nemen. 'I GeseliioJde nadat liet gouverne ment zich tegen hel voorstel had verklaard. 't Blijkt dat Raonl Duvel eigenlijk de eenige geweest is, die flink de zaak der ontbinding heeft bepleit, llij is door den President tot de orde geroepen omdat hij, zeer juisl, de Vergadering vergeleek bij een insolventen schuldenaar die eeuwig morgen zal betalen en eeuwig zijn wissels laat hernieuwen. De Nationale Vergadering heeft besloten van 0 Augustus tot 30 November v.acan! ie te ne men en geweigerd voor dien tijd den staat van beleg op te heffen, al' was 't ópk maar tijdelijk gedurende de verkiezingen. Men zal opmerken dat de Regeering wederom heeft geweigerd flinkweg te antwoorden op de vraag wat ze doen zou wanneer weèr een monar chistische campagne werd geopend, maar dat zo zicli heeft bepaald bij hare geliefkoosde algemeene frase. Omtrent het internationaal oorlogs-congrcs te Brussel wordt o. a. aan Le Temps geschre ven, (kt Nederland, naar men zegt, zeer geneigd is de voorstellen van Rusland onvoorwaarde lijk le ondersteunen wijl het daarmede vclkSpen eens is. Overigens bevestigt de correspondent wat reeds gisteren is gemeld omtrent het plan om de werkzaamheid van het congres te be perken tot de quaeslies van humaniteit en de politiek er geheel buiten te laten. Naar van elders wordt gemeld zullen Frankrijk Italië en Oostenrijk zich nooit vereenigen met bepalingen, welke den oorlog uitsluitend be perken tot de soldaten van beroep. De Vereenigde Staten van Amerika zijn nog altijd niet vertegenwoordigd en zullen zich ook niet doen vertegenwoordigen. Sommigen meenen, dat Broeder Jonathan geplqueerd is omdat hij te laat werd uitgenoodigd; anderen daarentegen houden 't er voor, dat hij het liet uit beginsel,'t beginsel namelijk om zich niet mot de Europeesche politiek te bemoeien. Ia 'L Eng®che,Lagerhuis heeft Donderdag de lieer Disraeli uit eigen beweging als men dit kan zeggen iets waartoe men vroeger vruchteloos is gesommeerd de namen me degedeeld van de nieuwe commissie voor do fundatie-scholen. Eén dier namen althans scheen aan de oppositie goed le bevallen en de wet in quaestie word zonder veel tegen stand voor de derde maal gelezen. 't Zelfde geschiedde met het ontwerp be treffende het jaargeld van Prins Leopold nadat de zoogenaamde werkmans-candidaat, de Heer Burt, er tegen had geprotesteerd, en wel uit naam van de arbeidende klassen, dat herhaaldelijk de beurs van 't publiek werd a ingesproken voor bet onderhoud der konink lijke familie. De Pruisische Regeering heeft besloten voortaan den 2en September (Sédan) als oflicieelen gedenkdag' voor de overwinningen van '70 te doen vieren, voornamelijk in de scholen. De onderwijzers moeten aan het leest een zeker geschiedkundig cn vaderlands lievend karakter geven. Ongelukkig is het den 2en September op vele scholen nog vaeantie. Twee brieven van Bismarck moeten tus- sffien Kissingen en Berlijn zijn geopend, 't Ligt zegt de Norddeutsche niet aan Kissingen en ook niet aan Berlijn, dus moet het onderweg zijn geschied. De zaak wordt natuurlijk streng onderzocht. lieden zal het Würzburgcr Siingerverein" te Kissingen een groot muziekfeest geven. De opbrengst is bestemd lol oprichting van een Bismarrk-ïjfouds" voor de behoeftige schoolkinderen. Reeds, moeten aanzienlijke giften zijn ingekomen. Risschop Martin von Paderborn heeft thans eindelijk zijn zin. Op zijn appèl heeft liet Hooggerechtshof tie vorige uitspraken der andere rechtbanken vernietigd cn bepaald, dat geldstraffen slechts door den gestrafte betaald worden cn niet door derden. Als een tweede Wilkins Micawber kan ZEerw. nu uitroepen; «Welkom nu gevange