WA AH? NIEUWS- Ei ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK lEEÖWSCH-VLAAIOEREi Vijftiende Jaargang. A°. 1874. ijdag 11 Sept. N". Ti. SLIISCH Dit "Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district Zeeland f 1,15; voorde overige plaatsen des Rijks, frawo per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Vi Prijs A'd verten tien, van 1 5 regels 0,75 elke regel daarboven 05121/2-~f~ Groote letters naar het getal gewone regels'die zij beslaan. Voor den IVerkenden stand eu Weldadigheid 6 CL per regel. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betredende, benevens Adverteuticri en gewone Berichten of Mededeelingen van Gorrespondén te bezorgen bij den Uitgever dezer, allés FRANCO. Er is geone school te lleille, dat weten bijna alle lezers van dit weekblad. Art 10 van de wet op 't lager onderwijs luidt: In elke gemeente wordt lager onder wijs gegeven in een voor de bevolking eni behoefte voldoend getal scholen, toe gankelijk voor alle kinderen zonder onderscheid van-godsdienstige gezindheid Twee of meer naburige gemeenten kunnen met inachtneming van art. '121 der wet van 29 Juni '1851, zich ver eenigen lol het oprichten en in stand houden van gemeenschappelijke scholen. Bit artikel schijnt voor de gemeente lleille tot nog toe niet geschreven te zijn. Gemeenschappelijke scholen heeft lleille niet; wel heelt het overeenkomsten gesloten inet Sluis en met Aardenburg om daarheen de kinderen van Nieuw- en üuil- lleille ter school te zenden, maar zoodanige overeen komst gelijkt niets op eene gemeenschappe lijke school. Den eersten Januari 18(10 is de wet, waar uit ik aanhaalde, dat er een voldoend aan tal scholen in iedere gemeente moet zijn, reeds in werking getreden, en sedert dien tijd wacht zij nog altijd op uitvoering in lleille. Men heeft er niet slechts geen vol doend aantal scholen, men heelt er geene enkele. Hoe zulks mogelijk is, daar de wet van geene enkele uitzondering spreekt, komt mij tamelijk raadselachtig voor; maar wij onder zoeken thans niet naar de oorzaak, wij con- stateeren slechts het feit, dat ondanks art. 10 van de wet van 18 Aug. '57, in lleille geene openbare school is. Daarin schijnt eenige verandering te wil len komen. Eenige ingezetenen van Oud- Ileille blijkens hun belastingbillet de kom der gemeente, ofschoon men veel moeite doet dat idee van kom der gemeente te ver mijden hebben een verzoekschrift inge diend om eene school te krijgen. Dat ver zoekschrift, ofschoon tot nog toe niet beant woord, heeft toch reeds eene eigenaardige uitwerking' gehad. Zaterdag 11. namelijk werden eenige perso nen uit üud-IIeille door den veldwachter namens den burgemeester uitgeuoodigd. Maan dag' ten één ure in de smidse te komen. Waarom Ja, dut was een geheim, 't Spreekt, dat deze iiitnoodiging des Zondags overal stof tot discours gaf. Sommigen meenden, dat het ge meentebestuur van plan was, een feest te geven, anderen hadden een ander vermoeden; maar toen men eindelijk zoo langzamerhand op de hoogte kwam, wie tot de uitgenoo- digden behoorden, kwam men vrij algemeen tot de gevolgtrekking, dat er ecu woordje zou gewisseld worden over de school, aan gezien alleen zij, die op het vroeger bespro ken verzoekschrift getcekend hadden, ver zocht waren op de bijeenkomst. Ofschoon dit gevoelen het overheerschende was, waren er toch eeiiigen, die daarin niet deelden en die daarom ook niet op het be paalde uur aanwezig waren. Hadden zij zekerheid gehad, over -welk onderwerp ge sproken zou worden, zeker waren F. .1. van lSelleghcm, J. van- Densche en Pijfferven te genwoordig geweest. 