Politiek Overzicht. FEUILLETOS. «en onze lezing, wij herhalen hel dat de school in de buurtschap Oud-Heille moet komen; waar moet zij dan staan? Men zoir op dat punt, indien men wil tegenwerken nl., en van medewerking wach ten wij nog altijd het eerste bewijs on bekendheid kunnen voorwenden en daarom geven wij nog de volgende inlichtingen Naast van Houten ligt een stuk land van ongeveer 23 aren dat aan de algemeene ar men toebehoort en thans voor f 19 ver huurd wordt. Dat stukje land ligt zoodanig dat van 51 huishoudens 47 op geen 15 mi nuten afstands van dat terrein zijn en dus wel juist in het middelpunt; bovendien is het gedeelte van dat stuk land, hetwelk aan de straat komt, zeer zandachtig dus droog en uitnemend geschikt om eene school en onder wijzerswoning te bouwen; het overige ge deelte is geschikt voor tuin. Indien dat stuk grond nu aan de gemeente -vereijnsd wordt, voor de som, die het aan pacht opbrengt, en die door deskundigen reeds ruim hoog geacht wordt, dan is de zaak in eens gevonden. En dut zoodanig vercijnsen geene nieuwig heid is, moge daaruit blijken, dat een gedeelte van de schuur van van Houten op cijnsgrond staat, dat grond van de algemeene armen zelfs in dit jaar nog vercijnsd is; dat andere gronden dier armen verkocht zijn enz. Zoo staan nu de zaken te Ileille. Er blijft niets meer uit te maken dan of diegenen gelijk hebben, welke zoo mogelijk hebben verstaan, of wijdie het niet hebben gehoord. Een argument mogen wij echter niet ver geten. Toen het voorstel aangaande het plaatsen in het centrum in omvraag werd gebracht verklaarde een der raadsleden zich daarvoor met de opmerking, wij zullen dan toch al genoeg moeten betalen." De heer Lievens is de eenige geweest, die het waarachtig belang der gemeente Ileille heeft voorgestaan: eene school in Oud-Heille, eene overeenkomst met Sluis. Zie daar zijn verlangen. Op die wijze kan er voldoend onderwijs in Ileille gegeven worden. De liberale partij in Frankrijk heelt over vloedig reden oin tevreden te zijn over den afloop der jongste supplementaire verkiezingen voor de Nationale Vergadering, welke al wederom Uit het F ran sell. XX. „Ja, Mijnheer," antwoordde zij met eene dolfe stem, ik had het voorzien, dat ik weldra in u mijn echtgenoot of mijn doodvijand moest zien." Loinvillicrs maakte eene beweging, vervolgens hernam hij met dezelfde koelbloedigheid „Gij kent mijne geboorte en mijne fortuin Mevrouw, gij weet, dat beiden niet beneden den rang zijn, welke ik beoog en waarvoor uw over- eenmaal te meer in haar voordeal zijn uitge vallen. In Alpes Maritimes werden de beide Republikeinsche candidaten, de 1111. Chiris en Médecin met aanzienlijke meerderheid ge kozen, ondanks- dat op het laatste oogenblik de maire van Nice eene warme aanbeveling dor beide Separatistische candidaten in het licht gaf. Meer beteekenis evenwel hadden de verkiezingen in Pas-de-Calais en Seine-et- Oise, omdat het hier als't ware een plebisciet was tusschen Republiek en Keizerrijk. In laatstgenoemd departement overwon de Re publikein Senard met ccne meerderheid van 10000 stemmen den zuiver-Ronapartistischen Hertog van l'adua, en in Pas-de-Calais moet het tot eene herstemming komen tusschen den Republikein Brasme, die ruim 61.000 stemmen verwierf en den, ook door de sep- tennalisten gesteunden halven Bonapartist Jjelisse-Engrand, die er bijkans 67.000 mocht verwerven. I)en doorslag zullen hier moeten geven le ruiin 17.000 kiezers, die hun stem hadden uitgebracht op den legitimistischen candidaat. Zondag a. s. zal waarschijnlijk de herstemming plaats vinden. Het nieuwe Britsche kabinet schijnt, wat betrelt het uitrusten van expedities, vrij wat royaler te zullen te werk gaan dan zijn voorganger. Gisteren vernamen we van eéne geprojecteerde Noordpool-expeditie, en thans wordt als zeker uit bonden gemeld, dat nog in dezen herfst van Staatswege eene expedi tie zal vertrekken, belust met een onderzoek der Chineesche grenzen. Deze expeditie staat in verband met de vestiging van een han delsweg van Rangoon naar Hianghung. Volgens de Spenersche Zeitung is het thans nagenoeg zeker, dat de zaak Arnitn met ge sloten deuren zal behandeld worden. Ook aan de vertegenwoordigers der pers zal de toegang worden ontzegd, 't Publiek kan zich evenwel troosten riiet de, evenwel nog slechts medegedeelde tijding, dat de stukken, waar over eigenlijk de geheele quaestie loopt, en die zeer interessant moeten wezen, eerstdaags in een Engelsch blad zullen worden openbaar gemaakt. In de Norddeutsche Allgemeine vindt men medegedeeld, dat .de opperste hoofden dei- Evangelische Kerk maatregelen hebben geno men