N°. 72, NIEUWS- EH ADVERTENTIEBLAD ÏA1 WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAAHDEREN. WAAE A0, 1874. Diasdag 15 Sept. Politiek Overzicht. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Yiitjdag. Prijs per duif, maanden voor het voormalig. 4de district Zeeland f 1,15voor de overige plaatsen des Rijks. fraiuo per post. f 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Prijs Advertentiënvan 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,121/2.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. - "V oor den Werkenden stand en Weldadigheid 6 Ct. per rege1» Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende te bezorgen benevens Adverteiiticn en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. ii. Wij spraken in ons vorig nummer over do kom van de gemeente Ileille. Wij komen daarop llians terug. Oudtijds lagen op den grond, die thans de gemeente uitmaakt vier kerkdorpen: Ileille, Ileinkenswerva, Lieve vrouw benoorden en Trabede. Deze dorpen tverden in 1477 door liet zeewater verzwolgen; van de beide laat- sten wordt na dien tijd niet meer gesproken. Ileinkenswerve herstelde zich en werd weder een kerkdorp, doch verdween door de over stroomingen van 1589. Van de vier kerk dorpen bleef dus niets over dan het dorp Ileille, dat zich langzamerhand herstelde, maar welks kerk sedert 1477 niet werd opge bouwd. Later werden de overstroomde kerkdorpen weder ingedijkt en onder bestuur gesteld van het Vrije van Sluis. Toen dit collegie in 1794, onbeweend en voel te laat, den geest gat, werd Ileille eene afzonderlijke gemeente zonder school, zonder kerk, zonder molen zonder gemeentehuis. Naarmate nu do verschillende polders in gedijkt werden, naar die maté vestigden zich daar ook landbouwers en arbeiders. Houdt men nu in 't oog dat de polders, waaruit Ileille bestaat; de Westereede benoorden cn bezuiden St. Pioters dijk, liet Lapscheursche gat en de Papenpolder ingedijkt zijn lussehen 1049 en 1710, dan zal niemand er meer aan twijfelen of Oud-Ileille, waar dan ook vroe ger de kerk heelt gestaan, is do kom der ge meente. Zulks wordt dan ook feitelijk door ieder bestuur erkend, omdat de belastingschuldi gen aldaar aangeschreven worden, als wonen de in de kom; terwijl bovendien do raads vergaderingen vroeger veelal in de smidse gehouden werden en daar ook behooren ge houden te worden. Do reden dat Ileille lan gen tijd bijna uitsluitend uit Sluis bestuurd geworden is, is de oorzaak, dat do Ronduit min ol meer als gemeentehuis beschouwd geworden is, ofschoon het blijkbaar een blok huis was, dat ter verdediging van Sluis is opgericht. Verleden jaar heb ik mij de moeite eens getroost op te nemen hoeveel binders in Oud- lleille in de termen vielen school te gaan. Ik strekte mijne aanteekeningen uit over twee, en dertig huisgezinnen die allen zoo nabij Oud-Ileille woonden, dat indien de school daar gebouwd werd, geen kind ver der don vijftien minuten van de school woonde. In die twee en dertig huisgezinnen waren honderd twaalf kinderen, waarvan vijf en vijftig tusschen 0 en 14 jaar. Zou hét nu haast de moeite waard worden orn voor vijf en vijftig kinderen eene school te bouwen 7 Men zal mij zeggen een Ileilienaar van veertien jaar gaat niet meer school. Goed gesproken, indien gij er bijvoegt ge durende den zomer. Maar niet alieen dat hij gedurende den winter wel schoolgaat, maar indien er te Ileille eene school wordt opgericht, waarin gedurende vier maanden ook avondschool gehouden wordt voor anderen, die in hunne jeugd door de goede zorgen der vroegere gemeentebesturen van onderwijs verstoken zijn gebleven, dan zal die