NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VAM WESTELIJK ZEEÜWSCH-VLAANDEREN. Yijliie A". 1874. Vrijdag 14 Aug. Politiek Overzicht. N". KR' jRRi'gaiig. siïiscn Dit Weekblad verschijnt iedereu Dinsdag en "Vrijdag. Prijs per drie maanden voor liet voormalis»- 4de district Zeeland f 1,15voor de overige plaatsen des iiijksfranco per post f 1,3.0. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Prijs Advertentiënvan 5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,12]/o.Groote letters naar liet getal gewone regels die zij beslaan. Voor deu AYerkenden stand en Weldadigheid G Cl. per regel. Ingezonden Stukken en Drieven, de Eedactie betredendebenevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles EEANCO. liet Journal Oiliciel meldt dat maarschalk Bazaine in den nacht van 9 op 10 Aug. van het eiland Marguérite is ontsnapt. De Regeering heelt een onderzoek gelast cn zij, die de ontsnapping hebben voorbereid ol daarin de behulpzame hand geboden, zullen naar de wet gestraft worden, liizonderheden ontbreken; alleen wordt gemeld, datBazaine doormiddel van een touvvenladder het fort heeft verlaten, en dut het hem gelukt is zich aan boord te begeven van een vaartuig, dat naar Italië was bestemd. De Fransehe Regeering beleeft dus al zeer weinig genoegen aan hare gevangenen en hare gevangebewaarders worden op jammer lijke wijze gecompromitteerd. Na Rochelort ontsnapt Bazaine, 't eenige wat de Regeering doen kan is te verzekeren, dat een streng onderzoek zal worden ingesteld en Ie drei gen dat de schuldigen voorbeeldig zullen worden gestraft. Was het den ex-Maarschalk alleen to doen om uit de gevangenis te komen? Of moet men zijn vlucht in verband brengen met de Bonapartistisclie woelingen der laatste dagen? Dat zal misschien liet onderzoek of anders de tijd leeren. Bazaine zelf verliest, dunkt ons, door deze gebeurtenissen het weinige min of meer tra gische 't welk nog over zijn figuur verspreid was. Een man als hij moest niet gevlucht zijn en 't maakt zelfs een belachelijkcn in druk wanneer men zich een man van zijn verleden, van zijn leeftijd en zijn corpulentie voorstelt, ontvluchtende langs een touw. Uit het zeer conservatieve conton Schwijz, (Zwitserland) komt een bericht 't welk in het overige Zwitserland ongetwijfeld sensatie zal verwekken. Men heeft daar namelijk met bijna algemecne stommen besloten, aan alle vrouwen van het canton 't stemrecht te ver- leenen en haai' tevens benoembaar te verkla ren voor alle openbare betrekkingen. 'I Blijkt niet of men ook de consequentie heeft ge trokken de vrouwen dienstplichtig te verkla ren. liet bedoelde besluit is te merkwaardiger, omdat iu de meeste overige cantons de vrouw nog, zells tot op vrij rijpen leeftijd, in een staat van voogdijschap wordt gehouden. In Italië is het nog steeds zeer onrustig. Naar uit Napels wordt geschreven, hebben bij onderscheidene beambten der Zuidelijke en Romeinsclie spoorwegen huiszoekingen plaats gehad, welke dit resultaat hebben op geleverd, dat twee beambten werden gear resteerd, Men vond revolutionnaire mani festen in hun bezit. liet dagblad L'ltalie behelst een artikel over den toestand van Sicilië, waar de roovers tegenwoordig weer erger den baas spelen dan ooit te voren, liet blad ziet geen ander redmiddel dan het geheele eiland in staat van beleg te verklaren. 