ABÏERTESTiÊBUD VAS WESTELIJK ZEEUilVSCH-VLAAÜSER N°. TO. Viiflicii(ie nir. A". 1814. Dit U'eekiihut verschijnt iederen Dinsdag en Yiu.ij)AG. Prijs -per man maanden voorliet voormalig -kle district Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des liijks, frawo per post f j .30. Afzonderlijke Nummers f 0,05. van 1 5 regels f 0,75 elke regel (iroote letters naar liet getal gewone Prijs Advertontiün, daarboven 0,12y2.- regels die zij beslaan. oor den Werkenden stand en Weldadigheid 6 Ct. per regel. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betredende, benevens Advcrteutieu en gewone Ilerioj, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANC ai^or Mededeelingen van Correspondenten, Maxime tin Camp spreekt in do Februari- aflevering van de Revue des deux mondes over de scholen Ie Parijs. Achtereenvolgens behandelt bij het lager middelbaar en hooger onderwijs, toont de oorzaken aan, die elk dier al'deelingen doen kwijnen en wijst op do verbeteringen, welke noodzakelijk zijn, wil men den achteruitgang tegenhouden en den bloei bevorderen. Bij vele punten, die hij bespreekt, kunnen wij .Nederlanders hem toevoegenAhtont oomme c.hcz nousmaar liet kwaad dat zich bij 't ouderwijs openbaart in Frankrijk, heelt reusachtiger afmetingen, omdat dit land zoo veel grootcr is. De scholen zijn hokken," schreef hem oen zijner vrienden, »de onderwijzers worden be taald als boereknechts en do onderwijzeressen als kameniersters." Is liet bij ons beter. Men geelt bij ons aan een hulponderwijzer f 400. Minder dan f 250 kan hij geen kost huis vinden (mij is er een bekend, die van 1' 400 min 1' 8 voor liet pensioenfonds voor niet minder onder dak kon komen dan f 365); op zijn hoogst verdient hij dus f 140 per jaar. Men betaalt hier meer aan boereknechts! In de schoollokalen is in den laatsten tijd verbetering gekomen; maar ofschoon zij den naam van hok niet verdienen, laten zij uit een hygiënisch oogpunt veel, zeer veel te wenschen over. »Van de 52000 onderwijzers in Frankrijk, zegt du Camp verder, zijn er, olsclioon zij bijna allen gehuwd zijn, ongeveer 26,000 die niet meer dan 750 tot 800 francs inkomen hebben; een groot vierde deel ontvangt van 550 tot 000 francs, terwijl een vijfde ge deelte slechts 450 francs ontvangt. Men moet zich dus niet verwonderen, dat deze menschen, in gevaar van dood te hongeren, klokluiders of omroepers worden, aan den burgerlijken stand schrijven, vóór schooltijd gaan maaien en na den schooltijd gaan oogsten. En toch verdienen de menschen in den nederi- gen stand, waarin zij leven, de aigevneene achting, om lmn voortdurenden strijd tegen de onkunde. Als men in 't oog houdt, dat ofschoon een franc hier slechts 47 cents doet, men in den regel in Frankrijk met een franc kan koop.ee, wat wij hier mot een gulden betalen, dan kunnen we ook bier weer zeggen: Mais, c'est tont commc chez nous. Of moet ik voor uwe verbeelding roepen do onderwijzers, die, om een mager boter hammetje te verdienen, de betrekkingen ver eenigen van: onderwijzer, voorlezer, koster, stovenzetter en klokluider, klokopwinder lijkenbidder, aflezer van verkoopingen en ander nieuws bij 't uitgaan der kerk, graf delver, schrijver van brieven, vooral van ken nisgevingen van overlijden, brievengaarder env. enz. En weet gij, boe men die mannen be loont? Mijnheel' Duruy, bekend met den ijver van vele dorpsonderwijzers, en met hunne ellende, vraagde het vorige jaar oen subsidie oni on geveer 25000 van die stakkers, van die slachtoffers van roeping en plicht, te beloo- nen? neen te ondersteunen. Weet gij, wat men hem gaf? Men gaf hem 50000 francs; twee francs per hoofd! Dat gebeurde