Ingezonden Stukken. Do coiToet-ioneslc -rechtbank -te Ktjssel heeft jl. vrijdag een handelsreiziger. in wiens bézit men bij bij zijne aankomst op Franseh gebied uit België een nummer van de Lanterne en van de Indiscret had g wonden, veroordeeld tot eene gevangenisstraf van eene maand eii eengeldboete van 100 fr. Be 4 September, de verjaardag der uitroeping van de Fransehe republiek, is nog al rustig voorbij gegaan, uitgezonderd te Mèze, alwaar de gendar men zich van hunne wapens hebben moeten be dienen negentien personen werden gekwetster is reeds een aan de gevolgen zijner wonden over leden. Brie honderd mannen voetvolk en een esca- dron ruiterij zijn naar Mèze gezonden. Te Lyon zijn er een zeker getal aanhoudingen gedaan. Maarschalk Mae-Mahon vertrekt den 13 Sep tember naar het kasteel van Bethune. Hij zal de groote wapenoefeningen van het korps van ge neraal Clineliaiit bijwonen. Be maarschalk heeft Zaterdag om 2 ure groothertog Constantiju ont vangen. Binnenland. Op den 12t)ii Mei, den dag van het kronings feest werden aan een te Groede geboren kind van liet mannelijk geslacht de namen van Z. M. den koning gegeven. Korten tijd daarna stierf de moeder van het kind. Be vader Beeft dezer dagen door bemoeiing van een der ingezetenen van den koninklijken peet een vorstelijke gift ontvangen. M. CL Uit Zuidzande wordt het volgende aan het Va derland gesehreven Bezer dagen w< rd alhier een arme oude vrouw dood op haar stoel gevonden; zij ge noot eenigen onderstand van het armbestuur e i kwam overigens met bedelen aan den kost. Het huisje, dat zij bewoonde en haar toebehoorde, was vervallen, had geen zolder meer, terwijl de steenen vloer geheel was verdwenen. Niettegenstaan de dezen elleudigen toestand vond men in hoeken e:i gaten een som van f480 in verschillende speciën, a. 400 franken in goud. Be buren zeggen, dat de overledene scliraapster zich nauwelijks het noo- dig voedsel gunde. Te Yzendijke zijn in de vorige week een vijftal koeien uit de weide van J. L. ontvreemd. Op het vinden van den dader schijnt weinig kans te bestaan, daar de aangifte van den diefstal eerst na vier dagen heeft plaats gehad. Verleden jaar zijn van denzelfden landbouwer een paar runderen ontvreemd. Be daders zijn toen ook niet kunnen gevat worden. "W^atei-laiiclliei-lije. Ter vervul ling van de vacature ontstaan in den gemeente raad door het overlijden van den heer P. Ie Grand, is gekozen den heer Anth.. Bosschaart. Kede. Sedert eenigen tijd openbaart zich in deze gemeente eene geestelijke herleving. Voor eeuigeu tijd toch werd er een zanggezelschap op gericht, ISede's Gr&issmf/ers, dat in korten tijd belangrijke vorderingen maakte, en daarom de eer genoot bij de openbare uitvoeringen te Middelburg en te Maldegliëm uit.genoodigd te worden ter opluistering van te geven feesten. Wij juichen deze beoefening der sclioonc kunsten, van harte toe en hopen dat, dit gezelschap voordurend in bloei toeneme! Maar niet alleen sehoone kunsten worden beoefend, ook de wetenschappen worden niet geheel voorbij gezien. Er bestaat namelijk plan om een Weekblad op te richten onder den titel van Ved.es Volksstemdit -weekblad zou te Eecloo gedrukt worden en onder hoofdredactie komen van den heer Ed. van Voren, bakker en zaak waarnemer, terwijl de hoofdredacteur zal bijgestaan worden door verschillende vaste medewerkers, onder welke men zelfs een niet te minachten dich ter vindt. Ook hiervan kunnen wij getuigen, dat