NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VUAIDEBEN. AMICE, ijflicmie Jaar^an"-. A°. 1874 Politiek Overzicht. N° 78. t' O \i,i isiiiÉmitimiiii •Bit'.Weekblad verschijnt iedereu Dinsdag en Vrijdag. Vrijs Advertentiëiivnn L5 regels f 0,75 elke regel Prijs per drib maanden voorliet voormalig 4de district "\7"rJj rr OphslP daarboven 0,12]/o.Grootc letters naar het getal gewone Zeeland f 1,15voor de overige plaatsen des Rijks, t'rumo J O regels'die zij beslaan. per post 1,30. Afzonderlijke Nummers 0,05. Yoor den Werkenden stand en Weldadigheid 6 Ct. per regel. Ingezonden Stukken en Brieven, de .Redactie betredende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeeliugen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Wiit stond ik vreemd op te kijken, toen ik uw lantsten brief gelezen had! Man, hoe komt Gij toch aan al «lie theolo gische vraagpunten, die Gij mij daar in op- opgedischt hebt? Zoo heb ik li nooit ge kend. Waart Gij in uw jeugd een losbol geweest en laagt Gij nu op sterven, dan zou ik misschien gezegd hebben: liet gaat hem als zekere dames, die bij liet toenemen der jaren hoe langer hoe dichter bij den preek stoel kruissen; maar Gij met uwe gezonde hersens, uwe gezonde levensopvatting! - Ik raad U in gemoede eens met uw genees heer te spreken. Dikbloedigheid geelt vaak aanleiding tol godsdienstige dweperij. Eene kleine aderlating en een verstandige levens regel voorkomt veel van die dwaasheden. Geloof mij, ik weet het bij ondervinding, er is geen grootcr doolhol dan die weten schap de naam is niet van mij, ik zou sophisterij zeggen die men theologie noemt. "Wilt Gij een paar bewijzen? Wel neem dan de leer van de Protestan ten en die der Katholieken; de een bewijst uit den bijbel dat Maria behalve Jezus nog andere kinderen gehad heelt; de tweede, dat zij onbevlekt ontvangen is, Jezus gebaard heelt en maagd gebleven is; de eersten too- nen u duidelijk aan, dat in het sacrament van 't altaar brood brood blijft en wijn wijn; terwijl de anderen u even overtuigend be wijzen, dat brood en wijn veranderen in vleosch en bloed van Christus. Gij zult U herinneren welke lieflijkheden Luther en Calvijn over dat punt gewisseld hebben. Geen mensch op de wereld kan u tegen spreken, dat Paus Ilonorius door twee achtereenvolgende conciliën als ketter ver doemd is; tocli hebben de heeren Jezuieten darr uit heel aardig weten aan te toonen, ('a', hij even goed als andere Pausen onfeil baar is. Zoo kregen, en dat is mijn laatsle punt, waardoor ik u den aard tracht aan te toonen van 't geen men theologie noemt, Arminius en Gomarus o. a. twist over de vraag of men zalig werd om het geloof of- wel door het geloof. En zulke prullen hebben heele steden, heele landen het onderste boven ge keerd. Weet Gij, hoe het met de heilige theolo gie is gegaan? Ik wil u dat eens door een voorbeeld dui delijk maken. A en H krijgen verschil ownjjwn'wander punt van weinig ol geen beteekenis. A be weert, dal hij gelijk heeft, 13 Insgelijks; men scheidt met verbittering. A, in de volle over tuiging, dat hij recht heeft, vertelt de zaak contra 13, altijd uit zijn oogpunt beschouwd, aan zijne vrouw, aan zijne vrienden. B doet geen zier anders, en zijn nu A en B perso nen van invloed in cene gemeente, in eon staat, dan heeft men, en wel in een mach tig korten tijd, twee partijen, die elkander verketteren, verdoemen en zoo mogelijk ver nielen zouden. Want en dat is een ver schijnsel, dat Gij toch al dikwijls zult waar genomen hebben, alle menschen zijn ge neigd partij to kiezen in eene zaak, die hun volstrekt niet aangaatzoodat er aan partij genooten maar zelden gebrek is, Maar weet ge wat de droevige zijde van