'I Blijkt dat 40 a CO gewapende interna tionalisten, die tusschen Imola en Bologna werden gearresteerd, nog pogingen hebben aangewend om waarschijnlijk uit wraak wegens titelroof den zoogenaamden inter nationalen trein van Brindisi te doen derail- leeren. Gelukkig evenwel werd hun opzet door den machinist bemerkt en verhinderd. De rebellen zijn thans voor het grootste ge deelte gearresteerd. Te Borne is Zaterdag in '1 publiek een eigendom verkocht van de zoogenaamde con gregatie voor de propaganda, liet was inge zet voor 107.0110 liri en heeft 327.009 op gebracht. Dit geld zal in Italiaansche renten worden belegd en de interest daarvan aan de congregatie worden uitgekeerd, zonder dat de Staat er eenig voordeel van heeft. Aan hel protest tegen den verkoop, door do leden ingediend, zal naar allo waarschijnlijk heid wel geen gevolg worden gegeven. Duitschland begint zich bepaald het lot van Spanje aan te trekken. Door zijnen Gezant te Versailles, Vorst ilohenlohe, is Zaterdag aan de Fransehe Regeering mondeling te ken nen gegeven dat hot Duilsche gouvernement voornemens is de Spaansche Regeering te erkennen. Tegelijkertijd heeft Duitschland aan de Oostenrijksche Regeering en waar schijnlijk ook nog wel aan de overige Mogendheden, een schrijven doen toekomen, waarin op de erkenning der Spaansche Regee ring wordt aangedrongen. Die erkenning' wordt voornamelijk bepleit op gronden van opportuniteit. Daarentegen zou, altijd evenwel volgens de legitimistisehe Union, Engeland het voor de Carlisteii willen opnemen cn deze benden als oorlogvoerende macht willen erkennen voor 't geval Serrano gevolg mocht geven aan zijn voornemen alle havens van de Noord kust in staat van blokkade te verklaren. Van eene andere zijde wordt gemeld, dat een aantal oologschepen van verschillende nationaliteit aan de Noordkust worden ver wacht. Een der correspondenten van The New- York Herald beweert in een telegram aan de Londensche bladen, dat hij niet Carllis een mondgesprek heelt gehad. Bij deze gelegen heid heelt de pretendent o. a, verklaard, dat het hem veel genoegen deed een correspondent van een onpartijdig blad in zijn leger te hebben, aangezien de Republikeinsche bladen allerlei leugens omlrenl de Carlisten debi teerden. Toen de correspondent hierna do niet ongepaste opmerking maakte, dat hij hoopte dat men hem beter zon behandelen dan den ongelukkigen Schmidt, verklaarde Don Carlos plechtig, dat Schmidt als spion was veroordeeld dat hij hem evenwel gratie had geschonken, maar dat hot bericht daar van te laat was gekomen, '1 geeft hem zeer heeft gespeten. Carlos gelooft niet dat Duitschland om deze zaak zal intervenieeren. Doet het 't evenwel, dan zal 't zich daarmede meer kwaad doen dan goed. Immers dan zul Spanje slechts één leger hebben cn daarvan zegt Don Carlos daarvan zal ik het hoofd zijn. Carlos had nog geen tijd gehad om voor het Spaansche volk een systeem van onderwijs uit te werken, omdat zijn aandacht op het oogenblik wordt [afgetrokken door meer dringende aangelegenheden; maar'tzal nog tijd genoeg zijn wanneer hij eerst zijn troon zal heroverd hebben cn orde en vrede hersteld. Ook over Cuba trachtte de correspondent Carlos uit te booren. Maar hij kreeg geen antwoord. Don Carlos zegt hij naïef is blijkbaar te veel met het tegenwoordige bezig, om veel te denken aan de toekomst. Maar 't bleek toch duidelijk, dat hij nooit Spaansch gebied zou afstaan, altijd wan neer hij 't eenmaal heeft. Ook zou hij de slavernij afschaffen. 't Blijkt dat het verhaal van den Madrid- schen bankier, die door Carlisten of andere roovers zou zijn uitgeplunderd, geheel uit de lucht is gegrepen. Buitenland. DELGDE. Yau liet bestuur de Eederijk-Kamer de Olijftak" te Antwerpen ontvangen wij de volgende eiculaire: Nog levendig is bij ons de herinnering aan de genoegelijke ©ogenblikken, welke wij 't vorige jaar, tijdens het Congres te midden der Noord- en Zuid-Nederlandsehe letterkundigen doorbrachten, en b'; ons allen bestond de wensch, de banden van broederlijkheid, toen aangeknoopt, nog nauwer te kunnen toehalen. Onze verwachting was op 't Taai-Congres van dit jaar. gevestigd en innig

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1