wij verlangend de pennevruchten der Eede- naars te gemoet zientoch kunnen wij niet ont veinzen, dut wij eèiiigszins verwonderd waren, toen ons dit bericht werd medegedeeld, omdat wij, van naderbij bekend met de moeilijkheden, die aan 't redigeeren van een blad verbonden zijn eii eenigs- zins op de hoogte van de ontwikkeling' van som mige Eedenaars, bevreesd zijn, dat zij misschien wat veel hooi op liun' vork laden, en dat van lieu later getuigd zal moeten worden, vieue, tekel gij zijt gewogen en te licht bevonden. Blijkens een j.l. Zaterdag bij het Pepartemeut van Koloniën ontvangen telegram van den Gouver neur Generaal van Nederlandsch Iudië, dd. 4 dezer, was door kolonel Pel, militair en civiel bevelhebber in Atsjin, het navolgende per telegram bericht Ben 23sten Augustus werd door vuur .uit de zuider-face dc veiligheid in Kotta Bad ja verzekerd. Toekoe Maclnnoed, die het bewind voert in Patty (uoordelijk gedeelte der westkust), bezegelde in Kotta Badja de onderwerpiiigsact'e. Ben 25sten Augustus was de vijand zeer rustig, vooral in den omtrek van ICotla Badja. Ben 3 den September werd in Pattx de Nederlandsche vlag geheschen. Volgens een bericht van den commandant der maritieme middelen geschiedde hetzelfde in Ivloe- wang (mede gelegen in het noordelijk gedeelte der westkust.) Op de noordoostkust onderhandelde Bjololi over de onderwerping, terwijl ookLangsar blij ken van toenadering gaf. Ontheven, op de meest eervolle wijze, onder dankbetuiging voor de uitstekende diensten door hem op nieuw aan den lande bewezen, van de functiën van regeerings-commissaris en militair opperbevel hebber, belast met de leiding dermilitairc operatiën bij de tweede expeditie tegen Atsjin de in activi teit herstelde luit.-gen. J. van Swieten, adj. des Konings in buitengewonen dienst, gewezen comm. van liet Ind. leger. Be Lawlbouw-eou-rant geeft dén raad om tol be strijding van de zaad onkruiden, welke door de achterlijke ontwikkeling van het groen tengevolge van het koude voorjaar zeer de overhand genomen hebben, de stoppelvelden velden dadelijk na den (ogst te eggen, op die wijze de bovenliggende or- kruidzadeu met aarde te bedekken en ze sneller te doen ontkiemen. Baarna moet eerst worden geploegd. Te Grave is jl. Woensdagnacht de bliksem in den toren geslagen die weldra in volle vlam stond, hetgeen een prachtig gezicht, gaf me'dt de berichtgever en ver gezien is kunnen worden. Be geheele stad werd er door verlicht. Aan krachtdadige en spoedige hulp is liet te danken, dat de kerk, kazerne en belendende huizen, die in groot gevaar verkeerden, weinig of niets geleden hebben. Bier en Azijn worden bij vervoer als aceijus- vrijgoed beschouwd en kunnen derhalve met ver- zendingsbilletten worden verzondenheneden veerlir/ liters vervoerd wordende, zelfs zonder zoodanig billet. Yoor den vervoer van goederen met verzendings- lijsten of met een zakboek moet vergunning aan den Provincialen Inspecteur worden gevraagd. Zij die in 't bezit zijn van een vrijbrief, kunnen die evenwel, zoolang de termijn, waarvoor zij is afge geven, nog niet is verstreken, als eene vergunning beschouwen om goederen met verzendingslijsten te expedieeren en tot 1 November a s. kan, voor zooverre dc belanghebbenden dit verkiezen, 't vou ten van goedercu in 't onvrij terrein nog met geleibillefcten geschieden. Wijders zijn in 't besluit nog éenïge goederen vermeld,' die steeds ongedekt kunnen worden- ver voerd o. a. goederen