@111 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 00. V ijflicndc Jaarga ng. A0. 1874. Dinsdag 4 Aug. a Politiek Overzicht. SLÏISCHSWMBUD Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig,4de district Zeeland f 1,15voor de overige plaatsen des Pij les, franco per post J 1,30. Prijs Advertenticnvan 1 5 regels f 0,75 elke regel daarboven 0,1 S1/?,.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advértentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles PRANCO. Met liet oog op het veelvuldig verbruik van Beiersch bier, achten wij bet niet kwaad, de aandacht onzer lezers eens te vestigen op een in bet Weekblad »de Huisvrouw" ge plaatst artikel van Dr. J. Sasse, waarin deze ernstig waarschuwt tegen het zoogenaamde Beiersch- en vooral legen Lagerbier wegens de schadelijke bestanddeelen, die er in voor komen. Yan den lof zegt Dr. Sasse dien men in vroeger tijden aan het bier gaf, schiet thans niets over, vooral niet van de zoo gezochte Lagcrbiercn; want de meeste zijn gekleurd water, waaraan door alkohol wat «kracht" en door schadelijke zelfstan digheden wat «bitterheid" is bijgezet. Hoe kan er nu uit het drinken van zulk tuig" iets goeds komen? «De gezondheid van lichaam en geest moet er noodzakelijk onder lijden en wan neer we ook nóg zoo dikwijls in de boeken lezen, dat het bier een versterkende, bloed- vormende drank, oen goed voedings- en ge neesmiddel voor gezonden en zieken is, be wijst dit slechts, dat de schrijvers ondoor dacht en op goed geloof napraten, wat er eens in lang verleden tijden van gezegd is; iets't welk nu niet meer in aanmerking komt." Ik heb, zoo vervolgt hij, helaas! in de laatste jaren treurige voorbeelden van het bierdrinken gezien en zoo menig geval van beroerte eil waanzin moet op rekening van het Lagerbier gebracht worden. Het tegenwoordige bier een dorststillend en versterkend «vloeibaar brood" te noemen, acht hij dan ook een groote dwaasheid; «want al die heerlijke Lagerbieren, zonder voedende kracht, maar met zelfstandigheden bedeeld, die de maag in koorlsaehtigen toe stand brengen, verwekken honger." «Het ergste is nog, dat het koolzuur van het bier en de daaraan toegevoegde bittere stoffen de smaakzenuwen der long verstom pen en de bierdrinker daarom door eenvou dige spijzen niet meer bevredigd wordt. De Lager- bierdrinker verlangt meer en meer naai- prikkelende spijzen en bij kan weldra zijne neiging niet meer weerstaan, om een groot gedeelte van den dag in het bierhuis door te brengen, waardoor hij natuurlijk zijne zaken verwaarloost. Dat door de nndeelige bijmengselen van het bier de verteringsor ganen soms hevig worden aangetast, zien we bij zoovele sterke bierdrinkers, die aan maagkwalen lijden en niet zelden aanmaag»- kanker sterven. Men heeft zo maar aan te zien, die mannen met grauwe gelaatskleur, slappe spieren en holstaande oogen. De dik buikige bierdrinkers zijn ingeval hunne welgedaanheid niet een door het aikohol- gehalte van het bier bewerkte ophooping is -meestal dezulken, die do nadeelige eigenschappen Van het bier door eene rijke lijke, krachtige voeding b eten tegen te wer ken. Immers honger -maar honger haar piquante spijzen is liet, waaraan onze bier drinkers bizonder onderhevig zijn." De heer Sasse eindigt zijn artikel aldus: «Ik kan het mij niet begrijpen, dat, waar men zoovele treurige gevolgen van het bier- drinken ziet, men den moed mist om een drank te verafschuwen, die zoo schadelijk is voor de gezondheid; doch de brouwers bezitten het geheim om het bier smakelijk te maken en de consumenten meenen, dat de lager- bier-smaak