NIEUWS- m ADVERTENTIEBLAD VAN WEST H-VLAMOERE N\ 74. ijlticiitlc Jaai'^an^'. A". 1874. Vrijdag 18 Sept. l)it Weekblad .Verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor liet voormalig 4de district Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des itijks, fra/uo per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Prijs Adverteutiëu, van 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven, 0,1 Groote letters naar liet getal gewone regels die zij beslaan. A oor den AYerkeuden stand en Weldadigheid G 67. per regel, Ingezonden Stukken en Brieven, de Reductie betreffende, benevens Adverteutiëu en gewone Berichten of Medctleulingeii van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. III. Lezersde naam van den Vlaamsehen romanschrijver Conscience is u toch zeker wei hekend'.' 't Zou mij zelfs verwonderen als niet velen uwer een of meer werken ge lezen hadden, gevloeid uit die echt vader landsgezinde pen; werken, die tal van waar heden bevatten ook voor Noord-Nederlanders, al zijn desclioone Nederlanden thans ten gevolge van allerlei politieke knoeierijen en politieke misdaden staatkundig voor altijd gescheiden. Nu, in éen dier werken leest men de waarheid, die door alle eeuwen waar geble ven is: De kerels van Vlaanderen waren alle vrije mannen en kenden geene slavernij noch ambtelijke onderschikking en wat daar van de Ylaamsche kerels gezegd wordt, is ten volle toepasselijk op den Noord-Nederlan der, die, toen de Spaansche tyrannie hem in 't gareel wou slaan, hem van zijne rechten en zijne vrijheden wilde beroovenhet zwaard aangordde en den gehaten vreemdeling over de grenzen joeg; op den Noord-Nederlander, die herhaaldelijk door machtige buren aange tast, zijne vrijheid, zijne zelfstandigheid ver koos verre boven vadsige rust, hoven iiet leven; die, toen ten gevolge van betreurens waardige geschillen zijn vaderland een oogen- hlik onder den looden scheptcr moest bukken van Frankrijks talentvollen maar tvrannieken heersclier, alle krachten verecnigdc om bij de eerste gelegenheid de beste de verloren onaf hankelijkheid te herwinnen. Evenmin als Vlaanderen kent Nederland ambtelijke onderschikkingm. a. w. evenzeer als in Vlaanderen is in liet volksbewustzijn de waarheid opgenomen, dat de ambtenaar daar is om liet volk en niet het volk om den ambtenaar; evenzeer als Vlaanderen ver langt de Nederlander geregeerd te worden door de wet en niet door ambtenaren, die de wet naar hun genoegen, naar hun voor deel trachten uit te leggen. Alle macht komt uit liet volk, zietdaar de stelling volgens welke de Nederlander ver langt geregeerd te worden en volgens welke hij ook blijkens de grondwet geregeerd wordt. AVant aan het volk is de keuze opgedragen van lieden, die het in de kamers vertegen woordigen en die de wetgevende macht doe len rnet den Vorst aan wien de uitvoerendé macht der wetten toebehoorten worden de leden der je kamer al minder rechtstreeks gekozen deer het volk dan die der tweede, door de keuze der provinciale staten blijven zij op de benoeming van de vertegenwoor digers van het kapitaal toch altijd een niet onbelangrijken invloed uitoefenen. Maai- wij zoucjen te ver afdwalen van liet onderwerp, dat ik mij voorgesteld heb heden met u te behandelen. Wij hebben u aan getoond dat ondanks de duidelijkste, de on- dubbelzinnigste bepalingen in de wet in lleille nog geene school is; wij willen ons thans bezighouden niet een paar andere zaak jes, waarmede liet ook al vrij zonderling ge steld is. Er staat in art. 13 van het burgerlijk wet boek. Er bestaan in iedere gemeente regis ters van geboorten, van huwelijks-aangiften en afkondigingen, van huwelijken en echt scheidingen en van overlijden. Deze registers zullen afzonderlijk worden gehouden door een of