FEUILLETON. MARIA ten de wolken los met een vreesclijk geweldde bliksem schoot onophoudelijk lieer gevolgd door onafgebroken donderslagen; de hagel kletterde tegen de glasruiten en de straten werden in ri vieren herschapen. Dit alles leverde te midden der duisternissen een schouwspel op, dat even schrik wekkend als grootsch was. Al de vensters aan den westkant werden in geslagen en men zou gezegd hebben dat er met sriiroot was ingevuurd; zelfs vlogen de liagel- ■steeaen door de zonneblinden' en gordijnen. De kracht dier hagelsteenen was zoo geweldig dat zij op sommige plaatsen slechts een rond gat in het venster hadden geboord, evenals had men .er een kleine kanonbal door gejaagd. Die hagel steenen hadden over het algemeen de grootte van een duivenei. Te G'ondroz barstte ook een dergelijk onweder los, dat een jongen koewaehter doodde, dien men gezonden had om liet vee uit de weiden te ja gen. Het kind werd in zijn loop om zijne zen ding te volbrengen door den bliksem getroffen en was plotseling een lijk. Een tijding die door de landbouwers met leed wezen zal vernomen worden is, dat op verschil lende plaatsen in de provincie West-Ylaanderen de longziekte lieerscht. Sedert veertien dagen is ■de ziekte uitgebroken- te Leysele op vijf boerde rijen, te Passehcndule op eene, even zoo te Sta- den en Wureghemte Langeinarkt op drie, en te Poperinghe op twee plaatsen. De heer Slandbouwer en eigenaar te Saint Ai.dro, in het- kanton Daliiem, werd sedert eenige dagen gewaar dat nachtelijke dieven de appelei in zijn boongaard kwamen stelen. Hij besloot er den nacht door te brengen om de dieven te verrassen en voorzag zich ten dien einde van een geweer, om er zieli des noods van te bedienen. Na dezen vermoeienden dienst ge durende een paar nachten verricht te hebben, ge lastte hij vrijdag laatstleden een zijner kneehten hem om twee uur 's morgens te komen aflossen. De knecht kwam, maar de eigenaar, die waarschijn lijk in slaap was gevallen, schoot eensklaps wak ker en, zijn knecht voor een dief nemende, loste hij hem de lading van zijn geweer in de volle borst. De ongelukkige viel dood neder! Binnenland. Tot lid van het bestuur der waterkeeriug van liet calamiteuse waterschap Oud en Jong Breske.is is benoemd P. Leenhouts, tot dijkgraaf van den polder Willem III, J. Vereeeken en tot lid van het bestuur der waterkeeriug van den calamiteusen polder Hoofdplaat, B. J. Thomaes. Naar wij vernemen heeft het Zijne Majesteit den Koning behaagd, bij dispositie van den lOden October jl. aan de Nederlaudsche Stoomdrukkerij, onder directie vau de heeren li. de Hoogh en A. Uit li et F ran sc li. XXI. Waarlijk was er een groot verschil op te mer ken tussclien dit bleeke afgematte gelaat van he den en de vroolijke schoone Maria van weleer r een doodelijkc bleekheid had de vroegere rozen van haar gelaat weggevaagd; slechts nu en dan kleurde een vluchtig rood hare wangen om dade lijk a oor een nog doodelijker kleur plaats te ma ken; slechts haar oog schitterde nog mot dien heuielschen glans, maar nu getemperd door een nog van Oosterzce ie Amsterdam, vergunning te ■ver- leenen om den tilel te voeren Aan Koninklijke Nederlandsche Stoomchukkerij Deze onderscheiding is van te meer gewicht omdat deze boekdrukkerij thans niet alleen de eenige is die den Koninklijken titel voert, maar ook, voor zoo ver wij weten, geen inrichting van dien aard in Nederland immer die eer is te beurt gevallen. Woensdag avond is in den Haag een agent van politie, die in staat van dronkenschap verkeerde, in de Koediefstraat door een inspecteur van po litie gearresteerd. Er zal tegen hem procer-ver haal worden opgemaakt wegens dreigementen te gen zijn meerdere eu het vernielen van zijne bo- veukleederen, die hem niet toebehooren. Natuur lijk is hij uit zijne betrekking ontslagen. In den winkel van den lieer Cossa in de Kal- verstraat te Amsterdam is een klok te zien zon der voet, zonder kast en schijnbaar zonder uur werk! Een plaat van dik kristal is aan twee touwtjes opgehangen. Op deze plaat, die onge veer 20 duim in doorsnede is, zijn flinke cijfers, van argent niello bevestigd en twee kolossale wij zers geven duidelijk zichtbaar den tijd aan. 't Is waar, onder aan elk der wijzers is een bol, onge veer ter grootte van een gulden, waarin liet werk zitmaar bij de kolossale afmeting van plaat, cij fer en wijzers, is het alsof die bollen louter tot sieraad strekken en op liet eeiste gezicht komt men niet licht op de gedachte dat zich daarin het uurwerk bevindt. Eenige personen hadden plaats genomen op den laatsten trein van Zwolle naar Veenwouden. De trein kwam te Leeuwarden echter te laat aan, zoo dat de laatste naar Groningen reeds vertrokken was en de reizigers nachtverblijf moesten bekosti gen. Zij verzochten nuaan de spoorwegmaatschap pij schadevergoeding, die hun, naar het blad Ooder- (joo verneemt, ook werd toegestaan en uitbetaald. Te Deventer is Maandag een allertreurigst voor val gebeurd. Twee broeders geraakten in twist, die zoo hoog liep, dat de een den ander met een mes eene waarschijnlijk.doodelijke