om een einde te maken aan de oppo sitie, welke zich hier en daar bij sommige geestelijken en leeken tegen de Staatswetten begint te openbaren. Kullmann, die gelijk men weet, een aan slag pleegde tegen 't leven van Von Bismarck, is dezer dagen op nieuw verhoord. Herbaal- leden echtgenoot mij waardig keurde; gij kent nu ook zijn laatstee wil en de rechten, dip, hij - mij nagelaten heeft; nu wacht ik uw antwoord." „Voor u dat te zeggen is het noodig, dat ik in het gebed tot God en in stilte overdenk wat mij te doen staat, en morgen Mijnheer, zult ge mijn ant woord weten." Deze laatste woorden werden op een toon uit gesproken, die weinig bemoedigend was voor de Loinvillicrs; hij toonde evenwel noch spijt noch teleurstelling, integendeel zag hij, toen hij Maria de salon binnenleidde- er uit als iemand, die de schitterendste overwinning behaald heeft. Twee uren later trad Maria weder hare slaap kamer binnen leunende op den arm van dokter Janson eu gevolgd door een twaalftal slaven, wien zij dadelijk beval heen te gaan. Alleen Palida bleef op den dorpel zitten. „Mijn God welk een lijden!" zeide Mevrouw Enambuc terwijl ze zich op de groote, van bam- delijk moet hij in dat verhoor hebben be kend, dat het zijn plan was den Rijkskanse lier te vermoorden, en dat het hem leed doet dat zijn voornemen verijdeld werd. Het Russische gouvernement heeft eene verordening uitgevaardigd, krachtens welke do Katholieken op Russisch gebied geen open lijke processies mogen houden. Alleen het eigenlijk gezegde Polen is hiervan uitgezon derd. Vereenigingen van Katholiese leeken zijn verboden en de bestaande vereenigingen zijn ontbonden verklaard. Binnenland. Met de middelen voor personen vervoer in ons district is liet allertreurigst geeteld. Wij heb ben dit vroeger aangetoond, wij hebben een weg aangewezen om tot verbetering te komen. Alles vruchteloos. Hoe het reizend publiek thans overgegeven is aan de willekeur der voerlieden moge blijken uit het feit, dat een reziger Vrijdag 16 October voor een dicht rijtuig met écu paard bespannen aan de Wed. van Leeuwe te Breskens tien gulden moest betalen om naar Aardenburg vervoerd te worden. Die afstand bedraagt ten hoogste S1/^ uur. De kwitantie is aan ons bureau aanwezig. Redactie. Te Honteuisse is een vereeniging opgericht, die zich ten doel stelt in den aanstaanden winter twee maal per week door voorlezingen de natuurkundige keunis, toegepast op landbouw, andere bedrijven en het dagelijksch leven uit te breiden. Deze voorlezin gen zullen handelen overnatuur-scheidicr-plant- en delfstof kunde, en worden door proeven opgehelderd; ook vindt men op het programma onderwerpen over staathuishoudkunde. De contributie is ver schillend gesteld.. Men kan lid worden voor f 5 of f 2,50 of f 1al naar gelang der contributie heeft men ook rechten. Heden morgen, had op den trein van Roozen- dual naar Vlissingen een heer, die op de jacht ging, voorzien van een plaatskaartje 3e klasse, plaats ge nomen in een coupé 3e klasse. Een der conduc teurs verzocht dien heer plaats te nemen in een andere coupé; hierin zeide. onze jager weinig zin te hebben; bij zijn weigering zegt de conducteur pro ces-verbaal te zullen opmaken. De reiziger verzocht, nadat de chef aan bedoeld station de zaak had trach ten te schikkeu, dat proces-verbaal tegen hem zal opgemaakt worden. De uitslag dezer zaak zien wij vol nieuwsgierigheid te gamoet. Het te Dokkum verschijnend blad Oostergo, het verslag der Kamer over de begrooting betreifende den arbeid der gevangenen besprekende waarin het denk- beed wordt aangegeven om de crimineel veroordeel den aan openbare werken te doen arbeiden, vestigt boes gevlochten armstoel liet neer vallen, die aan het voeteinde van het bed stond. „Er is eene brandende hitte in de lucht, die mij al het ware doordringt eu mij de koorts op het lijf jaagt." „Eene koorts veroorzaakt door onrust en ver driet! mompelde de dokter, terwijl hij zijne lange, knokkige. vingeren op den arm der jonge vrouw- drukte, die haar bleek gelaat in de rugleuning van den armstoel verborg. Alles was stil in de uitgestrekte zalen van het fort; maar daar buiten gromde de donder met verschrikkelijke woede, de schuimende golven bra ken inet dof en diep geluid tegen de muren en vormden een onmetelijken waterval, die zijne zil verwitte plooien onophoudelijk verder ontrolde te midden der duisternis van dien somberen nacht. Mevrouw Euambuc luisterde een oogenblik naar liet woeden der elementen en zeide „Gelukkig is er geen enkel mensckelijk wezen in gevaar op die verschrikkelijke zee. De arme

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2