meer ambtenaren van den burgerlijken stand, welke daartoe door de plaatselijke be sturen, en uit hun midden, zullen worden benoemd. In de gemeentewet komt daarbij nog de bepaling, dat de Burgemeester, ofschoon geen lid zijnde van den raad, toch ambtenaar van den raad, toch ambtenaar van den burger lijken stand kan zijn. Ziedaar nu ue wet. In iedere gemeente bestaan registers van geboorten enz. Ook hier kan men bij dit wetsartikel weèr voe gen: behalve te Heille. AVel bestaan de registers, maar zij zijn niet in de gemeente, zij zijn in eene andere gemeente, zij zijn te Sluis. Men zal toch moeilijk kunnen beweren, dat dit gedaan is voor liet gemak van de inwo- ners van lleille?! Wij roeren dit punt aan, omdat men bij het plaatsen der school altijd begint met de vraag: Waar moet zij komenAan de Kruisschans op Nieuw- of op üud-IIeille? Wel wetende dat men daardoor eene groote verdeeldheid brengt onder de voorstanders der school, zóo zelfs dat sommigen daarvan liever geene school zouden hebben dan eene school, die bijna even ver van hunne woning staat als de school te Aardenburg, Men wijst er dan op met een aandrang, eener betere zaak waardig, hoe liet toch onbiff jk zou zijn eene school te bouwen op eene plaats-, zoodanig dat deze niet ongeveer in het middelpunt van de gemeente, (niet van de bevolkte gemeente) staat. Allen moeten in cfe oprichting eener school totalen, 'tis dus billijk, dat geen öëej der gemeente bevoordeeld Worde en die schijnbare billijkheid heelt al 14 jaar het bouwen der school tegengehouden. Maar indien men dan zoo bizonder drukt op liet onbillijke, dat de school buiten het middelpunt der gemeente zou komen, waarom dan de registers van den burgerlijken stand niet alleen huiten het middelpunt gebracht, maal' zelfs buiten den omtrek',' Is dat ten genoege, ten gemakkc, ten voor- deele van de gemeentenaren7 Laat ons dien toestand eens van naderbij bekijken. De meeste bewoners van Oud-IIeille zijn werkmenschen; eenigwl verdienen hun brood met den handel. Veronderstel, dat zij om geboorte of sterf geval eene aangifte moeten doen te Sluis, dan hebben zij eerstens een wandeling te maken van een goed uur; te Sluis gekomen zijn zij volstrekt niet zeker onmiddellijk ge holpen te worden; er kunnen zich zelfs om standigheden voordoen, dat zij onverrichter zake naar huis moeten teerên, na éeu ol'uicer uren gewacht te hebben. Maar dat is nog niet alles. Bij de aangiften moet men van twee of één getuige voorzien Zijn; men kiest daarvoor zijn buurman, dien men indien hij ons een liefdedienst bewijst-toch moeilijk op een droogje kan laten zitten. Een pint bier in de Ronduit, een dito, zoo 't geen borreltje is, bij 't binnenkomen der gemeente Sluis, een als men er uitgaat, een tijdverlies van drie vier uren En toch staat erin het burgerlijk wetboek: Er bestaan in iedere gemeente registers- van geboorten, enz. Maar men heeft in de gemeente lleille nog meer opmerkelijks. Men heelt er ook éen brie venbus. Waar denkt gij lezers'? aart de Kruis- sclians 7 Mis hoor, aan de Ronduit, zoo ge makkelijk ingericht voor de OuJ-lleillenaars, dat indien zij een brief in de bus te bezorgen hebben, zij 't best doen dien naar Middelburg in Vlaanderen, naar Eede of naar Aardenburg te brengen. Uit de eerste plaats kunnen zj heen en weerom zijn, tegen dat zij in de IïonduiL zijn aangekomen-. Zou men haast beginnen te giiooven, «Jat lleille eene opmer kelijke gemeente is 1 Zou men zoo zachtjesaan tot de overtuiging beginnen te komen dat wij leven in -1874, dat lleille in Nederland ligt en dat Het ge lijke rechten toeft als elke andere Nederland- sche gemeente'? De ambtenaar is om bet volk, bet volk niet om ton ambtenaar. Dat dan de ambts»

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1