NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Politiek Overzicht. Buitenland. N°. 84. Vijftiende Jaargang, Aü. 1874. S11! IS C H0MKBMB Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs Advertentiënvan 15 regels f 0,75 elke regel Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district Tljn c 1 ApfnKpr daarboven 0,12 V2.Groote letters naar het getal gewone Zeeland f 1,15; voor de overige -plaatsen des Rijks, franco c O regels die zij beslaan. per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Voor den Werkenden stand en Weldadigheid 6 Ct. per regel. Ingezonden Stukken en Brieven, de ltedactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen hij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Wanneer men den Moniteur Universel geloo- ven mag, heeft Mac-Mahon een recht verstan dig besluit genomen. Hij zou namelijk be sloten hebben, met het oog op bet misbruik, 't welk o. a. de Hertog van I'adua van zijn woorden beeft gemaakt, geen enkelen can- didaat voor de .Nationale Vergadering meer ten gehoore te ontvangen. In le N'ord beeft de Bonapartistische can- didaat, de beer de Saint-Paul, geabdiqueerd ten gunste van den septennalislischen, den lieer Fiévet. Uit een en ander maakt men op, dat diens septennalisme toch niet recht zuiver is. De legitimisten, die in deze een fijnen neus hebbenverklaren zich tegen. Fiévet. Bij de opening der zittingen van de Gene rale Baden hebben de presidenten dier licha men redevoeringen gehouden van min of meer staatkundige kleur. Ook de prefecten voer den bier en daar het woord. Geroemd wordt o. a. de speech van den prefect van Aix, den beer Eslerhazy, die o. a. verklaard heeft, dat zijn administratie een conservatief, liberaal en verzoenend karakter zou dragen en alle par tijen heeft aangespoord op dit terrein met hem samen te werken. Thiers heeft uitPisa aan de Bien public een brief geschreven, waarin bij verklaart in zij ne, in Italië gehouden redevoeringen niets te hebben gezegd, 'twelk de Italiaansche Be geering in ongelegenheid zou hebben kunnen brengen. Hij heeft tact genoeg, zegt bij, om te begrijpen dat bij dit niet doen mag. Met name ontkent hij te hebben gezegd, dat de tegenwoordige Fransche Regeering tegenover Italiö vijandig gezind is. Donderdag 11, werden in de Guildhall te Londen het eereburgerrecht der City bene vens een kostbare eeresabel overhandigd aan Sir Garnet Wolseley, den bekenden chef der Asbantijnscbe expeditie. Volgens de Ivreuz-Zeitung, die met Graaf Arnim op vriendschappelijken voet slaat, ont kent de Graaf volstrekt niet, dat de bewuste stukken officieel zijn. Die stukken, welke bij in volledigen getale, in zijn bezit heelt, meent bij evenwel onder zich te kunnen houden en te moeten houden, omdat ze betrekking heb ben op zijn conflict met den Rijkskanselier, een eenigszins persoonlijk karakter dragenen nooit door hem in bet archief zijn gedepo neerd. De Kreuz-Zeitung zegt terecht, dat ze hier niet in eene beoordeeling wil treden. De Oostenrijksehe Minister van Onderwijs, de wegens zijne uiterste gematigheid be ruchte Dr. Stremavr, beeft dezer dagen voor"" zijn kiezers een speech afgestoken, waarin hij in zeer breede trekken bet programma der Regeering heeft ontwikkeld, liet gouverne ment wil, volgens hem, hervormingen op confessioneel en op huishoudkundig gebied. Met de beide eerstgenoemde hervormingen meent de Regeering thans gereed te wezen door de invoering der rechtslreeksebe verkie zingen en de afkondiging der zoogenaamde confessioneele wetten. Met de derde wil ze nu een aanvang maken. In antwoord op eene interpellatie verklaarde de Minister, dat volgens zijn meening, geen behoefte bestaat aan do invoering van 't verplicht burgerlijk huwelijk, en dat