't Is mij dan ook niet recht duidelijk, waarom hier met zoo'n geheimzinnigheid werd te werk gegaan. Het had veel van eene oproeping voor de rechter van instructie en volstrcct niets van eene bijeenroeping tot bespreking eener publieke zaak. Maar verder. Een aantal onderteekenaar? van het ver zoekschrift waren ter bestemde plaats aan wezig en toen .zij de raadzaal binnentraden bevonden zij zich in tegenwoordigheid van den raad van twee leden van gedeputeerde staten. Er zou een onderzoek plaats hebben. Ik heb eens eene correctioncele zaak voor de rechtbank te Middelburg bijgewoond; ruim vijftien minuten gingen verloren eer men 't gold eene vrouw uit Eede begreep wat gepookte érpels waren, die op de route lagen. Ofschoon dal feit hiermede nu niets te maken heeft, haal ik liet maar even aan, om daarmede te kennen te geven, hoe ik er aan twijfel, of II. II. Gedeputeerden wel juist begrepen zullen hebben, wat de pleiters voor eene school in het vuur hunner welsprekend heid hebben te berde gebracht. Men moet een beetje gewend zijn aan liet dialect, dat door onze grensbewoners gesproken wordt, of men verstaat maar half, of in 't geheel niet, of verkeerd. Om een voorbeeld te geven. Den adressanten werd er op gewezen, dat zij als Ji. Katholiek verplicht waren hunne kjnderen naar de Chr. leering te zenden, en gevraagd, waar zulks geschiedde? Uit de baantwoording dier vraag bleek, dat eenige ouders hunne kinderen, die wat hard leerscii waren beter, die nog niet konden lezen naar Middelburg in Vlaanderen hij eene vrouw 7. inc'e die hun de lessen door voorzeggen instampte; maar dat zij overigens, zooals bekend is, te Aardenburg kerkelijk beboorea cn daar ook hunne communie moeten doen. - Uit dat antwoord werd nu hel besluit ge trokken, dat de schooi dan gedurende ver schillende dagen ja zelfs gedurende geruimen tijd verzuimd zou worden. Dat besluit is ten deels juist, ten deele vaiscli. De kinderen die fi. C. zijn, ontvangen van hun zevende jaar af éénmaal per week onderwijs in den godsdienst. Zij die hunne Ie communie gedaan hebben des Woendags, de jongens beneden *10 jaar des Vrijdags, de meisjes des Zaterdags. Nu scheen ïueu daar uit te willen besluiten dat de kinderen indien er eene school te lleille was, deze dagen do school zouden verzuimen. Ik releveer dit feit met opzet. Zoodra de kinderen opgeschreven zijn om hunne eerste communie te doen, ontvangen zij dagelijks dat onderwijs gewoonlijk van Januari tot Paschen, En hetzij die kinderen wonen te Ileiilc en dan in Aardenburg of Sluis godsdienstig onderwijs ontvangen; hetzij zij in Aardenburg oi Sluis naast de school wonen, gedurende dien tijd, dat zij voor hunne eerste commu nie ieeren, komen zij toch niet naar de voor- middagscliool, dikwijls ook niet naar clü school na den middag. Dit schoolverzuim staat gelijk met een ge regeld verlaten der school voor drie maan den; voordeelig werken doet liet natuurlijk niet; maar zoo heel veel kwaad, wanneer de kinderen overigens trouw school komen, zie ik er ook niet in. Ik ben op dit punt cenigszins breedvoerig geweest, omdat in liet doen der le commu nie in den tijd, die daarvoor noodig was, door sommigen een stok gevonden scheen te moeten worden om de school uit de ge meente te slaan. Bovendien zijn er nog andere middelen, om in de behoeften van godsdienstig onderwijs te voorzien. Ten eerste kan zulks geschieden door den loekomstigen hoofdonderwijzer bui ten de schooluren; ten anderen kan zulks door de geestelijkheid dor parochie, indien zij zich de moeite wil geven eens per week tus- sclicn de schooluren die daarnaar gere-

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1