nis, honger enz," evenals deze trouwens zeer wel wetende, dat het zoo ontzaggelijk verschrikkelijk niet wezen zal. Volgens het Weener Neue Fremdenblatt, heeft de üostenvijkscke Regeering het besluit waarbij de vrijmetselaarsorde werd verbo den, opgeheven. Binnenland, billis 9 1 Augustus. Verleden Donderdag werd te St. Kruis, onder 't genot van heerlijk weder, de 31e algemeene vergadering gehouden der drie ouderwijzers gezelschappen uit het 5e schooldistrict van Zeeland. Deze vergadering werd, onder het voorzitterschap van den W.E. Gestr. Heer Schoolopziener, bijgewoond door 23 hoofd en hulponderwijzers uit het district benevens den 10. A. Heer Burgemeester en den lieer de Muijnck van St. Kruis en het eerelid Leysennaar van gezel schap I; alzoo in het geheel door 27 personen. De vergadering werd om 10 uur geopend door den Voorzitter, die den leden een hartelijk welkom toeriep en die daarna als naar gewoonte het woord voerde over een der vakken van onderwijs bij de wet bepaald; dit jaar was aan de beurt: de..Ken nis der Natuur." Spreker gaf een schets van den omvang, het nut cn, volgens zijne zienswijze, beste behandeling van dit leervak, llij wilde vooral de Kennis der Natuur aanschouwelijk- behandeld hebben, voorna melijk door voorwerpen uit het planten- en die renrijk, als onmiddellijk onder ieders hereik val lende. Voorzeker bevatte zijne schels een tal vüu wenken, die de aandacht en behartiging der onder wijzer overwaardig zijn, terwijl spreker er door toonde te verstaan en te begrijpen hoe en wat op dc lagere school moet onderwezen worden. Al vorens nu de notulen der vorige algemeene verga dering door den secretaris werden gelezen, werd door den Voorzitter een schrijver van den Heer Inspecteur meegedeeld, waarin deze zijn leedwezen te kennen gaf, dat ZEd. verhinderd was gewor den de algemeene vergadering hij te wonen. Na het lezen cn arresteeren der notulen, werden uit een opgegeven 20t.al, drie onderwerpen, en wel de woorden vrede, verdraagzaamheid en zelfzucht getrokken, waaruit door de hulponderwijzers, die deel wenschten te nemen aan een wedstrijd iu het iraproviseereu, een onderwerp kon worden gekozen. Iu de vorige algemeene vergadering toch was door het eerelid, den heer Verdooren van Aardenburg, eene som van 10 gulden voor het houden van een wedstrijd beschikbaar gesteld, te weten 7 gulden als prijs cn 3 gulden als accessit. Er wierpen zich slechts twee hulponderwijzers op, namelijk de Heeren Buisonje van Oostburg cn Buijs van Sluis om naar den uitgeloofden prijs te dingen. Thans hadden de wedstrijders eenigen tijd om over hun te kiezen onderwerp na te denken, want achtereenvolgens werd nu door de respective sec- ere' aissen van Gezelschap I, II en III verslag uitgebracht van den staat en de werkzaamheden der onderwijzersgezelschappen in het bizouder, alsmede door den algemeenen bibliothecaris van den staat der Boekerij. Een en ander liet nog al wat te wenschen over. Nu werd besloten eenige oogen- blikken te verpozen tot bet gebruiken van verver- sching ten einde eenigszins gesterkt te zijn tot het aan h o oven der redevoering van den Heer G. A. Vorsterman van Oijcn, die weldra liet spreekge stoelte zou beklimmen. Onder het nemen van een kop koffie, werd echter de vergadering zeer aangenaam verrast. De heer de Bidder toch hoofdonderwijzer te St. Kruis, deelde, namens den Heer Burgemeester en den Heer de Muijnck boven genoemd, aan de aanwezigen mede, dat deze Hee ren hunne wagens en paarden voor de leden be schikbaar hadden gesteld omwanneer zij daartoe lust hadden, na afloop der werkzaamheden een rijtoertje te maken naar het naburige