Voor Veld en Huis. de rechtmatige protesten der Linkerzijde. De President Martel maakte aan het gekrakeel een einde door een hamerslag, op welk wel kom geluid de nog aanwezige leden het meerendeel was reeds vroeger vertrokken zich spoedden naar de plaatsen waar ze voor nemens zijn zich te ontspannen. Dit besluit wordt algemeen streng afgekeurd. Ecne menigte zaken zijn natuurlijk onaf gedaan gebleven. Ook maar beter misschien zoo, dan wanneer ze behandeld waren in de koortsachtige haast welke, gedurende de twee laatste zittingen, zich van de kamer scheen te hebben meester gemaakt. Uitgesteld wer den o. a. de wet betreffende de jeugdige kinderen, en betreffende het verhypothekeeren van schepen. De gematigde Linkerzijde licell hij wijze van manifest het verslag barer laatste zitting openbaar gemaakt. Daarin wordt gezegd, dat de Nationale Vergadering naar huis is gegaan zonder een definitief gouvernement te heb ben ingesteld en wordt voorts aangespoord tot gematigdheid en kalmte. Alles behalve vleiende afscheidsgroeten wor den door de Fransche bladen gewijd aan de naar huis sluipende, vermoeide en rustbehoe- vende Afgevaardigden. De laatste zittingen der Nationale vergadering, waar met een haast en een oppervlakkigheid, deze vergadering- waardig, gewichtige zaken zijn behandeld of voor onbcpaaldcn tijd uitgesteld, hebben de publieke opinie nog meer tegen deze impo pulaire Kamer ingenomen, 't Was onmogelijk schrijft het Journal des Débats eene meer ledige zitting met meer overhaaste en meer verwarde discussies te sluiten. Met ingenomenheid begroeten de liberale bladen dit manifest. Ook zij dringen op kalmte en gematigdheid aan en sporen hunne partijgenooten aan goed ter stembus te komen bij de verkiezingen voor de Generale Raden. Vrijdag is het Engelsche parlement met eene koninklijke boodschap gesloten. In dat stuk wordt altijd gesproken over de goede relaties met het buitenland, over Engelands voornemen om de bestaande tractaten te eerbiedigen, en te doen eerbiedigen, over Engelands besluit 0111 den vrede te handha ven enz. Aangaande Spanje wordt gezegd dat aan de beroeringen in dat land het spoe digst een einde zal komen wanneer andere Staten zich van bemiddeling onthouden. De zitting van den vorigen dag was tot veler groote ergenis veel vroeger dan gewoon lijk moeten gesloten worden wijl te weinig leden aanwezig waren, 't Huis werd wat men noemt uitgeteld" juist toen de heer Wilmat, met een aantal boekem om zich heen, bezig was te betoogen dat aan sommige soldaten der Ashantijnsche expeditie behalve eene medaille ook nog een gesp behoorde geschonken te worden. liet gouvernement heeft in de zitting van Donderdag de correspondentie ter tafel gelegd welke naar aanleiding van het congres te Brussel, tusschon Engeland en de overige Mogendheden gevoerd is. Donderdag had in 't Schip Hotel te Green wich wederom het traditioneele visch-diner der Ministers plaats, waarbij de befaamde white bait natuurlijk niet ontbrak. In geen vier jaren Gladstone was er te zuinig voor was zoodanig diner gehouden. Terwijl de Ministers aan tafel zaten werd hem eene serenade gebracht. Daily News is weinig ingenomen met het resultaat der afgeloopen zitting. Zells de Ministers, meent het blad kunnen onmogelijk tevreden zijn. Immers ze zijn bijna geen enkele hunner beloften nagekomen. Trou wens ze hadden ook te veel beloofd. Buitenland, BELGIE. Gisteren 9 Augustus, had in het naburige Mid delburg in Vlaanderen het uitgeschreven festival plaats, waaraan door 12 maatschappijen werd deel genomen. Van deze 12 behooren er 5 te huis in het land van Kadzand; voorwaar wel een bewijs voor de goede overeenkomst, die er tusschen de oud Nederlandsche en Belgische Vlaanderens bestaat. Groot was dan ook het aantal Kadzantenaren dat liet muziekfeest te Middelburg bijwoonde. Naar wij vernemen vindt het festival voor de aanstaande gemeentefeesten te Brugge, mede een grooten bijval. Niet minder dan 35 muziekgenoot schappen zijn reeds ingeschreven, om aan het festival te komen deelnemen. Wij hopen spoedig een overzicht van de te houden feestelijkheden te kunnen meodeelen. Binnen kort zullen de zang-afdeeling van het „Willemsgenootschap" van Gent en nog meer an dere vermaarde maatschappijen te Heyst muziek feesten geven. Weldra mag men er het bezoek van Z. M. den Koning verwachten. Men ziet dus dat de lieve badplaats niets nalaat om haren talrijken bezoekers genoegen te verschaften. FRANKRIJK. Volgens den Moniteur Universel, zijn door den minister van Oorlog instructiën gegeven aan de bevelhebbers van het 16e, 17e en 18e legerkorps, ten einde den doorvoer van oorlogsmaterieel naai de Carlisten,] streng te beletten en vooral te ver hinderen dat Carlisten in uniform, van het eene punt op Fransch grondgebied naar het andere trekken. Om die reden zullen de militaire pos ten op de verschillende passages in de Pyreueën zeer versterkt worden. Binnenland. Be opening der jacht op klein wild is vastgesteld op Zaterdag 5 September. Een ingezeten der gemeente Muiden