. Een droevig voorval heeft zich gisteren morgen te Kadzand voorgedaan. Ze kere H. E.een jongeling die eerstdaaags zijne •aan stelling als rijksambtenaar wachtende was, heeft zich met een mes de keel afgesneden, waarop onmiddellijk de dood is gevolgd. De redenen voor deze wan hopige daad zijn tot heden onbekend. Xfcetrail cTieixieïlt. Zondag 11. ge raakte een meisje van 8 a 10 jaar onder het spelen met andere kinderen in een sloot, waarbij zij het ongeluk had haren arm vrij erg te verwonden. Ï.TzeiwlijIce- Op den 25 dezer maand is in deze gemeente een treurig ongeluk gebeurd, Een kind van ongeveer 3 jaren oud, was spelende geklommen op eene recht opstaande egge met houten pennen, die omvallende liet kind zoodanig in den hals trof, dat het op de plaats dood bleef. Uit het Fransch. XXII. //Maar, wanneer hij zicli uit uwen dienst terug trekt, als hij ophoudt uw luitenant-generaal te zijn, zult ge zien, dat men uwe macht miskent en weldra openlijk aantast; misschien zult ge dan genoodzaakt worden afstand van uwe rechten te doen." z/Dat nooit, vader; geen menschelijke macht zal mij ooit noodzaken de rechten van mijn zoon te verkorten. Ik zal mijne plaats niet verlaten, zoo- Te Middelburg is gearriveerd de tweede stoom- barge voor de dienst tussehen Middelburg en Ylissiugen. De heer Alberts is naar wij vernemen, van plan eerst eenige veranderingen daar aan te brengen, waarna liet de dienst met stoombarge no. 1 zal afwisselen,. Te Appeldoorn is de vrouw van een papiervorm- maker bevallen van 4 kinderen, drie zonen en een dochter; kraamvrouw en kinderen bevinden zich in goeden welstand. Te Werkendam is de vorige week het water door den harden wind zoodanig opgestuwd, dat verscheidene polders zijn volgeloopen, waardoor enkele stuks vee zijn verdroukgu. Ook de Gorzen te Numansdorp zijn onder wa- tïr geloopen; 4 stuks rundvee zijn daarbij vei- dronken. De zware stormen van de afgeloopen week heb ben op vele plaatsen van ons land min of meer groote schade aangericht. Er zijn veel booraen ontworteld, tal van schepen vergaan en hier en daar nog al gebouwen beschadigd. Naar men vei- neemt zijn er in het westen van Schouwen zelfs eenige vaten meekrap weggedreven tot groote scha de der eigenaars. Ook in Engeland en Denemarken hebben geduch te stormen gewoed en zijn veel schepen ver ongelukt. Uit Dokkum schrijft men dd. 21 Oct. Heden morgen omstreeks 11 uur had alhier het volgende voorval plaats. De pas voltooide spits van den nog al hoogen toren der Roomsche kerk werd door een rukwind van het muurwerk naar beneden geslingerd. Het was wonder dat in de vrij drukke Hoog straat op dat moment niet veel verkeer was, an ders waren er zeker dooden gevallen. Een koop man met 30 varkens was juist een huis verder gepasseerd, toen het gfevaarte naar beneden kwam. Het huis van pastoor Molenaar, waarop het groot ste gedeelte terecht kwam, is eene ruïne, gelukkig zijn de bewoners er met den schrik afgekomen. Ook de kerk zelf en de pastorie der Hervormde gemeente aan de overzijde der straat hebben veel geleden. De schade is zeer aanzienlijk. Bitter on gelukkig zijn de Roomschen hier met hunne kerk en toren. De kerk staat pas twee jaar en nu al de tweede torenmen rekent dan ook dat men het nu maar zal opgeven. Ware het ongeval een half uur later gebeurd, wan- nei r de kinderen van een viertal scholen deze straat passeeren, er waren zonder twijfel ernstige ongeluk ken gebeurd. Eergisterenmiddag had een treffende plechtigheid plaats ten huize van den gepensioneerden len lui tenant van het Ned.