IIEOWS- El ADVERTENTIEBLAD UJLi in fii i' J ZïEwscH-'/LSAsaaES. DE OOGST. X 7.j. Vijftiende Jaaryiaiia;. A0. 1874. Vriidag 25 Sent. Politiek Overzicht. O Pit AYc^kblart verschijnt iedèren Dinsdag eti Vrijdag. Prijs-jiev^iiii maanden voorliet voormalig; 4de district Zeeland 1,15; voorde overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,05. o O i Prijs Advertentiën, van 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,1 Groote letters naar bet getal gewone regels die zij beslaan. Voor den Werkenden stand en Weldadigheid 6 CL per regel. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffendebenevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeoliugen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles PitANCO. liet jaar '1874- mag gerekend worden tot die, welke niet alleen een voldoenden maar zelfs een overvloedigen oogst hebben opgebracht. Ile gevolgen daarvan, eene spoedige en groote daling der marktprijzen is daarvan bet gevolg geweest. Tarwe, die tijdens bet snijden van den oogst nog verkoopbaar was, tegen f 13,50 a f ii is gedaald tot 1 9,50; rogge, die zel den voor 1 0,te koopen was staat nu 17 en bet laat zich aanzien, dat alle prijzen nog naar benéden zullen gaan omdat de aardap pelen oogst overvloedig is cn do vruchten van eerste qualiteit zullen zijn. Met bet slachtvee is bet hetzellde. De liooge prijzen, die daarvoor langen tijd zijn besteed belmoren tot de geschiedenis en de goedkoopte van aardappelen cn graan zullen de prijzen daarvan nog lager doen worden, omdat vele landbouwers niet kunnende besluiten om het graan legen die lage marktprijzen af to zet- len, liever slachtdieren zullen mesten en zoo doende de. markt met slachtvee overvoeren. De laatste veronderstelling is op de onder vinding gegrond. Er zijn een aantal men- schen, en onder den boerenstand wordt daar van het grootste contingent geleverd, die altijd het onderste uit de kan moeten hebben. De graanprijzen zijn rijzende: zij verheugen zich, want dat vertegenwoordigt voor hen eene toeneming van rijkdom. Er worden flinke prijzen bedongen, maar zij moeien nog niet verkoopen: zij zullen 'tnog een beetje afzien 't zal wel naar boven gaan. De oogst wordt reeds gesneden, hij belooft veel, de prijzen zullen gaan dalenzij kijken naar de. lucht nieenen te zien, dat het weerlos is; het kon wel eens regenen, de tarwe kon schieten, dan zou de oude tarwe geld doen, de markt zou naar .boven gaan enz. enz. Een triviaal spreekwoord zegt, dat des dui vels zak nooit vol is en zoo is het dit jaar met velen gegaan, die niet moesten verkoo pen omdat hunne bergplaats te klein of hunne geldkas ledig was. Hoe stijver de prijzen hieven, hoe meer zij wilden wachten, om nog meer geld te bedingen. Intusschen heeft de daling hare grootste laagte niet bereikt. De tarwe zal zoodra do aanvoeren uit het buitenland beginnen aan te komen dalen wellicht tot beneden do 18; de rogge zal naar die daling in evenredig heid luisteren. Want uit allo landen komen de berichten, dat de oogst goed is; geen enkel bericht spreekt van con oogst minder dan 't vorig jaar; de meesten spreken van eene opbrengst, die een vierde zelis- een derde grooler is. Maar als alle prijzen van graan cn slacht vee zoo naar beneden zijn gegaan, hoe komt het dan, dat de prijzen van 't brood cn van 't vleesch zoo hoog blijven? Die vraag mag wel eens even besproken worden. Kouwelijks loch is op een marktdag hot graan vijftig cents per hectoliter gerezen of den volgenden, vaak denzelldcn dag is het brood opgezet. Thans is het graan op zijn minst met een vierde van dc vroegere waarde verminderd; waarom vermindert nu hot brood ook niet met een vierde van den vorigen prijs? Waar om komt het brood, dat -vroeger 22 cents