IIEOWS- El ADVERTENTIEBLAD ¥Ai WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAAIOEREfi. HEILLE. N°. 83. Vijl'ticndc Jaargang*. A0. 1874. Vrijdag* 23 October. HMIUD Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig- 4de district Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Itijks, franco per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Prijs Advertentiën, van 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,liP/o.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. A oor den AVerkendeu stand en Weldadigheid 6 Cl. per regel. Ingezonden Stukken en Brieven, de Reductie betredendebenevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondent ju, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles PR AN CO. Maandag den 19en October 1874 was in de herberg genaamd de ollondute" de raad vergaderd van de Gemeente Ileille. Tegen woordig waren de 1111. Sanders, burgemees ter, Wijffels en Quaetaart, wethouders, Sar- let, van de Casteele en Lievens raadsleden. Afwezig do heer van 1 tamme. Wat was de reden van die vergadering? Daarvan was reeds een en ander uitgelekt; geen wonder dus, dat eenige belangstellenden tegenwoordig waren om het fijne van de zaak te vernemen. De vergadering geopend zijnde, deelde dan ook de voorzitter mede, dat er ingekomen was een schrijven van 1111. gede puteerde staten, waarvan voorlezing werd gedaan. De hoofdinhoud van het voorgelezene, voor zoo verre daarvan nauwkeurige aanteekening gehouden is mocht hier of daar een fout ingeslopen zijn, dan houden wij ons voor terechtwijzing aanbevolen is als volgt: De Gedeputeerde staten van Zeeland Gezien lo. Een verzoekschrift van P. Lampa c. s; 2o de berichten van Burgemeester en Wet houders van Augustus '73 en '74; 3o het ropport van de commissie uit hun midden; Herzien lo hunne besluiten betrekkelijk het plaat sen eener school te Ileille, dagteekenende van 1801 en 1802; den brief van Burgemeester en Wet houders van Sept. 74; Overwegende: Dat eene schooi aan de Kruisschans ge heel misplaatst zou zijn, en door de leerlingen uit Oud-ileille nog minder bezocht zou worden dan die te Mid delburg (Delgie) en te Aardenburg; 2o dat van de Co kinderen van 514 jaar te Oud-ileille slechts 31 kinderen ter school gaan cn wel 9 te Aarden burg en 22 te Middelburg (Delgie), welke school, in het buitenland gele gen is, om den geringeren afstand bo ven die in Aardenburg verkozen wordt; dat die alstand werkelijk te groot en het verlangen naar de stichting eener school te Oud-lleille dus alleszins bil lijk is; 3o dat er geene gegronde reden bestaat, 2o lo om niet in de behoelte aan eene school voor Oud-lleille in de naaste omgeving te voorzien; 4o dat, om in de behoefte van onderwijs 10 voorz'en> de stichting eener school té Oud-lleille dringend wordt gevor derd 5o dat de wet zoodanige oprichting eischt; Besluiten lo te bevelen de oprichting eener open bare school voor lager onderwijs in het gedeelte der gemeente Ileille, genaamd Oud-lleille, en wel in de aldaar aan wezige buurtschap; 2o te bepalen, dat liet onderwijs in die school zal aanvangen 'I Januari '1870 3o Burgemeester en Wethouders op to dragen om dit besluit ter kennis van den gemeenteraad te brengen, voor de tijdige uitvoering daarvan voor zooveel van ben afhangt, te zorgen en daartoe aan den raacl de vereischte voorstel len te doenzoo met betrekking tot de oprichting van de school als ten aanzien van hetgeen als gevolg daar van volgens de bepalingen dor wet verder zal worden vereischt. Eer we nu verder gaan eene opmerking van, belang: Eenige hoorders meenen verstaan lo heb ban, dat er gelezen is zooveel mogelijk in de aanwezige buurtschap; anderen, dat liet juist gelezen is zoo a'.s liet hier boven vermeld is; eene inzage van liet oorspronkelijke stuk zal moeten beslissen. Indien echter do eerste lezing niet wordt tegengesproken dau houden wij het er voor, dat er staat in clc buurt schap Oud-I Ieille cn niet zooveel mogelijk in die buurtschap. Toch schijnen de raadsleden allen onder den indruk geweest te zijn van die woorden zoo mogelijkwant nauwlljks was het stuk gelezen of de voorzitter vragende, wie hier over verder het woord verlangde, kreeg lot antwoord van het lid Lievens, of er door Burgemeester en Wethouders geen voorstel gedaan werd aangaande de plaats, waai' do school zau gesticht worden. De voorzitter meende, dat men daarvoor het centrum, dat wil zeggen de Kruisschans diende te kiezen; hij behoorde dus ook on der de hoorders van zooveel mogelijk; wel wilde hij den Oud-ilei!lenaars een beetje te gemoet komen door de school wat meer naar Oud-lleille te schuiven, maar liet mid delpunt van de plaats meende hij toch het verkieslijks!. Het lid Lievens meende ook zooveel moge lijk verstaan te hebben, en daarop was zijne -.geheele redeneering gegrond. Hij toonde di i- dèKjk aan, dat eene school aan de Kruis schans onnut was voor geheel Ileille; dat al hot daaraan te besteden geld onnut gebruikt zou zijn; gedeputeerde staten builden bevolen eene school te bouwen zooveel mogelijk in de buurtschap Oud-lleille, aan dat bevel diende men te gehoorzamen door oen school in Oud-lleille te stichten en conc overeen komst aan te gaan met Sluis voor Kieuw- Heille. Maar de stem van den lieer Lievens was die des roependen in de Woestijn. Er werd gestemd, waar men de school zou bou wen, en met eene meerderheid van vier stem men (vijf tegen een) werd besloten de school in 't centrum der gemeente te bouwen; dat alles geschiedde onder den indruk van het zoo mogelijk. Vervolgens werden er f 580 uitgetrokken voor dan aankoop van grond en de voorloo- pige kosten. is de door ons gegeven lezing van 'L be sluit van gedeputeerde staten de juiste, en wij houden haar daarvoor, totdat zij officieel wordt tegengesproken, dan verklaren wij van die stemming niets te begrijpen. De gemeenteraad moest door D. en W. al leen in kennis gesteld worden dat gedep. Staten bevelen, dat er in Oiul-IIeille, in de buurtschapeene school gebouwd moet wor den liet is dus hier de vraag niet, ol men in hot centrum eene school zal bouwen; de vraag is maar naar de plaats, waar men de school IN Oud-lleille zal bouwen. Dat zoo mogelijk is bovendien eenigszins ongerijmd als men de overwegingen nagaat, die gedeputeerde staten hebben geleid lot hun besluit. De' school te Middelburg ligt in liet bui tenland, die te Aardenburg is te ver, die aan de Kruisschans zal nog minder bezocht wor den dan die te Aardenburg, Kieuw-I Ieille ont vangt voldoend onderwijs te Sluis daaruit volgt, dat de school moet komen in de buurtschap Oud-lleille cn niet zoo mogelijk in die buurtschap, en toch heelt dat zoo mogelijkblijkens hot besluit om de school bij de Kruisschans op te richten, de geheele vergadering beheerscht. En nu nog iets anders. Wij houden aan

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1