wonde toebracht. De dader moet reeds in hechtenis zijn. Sints eenige dagen ziet men te Zeist langs de straten en lanen twee neger-christenen wandelen, die met de zendelingen Eisner en Jensen de reis van Suriname hebben medegemaakt, om het chris telijk Europa te bezien. Het zijn jeugdige man nen van ruim twintig jaren, waarvan de een school onderwijzer iszij zijn thans geherbergd bij de broedergemeente en zullen van daar naar Duitsch- land reizen. Zij spreken de Nederlandsche taal vrij wel. Andere negers lieoben vrijwillig de kos ten voor deze bezoekreis voor hen bijeengebracht. zachteren gloed oefende het een machtigen invloed uit op de haar omringende personen. Plotseling wendde Maria het hoofd met eene soort van schrik naar het venster. ,/IIebt ge gehoord, dokter, de schildwacht op het grootc plein roept werda." z/Het is zeker vader du Tertre, die hierheen komt" zeide deze. /(Kom, vader Du Tertre zou tocli liever door t!e benedenkamers gaan dan met zulk weer het groote plein over te steken Antwoordde zij on gerust, terwijl zij naar het venster ging. Daar buiten was het duister en somber, de regen stroomde geweldig uit de lucht en slechts een enkele lantaarn wierp haar twijfelachtig licht op den regelmatig heen en weer stappenden schildwacht op het binnenplein. Plotseling vertoonde zich in de verte een roode glans en toen Maria de oogen opsloeg, zag zij den ingang der kapel schemerachtig verlichteene donkere gestalte teekendc zich af op dien lichten Uit Noord wijk meld men: Een ingezeten dier gemeente, behanger en za delmaker van beroep, die zich meermalen aan ster ken drank te buiten ging, kwam ook eergisteren avond beschonken tehuis, en schijnt, bewusteloos geworden, met zijn arm in het vuur te zijn gevallen. Een geruimen tijd is hij in deze positie blijven liggen en eer er hulp kwam opdagen, was zijn arm na genoeg verkoold, en had hij bovendien nog zeer ernstige brandwonden bekomen. Men vreest zeer dat hij er het leven niet zal afbrengen. Het beeld van Napoleon 1, dat nog ontbreekt op de nu voltooide Yendöme-kolom, is gebleken zoo erg beschadigd te zijn door den val, dat het op nieuw gegoten moet worden. Gelukkig is het model in gips nog aanwezig in de ateliers van den beeldhouwer Dumont. Men schrijft uit Heerlen Onlangs is er van hier melding gemaakt van den op 24 Sept. onder Yinkenrath (Pruisen) gepleegdee moord op (en ingezeten der naburige gemeente Groenstraat, zekeren J. J. Boyinans, wiens verminkt lijk eenige dagen later nabij het riviertje de Worm is gevon den. Bij het geneeskundig onderzoek, op last der Pruisische politie ingesteld, is alstoen gebleken dat den ongelukkige de hersenen door slagen ver brijzeld waren. De weduwe M.te Yinkenrath, die door de Justitie van liet bedrijven van den moord werd verdacht, werd in liare woning aan gehouden en met haar zoontje naar de gevangenis te Aken vervoerd. Na een voorioopige invrijheid stelling is zij, tengevolge van op nieuw tegen haar gerezen zware vermoedens, andermaal gevangen genomen en opgesloten. Thans verneemt men, dat zij dezer dagen, door van een 15 voet hoo- gen muur te springen, uit het huis van verzekering t-i Aken is ontsnapt. Gelukkig ts de Politie er iu geslaagd haar te Groot Yausch, een dorpje op een half uur afstands van Aken gelegen, te achterhalen en haar ten der den male achter slot te brengen. Uit een staat van de gedecoreerden met de. Fransche ridderorde van het Legioen van eer blijkt dat het kruis van die orde gedragen wordt door vier vrouwen, namelijk door Itosa Bonheur, de beroemde dierenschilderes; door madame Dubar, de opperste van het klooster der Zusters van de Hoop te Nancy; door de Eugelsche lady Pigott, voor liaar edel gedrag jegens de gewonden in den Fransch-Duitschen oorlog, en door Mille Bertha Itoeher, te Havre, voor het stichten van een hos pitaal. Nummer 110 van het Provinciaal blad van Zee- bevat een besluit van gedeputeerde staten dezer provincie betreffende de uitvoering der wet van 4 December 1872, Staatsblad no. 134. Yolgeiis dat besluit zal in iedere der na te noemen ge meenten eene gelegenheid tot afzondering en ver achtergrond hij leunde tegen de deur in eene hou ding van diepe neerslachtigheid. //Dokter, er is iemand in de kapel'!" riep Me vrouw Enambuc verschrikt, zie ginds vertoont zich eene schaduw aan de deur." z/Het is middernacht," hernam de dokter be daard //liet zal vader du Tertre zijn, die in de kapel zijne gebeden doet." Op dit ocgenblik hief de gestalte aan dc deur der kapel het hoofd op. //O God!" stamelde Maria, //wat zié ik, dat is zijne gestalte.zijne houding.O Maubry" Op dit oogenblik werd de deur der kapel gesloten en de ontstelde, blikken van Maria poogden te ver geefs de dikke duisternis te doordringen. z/Hier is zijn Eerwaarde" zeide de dokter, ter wijl hij mevrouw Enambuc bij de hand nam en zachtkens meevoerde; en werkelijk trad de monnik binnen; het was een eerbiedwaardig grijsaard, die, behalve door zijn gezond verstand en veelja rige ondervinding ook door zijne vastheid van

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2