M ft R t ft; FEUILLETON. De Ligiio d'Alsare heeft een hieuw dagblad opgericht, waarin aan de Elzassers gezégd wordt, dat de dag der verlossing uit de Duitscho heerschappij niet ver nicer is. De bewoners y.m den Elzas worden aangespoord moed te honden en op Frtfhkrijk te vertrou wen. Redenen, waarop die beloitevan spoe dige verlossing steunt, zijn niet aangegeven. Hoe weinig echter do Franschen nog in staat zijn den toestand te beoordeelen waarin zij verkeerden hij het uitbreken van den oorlog en hoe weinig zij geleerd hebben, blijkt uit de volgende zinsnede: »'t Is waar, dat wij, na verraderlijk overvallen te zijn, door de Pruisen zijn vertreden, uitgeplunderd en mis handeld, maar zoodra Frankrijk uit zijne be zwijming ontwaakte, zoodra weder mannen in plaats van verraders tegenover de moor dende en brandende troepen stonden, heelt Pruisen vrede gesloten om niet verpletterd tot hij Mainlz in den Ilijn te worden ge drongen." Men moet hier niet aan kwade trouw gelooven, de schrijver is waaarschijnlijk overtuigd, dat de toestand zoo was en millioenen zijner landgenooten met hem en daarom is Frank rijk vooreerst althans tot machteloosheid ver oordeeld. Nadat gebleken is, dat met goed gevolg betere woningen voor den arbeidenden stand in Shallcrsbury Park estate zijn gebouwd en de vraag naar dergelijke woningen in Londen voortdurend toeneemt, isdooreenemaatschappij onlangs een terrein aangekocht van 80 acres (ongeveer 05 bunder) in het westelijk deel van Londen. Daar zal als 't ware een nieuwe stad worden gebouwd. Rij den aanleg wordt op eene bevolking van 16000 zielen gerekend. Do plannen zijn reeds gereed en de straten afgebakend. Ofschoon nog geen steen gelegd izijn nu reeds 1000 aanvragen om huizen bij de commissie ingekomen. De onderne ming wordt door de aristocratie beschermd, liet kapitaal, dat aanvankelijk 250.000 pd. sl. bedroeg, is tot op f millioon verhoogd. De kolonie zal Queens Park worden genoemd. In het midden worden 3 bunders voor een open haren tuin ingericht, bovendien zullen achter en voor de huizen tuintjes worden aangelegd en langs de stralen een dubbele rij hoornen wor den geplant. De Koningin zal den gedenk steen leggen. Volgens een particuliere correspondentie uit Madrid aan de N. Fr. Presse is rnen daar zeer verbolgen op Frankrijk en zijne Regee ring. De verwijtende woorden door den Spaanschen gezant tot Mac-Mahon gericht, IJit het Fransch. XII. „Ziet ge mijn echtgenoot niet dokter? riep me vrouw Euambuc over de trap gebogen: Waar is hij?... „Hij is gedekt even als al onze lieden achter de deur; zij hebben van uit de kijkgaten en van ■uit de raampjes naast de deur, geschoten. Een nieuwe losbarsting galmde ids een donder slag door het huis en deed het op zijn grond vesten schudden; een verschrikkelijk geschreeuw zijn alleszins gerechtvaardigd. Volgens be richten van particuliere personen, die de bad plaatsen in het departement der Netler-Pyre- neön bezochten en huiten de politieke par tijen staan, worden groote convooicn van allerlei krijgsbenoodigdheden, die in verschil lende vormen en langs verschillende wegen te land en te water naar de Spaansche gren zen gaan, vrijelijk doorgelaten. De Carlisli- sclie leveranciers bewegen zich vrij en de Carlistische officieren paradeeren langs de straten in hunne nieuwe uniformen. De hof houding van Prinses Margaretha, waar als in een duiventil do gestikte uniformen in- en uilgaan en nog vele dergelijke zaken geven het geheel den schijn alsof het hier een na tionaal belang geldt; als de revanche-oorlog voor de deur stond, kon het er in liet ooste lijk grens-departement niet anders uitzien dan tegenwoordig iu de noordelijke PyreneCn De prefect van Nadaillac en zijn secretaris zeggen tot ieder die het hooren wil: omen kan ons ontslaan maarniet vervangen; maar 't heeft geen nood." De nieuwe Ministers van openbare werken, Poszjet, vroeger Russisch vice-admiraal en gouverneur van een der zonen van den Keizer, als een liberaal man bekend, heeft een schrij ven gericht aan de bestuurders der Russische spoorwegen, houdende verbod om Joden in den telegraafdienst op te nemen, terwijl de vroeger aangestelden zoodru mogelijk uit den dienst verwijderd moeten worden. Iloe of een niet-liberaal Minister in Rusland er wel uitziet Uit de Kaap de Goede IIoop wordt ge meld dat de goudvelden productiever worden, er was een stuk goud gevonden van zeven pond en vier ons. Up dc diamantvelden gaat weinig om, een tien karaats zwarte diamant is gevonden, die wegens zijne zeldzaamheid van groote waarde wordt geacht. Uit New-York wordt gemeld dat bij een fabrieksbrand te Tall-River 30 meisjes die op een bovenverdieping werkten in de vlammen zijn omgekomen, terwijl een nog grooter aan tal in wanhoop uit de ramen sprong, waar van do meesten óf levenloos óf zwaar go- wond werden opgenomen. Binnenland. 