Politiek Overzicht. te verheffen boven zijn natuurlijk instinkt, orn hem in slaat te stellen door zijne ver mogens, door de studie vruchtbaar gemaakt, in zijn onderhoud te voorzien en de plichten te vervullen, die in een beschaafden staat aan elk individu worden opgelegd. Nooit kan het onderwijs genoeg verspreid worden, nooit kan het te algemeen worden, nooit te gron dig. Zij die het onderwijs vrezen, zijn zonen der duisternis, die er belang bij hebben, 0111 het volk dom te houden, ten einde daarover den baas te spelen, en vaak ad majorem dei .gloriam ten zijnen koste te leven. Do Vereenigde Staten van Noord-Amerika kennen geen leger. In 1870 gaf de staat New-York met eene bevolking van 4383759 inwoners f 25 milli- oen uit voor het onderwijs. Arm Nederland! En zoo als liet in Nederland is, zoo is het in Frankrijk, zoo is het in Duitschland, in geheel Europa. Daaraan kan geen einde komen, voor dat ook voor staten het burgerlijk wetboek is gel dig verklaard, vóór dat men aan het hoofd van tien maal honderd duizend man een juist begrip gekregen heelt van het mijn en liet dijn, en uit overtuiging niet meer zondigen wil tegen dat begrip; vóór dat de woorden van Andrieux onwaar zijn geworden Que la soif d' envaliir ct d'étendre ses droils Tourmentera toujours los meuniers et les rois. Wel mogen wij ook hier wederom vragen; wanneer zal die tijd aanbreken, dat de gel den des volks niet meer besteed zullen wor den tot vernietiging van volksrijkdom en volksgeluk, maar aangewend' om den volks rijkdom en het volksheil te vermeerderen door onderwijs 't Schijnt, dat men van lieverlede op de hoogte komt, hoe Bazainc is gevlucht; alle partijen hebben gelijk, hij is door een poortje uit het lort gegaan, maar heelt toch een touw gebruikt. Buiten het fort loopt een pad naar de plaats waar de boot wachtte, die bemand was door matrozen van de Baron llieasoli. Daar echter een schildwacht bij dit pad geplaatst is, was er niet aan te den ken om er gebruik van te maken en Bazaino klom de steile rots af, terwijl do oneffenhe den zijnen voeten steun gaven. Ilij hield zich daarbij aan een touw vast. dat door den Overste Uil hel Fransch. VIII. „Ik heb er de laatste zes jaren doorgebracht, en de wapenen gevoerd tegen den overweldiger Cromwell; ik ben eindelijk in een derveldslagen gewond en gevangen genomenmen Heeft mij echtir niet als krijgsgevangei e behandeld, maar mij veroordeeld om als oproerling door dc hand des bculs te sterven, en ik zou gehangen worden, toen het mij echter gelukte, uit de gevangenis te Leilh Villette was vastgehecht en waarschijnlijk door hom werd bewaakt. Toen hij eenmaal in de door de roisen gevormde bocht was aangekomen, kon hij bedaard in de daar op hem wachtende boot stappen. Dat do vrouw van den Maarschalk een boot huurde, ge schiedde alleen om de verdenking van de medeplichtigen af te leiden. Zoo luidt hot officieel verslag van de commissie van onder zoek. Men ziet daaruit, dat de vlucht toch avontuurlijk genoeg was en niet zonder ge vaar. Ware het touw boven niet goed be vestigd geweest, dan had de Maarschalk er waarschijnlijk 'l leven bij ingeschoten. De Regeering aarzelt om den Overste Villette voor den rechter te brengen, omdat zij vreest dat hij zal worden vrijgesproken. De bewijzen, die de Regeering tegen hem in handen heeft, zijn alzoo niet bizonder krach tig. De Dames in Lotharingen hebben partij genomen voor Don Carlos en 5000 hemden voor zijne benden doen vervaardigen. Hoe veel bloed van onschuldigen er eenmaal aan zal kleven, is den dames onverschillig. In Metz is een inschrijving geopend om de Carlistische ruiterij te wapenen. Een inwo ner teekende voor li'. 10.000. Waarschijn lijk is dit geschied op oen verzoek uit Frohs- dorl, althans ontving de bisschop van Mclz een schrijven van den Graaf de Chambord, met verzoek orn zijn dank over ie brengen voor de hulp aan zijn neef verleend. Heelt Louis Napoleon, de ex-Keizer, ooit geldelijke ondersteuning van Louis Philippe ontvangen Dc Bonaparles ontkennen dit, maar in Guizots Mémoires wordt medege- gedeeld, dat na den mislukten aanslag te Straatsburg, op do beds van zijne moeder, besloten werd den onbezonnen oproermaker naar Amerika te zenden. Dit geschiedde op een Franscli oorlogschip; den avond voor zijn afreis kwam dc onder-prefect van Lorient, de lieer Yillemain, hem bezoeken en vroeg hem of hij, hij zijne aankomst in Amerika, over eenige middelen kon beschikken. De Prins antwoordde in ontkennenden zin, waar op de heer Yillemain hem namens Louis Philippe 15.000 fr. in goud overhandigde orn in de eerste behoeften van zijn onder houd te voorzien. Zooals men weet was de eerste