FEUILLETON. nisLen, legitimisten, Bónopartisten enSepten- nalisten. 't Schijnt dat werkelijk het alge meen resultaat dor verkiezingen in quaestie gunstig is voor de Ilepublikeinsche zaak. De Russische Kroonprins, die dezer dagen te Parijs vertoefde, is tot veler verwondering plotseling naar huis geroepen. Misschien combineert men in Parijs dit wel met het feit, dat Thiers ecne hoogere Russische rid derorde ontving, die, van den Witten Ade laar. De Hertog van Padua en die van Monchy, heide Bonapartistisebe candidaten, maken op zonderlinge wijze misbruik van eene audiën tie, welke Mac-Mahon hun verleend heelt, waarschijnlijk slechts in hunne qualiteit van collegas-IIertogen. Ze beweren namelijk dat de Maarschalk zich, ten opzichte hunner ver kiezing, geheel neutraal zal houden. Lo Temps waarschuwt de kiezers voor deze manoeuvre. Graaf Arnim heeft thans, naar de dagbladen mededeelen, eene civiele actie ingesteld teneinde te bewijzen, dat hij werkelijk recht heeft de bewuste stukken als zijn eigendom te beschouwen. Volgens de Tagespresse is het onjuist, dat de stukken in het buiten land zijn gedeponeerd en was de Graaf ook niet van plan ze te piibliceeren. Nog steeds geven do ofïiciouso bladen ge heimzinnige wenken, dat nog wel eens ern stige beschuldigingen tegen Graaf Arnim zou den kunnen ingebracht worden. Hier en daar is zelfs het woord verraad uitgesproken. De Graaf wordt heden overgebracht naar een zoogenaamd maison dc santé." Uit Munchen wordt gemeld, dat de Beicr- sche Regeering besloten hoeft in den Rijks dag' het initiatief te nemen tot een ontwerp strekkende om paal en perk te stollen aan de steeds toenemende wijnvervalsching. Men zou anders gedacht hebben, dat het meer op den weg der regeering lag met liet bier te beginnen. Do Regeering zal tevens aan den Rijksdag het verzoek richten om het invoer recht op Franschen wijn, waarvan het ver bruik in Duitschland steeds vermeerdert, te verhoogen en daarentegen de hooge uitvoer rechten op Duilsclien wijn, waardoor die export bepaaldelijk wordt belemmerd, te ver minderen. Donderdag den 23sfe» a. s. 's morgens ten 1) uur, zal te Würzburg hol proces tegen de Kullmann beginnen. Men weet nog niet of Rijkskanselier in persoon tegenwoordig zal wezen. Aan den beklaagden is ambtshalve als verdediger toegevoegd do heer Gerhard. Uit het Fransch. XVIII. Zulle een medelijden en mensclilievendhcicl je gens de slaven was golicel in strijd met de denk beelden van den graaf. Daar hij in Amerika was geboren en opgevoed, was bij doordrongen van de onverzettelijke vooroordeelen der kreolen; in zijn oog was een neger niets meer dan een huisdier, hij beschouwde hem als een hond of een paard. Nu echter deedjiij geene poging om de edelmoedige beschikkingen van Mevrouw Enambuc Kullmann had namelijk ondanks alle pogin gen, geen advocaat kunnen krijgen, iets waar over de Ultramontaansche Beierschc pers bizonder verstoord is. liet Vaderland heeft ontdekt, dat dit treurig geval al weêr de schuld is van de Liberalen. Te Eizenach vergadert weêr het jaariijksch congres dor vereeniging voor Sociale Staat kunde, de zoogenaamde Katheder Socia listen. Do vergadering heeft zich o. a. bezig gehouden met de quaestie van bestraffing van contractverbreking door arbeiders. Uit Genève meldt men dat de Protestant- sche kerkeraad met groote meerderheid van stemmen afwijzend heeft beschikt op een verzoek van den heer Loyson (ex-patcr Ilva- cinlhe) om de Madeleinekcrk te mogen ge bruiken voor wokelijksche voorlezingen over de lien geboden. Volgens het Journal de Genève is de wei gering gegrond op liet feit dat Loyson pries- ter en Katholiek is, terwijl men voorts er bezwaar in zag het verzoek toe te staan met het oog op Loysons verhouding tot den staat en de oud-Katholieke gemeente. 't Blijkt, dat de Spaansche Gezant te Parijs werkelijk op nieuw eene nota aan de Fran- sehe Regecring heeft overhandigd, klachten behelzende over de houding der Fransche Regeering tegenover den Carlistisclien opstand, liet is eigenlijk geen nota, maar een zeer uitvoerig memorandum, waarvan tegelijkertijd afschriften zijn gezonden aan de overige Mogendheden. Volgens dit memorandum ont vangen de Carlisten nog ^voortdurend hulp van hunne geestverwanten in Frankrijk, zijn er nog altijd plaatselijke ambtenaren, die de Carlisten begunstigen cn leggen de hoogere autoriteiten nog altijd omtrent de geheele quaestie eene hoogst laakbare onverschillig heid aan den dag. Do Spaansche Regeering verlangt dan thans ook formeel, dat eenige beambten in de grensdistricten door ande ren zullen vervangen worden gelijk mede eenige douanen; voorts dat een der bruggen over dc Bidassoa zal worden afgesloten en dat een militair cordon zal worden getrok ken langs de geheele grens der PyreneeSn. Binnenland, In eene correspondentie uit Atsjin, voorkomende in de Sa er. Cour.leest men liet volgende ;/Zoo ellendig en bedroevend de toestand voor dc soldaten geweest is, zoo goed liebben zij het tegenwoordig. Aardappels, groenten, tabak, wijn en bier, alles kunnen zij bekomen, uitgenomen brood, waarvoor men echter ook weldra de noodige maat regelen nemen zal. te bestrijden; hij nam de pen op om het. bevel, dat zij gegeven had, op te schrijven en vraagde alleen half spottend /,Zal nwe liefdadigheid zich ook tot de engages uitstrekken Ongetwijfeld," antwoordde zij driftig//die ongelukkigen zijn nog meer te beklagen dan de slaven hoewel zij blanken zijn zoo goed als wij Dit was werkelijk waar. Hen, die men op de Antillen engages noemde, waren arme gelukzoe kers, die daar zij gcene middelen bezaten, hunnen overtocht betaalden door drie jaren hunne vrijheid te verpanden. Dc Oost-Indische compagnie dreef druk handel op die monsterachtige manier en de schepen vervoerden onophoudelijk van die onge lukkige schepsels naar de koloniën, die gelokt wer den door de hoop van fortuin te maken wanneer zij uit hunue tijdelijke slavernij zouden verlost zijn. Zoolang hun diensttijd duurde waren zij meer te beklagen dan dc zwarten; de meester toch, die drie jaren van huuiie vrijheid gekocht had, spaar- Het gevoel van tevredenheid straalt dan ook uit elk soldatcu-oog, en de gezondheidstoestand wordt bij den dag beter. De overste De Jong der administratie wordt dan ook bizonder geprezen; aan hem heeft menigeen hier veel verplichting voor zijn onvermoeiden ijver eii pogingen, om in dc aanvankelijke netelige positie der minderen deze gunstige wending te bewerkstelligen. Zachtjes aan wordt onze positie hier, uit een militair strategisch oogpunt beschouwd, ook veel beter". In het mail-overzicht van het Dat. JJbl. leest men o. a. het volgende: //Duiten twijfel vertrouwt men hier algemeen op den goeden uitslag van den oorlog, maar met span ning, met eenigen angst zelfs vraagt men: hce lang zal die uitslag zich nog laten wachten? Het Iudisehe leger is niet groot genoeg om tel kens en telkens te suppleeren, en bijna ongeloofe lij k om de moeielijkheid der uitvoering klinkt het gerucht, dat in November niet tot een derde ex peditie zal worden overgaan, maar bij voortduring groote troepenafdeelingcn naar Atsjin zullen worden gezonden. Dat de oorlog financieele opofferingen kost, is zeker te bejammeren, maar Nederland is stellig nog rijk genoeg om eens ondernomen en vrijwillig begonnen oorlogen niet halverwege te laten steken. z/Het denkbeeld van prof. Vreede om met te rugroeping van den tegenwoordigen Gouverneur- Generaal de zaak anders aan te vatten, zegge op een of andere wijze tot een minnelijke schikking Ie; geraken, wordt hier eenvoudig belachelijk gevon den. Algemeen is men van oordeel, dat de oor log tot een einde moet worden gebracht, zooa's dat ons in den Indischen Archipel past; slech.s zeer enkelen blijven volharden bij het denkbeeld, dat het einde er al is". Door het stormachtig weder is in dc nabijheid van Wieringen Woensdag namiddag een tjalkschip- per over boord geslagen en verdronken;te Zierikzee werd een hoogaarts nabij het hoofd tegen den dijk geslagen en verbrijzeld, doch twee opvarenden heb ben zich gelukkig weten te redden. De coalitiewet is door de rechtbank te Arnhem toegepast. Twee personen zijn tot zes weken ge vangenisstraf veroordeeld omdat zij op eens andeis vrijheid in de uitoefening van zijn arbeid of nijver heid, door gewelddadige bedreigingen met straf bare feiten inbreuk hadden gemaakt. Nadat vrijdagnacht te 1 uur aan de Zande* on der Kamperveen, de luchtballon van den heer Go- dard aangekomen en van daar per as vervoerd was naar Kampen, vertrokken de reizigers, een 6tal, per trein van 9 uren van daar naar Amsterdam. Uit een circulaire van het hoofdbestuur van het Koode Kruis, dezer dagen rondgezonden blijkt, dat de ondersteuning van de zijde van het pu- de hen minder dan zijne slavenwant het kon hem niets schelen of hunne gezondheid geheel verwoest werd of dat zij stierven tengevolge van hunnen toestand. De grondeigenaar in de kolonie was geenerlei rekenschap verschuldigd van de middelen welke hij gebruikte om zijne engages tot gehoorzaam heid en werkzaamheid te dwingen; hij legde hun de zelfde straffen op, waarmede hij zijne negers dwong"; noch roede noch gevangenstraf werden aan hen gespaard; zoo dat de sterfte tn die dorpen, welke door hen bewoond werden, verschrikkelijk was, en hun lot dikwerf veel harder dan dat der slaven, die meer aan het klimaat gewoon waren. Evenwel stelde de publieke opinie den engage verre boven den slaaf; omdat deze, wanneer hij de verschrikkelijke vuurproef doorstond, dikwijls zeer snel fortuin maakte en tot eene goede maat schappelijke positie geraakteterwijl de neger zelfs wanneer hij vrij was, nooit de schande zijner ge boorte kon uitwisschen. Overigens was het lot

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2