Politiek Overzicht. B i n n e n I a n d. zoolang ilc woorden van Lessing, waar blij ven, dat het de christenen slechts 'om den naam te doen is, zoolang blijft onze maatschap pij wat do Chineesche maatschappij i;, wat de maatschappij in Japan is eene vereeniging van menschen, die door een strafwetboek geregeerd worden, volstrekt niet door de reinste zedeleor. Somber is mijne schilderij vind Ge niet? Maar heb een oogenblik geduld nog. Ik zie licht aan de kimme Daarvoor in mijn Volgenden. t. t. PlIILAhCHON. [Iet resultaat der 11. .Zondag' in Frankrijk gehouden verkiezingen voor de Algemeene Raden is nog' niet volledig bekend. Maar 't schijnt, dat de Republikeinen niet extra gelukkig zijn geweest. Op Corsica is het bij de verkiezing heftig toegegaan. De aanhangers van Chislehnrst on die van l'rins Jéröme zijn daar duchtig handgemeen geweest. Over 't geheel wordt de klove, die tusschen de gewezen Keizerin en haar neef, met respectievelijk gevolg, is ontstaan, reeds grootrr. In Seinc-et-Oise wordt de candidatuur van den Hertog van Padua; die als ecu vriend der lumilie op Chislelmrst bekend staat, openlijk en zeot;.hei lig bestreden door den heer Richard, in der tijd onder 01 li vier Minister van Schoone Klui ten en een persoonlijk vriend van Prins Jéröme. Ik zal zegt Richard tegen de candidatuur van den Hertog van Padua. stommen en ik spoor mijne vrienden aan hetzeltile te doen. Richard is van oordeel, dat Rouher en diéns partij het Bonapartïsme vc:jntreinigil hébben door er ligitimistische elementen in te mengen en beschouwt nu zijn vriend Jéröme als den eenigén verte genwoordiger van de zuivere .Napoleontische, min of meer democratische traditie. Zondag heeft te Glasgow de aangekondigde Protestanten-meeting plaats gevonden. Ze was talrijk bezocht. Rinnen twee dagen waren alle toegangsbilletten uitgegeven. Alle par tijen en gezindten waren vertegenwoordigd, behalve alléén do ultrarhontanen. Hoofdon derwerp der besprekingen was natuurlijk Iluitschlands strijd tegen Rome. Lord Shaf tesbury, Aberdeen en andere aanzienlijke en geleerde personen hadden brieven van sym pathie gezonden. Het dagblad Echo spreekt tegen, dat de Hertog van Northumberland tot de Katliolieke- lverk zou zijn overgegaan. Uit het F ran sch. XVI. „Welnu Mevrouw," zeide hij ufi eenig nadenken, „ut had nu de graaf verwachtingen en al durfde hij die uiten, waarom zou dan die verklaring u bezorgd maken „Omdat ik dan veel met dien man zal te wor stelen, hebben en zal moeten kiezen tusschen tus schen zijne liefde en zijn haat. O, dokter ik keu hem goedh ij zat eene weigering nooit ver geven," In de Duitscho bladen vin-U men Witv een rijken oogst, van zoogenaamde staatkun dig kerkelijke berichten. In zake bisschop Eberhai d van Trier heelt de bevoegde recht bank beslist, dat de bisschop behoort te wor den vrijgelaten, aangezien de hem opgelegde geldboete door :t in heslagnenien van zijn tractement en de door hem Ondergane ge vangenschap is voldaan, 't Is nog onzeker of nu de vrijlating; zal volgen dan of de over heid in appèl zal komen. Hit Posen wordt gemeld, dat de heer Bonk, Vicaris te Xió'ns, over de grenzen is gezet door den sterken arm, omdat hij geweigerd had liet hevel van de overheid op te volgen om binnen ld uur de provincie te verlaten. Te Posen heeit de politie eene processie welke zich op straat vertoonde, gelast zich weer naar de kerk te begeven. Dit geschiedde dan ook nadat aanvankelijk eenige tegenstand was'geboden. Met pijnlijke verwondering heeft men to Wcenen kennis- genomen van cone allocutie, welke de anders vrij-gematigde Weener Aarts bisschop, Kardinaal Kanselier tol zijne onder- hoorigc geestelijkheid heeft gericht. Genoemde prelaat heelt in die allocutie een Iiarls- tochtelijkcn aanval gedaan op de Pruisische kerkelijk- staatkundige wetten en op de po litiek van Minister Kaclk. wiens grondstellin gen, welke niets anders zouden bedoelen dan de uitroeiing van liet Christendom, op éene lijn worden gesteld, met die van den bekenden modernen wijsgeer Hartman 011 van de Pa- rijsehe Commune. Falck wordt dan ook rondweg een atheïst genoemd. Uit dit schrijven zou men moeten opma ken dat Rnuseher, die tot nu toe beschouwd werd als de man, die deOostenrijksche Regee- ring. en de< geestelijkheid met elkander zou verzoenen, eene geheel andere houding denkt aan te nemen, i Garibaldi heeft, nu de nieuwe verkiezingen zijn uitgeschreven, een manifest in 't licht gezonden waarin hij de kiezers aanspoort trouw ter stembus te komen. Ze moeten evenwel vooral niet hun stem uitbrengen op een der leden van het vorig Parlement maar alleen kiezen personen, die wegens staatkundige misdrijven veroordeeld zijn en als zoodanig