daad van Napoleon toen hij aan 't bewind kwam, om de familie Orleans zooveel mogelijk van hare bezittingen te berooven. Geen wonder, dat de Bonaparlisten getracht hebben de weldaad van Louis Philippe te ontkennen, te ontsnappen. Ik ben toen naar Frankrijk terug gekeerd." „O Mijn God" prevelde Maria. „Ja na, zes jaren van afwezigheid ben ik te Parijs de lieden gaan zoeken, waarvan ik mij in het smartelijkst oogenblik mijns levens, zoo noode gescheiden liad." „Hebt ge mijne zuster gezien, mijne lieve Louise riep mevrouw Enambuc eensklaps uit, „heeft zij zelf u deze blieven overhandigd. Op deze woorden, die in haar hart zoo vele dierbare herinneringen opwekten, was zij hare tra nen geen meester meer. Manbry zag liaar met een sombere vreugde aan; liet scheen hem toe of elke traan eene verminde ring van zijn eigen smart was. „Maria," fluisterde hij zoo zacht, dat zij het woord meer van zijne lippen las dan hoorde. Op dit woord echter schrikte zij uit hare mij mering op en met ecu soort van spijt schoof zij hare stoel terug, bijna tegen den zetel van den Binnenland., Slros, 7 Sept. Het optrekken van petroleum(P) onder de gemeente Selioondijke gaat, naar wij ver nemen, nog steeds voort. Wanneer de put wordt lediggctro'kken tot er een drabbig vocht wordt op gehaald, dan heeft deze massa een donkerkleurige tint en geheel en al den reuk van steenkolenteer, evenals men dien gewaar wordt in de gasfabrieken. Giet men deze dikke vloeistof in gekleurde, b. v. roode blikken emmers, dan is de werking op de verf zoo sterk, dat de emmers in zeer korten tijd geheel zwart zijn. Wanneer men de dunne vette stof die in betrekkelijk groote massa op het water drijft, zooveel mogelijk zuiver afschept, brandt deze zeer goed in de petroleumlamp. Menigeen vraagt zich zei ven af: wat mag het toch wel zijn, dat hier onder de aarde verborgen is? Hocli deze vraag moet telkens opgevolgd worden door de verzuchting't is jammer dat dit niet eens van nabij en grondig onderzocht kan worden. Ook wij spreken alzoo Binneu weinige dagen zal' de eerste aflevering van een prachtig werk het licht zien, dat den roem van de oud-Hollandsclie schilderschool meer al gemeen verbreiden kan. He heeren Blomhert Timmerman, te Hijmegen, en Bijsoort van Meurs, te Amsterdam, zullen uitgeven//He Iiollandsehe school uit de kunst verzameling van de heeren Six; album van vijftig der voornaamste schilderij en, gegraveerd en toegelicht door J". W. Kaiser. Bij het Provinciaal gerechtshof in Zeeland is be handeld de zaak van den notaris V. uit Sas van Gent, beschuldigd eene akte te hebben verleden, waarin onwaarheden vermeld "staaan. Vijf getuigen werden gehoord. He eisch van het Openbaar Ministerie was ontzetting uit bet ambt. He advo caat mr. Borsius trad op als verdediger. Het Hof heeft den beschuldigde van het misdrijf, als niet bewezen, vrijgesproken. Ar. li. Ct. He aardappel beleeft in het jaar 1874 zijn hon derdjarig jubilee van de invoering in Europa. Wel werd hij in de 16de eeuw naar Europa gebracht, maar zijne verspreiding stootte op vele hindernissen. Het gelukte eerst aan den geleerden Eranschen apotheker Parmeutier (geboren 1737, gestorven in Hecember 1813 te Parijs) den aard appel in het jaar 1774 op groote schaal in Erankrijk in te voeren. He Eransche Academie loofde in 1769, toen een groote hongersnood heerschte, een prijs uit voor de beste verhandeling over die 't brood konden vervangenPannentier werd bekroond met zijn geschrift over den aardappelbouwLodewijk XVI stelde veel belang in dat gewas. Honderdag avond werd op het Binnenhof te 's Hage, ter hoogte van het Kantongerecht, een agent van politie door een beschonken militair, dien hij naar de Hoofdwacht wilde geleiden, op generaal en legde hare koude bevende hand op die van den zieke. //Mevrouw," hernam Manbry, //binnen eenige oogenblikken vertrek ik naar St. Homingo, van waar ik waarschijnlijk niet meer terug kom, want zoo als ge weet zijn we daar in oorlog met de Spanjaarden Op dit oogenblik werd de generaal als ver schrikt wakker, zag om zich heen en vroeg: z/Welnu, Maria moesten wij van avond geen muziek hebben; ik dacht dat ge mij eene serenade beloofd hadt; die muziek zou Mijnheer Maubry aangenaam kunnen zijn, aan wien ik pardon vraag een zoo vervelend gezelschap te zijn." Mevrouw Enambuc gaf een teeken aan eenen slaaf, die aan de deur der zaal stondeen oogen blik later begon de serenade onder de ramen; de muziek diende tot voorwendsel om het gesprek te staken, dat niemand, uitgezonderd de dokter, zon- moeite had gaande gehouden. Maria stond onbewegelijk naast den generaal,

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2