de bevolking eiken dwang in deze verafschuwt. In Moravië ligt de Stadhouder overhoop met den bisschop van Olmütz, die pertinent weigert op eonige tot hem gerichte antwoor den. In Oostenrijk evenwel hebben derge lijke renitenten" niet veel te vreezen. Volgens berichten uit Berlijn nemen in Turkestan en Khiva de zaken voor de Rus sische Regeering een vrij ernstig aanzien. De Turkomannen worden steeds driester in hunne aanvallen en rooverijen. Onlangs durfden ze zelfs in de onmiddellijke nabijheid van Kun- grad een schip plunderen, 't Baat niet of de Russische Regeering den Ivhan van Khiva al aanmaant om maatregelen le nemen. Die maatregelen blijven altijd onvoldoende. 't Heet dat te Oresburg eene gevaarlijke samenzwering is ontdekt. Een aantal perso nen werden gearresteerd. Gelijk te begrijpen is, zijn de liberale Ita liaansche bladen vrij slecht te spreken over het jongste schrijven van bisschop Dupanloup aan den Premier Minghetti. Daarin wordt o. a. Graaf Cavour, »de uitdenker der for mule: «eene vrije Kerk in den vrijen Staat" beschuldigd een aantal maatregelen genomen te hebben, welke deels in diens tijd, deels na diens dood zijn ingevoerd, om slechts te noe men de wet op het burgerlijk huwelijk. Naar aanleiding van een en ander zegt l'Italie dat men dergelijke anachronismen zou kun- vergeven aan de onwetende monniken van Spanje of Zuid-Amerika, maar niet aan den geleerdsten prelaat van Frankrijk. Op de zelfde wijze oordeclen ook andere bladen. De politie te Rome heeft Woensdag drie personen gearresteerd een dokter, een Graaf en een priester die verdacht worden val- sche buitenlandsche (Braziliaansche) bankbil jetten te hebben gemaakt. Den 25en jl. is met veel plechtigheid do eerste Proteslantsehe kerk te Rome imrc- wijd. Volgens berichten uit Parijs zijn Dorre- garav en een ander Carlist, Graaf Lazilla, respectievelijk te Nancy en te Rijssei geïnter neerd. Van een en ander is aan den Spaan- schen Gezant bericht gezonden. Uit Carlistische bron wordt gemeld, dat Generaal Elio eerlang het opperbevel over de Carlistische strijdkrachten zal op zich nemen. Ook Mendiri zou onder zijn bevel worden gesteld. Don Carlos bevindt zich op het oogenblik te Estella. Zondag 11. moeten de Carlistcn, ongeveer een paar honderd meters van Bilbao, met behulp van petroleum een paar fabrieken en eenige huizen hebben in brand gestoken. Het garnizoen der stad heelt niets gedaan om dit le beletten. Generaal Pavia heeft eene memorie aan den Minister van Oorlog gezonden, waarin hij zich beklaagt, dat men 't hem steeds aan de gevraagde hulp heeft doen ontbreken en dat men hem ontslagen heeft juist op het oogenblik, dat hij Don Alfonso in eene zeer netelige positie had gebracht. BET,GIB. Men. schrijft uit LuikDe prijs der kolen blijft zeer vast, maar ook stilstaande. Naar ijzer bestaat er aanzienlijke vraag en eeni ge ijzerhandelaars beginnen verbintenissen voor langen tijd aan te gaan, hetgeen voorspelt dat het ijzer zon kunnen opslaan. De platen in het bizonder worden sterk ge vraagd en de fabrieken zijn in volle werkzaam heid. Ook uit Charleroi meldt men, dat de prijs en der kolen zeer vast zijn, en hoewel de uitgra vingen geregeld voortgaan, bestaat er nergens eenige voorraad. Naar ijzer bestaat er sedert eenige dagen min der vraag en ge volgelijk ook geen opslag in de prijzen. Verleden Maandag laatst brak over de Luxem- burgsche gemeente Aubel een zwaar onweder los. - R,eeds in den morgen was de lucht bezwangerd met electriciteit, waardoor een nakend omred on aangekondigd werd. Rond 2 uren des namiddags was de lucht zoo donker dat men geen letter op het papier in de straten kon onderscheiden. Eensklaps barst-

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1