-Indische leger, Comfurius, in de Raamstraat te 's-Hage. Dien moedigen officier, die bij de 2e expeditie tegen Atsjin door lang de koning het bewind in mijne handen zal laten, waarvan de zorgen mij evenwel zwaar val len." //Mevrouw," zeide de dokter, //ge lift daareven eene hoop doorschemeren, indien ge iemand aan den heer de Loinvilliers kondet tegenoverstellen, iemand van bekwaamheid, geboorte en kracht om te handelen, zou er misschien nog uitredding zijn." z/Ja, indien Maubry kwam" lispelde zij met een smartelijken zucht; //maar hij wacht zoo lang." Waarschijnlijk kende de monnik hare gemoeds gesteldheid want hij antwoordde, droevig het hoofd schuddende: /,Nu is alle hoop vervlogen, reeds sedert een half jaar is hij van St. Domingo vertrokken en noch van hem noch van het schip is iets ver nomen! Laat ons God voor het heil zijner ziel bidden." Mevrouw Enambuc sidderde; dit woord trof een kogel de beide oogen verloor, werd door den gene- raal-majoor Van der Sehriek de Militaire Willems orde uitgereikt met een korte toespraak, waarin de generaal herinnerde aan de nauwe betrekking, die er tussehen het Nederlandsche en het Indische leger bestaat, en vooral de jongere wapenbroeders, op den nieuw-gedecoreerde wees als een navolgens waardig voorbeeld. Voor de groote speculanten in granen blijkt de overvloedige oogst van 1874 een ware ramp te wezen. Tal van firma's, die met groote zorg vroegere oogsten hadden in petto gehouden, zijn naar de maan gegaan. Zoo is o. a. een groot huis te Rijssel gesprongen, dat onlangs nog op 20 millioen werd geschat en dat nu een passief heeft van 10 millioen. Des eenen brood des andereu dood is ook hier waar. In onze streken begint men zich meer en meer aan te sluiten bij de zoogenaamde confessioneele richting in de Protestantse!]e kerk. Wij leven in een vrij land en daarom is ieder vrij in zijne overtuiging, mits de handelingen, welke uit die overtuiging voortvloeien niet aan- druisc.hen tegen de wetten van den staat. V oor ons zeiven zijn wij echter niet met die rechtzinnigheid, die zoo met haar uithangbord te koop loopt, ingenomen, omdat ons meermalen ge bleken is, dat zij een dekmantel moet zijn voor allerlei ongerechtigheden, of een middeltje om van goedgeloovige zieltjes geld af te troggelen. Van een en andei zouden wij de treurigste be wijzen kunnen bijbrengen en zulks al lang gedaan hebben, indien het Nederlandsche wetboek niet de ongelukkige bepaling bevatte, dat men lastert, indien de schurkerij, die men aan het licht brengt niet uit een vonnis of uit eene authentieke acte blijkt. l)ie bepaling belet de ontmaskering van menigen schijnheiligen schurk, die zich als een paiasiet aan de minder ontwikkelden vasthecht, om. onder het mom van godsdienst zijne beurs te vul len ten koste van al wat recht en billijk is. Een belangrijk woord is in den laatsten tijd op dit punt gesproken door den heer E. P. L. O. van Lingen, wiens orthodoxie wel door niemand in twijfel zal getrokken worden. De predikant van Lingen had tegen den zin zijner orthodoxe geestverwanten den heer van Rap- pard, den candidaat der conservatieven, openlijk aanbevolen. Na daarover in het Wagen. Weekhl. en de Standaart aangevallen te zijn, heeft hij zich in de Nieuwe Arnhemsche courant op de vol gende wijze verdedigd z/Hoe smartelijk ook" zoo schrijft hij het dient uitgesproken dat, waar wij heen zien, wij tot een weeklacht worden geroepen. Helaas bij zeer velen staat niet de persoon van Christus boven aan, maar de leer. z/Niet de hoofdvraag tot het reiken der broe derhand is: het levend geloof in de warme haar en deed de nog in stilte- gekoesterde hoop vervliegen. //Ja," zeide zij het hoofd buigende, als om zich aan het noodlot te onderwerpen, „er is geene hoop meer." Nu begon de monnik haar te spreken van het gevaar [harer tegenwoordige positie en de groote voordeelen, die voor haar aan haar huwelijk met Loinvilliers verbonden waren. De dokter voegde zich bij den priester en beiden, door de zelfde overtuiging bezield, gaven denzelfden raad. De ongelukkige vrouw weerstond hen langen tijd, maar eindelijk verschrikt en overmand, beloofde zij, dat zij den graaf ten minste geen weigerend ant woord zou geven maar hem eenige hoop laten. Hare raadgevers verlieten haar eerst laaf in den nacht. Toen zij buiten waren, zeide de monnik tot den dokter: //God zij gedankt, die ons de woorden irgaf om Mevrouw te overtuigen. De beslissing, d.'ezij

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2