gevangen zitten. In liet Napolilaansche hebben de ver schillende fracties der Linkerzijde besloten hij de verkiezingen samen te gaan. M anneer men de berichten gelooven mag, d e lieden uit Santander worden gezonden, zou de ontevredenheid in het Oarlistische „Zijt gc dan besloten hem te weigeren?" viel de dokter haar met ongerustheid in de rede. „O, Mevrouw, begrijpt gij al de gevolgen wel van..." „.fa, ik weet al wat er voorvalt," antwoordde Mevrouw Emunbuc; „ik weet dat ik vijanden heb, die zich in 't. geheim tegen mijn gezag verzetten en een oproer trachten te verwekkenik weet ook, dat de graaf de Loinvilliers zich onmisbaar acht om die onlusten te bedwingen. Daarom heeft bij zieli langzamerhand een soort van schutterij ge vormd uit zijne zoogenaamde Spaansche garde, eigenlijk slechts een handvol gelukzoekersIk heb al sedert lang bet oog op deze handelingen." „En toch hebt gij ze niet kunnen beletten. Tot wien zult gij u dan moeten wenden om Js graven invloed te keer te gaan „Misschien zal-er iemand komen," zeide Me vrouw EuambliC; Terwijl zij een verlangenden blik sloeg naar den zeekant: „O, iemand dien gij verwacht?" zeide de dok ter verwonderd. j, leger, die volgens de laatste berichten steeds -stijgende was, thans haar loppunl hebben bereikt. Te Durango zouden de troepen van Don Carlos aan 'I. muiten zijn geslagen en de legitime Koning zou door zijn eigen soldaten zwaar zijn gekwetst e:i wel inde streek van de maag. 't Bericht vereischt echter nog be vestiging. De Ibetjia meldde een paar dagen te voren, dat Derrégaray last had gegeven alle solda ten te i'usilleérën, die zich 500 meters van het kamp verwijderden. Wéér zou den Carlistén een nieuwe voor raad kanonnen zijn toegevoerd. Het Spaansch eskader had niets bemerkt. lu particuliere brieven en in de al hier verschijnende dagbladen wordt verze kerd, dat onder de Carlistische troepen hij Durango oproer is uitgebroken en Don Car los door de muiters ernstig gewond is. Z. M. heeft aan den Ibiténaht generaal J. van Swiften, met 1 October, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, onderdankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem op nieuw aan den koning en aan den lande bewezen, en weder gesteld iu het genot van liet hein vroe ger verleende pensioen. Bovenstaand bericht, moge niet iu den stroom der koninklijke besluiten'onopgemerkt voorbijgaan. Het vaderland heeft groote verplichtingen aan den man., die in een hachelijk tijdsgewricht zijne toen reeds welverdiende rust opofferde om in Atsjin de gevaren van den krijg te trotscéreu ca .door zijn beleid den vijand tot onderwei ping te brengen, 't Blijkt, dat de generaal die taak volbracht rekent en de koninklijke dankbetuiging met liet op nieuw verleend pensioen, druk 't. zegel op die meening. Reeds zijn de berichten uit Atsjin van dien aard, dat wij 'lii'et twijfelen of 't zal eenmaal de overtui ging van allen worden, dat de'generaal Yan Swie- teu ten volle zijn taak heeft volbracht en zich verdienstelijk gemaakt jegens het vaderland. Ongeveer een jaar geleden werd de landbouwer B. vroeger herbergier en bakker te' Wulfaartsdijk, bij vonnis der' arrondissements-rechtbank te Goes wegens diefstal van vruchten op den akker, veroor deeld tot eenzame opsluiting.gedurende 183 dagen,' met verwijzing in de kosten van het geding. Daar de schuldige zicli intusschen door de vlucht n"; ar Amerika uit de voeten had gemaakt, werd liet vonnis bij verstek gewezen. De veroordeelde scheen echter den vrijen bodem der groote republiek aan gene zijde van den oce aan nog minder aangenaam te vinden dan eene Nederiaudsche gevangenis. Hij is althans dezer dagen in het vaderland teruggekeerd en heeft zicli den 3en dezer vrijwillig in handen der justitie gesteld. //Iemand, dien ik reeds lang wacht" antwoordde Maria. //.Ta dokter, een man wiens rechtschapen heid en trouw mij bekend zijn; een man, wiens geheele leven een edel voorbeeld geweest is-van moed en opoffering. Hem heb ik mijn toestand blootgelegd, en zoo hij niet dood is, zal hij ko men." - /,Hoe eer hoe beter," zeide de dokter, die' er hoe langer hoe minder van begreep. z/Ja, hij zal komen," zeide Maria vol vertrou wen. Doch toen verviel zij weer in de vreeselijke neerslachtigheid, veroorzaakt door het langdurige wachten, en zuchtte: //Maar als hij eens dood was?" - Ha een oogenblik zwijgen zeide de dokter: z/Ik had de gevoelens van dén graaf reeds lang geraden hij bemint Mevrouw en is hartstoch telijk en jaioersch iu zijne liefde." z/Dat heb ik begrepen uit'de soort van haat, dien hij mijn zoon toedraagt, zeide Mevrouw bitter; //dat arme kind! mijne liefde voor hem

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2