werd voor ongeveer drie weken gebeten door zijn hondje met het ongelukkig gevolg, dat zich den 31 Juli bij hem watervrees openbaarde, waarop hij den 1 Aug. naar het buitengasthuis te Amsterdam is over gebracht; daar overleed hij reeds den volgenden dag. Bitzelfde hondje had ook een ander in zijn kleederen gebeten, en was toen door dezen afgemaakt. In een bij liet departement van koloniën ont vangen telegram van den Gouverneur generaal van Nederlandsch Indie dd. 3 Augustus, wordt het navolgende omtrent de jongste gebeurtenissen in Atchin beriebt. Te Telok Semawe (werwaarts blijkens het in de Staats-Ct. van 11 Juli bekend gemaakte telegram een oorlogschip met een controleur aan boord gezonden was), waait de Nederlandsche vlag. Moesapi (ten Oosten van den mond der Atcliin- rivier) is door onze troepen bezet. Be kampong Soerian is genomen en ook bezet; daarbij zijn 6 der onzen gedood en 47 gewond, waaronder de kapitein Perelaer en de luitenants van der Zee en Krijgsman; in de benting werden 73 lijken gevon den. Be gezondheidstoestand laat veel te wenschen over. Helder. 6 Augustus. Op mijn jaarlijksch uit stapje begaf ik mij ditmaal naar '"t afgelegen plekje des lands, dat de gemeente Helder heet. Ik be zocht er de vele merkwaardige inrichtingen, die er gevonden wi rdende Rijkswerf; het Kon. lust. voor de Marinede forten Erfprins en Kijkduin; de kustlichttoren; het Meteorologisch Observato rium; en op eene wandeling langs de prachtige havens overtuigde ik mij van de levendigheid en het vertier aan zeeplaatsen steeds eigen. Verder ondernam ik eene wandeling langs het zeestrand tot de plek waar liet Buitsche stoomschip Ivönig Wilhelm I als baak aan de zeekust ligt en be wonderde ik het geduld en de volharding der Engelsche ondernemers, die dezen colossus uit 't zand denken te werken en in vlot water te bren gen, door middel van een thans zelve in 't zand gezakten stoomploeg. Eindelijk maakte ik heden gebruik van de gelegenheid, die mij door een mijner vrienden werd aangeboden, om het Hand schrift te bezichtigen van 't Oera Linda Bock, waarover in den jongsten tijd zoo druk gesproken en geschreven is, dat zeker hij velen uwer Lezers even als bij mij de lust werd opgewekt, om er iets meer van te weten. Met heuschheid werd ik door den bewaarder en mede-eigenaar van 't 't Handschrift den heer L. E. Over de Linden ontvangen. ZEd. deelde mij mede, dat juist even te voren de Buitsche Prinsen Ernst en Frits van Saksen-Mèiningen, vergezeld van hunnen gouver neur, den hofraad II. Eggeling en den heer mr. J. C. de Marez Oijens een bezoek bij hem hadden afgelegd met hetzelfde doel, als waarmede ik was gekomen. Hij verzekerde mij, dat de pas vertrok ken bezoekers met veel belangstelling van het ge schrift hadden kennis genomen, terwijl de keer Hofraad blijken gaf met de vertaling en de uitge geven vlugschriften omtrent dit werk zeer vertrouwd te zijn. Hij had reeds tijdens zijn verblijf t Scheveningen het verlangen om meer van nabij met dit oude Handschrift bekend te worden aan den ITeer dr. E. Verwijs kenbaar gemaakt- Na deze mededeelingen had ik zelf het genoe gen het Handschrift te zien, waarin ik alle moge lijke kenmerken van oudheid opmerkte. Be be weringen voor eenigen tijd geopperd, dat het ge schrift eene versche bedriegerij is en niet anders zou, meen ik, verdwijnen, als men zich de moeite wilde geven, om 't handschrift zelve te zien. Be kwaliteit van 't papier, de vorm der letters en ge heel het uiterlijk van 't in den loop der tijden hier en daar verminkte geschrift toonen m. i. duidelijk aan, dat wij hier met een merkwaardig stuk van hooge oudheid te doen hebben. Be Beventer courant, die in den laatsten tijd door keurig geschreven stukken over het Oera Linde Lock haren lezers aangename lectuur aanbiedt, vestigt weer in hooge mate de belangsteUing van het publiek op het boek, waaruit men hoogst gewich tige bizonderheden verneemt omtrent voorvallen in langvervlogen tijden niet slecht in ons land, maar in onderscheidene corden van Europa en Azië voorgevallen en waarin Frya's volk (de Friezen) de hoofdrol heeft gespeeld. Op het platte land dient alles tot barometer. Onder het gevogelte zijn de duiven verreweg de beste weêrwijzers. Als zij op het dak eener schuur rusten en de borst oostwaarts houden, zal het den volgenden dag regenen, indien het niet reeds in den nacht begint. Keeren zij laat naar hare kooi terug en gaan zij ver van huis haar voedsel zoeken dan is dit een teeken van schoon weder. Vliegen zij vroeg terug en zoeken zij haren buit in den omtrek van de hofstede, dan is de regen nabij. Be voorteekenen afkomstig van de hoenders zijn niet minder zeker. Als zij zich iu het stof rollen en hunne vederen overeind stellen, dan staat er onweder voor de deur. Zoo ook met de eenden als deze duikelen, met de vlerken slaan en blijmoedig elkander op het water vervolgen. Indien, bij heerlijk weder, de boer zijn koeien aan de stalmuren ziet likken, spoede hij zich om

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2