al die theologische twisten geweest is en nog dagelijks is? Deze, dat de hoofdzaak van't christendom al meer en meer verloren gaat. De practijk verdwijnt, naarmate de theoreti sche bespiegelingen toenemen. De meeste bewoners van Europa noemen zich christenen; zij zeggen dus de leer te volgen van Christusniet alleen, dat zij zulks zeggen, maar zij bewijzen't u ook, namelijk door theologische bewijzen, dat zooveel zeg gen wil als over 't algemeen door drogrede nen. Want men heeft Roomsch-Katholieken, Griekseh-Katholioken, Oud-Katholieken, Gere formeerden, Luterschen, Remonstranten Kwa kers, Afgescheiden-Gereformeerden enz. enz. enz. en hoe die allen nu uit eene leer, nl. uit de leer van Christus, moeten aantoonen, dat elk voor zich gelijk heeft, zie dat gaat boven mijn begrip. Uit dier. doolhof kan men niet wijs wor den en daarom is het mijns inziens maar het be^le, om die menschen. over allerlei strijdvragen maar te laten zeuren en te la ten twisten en voor ons zeiven terug le keeren, tot de practijk van het chrislendcm. Volgen wij de leer van Christus, daarin bestaande, dat men God bemint boven alles, zijn naasten als zich zeiven; dat men Godc geve wat Godes, - den Keizer, wat des Keizers is; dat men aan anderen doe wat men ver langt, dat zij ons zouden doen, en dat wij als geloovende in eenen Meester onze broe ders niet veroordeelen, maar bun des noods zeven maal zeventig maal hunne verkeerd heden vergeven. Als men nu in plaats van de kinderhoof den vol te proppen met allerlei theologische twistpunten, met allerlei spitsvondigheden over erfzonde, doodzonde, en zonden tegen den heiligen geest, met allerlei ongerijmdhe den, die men samen kan vatten onder den naam van voorbeschikking en vrijen wil, als men die zelfde kinderen eens goed bekend maakten met de leer van Christus, waarvan ik u zoo even de inhoud hebben opgegever. Wat dunkt 11, zou de wereld niet een heel eindje in zedelijke verbetering vooruitgaan Denk daarover eens na; in mijn volgen den kom ik op dit. onderwerp terug. Als altijd t. t. PilII.ARCIION. Tan de eene zijde tegengesproken, worden van den anderen kant de geruchten weder bevestigd, dat Mac-Mahon van plan zou wezen de Broglie weder in liet Ministerie zitting te doen nemen. Onmogelijk is tegenwoordig in Frankrijk niets. Volgens La Patrie is er ernstig sprake van een nieuwe reis van Mac-Mahon. De Maar schalk zou van 15 tot 30 October het Zui den van Frankrijk willen bezoeken. De clericale Monde heeft uittreksels open baar gemaakt van een verdrag, 't welk, naar hot zeggen van dit blad, tusschen Frankrijk en italic zou gesloten zijn en betrekking heb ben op den Heiligen stoel. Dit bericht wordt van olïicieuse zijde tegengesproken. Een aantal Parijsclie kooplieden hebben een verzoekschrift tot de permanente commissie ge richt waarin er op wordt aangedrongen dat de Nationale Vergadering eerst den 15 Januari a. s. hare zittingen zal hervatten. Immers wanneer het vroeger geschiedt, zal dit op do s zaken een nadeeligen invloed oefenen. De Londensche Times behels! een artikel waarvan de gegevens zonder twijfel aan het blad van hooger hand zijn verstrektwaarin aangetoond wordt eu met de stukken bewe zen, dat de geruchten, welke in den laatsten tijd zijn verspreid omtrent de financieele moeilijkheden, waarin de Prins van Wales zich zou bevinden, geheel uit de lucht ge grepen zijn. Wel verre van GÜO.OOO pond schuld te hebben, gelijk door sommige dagbladen was medegedeeld, heeft de Prins slechts zooveel onbetaalde rekeningen moest van zeer jongen datum als met een derde van zijn "aarlyksch in inkomen zeer gemakkelijk zijn te voldoen.

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1