avondschool bijna even druk bezocht worden als de dagschool. Men verlangt te Ileille naar onderwijs en indien men minder geheimzinnig te werk ware gegaan bij de oproeping van de on derteekenaars van 't verzoekschrift, wanneer ieder vrij uit zijn gevoelen had durven zeggen, zoo als een paar dat gedaan hebben, dan zou men eens gehoord hebben, hoe men te IlciUIe naar eene school verlangt. Maar ik vraag niet wat het volk verlangt; ik vraag wat de wet zegt, dat er zijn moet. De wel nu zegt, dat er in Ileille eene school MOET zijn, eene gemeenteschool of eene gemeenschappelijke.. Noch de eene noch de andere bestaat daar. Mij is geen enkel artikel in eenige wet bekend, dat Ileille ontslaat van de verplich ting, of daarvan ontslaan kan. Of 't nu moeilijkheden oplevert om te beslissen waar men de school bouwen zal, dat doet niets af. Die moeilijkheid heeft men in 1860 ook al opgeworpen; wij schrijven nu 1874. Men heeft dus 14 jaar noodig gehad om die moeilijkheden] te vereffenen en ik vrees, dat indien er niet van alle zijden gewerkt wordt om ondanks die moeilijkheid eene school te krijgen, de school en de moei lijkheid nogmaals in den doofpot gaan en de deksel er boven op. Een Nederlander heeft plichten en daaraan wordt hij vaak genoeg herinnerd in den van conscriptie, van aangiften voor den burgerlijken stand enz. en ik ben er voor meer to wijzen op die plichten dan op zijne rechten. Ik vind het billijk, dat er belasting be taald moet wordenzonder geld kan men de orde in eene geregelde maatschappij niet handhaven; ik vind het billijk dat Nederlan ders geoefend worden in den wapenhandel om bij voorkomende - HGo;I geef, dat het nog lang dure gelegenheden zijn vader land te verdedigen; ik acht het goed, dat een goed geordende burgerlijke stand tal van misbruiken en onrechtvaardigheden voorkome, die vroeger mogelijk waren, maar -) Over liet durven In verhand met hroodvul- len hoop ik in een paar latere artikels mijne meening eens mede te deeleu. Maar tegenover die plichten, die den Neder lander opgelegd zijn en tot wier vervulling hij door allerlei middeltjes gedwongen wordt, staan ook rechten. In de Grondwet nu is den Ileillenaars be loofd, dat overal voldoend lager onderwijs zal gegeven worden en de wel. op het onderwijs heelt dat voldoend uitgelegd door te zeggen, dat in iedere gemeente eene school of ten minste eene gemeenschappelijke school zou zijn. Thans genoeg daarvan. De zaak heelt nu een begin genomen; laat ons hopen dat het het begin van het einde zij. Zooveel is zeker, dat de adressanten een maal begonnen, den moed niet zullen opge ven; zij hebben de wet voor zich en zoo lang de 2e kamer geene wet aanneemt, waarbij Ileille ontheven wordt van de verplichting om eene school te houwen, zoo lang hebben zij het recht zich te wenden tot den koning tot de kamer zelve om daar te laten beslis ten of zij geen recht hebben op eene school. De bisschop van Orleans, Mgr. Dupanloup, de eenige hooggeplaatste geestelijke in Frank rijk die er openlijk voor uitkomt dat hij 't herstel van het constiiiilioneole Koningschap onder het Ilnis Orleans wenseht, heeft zich weder tot de legitimistisclic afgevaardigden gewend, om hen aan te sporen het septen- nium te ondersteunen. De antwoorden zijn alles behalve bevredigend. De heer Friedenthal, die een groot koop man en niet minder groot industrieel was, heeft al zijne fabrieken en handelshuizen verkocht cn zal zijne zaken geheel liquidee ren, ten einde, zooals hij in een circulaire zegt, zich geheel aan de openbare aangele genheden te kunnen wijden. Zijne benoe-

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1