vrij van in- en uitvoerrecht, kleine partijen levensmiddelenvoortbrengselen van den grond en versche vruchten, verhuisboedels enz. enz., voor 't meerendeel overeenkomende met de vrijstellingen bij art. 161 der algemeene wet ge noemd en bovendien alle goederen, onverschillig welke hoeveelheid, die in eene builenwaartsche richting, rechtstreeks of zijdelings, worden vervoerd-, uitgezonderd lompen, waaromtrent eene bizondere bepaling is gemaakt. Wanneer u Mr. de Bedacteur 't laatste hebt gelezen dan zult u tot de ontdekking komen, dat de accijnsvrije, [doch met inkomende rechten belaste goederen, alleen in binnenwaartsche rich ting vervoerd wordende, met een billet of lijst behoeven te zijn gedekt en dan nog maar alleen wanneer de rechten daarvan 2,of 10, bedragen, zoodat, in welke richting ook voor eene waarde van 40,of 200,gerekend tegen een in voorrecht van 'o°/0 aan goederen ongedekt mag verzonden worden. Be rigouruse bepalingen van de algemeene wet hiermede verge lijkende, hebben de grensbewoners alle reden zich over 't onderhavige besluit te verheugen. (Slot.) mag beminnen en geef, dat ik den tijd verge te toen het ons vergund was elkander lief te heb ben Maar dit gebed zelf wekte in haar hart de her innering weer op, die zij wilde onderdrukken. Ondanks haar zelve keerden hare gedachten weer terug tot dien dag toen haar vader haar meedeelde, dat hij hare hand geschonken had aan den Markies de Maubry; tot dat feest, waarop zij als zijne verloofde verschenen was; zij dacht aan hunne liefde, zoo spoedig gedwarsboomd door de eerzucht van hare familie en aan dien teede- ren band met zoo veel smart verbroken. Be zes jaren, die sinds verloopen waren, en die zij te vreden ja bijna gelukkig had doorgebracht, waren als uit haar gedachten weggewischt en het ver- ledene drong zich weer op aan haar geest met al de herinnering, die zij zoo lang in het diepste van haar gemoed teruggedrongen had. „O Godherhaalde zij, verschrikt door de hevigheid harer smart, „verwijder deze gedachten van mij! Heb inedelijdeu, ontferm u over mijne dwaasheid." Op dit oogenblik richtte de slavin, - die uit liet venster gebogen lag, zich plotseliug op en bleef toen onbewegelijk staan met het gelaat onafge wend naar den tuin gekeerd. „Wat is er toch Palida," vroeg mevrouw Enam- buc plotseling uit hare droomerijeu opschrik kende. //Mevrouw," antwoordde deze, „'t is vreemd, maar ik verbeeld mij, dat de roodhuiden hier er gens in den omtrek zijn." z/Boodhuiden" riep de jonge vrouw met een uitdrukking van schrik, „dus zijn de wegen van hier naar Fort Boyal niet veiligGroote God. Maar hoe kan ik zoo ontstellen Maubry zal over zee teruggekeerd zijn." Vervolgens zicli een wei nig herstellende vervolgde zij „Maar ge vergist n Palida, er is daar niemand; waarom zouden die wilden hunne bosschen verla ten hebben? Wat zouden zij hier komen uit richten? En buitendien, hoe kunt gij hunne tegenwoordigheid bemerken daar de nacht stik donker is." „Ik zie ze ook niet mevrouw, maar weet ge niet dat men een roodhuid eerder door den reuk bemerkt dan men hem ziet Terwijl zij deze woorden sprak, keerde zij haar gelaat weer naar den tocht, die van bniten aan woei en snoof de lucht op als om de fijne reuk deeltjes op te vangen, die haar het eerst op de gedachte gebracht hadden want even als alle wil den was zij met buitengewoon scherpe zintuigen begaafd. (Wordt vervoljd.)

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 3