St. Laureyns (België) om van daar over Eede en Aardenburg naar St. Kruis terug te keeren. Een daverend applaus deed onmiddellijk van de ingenomenheid met dit voorstel blijken. Zooeven zeide ik dat de Heer van Oijen de ïcdevoering zou houden. ZEd. had tot onderwerp gekozen, de redelijke gods dienst en tot inleiding zijner rede dit wooed: liet is den mensch gezet eenmaal, te sterven en daarna.!... In beschouwingen te treden over deze lezing is mij onmogelijk, daartoe ontbreekt mij kracht en moed, en hoewel ik in vele opzichten op dit punt met den begaafden spreker in gevoelen verschil, misschien wel uit kortzichtigheid, kan ik niet anders zeggen, dan dat hij een zeer flink doordachte rede heeft uitgesproken, die getuigt van een volkomen overtuiging, die hij niet schroomt uit te spreken en een diepdenkend verstand, dat niet in den blinde rondtast, maar dat begint bij den oorsprong om uit de c orzaken de gevolgen af te leiden. Na de lezing werden de twee aftredende leden van het algemeen bestuur met groote meer derheid van stemmen herkozen en daarna begon de improvisatie. Door beide hulponderwijzers werd tot onderwerp ter bespreking gekozen het woord vredeg.i beiden hebben zich voldoende van hunne taak gekweten. Aan den heer Buisonje kwam volgens de commissie van beoordeeling de prijs en aan den heer Buijs het accesist toe; dit was ook het gevoelen van de gansche vergadering. Nu waren nog aan de orde eenige huishoudelijke zaken betrekkelijk de volgende algemeene vergade ring en het bespreken van een contract der onder linge ter aarde bestelling, waarna de werkzaamhe den waren afgeloopen. Thans volgt de rijtoer. Verreweg liet meerendeel der leden was nooit te St. Laureyns geweest. Hier werd ons de gelegen heid opengesteld om het zoogeuaamd //gesticht" in oogenschouw te nemen, dat door slechts twaalf zusters (nonnen) wordt gedirigeerd. Het is een kolossaal gebouw, dat ongeveer twee duizend per sonen kan bevatten en dat uitmunt door eene in Toog vallende zindelijkheid. Een paar der zusteis hebben ons in bijna alle zalen rondgeleid, n. 1. in eeii paar flinke schoollokalen, een nette kapel, een stuk of drie, vier ziekenzalen, een paar slaap plaatsen voor oude mannen en Trouwen, verschil lende gehuurde apartementen, onderscheidene werk plaatsen, ja tot zelfs in den koestal, waarin zich beesten bevonden zoo schoon, als men hier in 't l.ind maar zelden bij eenig veeman vindt. Om alles geregeld te kunnen nagaan zou een gausclie dag niets te veel zijn. Ons uitstapje was echter eenigszins beperkt, want van St. Laureyns zou de weg genomen worden over Eede, om daar de nieuw gebouwde school te bezichtigen. Dit bezoek was vrij spoedig afgeloopen, trouwens veler magen be gonnen zich te ergeren, dat dc maaltijd ons tcgan half zes te St. Kruis wachtte, terwijl wij zelf om 7 uur nog te Eede waren. Genoeg, de tocht werd in orde volbracht en wij brengen onzen oprechten dank aan die Heeren, welk op zulk eene belange- looze wijze hebben meegewerkt om de feestvreugde van den dag te verhoogen. Na afloop van den maaltijd, tijdens het dessert, werden verschillende t lasten gesproken en nu en dan eene bijdrage ge leverd. Dit duurde tot omstreeks middernacht, wanneer verscheidene leden zich begonnen gereed te maken om huiswaarts te keeren. Allen gingen heen met de overtuiging dat zij nimmer een aan genamer algemeene vergadering hebben bijgewoond. Gewis de onderwijzersvergadering gehouden op 30 Juli 1874 in het nederige St. Kruis, zal nog langen tijd bij allen, die haar bijgewoond hebben, eene aangename herinnering achterlaten.

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 2