afkomstig is van de hop; doch het is niet de hop, het is het pik der vaten, 'twelk door den wijngeest van het bier, gedeeltelijk opgelost wordten wat de vreemde bestanddeelen betreft, om het hier donker bitter en bedwelmend te maken, zoo is het iedere bierbrouwerij cn inzonderheid de actiën brouwerij om winsten en dividenden te doen, en het komt er dus niet op aan, of men het hitter beginsel van de duurdere hop vervangt door quassichout, drieblad, gen tiaan, coloquint, wilde rozemarijn, of do dronkemnakende eigenschappen door bran dewijn, paradijskorrels, bedwelmend rny-gras en wat het ergste is pikrinzuur, kokkelkor rels, kraansoogen, rattenkruit cn meer andere hoogst schadelijke en vergiftige bestanddee len, die vroeg of laat tot treurige gevolgen leiden moeten, wanneer de mannen hun sl'huis" in de bierkroeg zoeken, waarbij de huiselijke vrede en het huiselijk geluk voor altijd verwoest en vernietigd wordt." Nadat we die klacht over de bierverval- sching en hare nadeelige gevolgen hadden gelezen, kwam ons het Nieuws van den Dag- van 20 Juli onder de oogen. Daar lazen wij o. a. het volgende: Met het oog op het vele bierverbruik hier te lande, dat, sedert de verbeterde biersoor ten ook hier worden gebrouwen, elk jaar toeneemt, hebben wij in de verschillende als zoodanig bekende depóts van die brouwerij een llesch bier laten halen, nl. van de Kon. Ned. Beiersch Bierbrouwerij, van Ileineken's bierbrouwerij en van de brouwerij de Amstel. Na de flessclien gemerkt te liebben, zijn zo —ffoor ons naar de stedelijke beambten voor de keurings van voedingsmiddelen te Amster dam gezonden, met verzoek die soorlen te willen onderzoeken en ons de resultaten te willen mcdedeelen. liet verheugt ons zegt het X. v. d. D. dat de bierconsumenten zich volgens dat rapport niet ongerust behoeven te maken. Wij laten bier liet proces-verbaal in zijn ge heel volgen. «Op den eed, bij de aanvaarding onzer betrekking afgelegd, verklaren wij onder- geteekenden, Dr. D. J. Coster 'cn G. II. Doorn, stedelijke beambten voor de keuring van voedingsmiddelen te Amsterdam, dat in de drie biersoorten, ons den len Juli jl. namens de redactie van liet Nieuws van den Dag" alhier, lot onderzoek toegezonden, door ons geene schadelijke of vreemde bestand deelen gevonden zijn. «Van welke bevinding is opgemaakt pro ces-verbaal, waarvan dit afschrift is uitge reikt aan do Hedaclie voornoemd." Wij maken op beide artikels opmerkzaam. Op grond van bet eerste nemen wij de vrij heid de verschillende Gemeentebesturen vau dit district gezondheidscommissiên houden wij er aan deze zijde van de Schelde niet op na er opmerkzaam op te maken, dat ook bier veel bier gedronken en gebrouwden word, redenen, waarom 't misschien lieel goed zou zijn om ook hot in lmnne gemeen te gebrouwden bier te doen onderzoeken en indien liet waarlijk gezond bier is waar aan wij niet twijfelen zulks officieel be kend ie maken. Op grond van het tweede meenen wij er op te moeten wijzen, dat het Kon. Ned. Beiersch bier gezond is; wij iiebben wel eens liet tegendeel publiek liooren beweren. De voordracht voor liet Ministerie is naar den Koning verzonden. Volgens de N. R. Ct. is op het allerlaatst nog eene wijziging gekomen in de lijst. De beer Hels Rijcken beeft zich teruggetrokken; in zijne plaats wordt de aftredende Minister van Marine,, de lieer van Erp Taalman Kip voorgedragen. De Nationale Vergadering heeft 29 Juli jl. met 375 tegen 332 stemmen besloten het voorstel van het linker-centrum lot ontbin ding der vergadering niet in behandeling te

Sluisch Weekblad | 1874 | | pagina 1