in Frankrijk. En weet gij, wat in Nederland gebeurt! Men laat den onderwijzer veertig jaren, als 'tkan zestig jaren, onderwijzen, driemaal daags twee uur; men geelt hem ieder jaar veertien dagen, hoogstens drie weken vacantie; men laat hem stoven zetten, kerken vegen, dorninés- kneclit spelen, klokken opwinden, graven del ven, nieuwtjes lezen, hongerlijden; en als dan die tijd met al die bezigheden is door gebracht, dan leest men van hem, dat hij onder veel deelneming zijn veertigjarigen dienst heeft herdacht en dat de gemeente- naren hem een leuningstoel, of een pendule, of een inktkoker hebben cadeau gedaan, en dat hij van het ministerie een book of een medaille heeft gekregenen dat hij 'l halve dorp en alle schoolkinderen heeft geregaleerd, zijne cadeaux dus dubbel betaald misschien, maar nergens leest men, dat die man nu ophoudt met gebrek te lijden. Laat ik niet onbillijk zijn: ik heb céns ge lezen, dat een gemeenteraad den jubelaris verblijdde met ecne verhooging van tractc- ment ten bedrage van zeven cn twintig en een halven cents per dag; dat 's twee en een half ons vleesch. Het is gemakkelijk, gaat mijn schrijver voort, om dien toestand te verbeteren en dragelijk te maken, ivant luel is slechts een quaestie van geld. Zoodra er van eene quaestie van geld sprake is, grijp ik onwillekeurig naar de begrooting en vind daar, da', bij ons te lande wordt uitgegeven voor de hoogesrholen te Men, Utrecht, Groningen met alle daaraan verbon den personen cn inrichtingen; Suhsidiën aan gymnasiën; Rijksinstelling voor onderwijs in Indische taal en volkenkunde; Polytechnische school Onderhoud van gebouwen Zeventien Rijks-Iloogere burgerscholen; Subsidièn aan 39 andere inrichtingen van mid delbaar onderwijs; Opleiding van vroedvrouwen; Rijks-veartsenijsebool Inspecteurs, schoolopzieners Subsidién aan gemeenten; Rijkskweekscholen Opleiding van onderwijzers; Toelage aan onderwijzers gezelschappen, enz. allen te zamen do som van negentien ton. Oorlog,- soldaatje spelen enz. kost 17 mil- lioen. Alleen bet XVII hoofdstuk. Ruiten gewone uitgaven bedraagt ongeveer 3 millioen. Wij hebben, omdat wij toch van Fransche toestanden spreken, gezien, hoe 't Eransclie leger, dat in in ieder geval he t Ncderlandsche verre zeer verre overtrof, tegen het Pruisische niets uit kon voeren, dat van ceige beteekenis was; wat moeten wij dan met ons bandje vol sol daten doen, die ons jaarlijks 17 millioen kosten? De veranderingen, die in de laatste jaren in de stalen van Euopa gekomen zijn hebben ten gevolge, dat Nederland wegens zijne lut tele bevolking slechts manschappen genoeg bijeen kan brengen, om in oen der groote staten eene middelmatige revue te organiseeren. Wij lezen altijd over onze verdedigbaar heid; 't zou wel eens de moeite waard zijn, die verdedigbaarheid te hooren verdedigen door onzen geheelcn gencralen staf tegen eenige Duitsche generaals, die niet alleen ves tingen geteekend, maar ze ook ingenomen hebben. Maar keeren wij terug tot ons onderwei p. Frankrijk was berooid, zijne soldaten ge vangen, geheele landstreken waren verwoest en men vond er geld genoeg om, ondanks dien berooiden toestand, in korten tijd vijf milliarden oorlogsschatting te belalenenden gebroken winkel te herstellen; maar ondanks dien onmetelijken rijkdom, was er nooit geld voor 't onderwijs. Nederland geeft jaarlijks f 17000000 voor een parade-legertje, maar voor 't geheele on derwijs: Hooger, Middelbaar en Lager met onderhoud van gebouwen enz. enz f 2000000. En toch ligt in het onderwijs hot heil der ntenfchheidhei fteefi int doe! om don menseh

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1