9 25 Sept. Het zoontje van den voer man J. P. P. alhier is gisteren nabij de draaibrug overreden geworden door een vrachtwagen met steen beladen. Naar men zegt heeft de jongen, terwijl de wagen voortreed, zich op den zooge naamd en korten dissel willen nederzetten, maar is deed zich buiten hoorenvervolgens werd het dood stil. „Dezen keer hebben zij de voorplaats schoon geveegd riep de dokter, terwijl hij zijn hoofd van achter de deur stak; „Goddank nu is het alarm voor de wacht gegeven en we zullen weldra geweerschoten buiten het hek hooren, indien de wacht ten minste niet overvallen geworden is, dat wel mogelijk is. „En de negers Mijnheerriep mevrouw Enam- buc, door eene plotselinge hoop bezield, „zij zul len ons te hulp komen „Maar zij hebben geene wapensmen zou toch de negers uit de werkplaats niet durven wapenen?" zeidc de dokter. „Als het dien kerels maar niet in 't hoofd komt hun opzichters te dooden en die wilden te helpen Een hernieuwd geschreeuw nog verschrikkelij ker dan te voren verdoofde de stem ïan den dokter, en op 't zelfde oogenblik werd de deur opnieuw gebeukt; het scheen, dat men een balk gebruikte achterover gevallen, waarna de wagen over beide beenen is heeugeloopen. -A-Etixleribixi'g*. Door de ambtenaren iu deze gemeente is aangehouden een kalf van den landbouwer A. Zoimevijlle wegens te lage aan gifte. Het beestje zal geslacht en tegen 70 cents per kilogram verkocht worden. 't Is treurig dat de prijzen voor den handel zooveel hooger door den landbouwer geschat wor den dan de prijzen voor eigen verbruik. Er loopt hier het gerucht, dat een hond letter lijk doodgedorsc/it is ondanks de tegenwoordigheid van den eigenaar en van een jager, welke die marteling met een geladen geweer stond aan te zien. We komen, 11a volledige inlichtingen beko men te hebben, op dat bericht terug. Ingezonden Z. M. de Koning heeft de zitting der Stateu Gene raal met de volgende rede geopend „De algenieene feeestvreugde ter gelegenheid van mijne 25jarige regeering hebben mij met dankbaar- beid vervuld. De zedelijke en stoffelijke belangen blijven bet voor werp mijner gestadige zorg. De betrekkingen met het buitenland zijn van den meest vriendschappelijke!! aard. De gezondheidstoestand was over het algemeen gunstig, alsmede de oogst. De zee- en landmacht dragende liooge tevreden heid weg, vooral op Sumatra. De opbrengst middelen en inkomsten klommen. De iiuancieele toestand is gunstig. De openbare dienst zal vele uitgaven vorderen, vooral de verdedigingdie evenwel zonder buiten gewone middelen zullen kunnen gedekt worden. De aandacht blijft voortdurend gevestigd op de verbetering onzer inkomsten. Verschillende wetten zullen u worden aangeboden, als: comptabiliteitswet, gedeeltelijke herziening wetboeken en rechterlijke organisatie. De belangen van .het .onderwijs gaan mij zeer ter harte. Eene wet op liet Hooger Onderwijs zal u worden aangeboden; terwijl ernstig zal over wogen worden welke wijzigingen de wetten op het onderwijs behoeven. Eene wet op de nationale militie is in behande ling. De openbare werken zullen voltooid en nieuwe voorbereid worden. Het zal ons streven zijn te trachten een gedeelte van de Zuiderzee droog te maken. Uit de Atchin-beriohten is het te voorzien dat de tegenstand overwonnen is. De cultures beloven eene goede opbrengst. Nieuwe spoorwegen zullen op Java worden aan- gelegd. In de West-Indiön heerscht vooruitgang". In een bij het Departement van Koloniën ontvan gen telegram van den Gouverneur-Generaal van ederlandsch-Indie, dd. 19 dezer, wordt omtrent want snel en hevig volgden de slagen elkander op. De met ijzer beslagen planken der deur be gonnen te kraken en spleten, de paneelen hielden nog een oogenblik stand maar weldra was de deur verbrijzeld. Een afschuwelijke kreet der wilden galmde door liet gebouw; als woedende tijgers sprongen zij naar de opening toen eensklaps het ijzeren hek dat achter dc deur neergelaten was, hen stuitte; een tweede kreet van woede en spijt nog afschu welijker dan de eerste ontsnapte aan hun borst. Schuimbekkend vielen zij dit onverwachte belet sel aan en zonden een hagelbui van pijlen door het hek, die evenwel niemand kwetsten. De dokter was met buitengewone vlugheid de trappen weer opgestegen en zag nu met angst en schrik naar beneden „Ha, het hek zal het langer uithouden dan de deurriep hij„gezegend zij hijdie het zoo sterk en hecht gemaakt heeft. Zie, welke flinke

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2