kostte nu niet op Kb/s cent? Ieder die handel drijft, heelt het recht de prijzen zijner waren te verhooge», al heeft hij nog zoo goedkoop gekocht, zoodra de markt rijst; maar het publiek heeft ook het recht te eischen, dat de prijzen naar even redigheid verminderd worden, naarmate de markt daalt. Die evenredige vermindering schijnen nu bakkers en slagers te vergeten cn daarom willen wij ze langs dezen weg daaraan her inneren. In verschillende steden, waar zij naar zoo- danigen raad niet wilden luisteren, hebben zich de ingezetenen vercenigd om voor ge meenschappelijke rekening te slachten, voor gemeenschappelijke rekening brood te bak ken cn zij hebben zich daarbij wel bevonden. Keizer Wilhelm is in zijn residentie terug gekeerd, Een opmerkelijk verschil zal er zeker in de reisherinneringen bestaan van den Keizer van Duitschland en dén 1'resident van de Fransche voorloopige republiek, die een paar dagen vroeger terugkeerde. De eerste oogstte op zijn tocht de glorie op de velden van Königgrütz, Gravelottc en Sedan gezaaid. Bevolkingen van stoelen en dorpen, die acht jaar geleden gewapend tegen hem over ston den als togen den aanvallenden vijand, halen hem nu in met luiden cn weigemeenden wel komstgroet. llaunover, het bolwerk van liet Duitsch particularisme, vergat zijn onttroon den Koning cn dcri dag van Langensalza, cm den vijand van uisteren hartelijk tege moet te komen. Altona, voor tien jaren nog Daensch, bereidde hem een enthusiasts ont vangst. Zijn tocht door hel Koorden was een ware zegetocht. De tocht van Mac-Mahon door het Koorden was een ware pijniging voor hem, telkens en overal moest hij vernemen, dat men niet te vreden was met den gang van zaken. Een breedc rij bajonnetten moest opgesteld wor den, om de menigte ontzag in te boezemen en te beletten dat zij in hare welkomstkreten niet tevens een verwijt mengde over het be stuur, dut men het Fransche volk wil op dringen. Het Pruisische Ileerenhuis heeft in dit jaar zoovele leden door den dood verloren als nog nooit voorkwam. Het getal der gestorven leden bedraagt reeds 1(1, en het opmerkelijke daarbij is, dat dit verlies niet onder de ouden van dagen, maar onder do jongeren gevon den wordt, liet Ileerenhuis telt onder zijne leden nog 35 oude lieeren, die vóór hot jaar T 800 geboren zijn. De kerk, die in Heidelberg, mede ten ge- bruike van dc oud-Katholieken is afgestaan, is geheel ontruimd gevonden. Zelfs het orgel is des nachts op twee wagens weggevoerd. De kostbare beelden en andere voorwerpen zijn mede verdwenen, 'tls de eerste keer niet dat die kerk wordt beroofd. liet Ileidelber- ger Journal herinnert er aan, dat in den 30jarigen oorlog de prachtige bibliotheek Palatina uit die kerk in 50 wagens naar Rome is gebracht en nooit teruggegeven. De Perzische Regeering heeft GO,000 door de Duitschers buitgemaakte chassepot- geweren gekocht. Zij zijn reeds naar hunne bestemming ingescheept. Do invoer in Frankrijk gedurende de eerste 8 maanden van dit jaar is 280 millioen fr. hooger dan over 't zeilde tijdvak van 't vorige jaar; de uitvoer was 133 millioen Ir. lager. Volgens de Patrie is een secretaris van de Fransche legatie te Parijs naar de Pyreneën vertrokken, ten einde den consul Lindau bij te staan in zijn onderzoek naar de wijze waarop dc Fransche autoriteiten do neutra liteit der grenzen begrijpen. Gedurende de feesten in Bilbao, zegt het zellde blad, werd een lading krijgsvoorraad voor de Carlisten van een Engelseb schip aan wal gebracht. Do gouverneur van Algiers heeft alle bode vaarten naar Mekka verboden, omdat in lled- jaz de plaats waar de pelgrims bijeenko men de pest is uitgebroken. Een navol genswaardig verbod.

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1